Значення риб у природі та для людини. Рибництво
Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН
Тема 6. ХОРДОВІ ТВАРИНИ. БЕЗЧЕРЕПНІ. РИБИ
§ 37. Значення риб у природі та для людини. Рибництво
Багатоманітний світ риб тісно пов’язаний з усією природою планети та має велике значення для людини.
Значення риб
Ви знаєте, що 3/4 нашої планети вкриті водою.
Можна сказати, що на всій цій території панують риби.
У водних екосистемах риби – основні споживачі органічної речовини, найважливіші ланки харчових ланцюгів.
У різних країнах у раціоні людини риба займає від 17 % до 85 %.Риба –
Серед риб є отруйні види, деякі види риб є проміжними хазяями паразитичних червів, небезпечних для людини (котячий сисун, стьожак широкий).
Промисел риби
У рибі містяться білки, вітаміни, мінеральні речовини, які необхідні для нормального росту і розвитку організму
Якщо ви забули
Шельф – це прибережна частина материка, затоплена водою до глибини 200 м.
Найважливіше джерело добування риби
У Чорному морі промислове значення має хамса, ставрида, скумбрія, шпроти, осетрові; в Азовському морі – осетрові, судак, бички, оселедець, анчоуси. У річках ведуть промисел плітки, краснопірки, окуня, ляща, щуки, лина, сома, пічкура.
У всіх країнах існують правила промислу, в яких чітко вказані терміни вилову (не можна ловити під час нересту), способи, розміри гачків, вічок сіті, встановлені мінімальні розміри риби, яку можна виловлювати.
Кижуч – цінна промислова риба
Щука є об’єктом річкового промислу
Азовське і Чорне моря багаті промисловими видами риб та інших морських тварин
Риборозведення
Для збереження запасів риби проводять роботу з її штучного розведення. В основі рибництва лежать глибокі знання про особливості поведінки риб, використовуються рекомендації учених. Особливо успішно в Україні розвивається ставкове рибництво. Основні види, які розводять таким чином, це короп, строкатий і білий товстолобики, форель, лин, сом.
Рибні господарства вирощують декілька штучно виведених порід коропа, одомашненої форми сазана. Для розведення коропів роблять систему ставків, кожний з яких має своє призначення. У нерестових ставках коропи відкладають ікру. Це неглибокі водойми з великою кількістю зелені, на яку риби можуть відкласти ікру. За два тижні після вилуплювання молодь пересаджують у глибші та більш просторі вирощувальні ставки, де риба живиться і підростає. Зимою коропів тримають у зимових ставках, зимувальниках. Вони повинні бути глибокими, щоб не промерзали. Вода в зимувальниках проточна, постійно оновлюється, риби в них не живляться. Навесні коропів, що підросли, пересаджують у великі нагульні ставки. Крім природного живлення, коропів підгодовують комбікормами.
Коропів можна дорощувати і на рисових полях-чеках, у торф’яних кар’єрах, у водоймах-охолоджувачах електростанцій. Воду з усіх ставків по черзі спускають, ставки чистять і удобрюють. За два роки коропи досягають ваги 500 г, за три – 2 кг, соми за три роки – 3 кг. У західних областях України в холодноводних ставках із твердим незамуленим дном і чистою проточною водою вирощують форель.
Важливим чинником збільшення кількості риби у водоймах є акліматизація риби. Акліматизація – це пристосування організмів до нових біоценозів. Так, з басейну Амуру (ріка на Далекому Сході) були завезені й акліматизовані рослиноїдні риби – білий і строкатий товстолобики, білий амур. Вони поїдають рогіз, очерет та інші водні рослини. Цих риб використовують для очищення водойм і каналів, крім того, вони є об’єктом промислу.
Дзеркальний короп – один із багатьох видів риб, що походять від дикого сазана
Форель – це не тільки промислова риба, а ще й об’єкт спортивної риболовлі
Окремі екземпляри сомів досягають 250 кг
Одним із методів боротьби із заростанням водоймів є розведення в них білого амура (а) і товстолобика (б)
Маленьку американську прісноводну рибку гамбузію було завезено до СРСР (до складу цієї держави входила Україна до 1992 року). Вона живиться личинками комара анофелеса, який є проміжним хазяїном малярійного плазмодія (збудника малярії). Завдяки цій акліматизації кількість захворювань різко скоротилася.
Гамбузія. Ця невеличка риба врятувала багато людей від малярії
Запам’ятайте найважливіше
Велике значення риб у природі визначається тим, що у водних системах вони займають панівне положення. Риби є найважливішими споживачами органічної речовини. У житті людини риба в основному є джерелом їжі, багатої на білки та вітаміни.
Людина добуває рибу двома основними способами – промислом і розведенням. В Україні основним способом риборозведення є вирощування коропа, сома, форелі та інших риб у ставках.
Висновок
Ось і перегорнута остання сторінка теми. Яких знань ви набули? Ви познайомилися з найдавнішими представниками типу Хордові, до якого відносяться риби, земноводні, плазуни, птахи і ссавці. Тепер ви знаєте зовнішню і внутрішню будову хрящових і кісткових риб, будову їхніх внутрішніх органів, поведінку, розмноження, розвиток, різноманітність і їхнє значення.
Упродовж віків у процесі еволюції відбувалися процеси, внаслідок яких як зовнішня, так і внутрішня будова риб змінювалася у напрямку повного пристосування до водного середовища. Тіло риб має обтічну форму, вони вкриті лускою, рухаються за допомогою плавців. Дихають риби зябрами киснем, який розчинений у воді. Кровоносна система замкнена, серце двокамерне. Серед риб є рослиноїдні і м’ясоїдні, є хижаки. Температура тіла риб залежить від температури зовнішнього середовища.
Риби опанували водне середовище і беруть активну участь в усіх процесах у водних екосистемах. Крім того, риби мають неабияке значення для людини, в першу чергу, для виготовлення корисних і поживних продуктів харчування.