Земля як планета
Географія
Загальна географія
Земля в космічному просторі
Земля як планета
Форма та розміри Землі
Земля – третя від Сонця планета Сонячної системи. За сучасними уявленнями, Земля утворилася близько 4,7 млрд років тому.
Наша планета має кулясту форму (геоїд) і обертається навколо Сонця зі швидкістю 29,765 км/с, або 108 000 км/год. Вісь Землі має нахил 66°33′22″, період обертання навколо осі – 23 години 56 хвилин 4,1 секунди.
Основні геометричні характеристики Землі:
– земний діаметр 12756,5 км;
– земна вісь 12713,7 км;
–
– площа поверхні 510 млн км2.
Екватор – це уявна лінія на поверхні Землі, всі точки якої перебувають на однаковій відстані від обох полюсів. Екватор поділяє земну кулю на Північну і Південну півкулі.
Полюси Землі (Північний і Південний) – це точки перетину осі обертання Землі із земною поверхнею.
Куляста форма Землі визначає її фізико-географічні особливості. Вона зумовлює існування освітленого та затемненого боків, тобто дня і ночі. На освітленому боці тепло прибуває, а на затемненому – випромінюється. Це впливає на стан атмосфери і характер погоди.
Форма Землі визначає
Куляста форма Землі також спричинює протилежність усіх явищ по обидва боки екватора: якщо в Північній півкулі зима, то в Південній – літо. Вона впливає на основні напрями руху повітряних мас в атмосфері і течій в океанах.
Види руху Землі в Сонячній системі
Земля має два головні рухи: добовий – навколо своєї уявної осі та річний – навколо Сонця.
Добове обертання Землі. Земля обертається навколо своєї осі із заходу на схід, або проти стрілки годинника (якщо цей рух спостерігати у Північній півкулі).
Це обертання зумовлює зміну дня і ночі. Удень поверхня Землі нагрівається, уночі – охолоджується. Ці періоди короткочасні. Протягом дня Земля не встигає дуже нагрітися, а протягом ночі – охолонути. До таких кліматичних умов пристосовані живі організми. Ці умови і є однією з причин поширення життя на Землі.
Річний рух Землі. Земля проходить шлях навколо Сонця за 365 діб 5 годин 48 хвилин і 46 секунд.
Є чотири основних положення Землі під час руху навколо Сонця: весняне й осіннє рівнодення, зимове і літнє сонцестояння (рис. 5).
Весняне й осіннє рівнодення бувають відповідно 21 березня і 23 вересня у Північній півкулі й навпаки у Південній. Літнє та зимове сонцестояння у Північній півкулі бувають 22 червня та 22 грудня відповідно, у Південній – навпаки. Ці дати є межами сезонів – весни, літа, осені та зими.