Завдання та вправи для самоконтролю – Просте ускладнене речення
УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ
Просте ускладнене речення
Завдання та вправи для самоконтролю
1. Знайдіть однорідні члени. Визначте, якими членами речення вони є і як виражений зв’язок між ними. Поясніть наявність або відсутність розділових знаків при однорідних членах.
І.1. У селі бігли з дворів назустріч чумакам дівчата, діти, поважні діди з палицями (С. Васильченко). 2. Крижина добра, важка, товста, міцна (В. Винниченко), 3. Я весь час тремтів від напруження, від утоми, від переляку (В. Нестайко). 4. В
2. Знайдіть відокремлені й невідокремлені узгоджені означення, поясніть розділові знаки при них.
I. 1. То був тендітний, бліденький підліток, мало схожий на сільських хлопчаків (В. Земляк). 2. Він продовжував із Савкою свою розмову, образливу і гірку для нас (О. Довженко). 3. Цвіте земля, задивлена в свободу (Л. Костенко). 4. Жнива щороку мали свою пору, освячену святами, овіяну піснями (У. Самчук).
II. 1. Мирослава обтерла сльози зі своїх очей і повним любові поглядом глянула на Максима (І. Франко). 2. Поливані без перерви схили поволі вкривалися рівним, немов виточеним шаром блискучої слизької криги (Я. Качура). 3. Освітлені сонцем схили світяться смарагдом (В. Шевчук). 4. Обліплений снігом, берест так злився з усім білим навколишшям, що Сашко відразу його не помітив (М. Вінграновський). 5. Втомлений боротьбою зі скелями, Дніпро розправляв та гладив тут свої збиті у водоскрутні води й розстилав їх широкою рівною блакитною пеленою (А. Коптілов). 6. Юра проходить крізь зарослі, лице попечене кропивою, руки подряпані в кров, штанці і панчохи пошматовані. Але, задиханий і знесилений, Юра спиняється тільки під самим муром (Ю. Смолич). 7. Ніколи ще не було в нього учнів таких цілеспрямованих і працьовитих. 8. Тимко стояв перед ним задиханий і гнівний (Гр. Тютюнник). 9. Сонна дитина тихо лежала перед нею розхристана, розкидана (Панас Мирний). 10. Малий Мирон один сидить спокійний, майже веселий (І. Франко).
3. Перепишіть. Поставте коми лише між словами, пов’язаними сурядним зв’язком, та виділіть з обох боків комами лише ті слова, що стоять поза граматичним зв’язком.
І.1. У небі сонце і весна і журавлиний крик (О. Підсуха). 2. І дивиться на обриси планети висот космічних перший космонавт (Л. Дмитерко). 3.Осінній холодок над спраглою землею шатро гаптоване широко розіп’яв (М. Рильський). 4. Скупе проміння осіннього сонця самітньо відсвічує немічною прозолотою на білому тілі беріз (О. Донченко). 5. Під самою хатою росли червоні білі рожеві маки (І. Нечуй-Левицький). 6. Над ганком висіли важкі кетяги пов’язаної в пучки калини (М. Стельмах). 7. Без мови рідної юначе й народу нашого нема (В. Сосюра). 8. Гірських вершин досягають на жаль не тільки орли (О. Довженко).
II. 1. Ми в боротьбі пройшли крізь бурі і негоди і творимо життя незборне, молоде (В. Сосюра). 2. Краю мій. Люблю я тебе вдень і вночі вранці і ввечері і не знаю краю своєї любові (Панас Мирний). 3. Сонце обливало землю рожевим світом і ніжно цілувало тисячами своїх гарячих іскорок (Панас Мирний). 4. Дівчата підбирали викопані буряки і, обрізавши гичку складали в купи (О. Доменко). 5. Іноді глибоку тишу порушує стукіт дятла чи шерех збитої білкою кедрової шишки (О. Донченко). 6. Вузенька стежечка щезала часом серед кам’яної пустині або ховалась під виступом скелі (М. Коцюбинський). 7. Старий батько сидить коло хати та вчить внука маленького чолом оддавати (Т. Шевченко). 8. Тече вода в синє море та не витікає (Т. Шевченко).
4. Розставляючи пропущені розділові знаки, випишіть речення зі сполучником та (та й) у такому порядку: а) прості речення з однорідними членами, б) складні речення. Уставте, де потрібно, пропущені літери, апостроф.
1. Старому та слабому годи, як малому. 2. Сало гамкнув та на кота зв…рнув. 3. Пр…рівняв св…ню до коня та шерсть не така. 4. Пішов глеч… к за водою та й пропав там з головою, 5. М…яко стеле та твердо спать. 6. Зліз кіт на сало та й кр…чить: “Мало!” 7. Чує кіт у глеч…ку молоко солодке та морда коротка. 8. Вийшли ж…нці в полежати та й забули с…рпи взяти. 9. У Сірка очей позичив та й байдуже! 10. Зароби кревно та і з…їж певно. 11. Слова ласкаві та думки лукаві. 12. Розуму палата та ключ від неї загубл…ний. 13. Ліпше без в…чері лягати та без боргів уставати. 14. Не лінися рано вставати та змолоду більше знати. 15. Не журись та за діло б…рись. 16. Намірся та не вдар. 17. Він би і рад косити та нікому косу носити (Народна творчість).
5. Перепишіть, розставляючи пропущені розділові знаки. Уставте, де потрібно, пропущені літери, апостроф, розкрийте дужки.
1. У п…чі щось бухнуло заш…піло зас. чало (М. Коцюбинський). 2. Індик крут…ться та дметься іволга л…тить сміється. Мавпа пл…гає стр…бає мишка з норки виглядає (О. Олесь). З. Ну, та бабуся хоч і була замотана в хустку а показала себе молодчиною (В. Винниченко). 4.І в передпокої і в кор…дорі було тихо (Ю. Смолич). 5. На зорі зад…вивсь хлопчина але своєї (не) знайшов (В.-І. Антонич). 6. Беркути (ні) коли (не) сплямують (ні) своїх рук (ні) свого сер…я підступно пролитою кров…ю! (І. Франко) 7. Гуртом вибігли серни потр…мтіли на тонен…ких ногах та й почали щ…пати траву (М. Коцюбинський). 8. По діброві вітер виє гуляє по полю край дороги гне тополю до самого долу (Т. Шевченко). 9. У в…лике м…стецтво вступав хоч і од…ржимий бажан…ям матер…ально підтримати враз збіднілу сім…ю але й безмірно закохан…ий у муз… ку Іван Алчевс…кий (А. Шелест). 10. Більше (не) міг сказати (ні) один (ні) другий (І. Франко). 11. Любіть травинку і тваринку і сонце завтрашн…го дня в…чірню в поп…лі жаринку шляхетну інохідь коня (Л. Костенко). 12. Садок був (не) величкий але рясний. Тут були яблуні сливи вишні (Б. Грінченко). 13. Оксен Гамалія (ні) дать (ні) взять у свого батька вдався (Гр. Тютюнник). 14. Вже (не) тільки в очах а й на її обезкровленому облич…і проход…ть тінь надії (М. Стельмах). 15. Усе міняється оновлю…ться рветься у ранах кров…ю сходить з туги в груди б…є замулю…ться мулом порохом б…реться а потім знов з…леним(з) під з…млі встає (П. Тичина). 16. (Не, ні) марної слави (не, ні) сміху пустого я сліз буду в світі шукати (Леся Українка). 17. А колись над містечком стояло хоч і вбоге але ясне й ласкаве сонце (М. Хвильовий). 18. Другого дня пр…томилась я дуже та й сіла…почити в холодку під в…рбою (Марко Вовчок). 19. (Не, ні) Богу свічка (не, ні) чортові ладан (Народна творчість).
6. Перепишіть, розставляючи пропущені розділові знаки. Уставте, де потрібно, пропущені літери, апостроф, розкрийте дужки.
1. На стр… мкім пр.. .гірку відділен…ім від інших страшними дебрями порослім густо в…личезними буками та смереками покритім ломами й обвалищами дерев було віддавна головне легов…ще медведів (І. Франко). 2. Івже забута Богом і людьми живе Маруся в захистку зими (Л. Костенко). 3. Освітлені вибухами водяні смерч… від мін та снарядів розт…нали пітьму (О. Довженко). 4. Марина мовчки дивилася на чоловіка променистими оч…ма сповнен…ими безмежного щастя (А. Шиян). 5. Ген килим витканий із птиць летить над морем (Л. Костенко). 6. Пригнічена такими думками ходила Олена, як побита (не) обзивалася (не, ні) до кого й словом (Гр. Тютюнник). 7. Обабіч дороги рівної ак…уратної і припорошен…ої чистим білим снігом чорніли страшні й потворні згарища (Ю. Смолич). 8. Окрил…ні своїм блискавичним успіхом панове ротмістри (від) разу вдарили на замок (Я. Качура). 9. Софія впала на землю притулила ч…ло до сплетен…их вузлом рук і (не) втішно (по) дитячому заридала (М. Стельмах). 10. Увесь мокрий але з лицем роз…ясненим радіст…ю вискочив Максим із плоту на берег і кинувся до ніг батькові (І. Франко). 11. Вітер розгулювався холодний пронизл…вий (О. Гончар). 12. Захоплен…ий своєю змаганиною з конем Сивоок не зауважував безліч… подій і речей, які його оточували (П. Загребелъний).
7. Знайдіть відокремлені обставини, виражені сполученням іменників із прийменниками, поясніть розділові знаки при них.
1.Сікач, незважаючи на свою чималу вагу й короткі ноги, дуже прудко бігає (Остап Вишня). 2.Слово зробило людину Людиною. Не знаряддя праці (й мавпа, всупереч твердженню Дарвіна, ним може користуватися), а саме Слово (П. Мовчан). 3. Причиною була тут особлива здібність Карповича до практичних справ, якою, попри всі намагання, не відзначався Іван Іванович (І. Багмут). 4. Наперекір суховіям та чорним бурям, повсюди йде вона за людиною, заходячи аж сюди, до самого Мертвого моря, де, крім солі, вже ніщо не росте (О. Гончар). 5. Обставини, виражені іменниками із прийменниками, відокремлюються залежно від їх поширеності, смислового навантаження, стилістичної функції (Підручник). 6. Отруйні опеньки, на відміну від їстівних, не мають на своїй ніжці білого кільця. 7. Малий не ждав напасті, не готувався до опору, але й не розгубився, знаючи, що порятуватися може тільки завдяки самому собі (П. Загребелъний). 8. Чи то під впливом прощання й Соломіїних сліз, чи внаслідок реакції по пережитих турботах, його огорнув жаль (М. Коцюбинський). 9. Моя господиня віддала мені цю хату за 15 p., хоч я сама бачу, що, згідно з тутешніми звичаями, вона варта 20 р. (Леся Українка). 10. Я й сама, як той барометр, то падаю, то здіймаюсь духом відповідно станові погоди (Леся Українка). 11. Це були гамазеї, де переховувався недоторканий запас зерна на випадок неврожаю чи якогось стихійного лиха (О. Донченко).
8. Перепишіть, розставляючи пропущені розділові знаки. Укажіть, у яких реченнях допускається варіантність у їх уживанні. Уставте, де потрібно, пропущені літери, апостроф, розкрийте дужки.
1. Освіту у зв…язку зі слабким здоров…ям Леся ро… почала дома. 2. (Не) зважаючи на відсутність систематичної шкільної освіти поетес…а вже в молоді роки була людиною всебічних і глибоких знань. 3. Вона володіла крім української і російс. кої німецькою француз…кою англійс…кою італійською польською бол…гарс…кою грец…кою і латинс…кою мовами. 4. За допомогою брата Михайла Леся Українка створює молодіжний літературний гурток “Плеяда” але з причин ідейних незгод між учасниками цей гурток ро…пався. 5. У 1904 році виходить із друк… нове видан…я поезій Лесі Українки “На крилах пісень”. (Що) правда завдяки царс. кій цензурі туди не ввійшов ряд революційних поезій. 6. Поезія Лесі Українки (на) відміну від переважної більшості (того) часних віршів познач…на бад…ріст…ю й опт…мізмом. 7. Поетес…а всупереч настроям самотності втоми і смерті прокл…нає руки що “звикли у неволі носить кайдани ржаві та важкі”. 8. Вона закликає ві…дати для борот…би все навіть і власне жит…я: “Хай я загину та хай сяє мило над людьми сонцем правда і надія!”. 9. Завдяки високій поет…чній техн…ці майстерному володін…ю формою поетес…а досягла незвичайної еф…ективності в застосуван…і образної системи включаючи побудову метафор порівнян…ь використай…я еп…тетів. 10. Варто прослідкувати якими означеннями вона наділяє імен…ик “слово” залежно від його призначення. Ось яких еп…тетів уживає поетес…а до слів революційної активної дії: слово – огнисте, палке, г…ряче, одважне, напс. не кров…ю серця, крилате. На прот…вагу цьому на означен…я слів пасивного застосування Леся Українка вживає протилежні за своїм (емоційно) ідейним звучан…ям тропи: слова – даремні, журливі, нудні; німий, холодний, дивний труп слова. 11. Шевченко Франко Старицький Глібов Щоголів усі ці поети використовували в своїй поезії пейзаж відповідно до свого хист… й ідейних уподобан…ь. 12. Як і в усій творчості в пейзажній лір…ці зокрема в зображенні моря поетес…а впроваджувала оптимістичні світлі тони. 13. Вона бажала пі…креслити що справжній поет який володіє “у крицю закован…им міцно узбро…ним вірш…м” мусить мужньо попри всі перешкоди нести світло правди і визволення в народ. 14. Образи “Лісової пісні” взяті Лесею Українкою з фольклор… наприклад із народних легенд повір…їв пісень не механічно (За книгою А. Каспрука “Леся Українка”).
9. Знайдіть обставини, виражені дієприслівниками і дієприслівниковими зворотами, поясніть розділові знаки при них.
1. Отак сплелись життя і пісня, переливаючись в одне (Б.-І. Антонич). 2. Сонце, досхочу накупавшись у хмарах і блакитних ополонках, струсонуло на сніги вінець проміння, кинуло на небосхил бузкові барви і легко впаялось у промерзлий край землі (М. Стельмах). 3. Натрудившися у квітні, перецвівши у маю, йдуть дерева передлітні в повінь лагідну свою (М. Рильський). 4. Плавці мчали до берега, захлинаючись водою, пробиваючись крізь кригу (Ю. Яновський). 5. Дівчина, стрепенувшись, підвела голову (О. Гончар). 6. Одарка як різала ножем хлібину, притиснувши до грудей, так і держить її отетерівши (Гр. Тютюнник). 7. Знітившись, я стаю на поріг (М. Стельмах). 8. Раділи люди встаючи (Т. Шевченко). 9. За вікном розсипаючись котилась зоря (М. Стельмах).
10. Знайдіть уточнюючі, пояснювальні та приєднувальні члени речення, поясніть розділові знаки при них.
1. На сажень від кущів ріс тоненький, у дві хлопчачі руки завтовшки, бересток (В. Винниченко). 2.У нього на крилах темно-синє, з перламутровим відблиском, пір’я, дві білі подушечки на щоках – бакенбарди (В. Близнець). 3. До нього прийшов особливий, навіть не дуже великий, жаль (В. Шевчук). 4. Там, над Россю, стоїть одна висока скеля (І. Нечуй-Левицький). 5. Біля тих дверей на східцях і далі, майже до шосівки, стояла нерушна, мов нежива, черга (В. Шевчук). 6. На лівому боці яруги, на відлозі, сліпучо-біла товчениця пісків, зелений полиск густого шелюжиння (Гр. Тютюнник). 7. На другий день, рано-вранці, Чіпка пішов до Грицька (Панас Мирний). 8. Другого дня, в понеділок, не було й панщини (І. Нечуй-Левицький). 9. Тієї ж ночі, перед ранком, замкова сторожа випустила із замку сварливого нетерплячого хорунжого із двома гусарами (Я. Качура). 10. Ми ходили групками, плече в плече, і тихо, але схвильовано розмовляли (Ю. Смолич). 11. Їдете ви компанією, тобто колективом, так – чоловіка з п’ять, бо дика качка любить іти в супову каструлю з-під колективної праці (Остап Вишня). 12. У всьому людському я хочу шукати красу, себто істину (О. Довженко).
11. Перепишіть, відокремлюючи комами обставини, виражені дієприслівниками й дієприслівниковими зворотами.
І. 1. Під вітром вгинаючи лінії прості повис нерухомий за вікнами дощ… (Є. Плужник). 2. Вони стояли мовчазні вдивляючись в далеке минуле своє і своїх батьків і линучи думкою в майбутнє (О. Довженко). 3. З людьми буває часто так, що добре знаючи колишнього події вона сучасності ні в зуб не розуміє (М. Рильський). 4. Лиш хто народу рідного не любить, піде по світу тихим жебраком і просячи до щастя шлях загубить (Д. Павличко). 5. Троянці в човни посідавши і швидко їх поодпихавши по вітру гарно поплили (І. Котляревський). 6. Старий підводиться і не прощаючись іде, зникає десь внизу за курганом (О. Гончар). 7. Він дивився на стовп сонячного проміння, що продершись крізь вікно ліг на стіни чотирма золотими плямами (М. Коцюбинський). 8. Літак помалу рушив з місця і пружно погойдуючись на товстих шинах коліс поїхав по зеленому полю аеродрому (В. Собко).
II. 1. Грає сонце промінцями, білий сніг стає струмками, і співаючи струмки шлях знаходять до ріки (М. Стельмах). 2. Виблискувала в лузі річка і звиваючись губилася в зелених шатах надбережного гаю (А. Шиян). 3. Блакитний час прикинувшись водою тече в піщаних, чистих берегах (Є. Гуцало). 4. Веслує літо в хмарну обологу по заводях просмоленим човном, і натомивши у мандрівці ноги лягає день спочити за горбом (Є. Гуцало). 5. Сонях дістав із грудей золотаве, задимлене серце і закохавшись у ластівку ластівці віддає (Є. Гуцало). 6. Іван з жахом побачив, як виткнувшись з-за галузок застряли головами бородаті цапи (М. Коцюбинський). 7. Зозуля не тільки кує, а захопившись ще й хававкає (О. Донченко). 8. Про журавлів ти більше не співала, а серцем відчуваючи грозу хапливим рухом крадькома втирала солону, теплу і гірку сльозу (Л. Дмитерко).
12. Знайдіть відокремлені обставини і виділіть їх комами.
1. Бійці сиділи деякий час задумавшись. 2. У цих міжгір’ях особливо вночі дуже легко було заблудитись. 3. Міст перегорівши з гуркотом повалився в воду. 4. Незважаючи на таку рань було зовсім тепло (О. Гончар). 5. Та сказано йому, що князь приймає тільки почавши од дванадцятої години (І. Нечуй-Левицький). 6. А Чіпка наперекір світові й людям якийсь веселий, радий (Панас Мирний). 7. Микола замість панського лану вийшов на своє поле (І. Нечуй-Левицький). 8. Захід погас не розгорівшись (О. Донченко).
13. Перепишіть, виділяючи відокремлені члени речення.
1. Любов до вітчизни починається з любові до берізки біля рідної хати, до стежки на городі втоптаної дитячими ногами (М. Рильський). 2. Дніпро внизу розлитий сяє, грає, котить води (М. Рильський). 3. У Моринцях в Шевченковім краю хай буде вік благословенна хата така убога і така багата (Т. Коломієць) 4. Не називаю її раєм тії хатиночки у гаї над чистим ставом край села (Т. Шевченко). 5. Греблею йшла череда і здіймаючи куряву ревла та мекала (М. Коцюбинський). 6. Димок від розкладених на землі вогнищ прозорими струмочками здіймався до блакитного неба (М. Коцюбинський). 7. Один-однісінький серед морської рівнини бовваніє крейсер вдалині, і крім нього ніде ні паруса, ні катерка (О. Гончар). 8. Озеро схоже на велетенську пласку чашу (Є. Гуцало).
14. Знайдіть вставні слова і речення, виділіть їх комами.
1. 1. Мабуть то й буде ідеальне суспільство майбутнього, коли потребою для кожної людини стане робити для іншої тільки щось добре, приємне, корисне, може навіть самопожертовне (О. Гончар). 2. Не можна кажуть людині помолодшати, а подобрішати завжди можна (О. Гончар). 3. Всяке трапитись може на довгім віку (О. Підсуха). 4. Ти мене, кохана, проведеш до поля я піду – і може більше не прийду (М. Рильський). 5. Невже і справді неминучість є у чергуванні радості і лиха (Л. Первомайський). 6. Справді краще в ріднім краю хоч і кості положить, ніж в чужині в супокою, хоч би і в достатку жить (І. Франко). 7. Трудно розказати, для чого власне нам потрібна мрія і що вона таке, та певне в світі ніхто живий без мрії не прожив (Леся Українка). 8. На жаль світ побудований так що щастя людства здобувається ціною чиїхсь страждань (О. Довженко).
II. 1. Треба хліба людині й металу треба музики і п’єдесталу, та мабуть над усе до загину треба віри людині в людину (В. Забаштанський). 2. Здається гори перевертав би й не чув втоми (М. Коцюбинський). 3. Виходить немає нічого не можливого для людини, її розуму й сили (С. Голованівський). 4. Ідуть дівчата в поле жати та знай співають ідучи (Т. Шевченко). 5. Може ви чули, як пахне земля? (Т. Масенко) 6. Я люблю, як буває осінню пахне яблуками у хаті (А. Малишко). 7. День побратався нарешті з погодою, в небо підніс малинові знамена (А Малишко). 8. Чисте небо не налягало на гори, а навпаки своєю високою легкою синявою довершувало, гармонійно доповнювало їх (О. Гончар).
15. Знайдіть вставні слова і словосполучення, визначте їх значення та поясніть розділові знаки при них.
1. І справді, француз Боплан приклав тут усього свого досвіду, щоб зробити Кодак необоримою фортецею (А. Коваль). 2. Голуб, видно, втихомирився й заснув (У. Самчук). 3. Кінь, здається, зупинився біля її хати (М. Стельмах). 4. Марко ніколи не бачив на материнім виду таких крихітних сліз, напевне, старість чи лихоліття здрібнили їх, як здрібнювали все на світі (М. Стельмах). 5. Здавалося, так і треба (У. Самчук). 6. Тепер повернули, без сумніву, до лісу (В. Близнець). 7. Мабуть, нема уже на світі правди! Мабуть, вона уже за море утекла! (Є. Гребінка) 8. Повиймавши хліб із печі, Катря оце вже, либонь, і вправилась була (А. Головко). 9. Може б, та щира, гарячая мова зломила зиму! (Леся Українка) 10. Батько, звісна річ, відвідав приятеля в лікарні й спитав, чи в нього на складі все гаразд (В. Шевчук). 11. Хм, коли по зросту судити, невелика в нього доля, але, видать, проворна (М. Стельмах). 12. У мене душа, було, піснями аж бринить (Л. Костенко). 13. Це як, скажімо, вірувати в Бога і продавати душу сатані (Л. Костенко). 14. Небо, очевидно, захмарене, бо на ньому ані вогника (В. Шевчук). 15. На щастя, Федько не може чути ніяких порад і щасливо добирається до берега (В. Винниченко). 16. Через це я, на велику втіху батьків, повернувся до Житомира (В. Шевчук). 17. Найдовше стояв Сіроманець перед будинком Чєпіжного, але й Чепіжного, на його превеликий жаль, не було на цей раз вдома (М. Вінграновський). 18. У мене, недавно на городі Червона Рожа зацвіла, і треба ж, на біду, край неї Хміль пустився! (Є. Гребінка)
16. Знайдіть звертання, поясніть розділові знаки при них,
1. Що, братику, посієш, те й пожнеш (Л. Глібов). 2. Любая, милая, чи засмучена ти ходиш, чи налита щастям вкрай? (П. Тичина) 3, Куди ти мчиш, куди летиш, моїх поривів птице рання? (А. Малишко) 4, Яка ж гірка, о Господи, ця чаша (М. Зеров). 5, Ой хлопче, хлопче, ти в одчаю красі нестямній в очі глянь! (Б.-І. Антонич) 6. Розцвітай ти, веснонько красна, духом творчості все онови (П. Грабовськии). 7. Благословенні ви, сліди, не змиті вічності дощами, мандрівника Сковороди (М. Рильський). 8. Брат ти мій, яка холоднеча! (Панас Мирний)
17. Знайдіть вигуки, поясніть розділові знаки приних.
1. Ой, три шляхи широкії докупи зійшлися (Т. Шевченко). 2. О, що за туга розум мій опала! (М. Зеров) 3. Ах, ці вже жінки! їм би тільки плакати… (Ю. Смолич) 4. Гей, простори які, любо-мило землі (В. Винниченко). 5. Ех, не життя було – рай! (В. Близнець) б. Ба, нонижче села, при тіснині, вже виднілися широкі річки і ставки (І. Франко). 7. У, благородна псина: тобі воля дорожча, ніж задоволена злість (М. Коцюбинський). 8. Фу, яке свинство!.. (М. Коцюбинський) 9. Хе, от вже й втомився (М, Коцюбинський).
Related posts:
- Питання для самоконтролю – Просте ускладнене речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Питання для самоконтролю 1. Чим характеризуються ускладнені прості речення? 2. Дайте визначення однорідним членам речення, назвіть ознаки однорідності. 3. У яких позиціях узгоджені означення бувають однорідними й неоднорідними? 4. Схарактеризуйте узагальнюючі слова та розділові знаки при них. 5. Дайте визначення відокремлених членів речення. 6. […]...
- Розділові знаки при однорідних членах речення – Просте ускладнене речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Розділові знаки при однорідних членах речення 1. Між усіма однорідними членами, якщо вони з’єднані перелічувальною інтонацією без сполучників, ставиться кома: Суворовці завжди йдуть струнко, бадьоро, красиво (Н. Забіла). Якщо однорідні члени дуже поширені, між ними іноді ставиться крапка з комою: Парубок плівся повагом, позакладавши […]...
- Розділові знаки між однорідними членами речення – Просте ускладнене речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Розділові знаки між однорідними членами речення 1. Між однорідними членами речення ставиться кома, якщо вони: А) не з’єднані сполучниками. Музика лине в глибину небес Плавно, велично, гармонійно (Я. Гримайло); Б) з’єднані протиставними сполучниками А, та (= але), але, зате, так, хоч, хоча, однак, проте. Уміла готувати, та Не вміла […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Члени речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Члени речення Завдання та вправи для самоконтролю 1. З’ясуйте, за яким принципом у кінці речення ставляться розділові знаки. Поясніть уживання розділових знаків у кінці речень у поданому тексті. Чи знаєте, як цвітуть полини? Чи бачили, як весною на старих облогах-перелогах квітнуть гіркі сиві трави? Чи знаєте ви, […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Односкладні речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Односкладні речення Завдання та вправи для самоконтролю 1. Прочитайте речення, визначте, які з них односкладні, а які – двоскладні, поясніть, чому. 1. Один з останніх його рейсів був винятковим (О. Гончар). 2. Погане літо, не було врожаю (Л. Костенко). 3. З одинокої на ціле татарське село кав’ярні […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Другорядні члени речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Другорядні члени речення Завдання та вправи для самоконтролю 1. Перепишіть речення, підкресліть означення, вкажіть, до якого слова вони відносяться, яким способом синтаксичного зв’язку пов’язуються з означуваним словом. Поділіть означення на узгоджені та неузгоджені. І. Благословенна тиша навкруги. Лише зашерхоче десь суха зелена ящірка, пробігаючи у траві, бризнуть […]...
- Речення з однорідними членами – Просте ускладнене речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення За будовою і значенням прості речення можуть бути ускладнені однорідними членами, звертаннями, вставними словами (словосполученнями, реченнями), відокремленими членами. Речення з однорідними членами Однорідні члени речення (зі сполучниковим, безсполучниковим і змішаним зв’язком) Однорідними членами речення називаються такі, що граматично пов’язані з тим самим членом речення й відповідають на те саме […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Словосполучення і речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Словосполучення Завдання та вправи для самоконтролю 1. Утворіть якомога більше можливих словосполучень із поданими нижче словами. Проаналізуйте утворені словосполучення. Ягоди, нарвати, безкоштовний, борошно, важливо, вартий, байдуже. 2. Доберіть до поданих головних слів залежні. Школа, майстер, виробництво, верстат, розкрій, підготувати, облицювати, лакувати, шліфувати, зняти. 3. Доберіть до поданих […]...
- Розділові знаки при узагальнюючих словах – Просте ускладнене речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Розділові знаки при узагальнюючих словах 1. Якщо узагальнююче слово стоїть після однорідних членів, то перед ним на письмі ставиться тире: На вершечку стрілецької гори, на горах і видолинках – скрізь уже панувала тиша (І. Нечуй-Левицький). 2. Якщо узагальнююче слово стоїть перед однорідними членами, то […]...
- Узагальнюючі слова при однорідних членах речення – Просте ускладнене речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Узагальнюючі слова при однорідних членах речення При однорідних членах речення можуть бути слова, які об’єднують в одну групу перелічувані предмети. Такі слова називаються узагальнюючими: І земля, і вода, і повітря – все поснуло (М. Коцюбинський). Узагальнююче слово є тим самим членом речення, що й […]...
- Синтаксичний розбір речення з однорідними членами – Просте ускладнене речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Синтаксичний розбір речення з однорідними членами Послідовність розбору 1. Дати загальну характеристику простого речення (розповідне, питальне чи спонукальне; окличне чи неокличне; поширене чи непоширене; двоскладне чи односкладне; повне чи неповне). 2. Указати, що речення ускладнене однорідними членами. 3. Визначити: А) якими членами речення є однорідні члени; Б) якими частинами […]...
- Речення з кількома рядами однорідних членів – Просте ускладнене речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Речення з кількома рядами однорідних членів У реченні може бути декілька рядів однорідних членів. Наша Дума, наша Пісня Не вмре, не загине (Т. Шевченко). Голос, Тонкий, гнучкий, дзвінкий, так і Розходився на всі боки: то Розлягався у високім просторі, то слАВся по землі, по зелених Житах, то Завмирав оддалеки […]...
- Відокремлені члени речення – Просте ускладнене речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Відокремлені члени речення Відокремленими називаються члени речення, що за змістом виділяються при усному мовленні інтонацією, а на письмі – розділовими знаками: Позамістом лежали Кримські гори, вкриті лісом (П. Панч). Відокремлений член речення виділяється на письмі комами, рідше – тире. Відокремленими можуть бути означення (також […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Сполучник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Сполучник Завдання та вправи для самоконтролю 1. Спишіть речення. Поясніть правопис сполучників. 1. Гетьте, думи, ви хмари осінні! Тож тепера весна золота (Леся Українка). 2. Таж ми з тобою були колись товариші (Леся Українка). 3. Якби ви вчились так, як треба, то й мудрість би була своя (Т. Шевченко). […]...
- Однорідні члени речення – Просте ускладнене речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Однорідні члени речення Однорідними називаються такі члени речення, які з’єднуються між собою сурядним зв’язком. Вони відносяться до одного й того самого члена речення, відповідають на одне й те саме питання, виступають одним членом речення. Однорідні члени речення з’єднуються один з одним: 1) Сурядними сполучниками […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Дієприслівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприслівник Завдання та вправи для самоконтролю 1. Утворіть від поданих дієслів дієприкметники і дієприслівники. Запишіть їх і поясніть написання. Наприклад: Перетворювати – перетворюючий, перетворений, перетворюючи, перетворивши. Виконувати, перевіряти, ламати, захоплювати, повідомляти. 2. Утворіть від поданих дієслів дієприслівники. Запишіть за зразком і поясніть їх написання: 1. Ідуть – ідучи, летять […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю 1 УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Завдання та вправи для самоконтролю 1. Замість крапок поставте потрібні літери. Назвіть їх вимовні й правописні особливості. Бе…посередній, не…проможний, …характеризувати, бе…силля, …пекти, …фабрикувати, …чинити, бе…коштовний, …клеювати, бе…характерний, ро…формувати, …кріпити, …шкребти, бе…контрольний, ро…стелити, ві…шкодувати, пі…класти, бе…законний, …цементувати, …явитися, пі…скочити, бе…силий, о…їзний, бе…компромісний, ві…почивати, мі…спілковий, ро…пис, вро…сип, ро…чин, …прожогу, […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Частка УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Частка Завдання та вправи для самоконтролю 1. Перепишіть, розкриваючи дужки. Поясніть правопис часток. 1. Все так (же) над озером мріє калина, де юність моя протекла (В. Сосюра). 2. Пішов (би) я в Україну, пішов (би) додому, там (би) мене привітали, зраділи (б) старому (Т. Шевченко). 3. А серце б’ється, […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Завдання та вправи для самоконтролю 1. Проаналізуйте розділові знаки у реченнях із прямою мовою. 1. Чи далеко до Києва? Питаються якось хлопця Подорожні люди: “Чи багато верстов, сину, До Києва буде?” “А не знаю, ;- хлопець каже, – Було вісімнадцять, Тепер менше, либонь, […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Завдання та вправи для самоконтролю 1. Випишіть займенники. Визначте, якими частинами речення вони виступають у реченні. Шануй і поважай матір і батька. Вони дали тобі життя. Ти будеш дорослою людиною, але для матері і батька до останнього їхнього подиху залишишся дитям. Своєю працею і піклуванням вони несуть радість […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Вигук УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Вигук Завдання та вправи для самоконтролю 1. Випишіть в один стовпчик вигуки, а в другий – звуконаслідувальні слова. 1. Гей, прослала нива чорне полотно. Ллється жовта злива – сіється зерно. Сійся, родися, колосом розвийся, засівайся, ниво, людям на добро (В. Симоненко). 2. Ой веснянко біла, звідки ти прибігла? Звідки, […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Дієприкметник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприкметник Завдання та вправи для самоконтролю 1. Спишіть текст. Випишіть дієприкметники, поставте до них питання. Після довгого літнього дня, коли сонце сідає, а розпечена земля поволі скидає з себе золоті шати, коли на бліде, втомлене днем небо з’являються крадькома несміливі зорі, Маланка з Гафійкою волочать курною дорогою утому тіла […]...
- Однорідні й неоднорідні означення та прикладки – Просте ускладнене речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Однорідні й неоднорідні означення та прикладки 1. Означення однорідні й розділяються комами, якщо: А) вони характеризують предмети з одного боку (колір, розмір, форма, матеріал, зовнішні ознаки тощо). А маки процвітають І білим, і сивим, і червоним квітом повно (Марко Вовчок). На греблі знов у два рядки видивляються у воді […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Прислівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Прислівник Завдання та вправи для самоконтролю 1. У поданому нижче тексті знайдіть прислівники, випишіть їх разом зі словами, до яких вони відносяться. Визначте розряд прислівників. Шторм переходив в ураган. Пароплав підкидало чимраз дужче, і щосекунди можна було сподіватись, що якір не втримає судна, що його зірве і тоді понесе […]...
- Вставні слова та речення – Просте ускладнене речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Вставні слова та речення Вставними називаються слова або сполучення слів,- що виражають ставлення мовця до висловлюваного ним повідомлення і не виступають членами речення: І найвища, по-моєму, це краса вірності (О. Гончар); Правда, з того часу втекло вже чимало води (Ю. Збанацький). У першому реченні […]...
- Тексти для диктантів – Просте ускладнене речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Тексти для диктантів **** Дім ще не прокинувся, дім ще беріг у собі зиму: у вистуджених грубках, у нахололих стінах та долівці, у рипучих, набряклих вологістю дверях. Я затопив у коминку. Полум’я весело застрибало по складених ще восени дровах. Коминок дихнув було в кімнату […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Іменник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Іменник Завдання та вправи для самоконтролю 1. Провідміняйте Іменники пісня, сім’я, круча, книга. 2. Складіть речення з іменниками Лінія, тополя, перемога, гривня у формі орудного відмінка однини. 3. Іменники поділіть на три групи таким чином: А) ті, що мають форми однини й множини; Б) тільки однини; В) тільки множини. […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – приголосні УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ФОНЕТИКА. ОРФОГРАФІЯ Завдання та вправи для самоконтролю 1. Прочитайте слова, правильно вимовляючи звуки. Доберіть до них з довідки пояснення і запишіть. Гирлига, гуслі, гава, гандбол, газда, газдування, ганити, гніт, гніт, грати, гантель, грасувати, горобина, ганьба. Довідка: господар; гра з м’ячем; переплетіння металевих прутів; важкий предмет для тиснення; старовинний струнний інструмент; […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Прийменник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Прийменник Завдання та вправи для самоконтролю 1. Прочитайте речення, випишіть дієслова з виділеними іменниками з прийменниками, поставте до них питання і скажіть, на що вони вказують. Стежка звивалась у високій траві попід насипом. У підхмарних чорних глибинах моторошно гуляли прожектори. На сході лягла по обрію величезна оранжева смуга. На […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Завдання та вправи для самоконтролю 1. Спишіть прислів’я, розкриваючи дужки. Поясніть правопис дієслів. 1. Ніщо (не) підноситься вище правди. 2. Два хитрих мудрого (не) переважать. З. Раз добром нагріте серце – вік (не) прохолоне. 4. На годину спізнишся, за рік (не) доженеш. 5. Якби людина знала, чого (не) […]...
- Однорідні й неоднорідні означення – Просте ускладнене речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Однорідні й неоднорідні означення Кілька означень, виражених прикметниками або дієприкметниками, можуть бути однорідними й неоднорідними. Однорідні означення пов’язуються між собою перелічувальною інтонацією та сполучниками сурядності або тільки перелічувальною інтонацією. Неоднорідні означення характеризують предмет з різних боків і вимовляються без перелічувальної інтонації. 1. Між однорідними […]...
- Узагальнювальні слова в реченнях з однорідними членами – Просте ускладнене речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Узагальнювальні слова в реченнях з однорідними членами При однорідних членах можуть бути узагальнювальні слова, які виступають тими ж членами речення, що й однорідні. Іноді вони відірвані від однорідних іншими членами речення. Усе таке веселе в тій хаті було, прибране, осяюще: і Кужіль м’якого льону на жердці, і чорний Кожух […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – велика і мала літери УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ФОНЕТИКА. ОРФОГРАФІЯ Завдання та вправи для самоконтролю 1. Перепишіть подані нижче слова. Визначте, за якою правописною нормою їх об’єднано в групи. Знайдіть слова з неправильним уживанням великої літери: А) Данило Галицький, Карл Сміливий, Ахіллесова П’ята, Олександр Невський, Нестор Літописець, Ярослав Мудрий; Б) Сніжинка, Сірко, Красень, Бульдог, Гнідий, Сивий, Рябко; В) […]...
- Двокрапка й тире при узагальнювальних словах у реченнях з однорідними членами – Просте ускладнене речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Двокрапка й тире при узагальнювальних словах у реченнях з однорідними членами 1. Двокрапка ставиться після узагальнювального слова перед однорідними членами речення. І справді, Олексій Іванович був чоловік Неабиякий: височенного зросту, плечистий, рукатий, цибатий, з круглим… обличчям і гостроверхою головою… (Панас Мирний). 2. Перед словами А саме, як-от, наприклад, як […]...
- Питання для самоконтролю – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Питання для самоконтролю 1. Що називається прямою мовою? 2. Чим пряма мова відрізняється від непрямої? 3. Які розділові знаки ставляться, коли пряма мова стоїть після слів автора? 4. Які розділові знаки ставляться, якщо пряма мова стоїть перед словами автора? \ 5. Які розділові […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Завдання та вправи для самоконтролю 1. Згрупуйте подані словосполучення у три колонки залежно від значення числівників. Четверо хлоп’ят, одна третя кілометра, дванадцятеро поросят, вісімнадцять зошитів, дві шостих кілограма, двадцять сім учнів. 2. Запишіть числа словами так, щоб у першому випадку вони означали кількість, у другому – порядок при […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО РИТОРИКА Завдання та вправи для самоконтролю 1. Визначте види наведених аргументів. А) Той, хто вміє добре говорити, легше знаходить спільну мову з іншими людьми, йому вдається підтримувати добрі стосунки зі знайомими. Той, хто вміє встановлювати й підтримувати стосунки, досягає в житті успіху. Тому, щоб досягти успіху в житті, необхідно вчитися […]...
- Питання для самоконтролю – Односкладні речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Односкладні речення Питання для самоконтролю 1. Назвіть типи односкладних речень, наведіть приклади. 2. Чим виражений присудок у неозначено-особових реченнях? 3. Які речення називають безособовими? 4. Що таке називні речення? 5. Чим характеризуються неповні речення? 6. Які розділові знаки ставляться на місці пропусків?...
- Звертання – Просте речення Словосполучення Просте речення Звертання Звертання – це слово або словосполучення, що називає особу чи предмет, до яких звертається мовець: Неси ж мене, коню, по чистому полю! (І. Франко) Місяченьку, наш голубоньку, ходи до нас вечеряти! (Т. Шевченко) Звертання буває непоширеним і поширеним, може виражатися іменником у кличному відмінку або іншою частиною мови, яка виступає у […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю 2 УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Завдання та вправи для самоконтролю 1. Виділіть суфікси у наведених словах, поясніть їхній вплив на значення слів. Матусенька, мамочка, матінка, матусечка, матуся, матіночка. Татусь, татко, татуньо, татунь. Дівчина, дівчинка, дівчатко, дівчатонько, дівчинонька. Бовдур, лобуряка, ледащо, вітрище, звірюга, здоровань, волоцюга. 2. У наведених прикметниках виділіть суфікси і поясніть, […]...