ЗАКРІПЛЕННЯ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ДВОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. САМОСТІЙНА РОБОТА
УСНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 100 З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ РОЗРЯД
Урок 48. ЗАКРІПЛЕННЯ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ДВОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. САМОСТІЙНА РОБОТА
Мета: удосконалити навички додавання і віднімання двоцифрових чисел; закріпити вміння розв’язувати задачі на дві дії; розвивати математичне мовлення; виховувати інтерес до математики, самостійність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 62, завдання 385;386)
Завдання 385
– Прочитайте складені вирази.
Завдання
– Які задачі склали? Прочитайте розв’язання.
2. Гра “Ланцюжок”
3. Математичний диктант
– Зменшуване 50, від’ємник 38. Знайдіть різницю.
– На скільки 78 > 60?
– Яке число додали до 21 та отримали 22?
– Збільшіть 10 на 9.
– Знайдіть різницю чисел 81 і 66.
– На скільки 32 < 33?
– 1-й доданок 19, 2-й доданок 14. Знайдіть суму.
– Скільки треба відняти від 47, щоб вийшло 35?
– Від 61 відніміть 46.
– Зменшіть 92 на 82.
– До якого числа додали 32 та отримали 36?
– На скільки треба зменшити 70, щоб вийшло 69?
Перевірка
–
– На парні / непарні;
– на двоцифрові / одноцифрові;
– на круглі / некруглі.
4. Хвилинка каліграфії
21 22 23 24 28
– Назвіть “зайве” число й обгрунтуйте свій вибір.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви перевірите навички додавання і віднімання двоцифрових чисел.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 62-63)
Завдання 387. Самостійна робота
Під час перевірки учні читають виписані приклади і пояснюють спосіб обчислення.
23 + 41 = 54 (64)
64 – 12 = 62 (52)
52 + 8 = 50 (60)
58 + 28 = 78 (86)
70 – 43 = 37 (27)
43 + 30 = 83 (73)
Завдання 388
Учні коментують, як виконали обчислення.
– Що дістанемо, якщо додамо від’ємник і різницю?
Завдання 389
Учні “ланцюжком” розв’язують приклади за таблицею.
– Додай попарно числа другого і третього стовпчиків.
– Додай попарно числа першого і четвертого рядків.
Завдання 390. Фронтальне вивчення змісту задачі
Під час відтворення змісту учні на дошці зображують умову задачі.
Після цього учні працюють самостійно, один учень – за закритою дошкою.
Завдання 391
Учні коментують, як записали виразами, скільки літрів води стало в кожній бочці.
Завдання 392*
Учні будують прямокутник, який можна відрізком поділити на 2 квадрати. (Довжина вдвічі більша ширини: 2 і 4; 3 і 6; 4 і 8; 5 і 10 см.)
Один учень біля дошки пояснює.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Самостійна робота
1 варіант
1. Задача.
Біля школи учні посадили 24 кущі шипшини, жасмину – на 8 кущів менше, а бузку – на 15 кущів більше, ніж жасмину. Скільки кущів бузку посадили учні?
2. Розв’язати приклади.
3. Уставити потрібні числа.
4. Записати вирази та розв’язати їх.
– Суму чисел 57 і 20 зменшити на 35.
– Різницю чисел 47 і 19 збільшити на 6.
– Число 26 збільшити на різницю чисел 30 і 4.
– Число 60 зменшити на суму чисел 27 і 7.
2 варіант
1. Задача.
Бригада робітників заготовила 47 машин березових дров, соснових – на 9 машин більше, осикових – на 18 машин більше, ніж соснових. Скільки машин осикових дров заготовили робітники?
2. Розв’язати приклади.
3. Уставити потрібні числа.
4. Записати вирази і розв’язати їх.
– Суму чисел 35 і 40 зменшити на 12.
– Різницю чисел 64 і 16 збільшити на 9.
– Число 37 збільшити на різницю чисел 40 і 3.
– Число 80 зменшити на суму чисел 34 і 4.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чи з усіма завданнями вдалося впоратися?
– Яке з них здалося складним?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 63, завдання 393; 394.