Значення почуттів та емоцій у спілкуванні
ПСИХІЧНА І ДУХОВНА СКЛАДОВІ ЗДОРОВ’Я
Тема 8 СПІЛКУВАННЯ І ЗДОРОВ’Я
Урок 23 Значення почуттів та емоцій у спілкуванні
На цьому уроці ви дізнаєтесь:
Значення почуттів та емоцій у спілкуванні;
Про роль спілкування в житті людини;
Про вплив спілкування на здоров’я.
Пригадайте
У попередніх темах ми розглянули фізичну та соціальну складові здоров’я. А тепер пригадайте, що таке психічна складова здоров’я, як настрій людини впливає на спілкування та здоров’я.
Уже змалечку дитина навчається спілкуванню.
Що таке спілкування
Спілкування – це обмін думками, почуттями, переживаннями з іншими людьми. Воно є життєвою потребою людини будь-якого віку. У спілкуванні людей дуже важливу роль відіграють почуття та емоції.
Що таке почуття
Кожному з вас знайоме почуття любові до близьких людей, тварин – домашніх улюбленців, до природи (мал. 63).
Ви відчуваєте
Мал. 63 Що таке емоції
Зміну настрою та почуттів, психічного стану людини викликають емоції – реакції людини на її ставлення до навколишнього світу. Зовнішнім проявом емоцій є поведінка, вираз обличчя, або міміка, слова, жести, вигуки. Під впливом емоцій у людини змінюється погляд, голос тощо.
Пригадайте свій стан, коли вам повідомили радісну звістку або коли батьки подарували омріяну річ. Від радості ви, можливо, підстрибували, плескали в долоні, вигукували слова: “Як чудово!”, “Дякую” та інші. Такі емоції називають позитивними (мал. 64,1). Вони поліпшують не тільки настрій, а навіть фізичний стан людини.
Людина постійно відчуває зміни свого емоційного стану. Протягом дня позитивні емоції можуть змінюватися на негативні (мал. 64,2), наприклад, ви невдало виконали контрольну роботу, посварилися з друзями, захворіла близька людина. Негативні емоції пригнічують людину, погіршують її фізичний стан.
Мал. 64. Позитивні (1) та негативні (2) емоції
Сильні негативні емоції можуть спричинити тривалий стрес. Загалом стрес – це реакція організму у відповідь на несподівану та напружену ситуацію. Вона мобілізує резервні сили організму і готує його до спротиву, боротьби чи втечі. Відомі випадки, коли люди в стані стресу перестрибували високі паркани, залазили на прямовисні стіни, піднімали надзвичайно важкі речі. У звичайному стані це було їм не під силу.
Тривалі стреси виснажують організм, зокрема знижують його захисні сили, що може призвести до хвороб, безсоння, головного болю, розладів у роботі серця та шлунка.
Запам’ятайте
Невід’ємною умовою збереження здоров’я є вміння володіти емоціями, зокрема приборкувати негативні емоції, правильно організовувати свій режим дня й активно відпочивати.
Загартовування організму, активний відпочинок, прогулянки з друзями, заняття улюбленою справою значно поліпшують емоційний стан людини.
Поміркуйте
Яке з покарань найбільше засмучувало вас у дитинстві – неможливість гратися з друзями чи відмова батьків придбати довгоочікувану іграшку? Чому?
Спілкуючись із друзями, близькими чи чужими людьми, ви мимоволі впливаєте на їхній емоційний стан, а отже, і на здоров’я. Наприклад, відомо, що добре слово лікує, підбадьорює, надає співрозмовнику впевненості у своїх силах. І навпаки, злі слова можуть глибоко вразити людину, змусити її страждати.
Однак потерпає не тільки людина, котру образили. Виявляється, злопам’ятні, неврівноважені та агресивні люди частіше хворіють на грип та інші простудні захворювання.
ЯК БУТИ
Щоб зберегти власне здоров’я та здоров’я людей, з якими ви спілкуєтесь, учіться стримувати негативні емоції, не дозволяйте негативним почуттям заволодіти вами. Пам’ятайте, що здоров’я також погіршують почуття провини, розчарування, невпевненості у собі, надмірна вразливість. Якщо ви виявили в себе схильність до таких почуттів, починайте психологічне загартовування. Спробуйте знайти причину негативних почуттів і намагайтеся позбутися їх, постійно повторюючи подумки: “Я можу”.
Доведіть, що ви знаєте
1. Що таке емоції? Назвіть відомі вам позитивні та негативні емоції.
2. Яку роль у житті людини відіграють почуття? Яке найсильніше почуття ви переживали у своєму житті?
3. Як стрес впливає на здоров’я людини? Чи можливий стрес від несподіваної радісної звістки?
Домашнє завдання
Дослідіть, чи розумієте ви мову міміки. Перед вами 9 виразів обличчя, у яких художник закодував 9 емоційних станів людини (мал. 65). Спробуйте їх розшифрувати, скориставшись запропонованими формулюваннями.
Незадоволення, сором’язливість, відсутність емоцій, похмурість, щастя, переляк, гнів, відстороненість, підступність.
Мал. 65
Порівняйте свою відповідь із наведеною в додатку 8. Якщо ви зуміли відгадати більшість емоційних станів, це означає, що ви вмієте “читати по обличчях”, вам легко зрозуміти людину, з якою ви спілкуєтеся. Коли ж ваш результат невтішний, – вам слід бути більш спостережливим.