Зміст. Жанр. Стиль. Р. Щедрін. “Кармен-сюїта”. Ж. Бізе. “Хабанера” з опери “Кармен”
8 КЛАС
I семестр
Тема 1. Відлуння епох у музичному мистецтві
Тема. Музичне мистецтво і сучасність
Урок 5
Тема уроку. Зміст. Жанр. Стиль. Р. Щедрін. “Кармен-сюїта”. Ж. Бізе. “Хабанера” з опери “Кармен” – слухання. Елементи музичної мови.
Спів вокальної вправи. П. Майборода “Пісня про вчительку” – розучування
Мета уроку: поглибити знання учнів про жанр і стиль музичних творів, вчити розрізняти елементи музичної мови на конкретних музичних прикладах; розвивати ладове, ритмічні, темброве відчуття,
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: магнітофон, фортепіано, нотний текст пісні, портрети Ж. Бізе, Р. Щедріна.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Сприймаючи музику, ми в своїй уяві знаходимо музичний образ цього твору. Художні образи, закладені композитором у музичних темах, становлять основу твору і формують його зміст.
Кожен музичний твір створювався у певний час, епоху і є цілою системою музичних та художніх ознак, тобто має свій
Але всі музичні твори мають свою структурну побудову і належать до певної групи, яка класифікується за жанром: пісенний, камерний, оперний, симфонічний та ін.
Музика не має конкретного змісту, як, наприклад, література. Щоби зрозуміти зміст музики, потрібно сприймати її не як хаотичний потік звуків, а як тісний взаємозв’язок і узгодженість всіх елементів музичної мови: мелодії, ритму, темпу, метру, динаміки.
Просольфеджуємо українську народну пісню “Подоляночка” і визначимо, які елементи музичної мови допомагають зрозуміти зміст твору
2. Настройка у тональності. Розспівування.
– Яка тональність пісні?
– Який розмір, темп?
– Що характерно для ритму?
– Із скількох частин складається мелодія? (Назвіть мотив, фразу, речення, період і наспівайте).
III. Сьогодні ми повторимо з вами пісню П. Майбороди “Моя стежина” та розучимо “Пісню про вчительку”, яка також написана на слова А. Малишка.
Пісня про вчительку
Слова А. Малишка
Музика П. Майбороди
На столі лежать зошити малі,
Дітвора щебече золота, золота.
І летять, летять в небі журавлі,
Дзвоник ніби кличе в молоді літа.
Скільки підросло й полетіло нас
На шляхи землі, у ясну блакить, блакить!
А що в тебе знов та доріжка в клас,
Під вікном у школі явір той шумить.
Знов приходить юнь і шумить трава.
Пізнаю тебе я при вогні, в наші дні.
Вчителько моя, зоре світова,
На Вкраїні милій, в рідній стороні.
2. Художній показ пісні.
3. Характеристика прослуханого.
Мелодія пісні інтонаційно складна, але широка наспівність, м’яке звучання і відповідний темп допоможуть передати глибокий образний зміст пісні.
4. Розучую пісню за нотним текстом, звертаючи увагу на малу сексту (10, 17, 25 такти) та малу септиму (32 т), а це залежить від правильної вокальної подачі звуку.
IV. Слухання музики.
1. Вступна бесіда.
Зараз ми послухаємо два твори, які об’єднує одна тема – новела П. Меріме “Кармен”.
Ж. Бізе народився у 1838 р. у сім’ї музикантів. Музичні здібності хлопчик проявив з дитинства, в 10 років його приймають в Паризьку консерваторію. Деякий час живе в Італії, та потім повертається у Францію, де займається музичною творчістю. Бізе написав 40 романсів і пісень, опери “Джаміле”, “Дон Родріго”, “Празька красуня”, “Кармен”.
Роботу над оперою “Кармен” Бізе завершив у 1874 р. Проте коли відбулася перша прем’єра, публіка її не зрозуміла, бо опера закінчується трагічно. Кармен – це красива молода циганка, яку покохав драгун (солдат) Хосе.
Ми послухаємо “Хабанеру” з опери. Хабанера – це іспанська пісня-танець, яка характеризує вихідну арію Кармен. В її видозміненому ритмі відчувається грація, волелюбна сила. Кармен співає про вільну, як пташка, любов, про любов, що підкоряє світ. Пісня звернена до Хосе. Кармен кидає йому квітку і втікає. Пізніше через 100 років до цієї теми звернувся російський композитор Родіон Щедрін (нар. у 1932p.), який написав “Кармен-сюїту”, новий твір, який побудований на основі музичних тем опери Ж. Бізе.
Сюїта – це циклічний твір, який складається з кількох завершених п’єс, різних за змістом і побудовою.
За останній час широкого розповсюдження набули сюїти на основі музики з балетів, опер, що і зробив російський композитор Родіон Щедрін.
3. Слухання цих двох творів та порівняння.
1) Що об’єднує ці твори? Який танець?
2) Які відмінності між ними?
3) Що таке сюїта?
4) Які засоби музичної виразності застосували композитори дня створення образу Кармен?
5) Які елементи музичної мови залишилися незмінними, а які змінюються?
V. Підсумок уроку.