ЗБИРАННЯ КАРТОПЛІ
Сад і город (енциклопедія)
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОКРЕМИХ
ГОРОДНІХ КУЛЬТУР
ЗБИРАННЯ КАРТОПЛІ
Збирати картоплю найкраще після того, як бадилля почне підсихати. Якщо ж погодні умови не дозволяють дочекатися природного кінця вегетації, її починають збирати, коли картоплиння ще зелене. Рання картопля готова до збирання через 60-70 днів після садіння. Середньоспілі та пізньостиглі сорти збирають відповідно за 80-120 днів після саджання. Ознакою зрілості кущів може служити пожовтіння нижніх листочків картоплиння. Не можна перетримувати
Щоб підсилити відтік поживних речовин зі стебел до бульб, підвищити стійкість бульб і їхньої шкірки, перед збиранням обприскують посадки з картоплею розчинами мінеральних добрив. Використовують 20%-ний настій суперфосфату. 2 кг суперфосфату заливають 10 л води й перемішують 1-2 год. Потім суміш відстоюють, розчин зливають і обробляють із розрахунку 5-10 л на сотку. Обприскують рослини в період цвітіння або відразу після нього в суху безвітряну погоду. Цей спосіб прискорює дозрівання бульб у дощову погоду.
Під час збирання картоплі краще користуватися вилами з плоскими зубцями, тоді менше ушкоджуються бульби. Викопану картоплю в суху погоду залишають на городі на 2-3 год для просушування, одночасно проводячи сортування. У сиру погоду картоплю переносять під навіс або в добре провітрюване приміщення та підсушують там.
Щоб зберегти картоплю з мінімальними втратами, перед тим, як покласти на зберігання, її слід просушити протягом 10-12 днів на відкритому місці в суху погоду, під навісом – у Дощову. Бульби періодично перевертають, видаляють різані, порепані, з ушкодженою шкірочкою, хворі. Хворі бульби знищують, а некондиційні можна використовувати в їжу найближчим часом. Картопля, переохолоджена перед або під час збирання, зберігається погано, втрачає смак, у неї знижується стійкість до механічних ушкоджень. Шкірочка вкривається тріщинами, через які проникають мікроорганізми.
Зберігають картоплю в земляних погребах, які роблять так, щоб рівень залягання грунтових вод був нижче підлоги погреба не менше ніж на метр. Якщо в будинку є підвал, картоплю зберігають там. У сухому грунті стіни підвалу роблять із бутового каменю, цегли, бетону, залі30бетону, а там, де будинок стоїть на перезволоженому грунті, стіни підвалів викладають із монолітного бетону чи залі30бетону. 30вні потрібно закрити стіни теплоі30ляційним шаром: обмазати гарячим бітумом або обкласти пінопластом. Якщо грунт перезволожений, стіни підвалу обклеюють руберойдом. Підвал улаштовують так, щоб під підлогою знаходилася і30лююча основа: щебінь, гравій, бита цегла. Якщо грунт вологий, спочатку кладуть шар жирної глини або щебеню, просоченого бітумом, а потім і30люючий матеріал. Найкраще робити стяжку під підлогу з монолітного бетону або залі30бетону. Це виключить підвищення вологості в підвалі. Температура зберігання картоплі 3- 5 °С, висота картопляних буртів до 1,5 м. Не можна засипати картоплю під стелю, потрібно, щоб відстань до стелі від верхнього шару картоплі була не менша 50 см.
Насінна картопля зберігається так само, як і та, яку їдять. Температура зберігання насінної картоплі не вища за +5 °С і не нижча від +2 °С. Якщо на насінний матеріал ідуть розрізані бульби, їх можна розрізати перед закладкою на зберігання, просушити 10 днів при температурі 18-20 °С, щоб зріз устиг підсохнути й затверднути.
Це вбереже насінний матеріал від псування й хвороб. Зберігають розрізані бульби у твердій тарі, шаром 30-40 см при температурі +5…+6 °С.
Щоб запобігти проростанню насінної картоплі навесні, слід стежити за гарною вентиляцією. Для запобігання проростанню можна перекладати картоплю 2-3 шарами м’яти.