Засоби навчання
4.9. Засоби навчання
На підвищення ефективності кожного з методів навчання впливає продумане використання засобів навчання. До них належать дидактичний матеріал, наочність, технічні засоби, які й забезпечують успішну навчальну роботу на уроці.
Дидактичний матеріал поєднується з усіма методами навчання, ілюструє теоретичні положення, сприяє успішному розвитку мовних умінь і навичок, збагачує інтелектуальну й емоційну сферу учня, формує його моральні переконання.
Дидактичний матеріал добирається з урахуванням закономірностей
Дидактичний матеріал з мови до всіх розділів курсу має відповідати таким вимогам:
– задовольняти всі дидактичні принципи навчання, виховні і пізнавальні завдання вивчення мови;
Бути бездоганним з погляду норм літературної мови, розкривати учням лексичне багатство мови, ілюструвати різноманітність форм і конструкцій, стилістичну доцільність їх використання тощо;
– основою дидактичного матеріалу повинен бути зв’язний текст; він має не тільки навчальний ефект, а й значні виховні властивості.
Дидактичний
Бажано добирати до уроків дидактичний матеріал, об’єднаний певною тематикою.
Дидактичний роздавальний матеріал – це спеціальні картки з різними завданнями і вправами, розраховані на диференційований підхід до учнів. Тому за своїм характером вони не повинні дублювати практичної частини підручника, а диференціюватися відповідно до мовного і загального розвитку учнів. Наочність. Основні вимоги до всіх видів наочності такі:
– чітко визначати найголовніші властивості мовних явищ, що вивчаються;
– правильно, адекватно відтворювати їх;
– забезпечувати доступність розуміння для учнів.
Найпоширенішим видом наочності на уроках мови є таблиці. Наприклад, учитель пропонує учням за допомогою таблиці відповісти на запитання:
– У мовознавстві існують різні погляди щодо сурядних словосполучень та сполук підмета й присудка. Загалом прийнято не називати їх словосполученнями. Якої ви дотримуєтеся думки? Спробуйте зробити висновки на основі поданої таблиці.
____ Слово Словосполучення_____ Речення
Ранок – Ранок,
Теплий теплий день День теплий.
Бути бути сьогодні Буду сьогодні,
Писати буду писати сьогодні Буду писати сьогодні,
Без – – Вам каву з цукром? – Без.
Щоб
Так – Так.
Кожне слово має зна – Словосполучення – це смислове Речення – це конструкція
Чення. Слово – це лек – й граматичне поєднання двох або яка складається із слів, сло-
Сична одиниця, яка віль – більше повнозначних слів, яке восполучень або одного сло-
Но відтворюється у мов – виконує функцію розчленованого ва і виражає інтонаційну та
Пенні для побудови ви – найменування чогось змістову закінченість думки словлення
– Розгляньте таблицю підрядних і сурядних зв’язків між словами, зробіть висновки.
Підрядні словосполучення Сурядні словосполучення
Чи можна так Чи можна так Чи можна так сказати? Чи можна так
Сказати? сказати? сказати?
Старший брат брат чуйно брат і сестра брат і старший
Вийшов з інституту вийшов інститутом хлібом і сіллю___________________________ хліба і сіллю
Буду сіяти квіти буду квіти птахи і звірі птахи і сорока
На крилах пісень пісня на книзі веселі і щасливі веселим і щасливі
Подовження подовження від писав, та перестав писати, та
Приголосних приголосних перестав
На руку ковінька на руку олівець не сьогодні, а завтра не сьогодні, не
Лише завтра
Завдання таблиць – розкрити певну граматичну, орфографічну, пунктуаційну закономірності, дати своєрідну модель поняття, правила. Відповідно до розділів шкільного курсу мови вони поділяються на таблиці з фонетики, лексики, фразеології, словотвору, морфології, синтаксису, орфографії, пунктуації.
Таблиці часто служать ілюстрацією до відповідного матеріалу (більшість їх виготовлена друкарським способом). Це таблиці із зображенням мовних органів, чергування голосних і приголосних звуків, з класифікацією голосних і приголосних звуків; таблиці типів відмін і дієвідмін, словотворення повнозначних частин мови, способів вираження головних і другорядних членів речення, різних типів простого і складного речення, таблиці з дидактичним матеріалом для вивчення орфографії, пунктуації та ін.
Узагальнювальними можуть бути таблиці про повнозначні частини мови (значення, граматичні ознаки, способи словозміни і словотворення, синтаксична роль), про члени речення (що означає, чим найчастіше виражається, на які запитання відповідає) та ін.
Є текстові таблиці, що дають матеріал для різного виду творчих завдань, аналізу мовних явищ, інтонаційно-смислових і стилістичних спостережень тощо.
Словникові таблиці будуються на матеріалі з лексики і полегшують запам’ятовування тематичних груп слів.
Вивчення окремих граматичних тем вимагає динаміки зображення (“Словотворення”, “Синтаксичні синоніми”). Цю динаміку забезпечують динамічні (рухомі) таблиці.
Розрізняють динамічні таблиці з рухомими смужками, із загнутими частинами, стрічкоподібні таблиці із загнутими краями, таблиці з аплікаціями, таблиці-опори, таблиці-схеми.
Широке застосування у вивченні мови мають таблиці-схеми. Схематична будова таблиці розвиває абстрактне мислення учнів, концентрує увагу на важливих для запам’ятовування моментах. Так, у таблицях-схемах, пов’язаних з правописом префіксів, суфіксів, закінчень, варто виділяти лише потрібні морфеми. Це розвантажує таблицю від конкретного мовного матеріалу, основну увагу зосереджує на відповідних орфограмах. Подібно будуються таблиці-схеми з пунктуації. Вони передають схематичне зображення речення і розділові знаки в ньому. Наприклад:
Розділові знаки в складнопідрядних реченнях
Основні правила Приклади
Коми ставляться
Між частинами складнопідрядних речень, що Ой вербо, вербо, де ти росла, що твоє
Мають свої синтаксичні центри_______________________ листячко вода знесла (Нар, тв.). _____________________
Крапка з комою
Між ускладненими або далекими за змістом Я люблю їхати на поле тоді, як ниви зеле – частинами ставитися крапка з комою ніють та хвилюються зеленими хвилями;
Коли обважнілі колоски черкаються об голову, об вуха; коли ниви поцяцьковані синіми волошками та червоними маківками (І. Нечуй – Левицький)
Тире або кома і тире
Якщо друга частина вимовляється з різким Скільки б ми таких кубків гірких не пили, – підсиленням тону (з метою сильнішого інтонаційного і смислового її ще зостанеться цілеє море (Леся Українка). виділення), між частинами складнопідрядного речення ставиться тире
Крім названих, у процесі вивчення мови використовуються схеми мовного розбору (фонетичного, лексичного, морфемного, словотвірного, морфологічного, синтаксичного).
Картини й малюнки є важливим матеріалом для написання творів чи виконання завдань з розвитку усного мовлення. Вони використовуються також для складання учнями речень, словосполучень, добору тих чи інших лексико-граматичних розрядів слів. І картини, і малюнки пожвавлюють урок, активізують розумову діяльність учнів, зацікавлюють.
Своєрідним видом наочності при вивченні ділового мовлення є зразки ділової документації, як-от: оголошення, заява, доручення, розписка, протокол, акт та ін.
Усі види наочності широко застосовуються на уроках мови, вони полегшують вивчення, закріплення, узагальнення і повторення матеріалу, сприяють активізації розумової діяльності учнів.
Технічні засоби навчання. За характером впливу технічні засоби поділяються на такі, що впливають на звукове сприйняття (магнітофон, програвач, радіо), на зорове (епідіаскоп, кодоскоп, фільмоскоп), аудіовізуальні (кіно, телебачення, комп’ютер).
Сучасні досягнення науки й техніки сприяли виникненню нового напряму в дидактиці – комп’ютеризованого навчання, популярність і перспективність якого очевидні як за кордоном, так і в Україні. Принагідно зазначимо, що серед освітян донині існують хибні погляди на місце і роль інформатики у навчанні.
По-перше, ототожнюються два процеси: комп’ютеризація навчання і використання засобів та методів інформатики у навчанні. Насправді ж комп’ютери – лише один (хоч і найпотужніший) з технічних засобів інформатики. Тому комп’ютеризація – це тільки частина процесу різнобічного впровадження інформатики. В цілому ж інформатика вже сьогодні дає освіті набагато більше, ніж самі комп’ютери, а її перспективні можливості взагалі ще не вивчені.
По-друге, помилковим є уявлення про використання інформатики в школі лише за останні роки. Насправді ж елементи інформатики використовуються у процесі навчання й виховання здавна. Так, при заучуванні будь-якого тексту напам’ять, часто, використовується найпростіший алгоритм: повторюй текст до тих пір, поки не вивчиш його. Це, звичайно, не найкращий, а все ж – алгоритм, тобто він входить до понятійної сфери такої науки, як інформатика.
Раніше елементи інформатики, як правило, використовувались у навчанні або не усвідомлено, або без опори на ті важливі для навчання властивості, що вивчаються в інформатиці. В наші дні ці недоліки долаються учнями і розгортається процес ширшого застосування найрізноманітніших елементів інформатики в навчанні.
По-третє, помилковою є думка про застосування інформатики (і насамперед комп’ютерів) переважно в математиці та фізиці. А між тим, при вивченні будь-якого предмета саме інформатика дає змогу значно підвищити ефективність навчання, зробити його глибшим, різноманітнішим і змістовнішим.
Безперечно, комп’ютер є універсальним поліфункціональним технічним засобом, який може викопувати в навчанні цілий комплекс дидактичних функцій.
Комп’ютер спроможний виконувати найрізноманітніші операції, давати будь-яку навчальну інформацію, необхідний довідковий матеріал, дає можливість програмувати різні види вправ, завдань проблемного характеру, запитальників для самоперевірки, зразки граматичного розбору тощо.
З метою вдосконалення мовлення школярів учитель може використовувати телепередачі. Вони ефективно поєднують зображення зі словом, передають рух, розгоріння дії супроводжується пейзажними картинами, музикою. Все це допомагає формувати навички спостереження, вміння передавати бачене, стисло і логічно викладати свої думки, правильно їх оформляти.
Завдання тут можуть бути найрізноманітніші: скласти простий чи розширений план літературної передачі, написати стислий переказ телевистави, коротко закон – спектувати виступ політичного діяча, вченого, письменника (враховуючи тривалість виступу).
Технічні засоби навчання відкривають широку перспективу для унаочнення матеріалу з мови. Вони виступають джерелом нової інформації, матеріалом для спостережень і висновків, подають значну допомогу в подоланні абстрактності у вивченні мови, сприяють і розвитку пізнавальних інтересів, і свідомому засвоєнню знань.
Запитання і завдання
1. Розкрийте зміст понять “технологія навчання”, “інтерактивні технології”. 2. Чим зумовлена наявність різних класифікацій методів? Назвіть авторів відомих класифікацій.
3. Які методи навчання виокремлено в класифікації за рівнем пізнавальної діяльності учнів?
4. Які методи навчання визначають автори класифікації за джерелами знань? 5. Назвіть методи навчання мови за класифікацією, в основу якої покладено способи взаємодії вчителя й учнів на уроці. Хто автори названої класифікації? 6. Що, на вашу думку, спонукало науковців і практиків до пошуків інтерактивних методів навчання? У чому їх особливості?
7. Наведіть приклади застосування інтерактивних методів навчання під час вивчення будь-якого розділу шкільної програми.
8. Розкрийте внутрішній зв’язок між поняттями “метод”-і “прийом”.
9. Чому кожна галузь методики навчання має специфічні прийоми? Чим це зумовлено? Назвіть специфічні прийоми навчання мови.
10. Які вимоги перед учителем і учнями висувають теоретики і практики проблемного навчання? Від чого залежить ефективність застосування проблемності у навчанні мови?
11. Складіть фрагмент уроку до теми “Другорядні члени речення”, передбачивши створення на уроці проблемної ситуації.
12. Що передбачає системний підхід до навчання мови? Чим це зумовлено? Наведіть приклади.
13. Які переваги має комп’ютеризоване навчання?
14. Які особливості має мультимедійне навчання?
15. У чому перспективність дистантного (віддаленого) навчання? Які його різновиди?
16. Охарактеризуйте засоби навчання мови.
Related posts:
- Засоби навчання – Методи, форми і засоби навчання ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА Основи педагогіки 2. Теорія освіти і навчання (дидактика) 2.4. Методи, форми і засоби навчання 2.4.3 Засоби навчання Успішність процесу навчання, ефективність використання в ньому різних методів і форм навчання значною мірою залежать від вдалого вибору засобів навчання. Засіб навчання – допоміжний матеріальний засіб школи (вищого навчального закладу), що виконує специфічні дидактичні функції. […]...
- Запитання. Завдання – Методи, форми і засоби навчання ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА Основи педагогіки 2. Теорія освіти і навчання (дидактика) 2.4. Методи, форми і засоби навчання Запитання. Завдання Розкрийте зв’язок між словесними, наочними і практичними методами навчання. Підготуйте огляд газети “Освіта”, присвячений застосуванню різних методів навчання в школі. Порівняйте різні методи контролю знань, умінь і навичок учнів. Обгрунтуйте, чому структурно відрізняються один від одного […]...
- Особливості основних груп методів навчання – Методи, форми і засоби навчання ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА Основи педагогіки 2. Теорія освіти і навчання (дидактика) 2.4. Методи, форми і засоби навчання Педагогічна майстерність передбачає оволодіння різноманітними методами, формами, засобами навчання, за допомогою яких на кожному рівні реалізується зміст освіти. 2.4.1 Особливості основних груп методів навчання Розвиток пізнавальних здібностей учнів, здобуття ними знань, умінь і навичок, використання їх на практиці […]...
- Форми організації навчання – Методи, форми і засоби навчання ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА Основи педагогіки 2. Теорія освіти і навчання (дидактика) 2.4. Методи, форми і засоби навчання 2.4.2 Форми організації навчання Ефективність засвоєння учнями, студентами знань, формування у них умінь та навичок залежить не лише від вдалого підбору методів і прийомів навчання, а й від форм організації навчальної роботи. Форма організації навчання – зовнішнє вираження […]...
- Методи і прийоми навчання української мови 4.1. Методи і прийоми навчання української мови Сучасні методи і методичні прийоми навчання мови створювалися і вироблялися багатовіковими традиціями вітчизняної школи, тому для вчителя-словесника сьогодні необхідним є всебічний аналіз усієї системи методів навчання предмета, виявлення ще не використаних резервів для розв’язання завдань, що стоять перед школою. Методи навчання – це складна педагогічна категорія, завдяки якій […]...
- Програмоване навчання – НАПРЯМИ РОЗВИТКУ СУЧАСНОГО НАВЧАННЯ Педагогічна психологія: навчальний-методичний посібник РОЗДІЛ 2 4 НАПРЯМИ РОЗВИТКУ СУЧАСНОГО НАВЧАННЯ 4.2. Програмоване навчання У сучасній психологічній науці співіснують дві основні парадигми навчання: навчання як формування та навчання як управління. Навчання як формування зосереджене на формуванні системи знань, умінь і навичок учня через передавання змісту навчання. Навчання як управління передбачає педагогічне керівництво навчальною активністю учнів […]...
- Роль і місце позакласної роботи в системі навчання української мови 10. ПОЗАКЛАСНА РОБОТА З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ 10.1 Роль і місце позакласної роботи в системі навчання української мови Важливого складовою навчально-виховного процесу є позакласна робота з української мови, під якою розуміють цілеспрямовані, організовані на добровільних засадах, на основі пізнавальних інтересів учнів мовні заняття з ними, що виходять за межі уроків, іноді й за межі програми з […]...
- Дидактичні основи навчання рідної мови Дидактичні основи навчання рідної мови В основі навчання рідної мови в усіх типах шкіл лежать загальнодидактичні принципи, що зумовлюють доцільний вибір методів і прийомів навчання, забезпечують належний рівень засвоєння змісту шкільного курсу мови і формування комунікативних умінь і навичок. Принципи навчання мови – це своєрідні правила діяльності, шляхи взаємодії вчителя й учнів, вихідні положення, на […]...
- Сугестопедичне навчання – НАПРЯМИ РОЗВИТКУ СУЧАСНОГО НАВЧАННЯ Педагогічна психологія: навчальний-методичний посібник РОЗДІЛ 2 4 НАПРЯМИ РОЗВИТКУ СУЧАСНОГО НАВЧАННЯ 4.3. Сугестопедичне навчання Сугестопедія – це система навчання, яка сприяє створенню в учня внутрішнього відчуття свободи і розвитку самодисципліни. Вона спирається на психотерапевтичні методи, зокрема, на метод комунікативної психотерапії засобами мистецтва й відповідає психологічним і фізіологічним законам, які стимулюють вивільнення потенційних можливостей індивіда. Застосування […]...
- Знаково-контекстне навчання – НАПРЯМИ РОЗВИТКУ СУЧАСНОГО НАВЧАННЯ Педагогічна психологія: навчальний-методичний посібник РОЗДІЛ 2 4 НАПРЯМИ РОЗВИТКУ СУЧАСНОГО НАВЧАННЯ 4.4. Знаково-контекстне навчання Серед методів активного навчання великого поширення в сучасній педагогічній практиці набуло контекстне, або знаково-контекстне навчання. Автор і пропагандист цього методу навчання А. А. Вербицький вважає, що цей напрям організації навчального процесу, який реалізує принципи активності й системності, виконує основне призначення професійної […]...
- Основні лінії психічного розвитку в процесі навчання й виховання – НАВЧАННЯ Й ПСИХІЧНИЙ РОЗВИТОК Педагогічна психологія: навчальний-методичний посібник РОЗДІЛ 2 1 НАВЧАННЯ Й ПСИХІЧНИЙ РОЗВИТОК 1.3. Основні лінії психічного розвитку в процесі навчання й виховання Психічний розпиток дитини як її цілісний особистісний розвиток здійснюється одночасно ПО трьох лініях: – особистісна сфера (розвиток соціальної поведінки, спрямованості, ціннісних орієнтацій, самосвідомості); – психологічна структура та зміст діяльності (виникнення й розвиток цілей, мотивів […]...
- Зміст і сутність категорії навчання – НАВЧАННЯ Й ПСИХІЧНИЙ РОЗВИТОК Педагогічна психологія: навчальний-методичний посібник РОЗДІЛ 2 1 НАВЧАННЯ Й ПСИХІЧНИЙ РОЗВИТОК 1.1. Зміст і сутність категорії навчання Навчання – це специфічний вид діяльності, що його здійснює педагог, організатор педагогічного процесу, з метою передати учням у педагогічно опрацьованій формі дозовану частку певної науково-практичної інформації. По суті – це процес активної педагогічної взаємодії між тим, хто навчає, […]...
- Сутність і структура процесу навчання – Процес навчання ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА Основи педагогіки 2. Теорія освіти і навчання (дидактика) 2.3. Процес навчання Процес навчання за своєю сутністю є рухом учня шляхом пізнання від незнання до знання, від неповного до повнішого, ширшого і точнішого знання. У процесі навчання формуються пізнавальні, практичні вміння і навички, відбувається розвиток і виховання учнів та студентів. 2.3.1 Сутність і […]...
- Закономірності і принципи навчання – Процес навчання ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА Основи педагогіки 2. Теорія освіти і навчання (дидактика) 2.3. Процес навчання 2.3.2 Закономірності і принципи навчання Різнобічна навчальна діяльність, у процесі якої відбувається оволодіння знаннями, вміннями і навичками, розвивається особистість учня (студента), здійснюється відповідно до певних закономірностей і принципів, притаманних навчальному процесу. Закономірності навчання. Специфіка дидактичних закономірностей полягає в тому, що вони […]...
- Типи навчання – ОСНОВНІ ТИПИ НАВЧАННЯ ТА ЇХНІ ПСИХОЛОГІЧНІ МОДЕЛІ Педагогічна психологія: навчальний-методичний посібник РОЗДІЛ 2 3 ОСНОВНІ ТИПИ НАВЧАННЯ ТА ЇХНІ ПСИХОЛОГІЧНІ МОДЕЛІ 3.1. Типи навчання У процесі аналізу особливостей історичних типів організації навчання можна виділити чотири сталі елементи навчального процесу: – повідомлення (передавання) знань; – засвоювання їх; – відтворювання засвоєного; – застосовування знань на практиці. Як об’єкт теоретичного аналізу існує чотири основні типи […]...
- Запитання. Завдання – Процес навчання ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА Основи педагогіки 2. Теорія освіти і навчання (дидактика) 2.3. Процес навчання Запитання. Завдання У чому полягає сутність процесу навчання? Поясніть зміст його компонентів. Чому процес навчання має двосторонній характер? Охарактеризуйте основні етапи оволодіння навчальним матеріалом. Яку роль відіграють мотиви навчання? Який мотив є найважливішим для успішного оволодіння знаннями? Охарактеризуйте основні закономірності навчання. […]...
- Навчання як умова розвитку – НАВЧАННЯ Й ПСИХІЧНИЙ РОЗВИТОК Педагогічна психологія: навчальний-методичний посібник РОЗДІЛ 2 1 НАВЧАННЯ Й ПСИХІЧНИЙ РОЗВИТОК 1.2. Навчання як умова розвитку Аналіз категорії навчання буде неповним без усвідомлення її взаємовідносин з категорією розвитку. Для сучасної психолого-педагогічної науки проблема взаємозв’язку навчання й розвитку є одним із центральних методологічних питань. Правильне розв’язання питання про взаємовідношення цих двох наукових понять має велике значення […]...
- Модульне навчання – НАПРЯМИ РОЗВИТКУ СУЧАСНОГО НАВЧАННЯ Педагогічна психологія: навчальний-методичний посібник РОЗДІЛ 2 4 НАПРЯМИ РОЗВИТКУ СУЧАСНОГО НАВЧАННЯ 4.5. Модульне навчання В останнє десятиліття XX ст. в Україні активного теоретичного розвитку набули різні модифікації модульного навчання, батьківщиною якого вважається Англія. Основна мета впровадження модульного навчання – досягнення переходу студента на позиції дійсного суб’єкта навчальної діяльності, здатного активно й самостійно, з урахуванням вимог […]...
- Класифікація видів навчання – НАПРЯМИ РОЗВИТКУ СУЧАСНОГО НАВЧАННЯ Педагогічна психологія: навчальний-методичний посібник РОЗДІЛ 2 4 НАПРЯМИ РОЗВИТКУ СУЧАСНОГО НАВЧАННЯ 4.1. Класифікація видів навчання Для усвідомлення широкого розмаїття сучасних психологічних теорій навчання їх можна диференціювати із позиції певних загальних критеріїв. І. О. Зимня пропонує таку загальну класифікацію видів навчання: 1. За критерієм наявності управління освітнім процесом навчання поділяється на: – традиційне навчання, що не […]...
- Прикладні програми навчального призначення. Навчальні програми для підтримки навчання іноземних мов, географії, комп’ютерні енциклопедії ТЕМА 4. ОСНОВИ РОБОТИ З ДИСКАМИ (5 ГОДИН) Урок 28 Прикладні програми навчального призначення. Навчальні програми для підтримки навчання іноземних мов, географії, комп’ютерні енциклопедії Мета: – формування мотивації учнів до вивчення англійської мови через застосування комп’ютерних технологій; – розширення знань учнів про комп’ютерні програми; – закріплення матеріалу з теми “Пристрій комп’ютера”. Інтегрування знань з інформатики […]...
- Закономірності навчання української мови 1.7. Закономірності навчання української мови Засвоєння рідної мови – процес безперервний, що починається з перших років і триває упродовж усього життя людини. Інтенсивне засвоєння мови відбувається під час спілкування, коли активно формуються комунікативні уміння і навички. Вчені вважають, що навчання мови підлягає певним закономірностям, урахування яких сприяє ефективній організації навчального процесу, в т. ч. її […]...
- Морфологічні засоби стилістики Стилістика української мови Морфологічні засоби стилістики Стилістичні можливості морфологічної системи сучасної української літературної мови широкі й функціонально потужні. Більшість повнозначних слів представлена не однією формою, а кількома, навіть багатьма, і всі вони певною мірою стилістично неповторні, своєрідні. Кожна із змінюваних форм виконує певну комунікативну, отже, й стилістичну функцію. Стилістичні функції мовних одиниць сконденсовані в таких […]...
- Традиційні технології навчання – Технології навчання у сучасній школі ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА Основи педагогіки 2. Теорія освіти і навчання (дидактика) 2.5. Технології навчання у сучасній школі Технологія навчання – це шлях освоєння конкретного навчального матеріалу в межах предмета, теми, питання. У сучасній українській школі використовують як традиційні технології навчання (пояснювально-ілюстративна, проблемна, програмована, диференційована та ін.), так і нові технології навчання (особистісно-орієнтована, групова, розвивальна, технологія […]...
- Нові технології навчання – Технології навчання у сучасній школі ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА Основи педагогіки 2. Теорія освіти і навчання (дидактика) 2.5. Технології навчання у сучасній школі 2.5.2 Нові технології навчання Одним зі стратегічних завдань реформування освіти в Україні є формування освіченої, творчої особистості, становлення її фізичного і морального здоров’я. Це вимагає розроблення і наукового обгрунтування змісту і методики організації навчально-виховного процесу. Тому сучасна педагогічна […]...
- Методика навчання орфографії 5.7. Методика навчання орфографії У свій час обгрунтувалися різні підходи до навчання орфографії: одні методисти підкреслювали вирішальну роль прийому списування (Л. Томсон, В. Малаховський М. Державін, О. Миртов, Є. Мейман, В. Лай та ін.), інші обгрунтовували ефективність вироблення орфографічних навичок на основі засвоєння теорії граматики (К. Ушинський, О. Пєшковський, Ф. Буслаєв, Д. Тихомиров, М. Бунаков, […]...
- Психологічні та дидактичні основи навчання української мови 1.8. Психологічні та дидактичні основи навчання української мови Психологічні основи навчання Навчання української мови можливе лише на основі розвитку мислення учнів, їхньої уваги, нам’яті, умінь бачити і сприймати мовні факти, явища в їх діалектичній єдності. Ці процеси досліджує педагогічна психологія. Вона допомагає визначити найбільш ефективні прийоми і форми навчання, обгрунтувати систему роботи учителя-словесника з урахуванням […]...
- Концептуальні засади навчання української мови 1.2. Концептуальні засади навчання української мови Мовна освіта в Україні передбачає удосконалення технології навчального процесу, наближення його до вимог сучасного суспільства, що потребує високоосвічених, інтелектуальне розвинених і відданих державі громадян, які легко і вільно можуть спілкуватися між собою, утверджуючи статус української мови як рідної і державної. Досягти цього сучасна школа може за умов підвищення рівня […]...
- Програмоване навчання 4.3. Програмоване навчання Своєю практичною навчальною і корегуючою спрямованістю відзначається програмоване навчання. Воно забезпечує постійний зворотний зв’язок при вивченні матеріалу, індивідуалізує процес навчання, забезпечує чітку логічну послідовність виучуваного, розвиває навички самостійної роботи. Під час програмованого навчання весь матеріал теми поділяється на невеликі дози – кроки (частини, етапи) і розташовується в логічній послідовності. Перелік кроків, етапів, […]...
- Паралінгвістичні та екстралінгвістичні засоби спілкування – НЕВЕРБАЛЬНІ ЗАСОБИ СПІЛКУВАННЯ ТА КУЛЬТУРА ПОВЕДІНКИ ЕТИКА ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ Лекція 9 НЕВЕРБАЛЬНІ ЗАСОБИ СПІЛКУВАННЯ ТА КУЛЬТУРА ПОВЕДІНКИ Паралінгвістичні та екстралінгвістичні засоби спілкування Окрім оптико-кінетичних засобів спілкування існує комплекс акустичних засобів – екстралінгвістичних і паралінгвістичних сигналів. У першому випадку – це швидкість мови, висота голосу, його тональність і діапазон. Дослідженнями встановлено, що 60-90% правильних суджень про людину, її внутрішній стан грунтуються на […]...
- Запитання. Завдання – Технології навчання у сучасній школі ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА Основи педагогіки 2. Теорія освіти і навчання (дидактика) 2.5. Технології навчання у сучасній школі Запитання. Завдання Порівняйте пояснювально-ілюстративну і проблемну технології навчання. Що між ними спільного і відмінного? У яких формах можна застосовувати проблемний виклад навчального матеріалу? У чому полягає відмінність лінійної і розгалуженої системи програмування навчального матеріалу? Доведіть ефективність модульно-рейтингової системи […]...
- Міжпредметні зв’язки та інтегроване навчання 1.9. Міжпредметні зв’язки та інтегроване навчання Освіта й виховання сучасної молодої людини, її гармонійний розвиток вимагають органічного поєднання комплексу знань, умінь і навичок, які набуваються в процесі засвоєння шкільних предметів. Реформа освіти в Україні передбачає оволодіння учнями глибокими й міцними знаннями основ наук, засвоєння провідних ідей навчальних дисциплін, вироблення комунікативних умінь і навичок гармонійно розвиненої […]...
- Історичні форми організації навчання – ІСТОРИЧНІ МЕТОДИ Й ФОРМИ ОРГАНІЗАЦІЇ НАВЧАННЯ Педагогічна психологія: навчальний-методичний посібник РОЗДІЛ 2 2 ІСТОРИЧНІ МЕТОДИ Й ФОРМИ ОРГАНІЗАЦІЇ НАВЧАННЯ 2.2. Історичні форми організації навчання Як процес передавання й засвоювання знань, умінь і навичок будь-який сучасний освітній процес має три основні складові: зміст навчання; діяльність навчання (організація навчального процесу й викладання змісту навчання); учіння як діяльність у межах організованого навчального процесу тих, […]...
- Зв’язок розвитку мовлення з формуванням соціокультурної компетенції Зв’язок розвитку мовлення з формуванням соціокультурної компетенції. Формування мовленнєвої компетенції учнів, зокрема вмінь сприймати й розуміти думки інших та планувати й створювати власні висловлювання, зумовлює навчання української мови на основі текстів, що сприяють опануванню національних і загальнолюдських культурних та духовних цінностей, норм, які регулюють стосунки між поколіннями, статями, націями. Дидактичний матеріал у вигляді текстів різних […]...
- Особливості навчання української мови у школах з російською мовою викладання 2.7. Особливості навчання української мови у школах з російською мовою викладання Користування двома мовами в житті та діяльності значної частини населення України ставить перед учителями ряд суттєвих завдань. Ці завдання зачіпають не тільки проблеми культури мовлення, але й проблеми структури і змісту шкільного курсу української мови, її контактів з іншими мовами, форм і методів роботи […]...
- Психологічні моделі навчання – ОСНОВНІ ТИПИ НАВЧАННЯ ТА ЇХНІ ПСИХОЛОГІЧНІ МОДЕЛІ Педагогічна психологія: навчальний-методичний посібник РОЗДІЛ 2 3 ОСНОВНІ ТИПИ НАВЧАННЯ ТА ЇХНІ ПСИХОЛОГІЧНІ МОДЕЛІ 3.2. Психологічні моделі навчання. Модель першого типу – традиційне навчання: „ Учень – об’єкт формуючих впливів педагога”. В основі навчання за цією моделлю – повідомлення всієї інформації Й вимог до певних навчальних дій. Концепцією навчання тут є навчання як викладання. Характер […]...
- НАВЧАННЯ Мета: дати учням уявлення про пам’ять, увагу та їх зв’язок зі здоров’ям та навчанням; вчити називати умови успішного навчання; довести необхідність навчання; розучити вправи для тренування пам’яті та концентрації уваги; виховувати допитливість, ініціативність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Гра “Вільний мікрофон” – Чи легко вам учитися? – Чи залежить навчання від […]...
- Засоби зв’язку речень у тексті. Узагальнення знань і вмінь учнів за темою “Текст” Урок 25 Тема. Засоби зв’язку речень у тексті. Узагальнення знань і вмінь учнів за темою “Текст” Мета: поглибити знання учнів про структуру тексту; продемонструвати засоби зв’язку речень у тексті; формувати вміння аналізувати структуру тексту; учити складати текст, дотримуючись його структури; систематизувати й узагальнити знання про текст; розвивати увагу учнів, виховувати інтерес до спостережень у природі. […]...
- Основні аспекти навчання української мови 1.5. Основні аспекти навчання української мови Мова існує в суспільстві – у своєму національному середовищі – як складне і багатогранне явище. Звідси – вивчати її треба всебічно, цілісно, в сукупності всіх її граней, виявів, на доступному рівні для учнів різних вікових груп і типів шкіл. Традиційно в методиці української мови визначають такі аспекти її навчання: […]...
- Характеристика методів навчання 4.2. Характеристика методів навчання До основних методів навчання рідної мови належать: усний виклад учителем матеріалу, бесіда, спостереження учнів над мовою, робота з підручником, метод вправ, програмоване навчання, комп’ютеризоване навчання. Метод усного викладу вчителем матеріалу (розповідь-пояснення). Основне призначення цього методу – подати учням навчальну інформацію і забезпечити її сприйняття, осмислення, запам’ятовування. Форма подачі інформації може бути […]...
- Навчання у школі ТЕМА: Я ТА МОЇ ДРУЗІ UNIT 2. MEET MY FRIENDS УРОК 18 (3) Підтема: Навчання у школі. Мета: Продовжувати тренувати учнів у вживанні особових займенників і займенників some, any. Удосконалювати вміння аудіювання. Продовжувати формувати навички усного мовлення. Закріпити граматичний матеріал на письмі. Розширювати кругозір учнів. Виховувати любов до навчання. Обладнання: Підручник, робочий зошит, картки для […]...