ЗАКРІПЛЕННЯ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА 3. СКЛАДАННЯ Й РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ ЗА МАЛЮНКОМ ТА СХЕМОЮ. ПОБУДОВА ВІДРІЗКІВ. ПОРІВНЯННЯ ВИРАЗУ І ЧИСЛА
ТАБЛИЧНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 10
Урок 59. ЗАКРІПЛЕННЯ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА 3. СКЛАДАННЯ Й РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ ЗА МАЛЮНКОМ ТА СХЕМОЮ.
ПОБУДОВА ВІДРІЗКІВ. ПОРІВНЯННЯ ВИРАЗУ І ЧИСЛА
Мета: ознайомити учнів з таблицями додавання і віднімання числа 3; вчити креслити відрізки заданої довжини; вправляти у розв’язуванні задач на знаходження остачі; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Веселі задачі
– Три веселі киці
Грались на травиці.
Мурчик
Скільки кошенят усіх?
– Три ворони посварились,
Бо зернят не поділили.
На їх шум ще три примчало.
Скільки разом птахів стало?
– У живім куточку в школі
Є 7 рибок у воді.
Ще одну додасть Микола.
Скільки буде риб тоді?
2. Робота з числовим віялом
– Покажіть попереднє число до 6, наступне число до 2, “сусідів” числа 9;
– попереднє до 9, наступне до 8;
– найменше двоцифрове число;
– найбільше одноцифрове число;
– 5 + 2; 7 + 2;
– на скільки 10 більше, ніж 2?
3. Усні обчислення
1) Над кожним прикладом подано варіанти
2) Збільшити на 3 числа 5; 1; 7; 0.
Зменшити на 3 числа 4; 8; 7; 10.
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ.
РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 66)
Завдання 1
– Обчисліть значення виразів. Прочитайте вирази з однаковими відповідями. (7 – 3; 1 + 3; 6 – 3; 0 + 3; 8 – 3; 2 + 3; З + 3; 9 – 3) Решту прикладів прочитайте так; щоб відповіді звучали у порядку спадання. (7 + 3; 6 + 3; 5 + 3; 4 + 3; 5 – 3; 4 – 3; 3 – 3)
Завдання 2
– Складіть різні задачі. Доберіть до них схеми.
– Розв’яжіть задачі.
До першої схеми: На галявині бігало 3 зайці, а під кущем сиділо 2. Скільки всього зайців?
До другої схеми: Великих зайців було 5, а малих – на 2 менше. Скільки було малих зайців?
До третьої схеми: У лісі було 5 зайців. Троє гралося на галявині, а ще кілька сиділо під кущем. Скільки зайців сиділо під кущем?
Завдання 3
– Побудуйте у зошиті відрізок завдовжки 5 см за допомогою лінійки. Для цього:
– знайдіть місце на сторінці зошита;
– позначте точкою один кінець відрізка;
– прикладіть до цього кінця лінійку позначкою 0;
– відміряйте 5 см і позначте точкою другий кінець відрізка;
– з’єднайте олівцем уздовж лінійки 2 точки (кінці відрізка).
– Лінійку слід прикладати до точок так, щоб крапки були над лінійкою. Лінійка не повинна закривати точки, а тільки торкатися їх. Притискуйте лінійку пальцями. Пальці повинні не виходити за верхній край, щоб не заважати проводити лінію олівцем. Не дуже міцно притискайте олівець до лінійки і переміщуйте його праворуч доти, поки не дійдете до кінця відрізка.
Завдання 4
– Порівняйте вираз і число. Прочитайте рівності.
– Прочитайте нерівності, в яких ви поставили знак “більше”.
– Прочитайте нерівності, в яких ви поставили знак “менше”.
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ (див. Додаток до уроку)
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Які завдання для вас були особливо цікавими?
– З чим ви легко впоралися?
ДОДАТОК ДО УРОКУ 59
1. Гра “Допоможи Незнайкові”
– Знайдіть помилки, яких припустився Незнайко. Правильно порівняйте вираз і число.
1 = 4 + 1
5 + 1 = 1
7 + 1 = 9 – 1
10 – 1 = 2 + 0
4 – 1 – 1 = 3 – 1
9 – 9 + 4 = 5 – 5
2. Диференційована самостійна робота
3. Цікаві задачі
– Ось горобчик прилетів.
Чик – і братик поруч сів.
Приєднались два дружки,
Вбрані в сірі кожушки.
Скільки разом стало всіх?
Порахуйте швидше їх? (4)
– Їжачок по лісу йшов,
На обід гриби знайшов:
2 – під березою, 7 – під осиною.
Скільки їх буде в корзині? (9)
– Що у лісі так гримить?
Робить вулики ведмідь.
Він зробив їх тільки сім –
Тобто менше на один,
Ніж раніше планував, (8)
– У білочки було 5 горішків
І два грибочки. Вона з’їла всі
Грибочки і три горішки.
Скільки горіхів залишилося в неї? (2)