Засоби музичної виразності. Тембр. Розучування пісні О. Янушкевича “Біла казка”. Слухання музики. Скрипковий концерт “Зима” з циклу “Пори року”. А. Вівальді
5 КЛАС
Тема 4. Музика та візуальні образи
Урок 17
Тема уроку. Засоби музичної виразності. Тембр. Розучування пісні О. Янушкевича “Біла казка”. Слухання музики.
Скрипковий концерт “Зима” з циклу “Пори року”. А. Вівальді
Мета уроку: поглиблювати знання з теорії музики учнів та вчити застосовувати їх на різних вправах; розвивати вокально-хорові навички та музично-ритмічний слух; виховувати інтерес до музики.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: таблиця, нотний текст пісні, баян, магнітофон, аудіо-запис, портрет
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми.
II. Розспівування.
1. Спів вправи на дихання та протяжний спів.
2. Спів мажорного звукоряду та тонічного тризвуку.
III. Актуалізація опорних знань.
– Діти, в молодших класах ми знайомилися із засобами музичної виразності, які допомагають творити і краще розуміти музику. Які засоби музичної виразності вам знайомі? Сьогодні ми повторимо з вами значення тембру.
Тембр – це забарвлення звука, властиве даному музичному
Ви мажете впізнати по голосу своїх родичів, знайомих. Інструменти також мають своє специфічне забарвлення. Зараз ми з вами розіграємо сцену “Ранок на подвір’ї”. Всі ви були в селі у бабусі, і згадаєте, як там гарно. Я буду розповідати, а ви будете звуконаслідувати героїв моєї розповіді.
Вчитель: | Діти: |
Вийшла бабуся і кличе курей: | Ко-ко-ко |
Дідусь кличе каченят: | Тась-тась-тась |
Вся птиця, б’ючи крилами, | (плескання |
Почала збігатися – | Руками) |
Обізвалися домашні птахи: | Кря-кря-кря |
Кури, гуси, запіяв півень: | Ко-ко-ко |
Ку-ку-рі-ку | |
Прибіг котик, бо дуже захотів молока: | Няв, няв, няв |
Бабуся пішла у хлів до корови: | Му-у-у |
На той шум прибіг сусідський Рябко: | Гав, гав, гав |
Стало шумно; мушки, бджоли | 3-3-3 |
Літають і дзижчать: | Ж-ж-ж |
Десь недалеко почувся спів зозулі: | Ку-ку, ку-ку |
Коли всі понаїдалися, на подвір’ї знову запанувала тиша.
– Ви засвоїли поняття тембр?
– Так. А тепер ще пограємо гру “Знайди свій музичний інструмент”.
Хід гри. Вчитель закріплює за кожним учнем назву якогось музичного інструмента. Тоді пропонує твори для слухання музики. Чий інструмент прозвучав, той учень рухом рук має зобразити гру на інструменті, а діти повинні назвати його.
IV. Розучування пісні варто розпочати з бесіди.
Біла казка
Слова М. Ясакова
Музика О. Янушкевич
– Діти, сьогодні на уроці ми вивчимо нову пісню “Біла казка” О. Янушкевича. Я для вас її виконаю, а ви подумайте, чому пісня має таку назву.
2. Художній показ пісні.
2. Вітер-сніговій,
Казка біла,
Нас у рік Новий
Всіх здружила.
Принесла тепло
Нам на свято.
Ми багаті друзями –
Нас багато.
Приспів:
Рік Новий – рік надій,
Вірних друзів щире слово.
Білий сніг, радість, сміх,
Новорічна ніч казкова.
Це для вас, це для нас
Ялинкове диво.
Це для вас, це для нас
Дружба засвітила. Двічі
3. Бесіда за прослуханим твором.
– Чому пісня має назву “Біла казка”?
– Чи любите ви свято Нового року?
– Як ви його святкуєте?
4. Розучую пісню по фразах, звертаю увагу на ритмічний рисунок,
Чистоту інтонування, дикцію.
V. Слухання музики варто розпочати з розповіді.
Сьогодні ми починаємо шлях у прекрасний, незнаний та чарівний світ Мистецтва. Перш ніж вирушити у подорож давайте з’ясуємо для себе наступні запитання:
– Яким чином люди сприймають довколишній світ?
– З чого починається мистецтво і яке місце воно посідає в житті людини?
– Чому існує багато видів мистецтва?
– У чому різниця та схожість між різними видами мистецтва?
– Що таке образ і звідки виникла у людини погреба відтворювати навколишній світ в образах?
– Що означає слово “мистецтво”? (Діти дають свої варіанти відповідей).
– Відкрию вам таємницю: однозначного визначення цього поняття не існує; і годі розраховувати, що на це запитання можна дати негайну відповідь, інакше людині не довелося б сторіччями, з покоління в покоління, знову і знову торкатися цієї проблеми, що належить до так званих “вічних”…
– Як ви вважаєте, які проблеми людство називає вічними? (Діти висловлюють свої думки).
– А тепер повернемося до поняття “мистецтво”. Давайте спочатку висловимо таку думку, що “мистецтво – це вид художньої діяльності людини, це – відображення краси людського життя” (учні записують визначення в зошити).
Стало вже звичним говорити, що із красою пов’язана якась таємниця, і перше, що впадає в око, – дивна різноманітність речей, які людина називає прекрасними.
Дуже багато існує видів мистецтва, і з деякими з них ви вже мали змогу ознайомитися на уроках музики, читання та малювання.
Наприклад, український художник Ігор Грабар намалював картину “Лютнева блакить”, а італійський композитор Антоніо Вівальді про кожну пору року створив цикл музичних замальовок “Пори року”.
Сьогодні ви послухаєте скрипковий концерт “Зима” із цього циклу А. Вівальді та одночасно розглянете репродукцію картини “Лютнева блакить” І. Грабаря та невеличкий вірш:
А лютує він тому,
Що на світі довго бути Не доводиться йому.
– Ваше завдання послухати твір і дати відповідь, чи допомагає музика
А. Вівальді зрозуміти зміст картини?
– Який між ними зв’язок?
– Що таке концерт?
(Концерт – це твір, написаний для інструмента, що виконує соло в супроводі оркестру).
– Який оркестр виконує твір?
– Як використав композитор тембр у своєму творі?
– Яке значення динаміки? (Діти слухають і дають відповіді на питання).
VI. Підсумок уроку.
– Отже, своє захоплення світом людина втілює у творчість. І творчість ця дуже різноманітна, адже мистецтво таке різноманітне і кожний його вияв дає наснагу, дарує радість спілкування, відкриття нових почуттів, нових якостей.