Значущі частини слова
ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ
§ 2. Значущі частини слова
1.3 яких значущих частин складаються слова?
2. Яка частина слова називається коренем?
3. Які слова називаються спільнокореневими?
4. Для чого слугують префікс і суфікс, де вони стоять у слові?
5. Для чого слугує закінчення?
Значущі частини слова: корінь, префікс, суфікс, закінчення
20. Прочитайте вірш Віктора Терена. Розберіть за будовою виділені слова.
Утекла від мене річка,
Понесла вербову зелень.
І найменшенька травичка
Поховалася під
Десь поділась перелітна
Павутинка вереснева.
Мерзне сонячне проміння,
Вицвітає серед неба.
В. Терен
21. Згрупуйте слова у три стовпчики за поданими схемами.
Вага, котики, зажинки, списаний, громовий, праця, зимовий, витримка, віра, трудовий, синя, приказка, гроза.
Якщо ви правильно згрупували слова, з їхніх третіх букв складеться ” початок прислів’я: “…, хто не має за чим тужити”.
22. Прочитайте текст. Випишіть слова, що складаються з префікса, кореня, суфікса й закінчення.
ОСТАННІ ЯГОДИ
На болотах достигла журавлина. Вона росте на
23. Згрупуйте спільнокореневі слова.
Лист, вода, життя, листуватися, водій, жити, листя, водичка, приводити, прожити, водянистий, листування, листочок, підводник.
24. За допомогою суфіксів – еньк-, (-оньк-), – есеньк – утворіть від поданих слів нові слова. Скажіть, на що вказують слова із суфіксами – еньк-, (-оньк-), – есеньк-.
Малий, білий, веселий, зелений, гарний.
25. Спишіть текст, розкриваючи дужки. Підкресліть закінчення в утворених словах.
Літо збігло, як день, і з (невлежаний) туману вийшов синьоокий, золоточубий вересень. Він причепив до свого (бриль) червоний з вологістю кетяг (калина) і нитку бабиного (літо), заглянув до (наша) школи, завзято вдарив у дзвін та й пішов поміж садами в степи… (М. Стельмах).
26. Прочитайте прислів’я Скажіть, якою спільною темою вони об’єднані. Спишіть речення, розберіть за будовою виділені слова.
1. Добра книжка кожну голову на правильну дорогу направить. 2. Книжка – маленьке віконце, а через нього весь світ видно. 3. Неграмотний і з окулярами читати не буде.
4. Азбука – то до мудрості дорога (Нар. творчість).
Зв’язне мовлення
ТЕКСТ. ПОНЯТТЯ ПРО “ВІДОМЕ” І “НОВЕ”. ДОКЛАДНИЙ УСНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ
27. Прочитайте. Дайте відповіді на подані запитання.
1. Прийшла осінь. Київ – столиця України. Вчи лінивого не молотом, а голодом. Чи всі птахи летять у вирій?
2. Осіннє сонце позолотило листя на деревах, пофарбувало його в жовті й червоні кольори. У повітрі літає срібне павутиння. Так тепло і тихо, наче ще літо. Цю пору року так і називають – “бабине літо”.
1. У якому випадку маємо справу з окремими реченнями, не зв’язаними між собою за змістом?
2. У якому випадку маємо справу з текстом? За якими ознаками ви визначили, що це текст?
Текст – ряд зв’язаних за змістом речень, розташованих у потрібний для розкриття теми послідовності. У тексті розкривається якась одна тема, тому до нього можна дібрати заголовок.
28. Прочитайте. Доведіть, що це текст. Доберіть заголовок.
Говорячи про відвагу козаків, треба розповісти і про їхні звичаї та заняття. Серед цього народу трапляються люди, досвідчені у всіх необхідних для життя ремеслах: теслі для будівництва житла і човнів, ковалі, кожум’яки, шевці, кравці (За Л. Бопланом).
29. Прочитайте. Перекладіть і запишіть текст українською мовою. Доберіть заголовок.
С дождями связано много примет. Солнце садится в тучи, дым припадает к земле, ласточки летают низко, без времени кричат петухи – все это приметы дождя. А перед дождем чувствуется дыхание влаги (За К. Паустовським).
Примета – прикмета чувствоваться – відчуватися
Без времени – не в пору влага – волога
30. Запишіть речення в такій послідовності, щоб утворився текст народної байки. Доберіть заголовок.
1. Раз тягнули чотири волики тяжкенький плуг увечері з поля додому. 2. – 3 поля, – відповідає та, – цілий день орала з волами, аби люди мали хлібця досить. 3. Тягнуть вони, тягнуть, аж надлітає муха, сідає собі поважно на ріг одного вола і їде з ним помаленьку. 4. Що варт такий чоловік, котрий чужою працею хвалиться? 5. Надлітає тим часом друга муха і питає тую, що сидить на розі вола: – А ти звідки їдеш, сестро?
Розвиток думки в тексті відбувається завдяки тому, що до відомого з попереднього речення кожне наступне речення додає нову інформацію.
Слово чи сполучення слів, що вбирають у себе якусь частину попереднього речення, називають “відомим”.
Частину речення, яка містить основне повідомлення, називають “новим”.
Їжак
31. І. Прочитайте. Визначте “відоме” і “нове” в тексті, спираючись на виділені слова.
Їжак – єдина тварина, яка може підпустити людину доволі близько. Це він робить не тому, що дуже сміливий. Хоробрість тут зовсім ні до чого: просто їжак погано бачить, більше покладається на свій нюх. А коли вітер дме в протилежний від тварини бік, вона не відчуває наближення людини. Не втікає їжак ще й тому, що в нього інший спосіб захисту.
Відчувши небезпеку, їжак згортається в клубок і виставляє свої тверді гострі голки. Спробуйно тепер захопити його (3 календаря).
II. Розгляньте фотоілюстрацію. Складіть кілька речень про їжака, використовуючи сполучення слів із тексту
32. Перекладіть текст українською мовою і запишіть. Підкресліть у кожному реченні “відоме”.
Впервые человек одомашнил голубя еще 5 тысяч лет назад. С тех пор эти птицы неразлучны с нами. Все домашние породы голубей произошли от дикого сизаря. Раньше он обитал в скалах, а теперь перебрался в город, его можно встретить на любой улице (3 довідника).
Назад – тут: тому скала – скеля
Произойтй – тут: піти встретить – зустріти
Обитать – селитися любой – будь-який
33. І. Виразно прочитайте текст.
ЗОЗУЛЯ
Коли весною зозуля кує, люди питають, чи довго їм жити. Скільки разів вона прокує, стільки, кажуть, років і залишилося. Що ця прикмета не має ні крихти правди, мабуть, уже кожному доводилося дізнатись. Буває, що одна зозуля прокує двічі-тричі, а інша – більше ста разів. Кування зозулі – це її весільна пісня.
Найкращий харч цього птаха – волохата гусінь, що спустошує дерево, об’їдаючи листя.
Здається, зозуля ніколи не може наїстись: цілий день вона літає і визбирує по гілках дерев шкідників.
Зозуля – дуже чудна пташка. Ще з давніх часів запримічено, що вона не мостить собі гнізда і ніколи сама не виводить пташенят. Це єдиний випадок серед птахів і звірів, що батьки не дбають про дітей. Зі своїми ж яйцями зозуля ось як робить: літаючи, вона вишукує гніздо, в якому є яйце, і кладе туди своє. При цьому хазяйське викидає. До чужого гнізда вона завжди підкрадається потайки. Пташка, якій підкладено зозуляче яйце, висиджує його як своє і вигодовує зозуленя.
А дитинча зозулі зажерливе, їсть дуже багато. Увібравшись у пір’ячко, зозуленя викидає з гнізда інших пташенят або й убиває.
Водночас зозуля – дуже корисна пташка, її треба захищати. За літо вона поїдає величезну кількість гусені, яка шкодить у лісі і в садку.
Відлітає у вирій ця пташина ще влітку, сама по собі, не тримаючись гурту з іншими зозулями (За У. Кравченко).
Сива зозуля
II. Дайте відповіді на запитання.
1. Які народні прикмети пов’язані із зозулею?
2. Чим харчується ця пташка?
3. Чому зозулю називають чудною пташкою?
4. Як поводиться зозуленя в чужому гнізді?
5. Чи можна назвати зозулю корисним птахом?
6. Чи відлітає зозуля у вирій?
III. Підготуйте докладний усний переказ тексту.
Related posts:
- Будова слова й орфографія. Значущі частини слова Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 117 Тема. Будова слова й орфографія. Значущі частини слова Мета: – навчальна: повторити, поглибити, узагальнити й систематизувати засвоєні в 5 класі знання учнів із розділу “Будова слова й орфографія”; удосконалювати вміння і навички п’ятикласників щодо практичного використання знань з розділу “Будова слова й орфографія”; закріпити відомості про значущі частини слова, […]...
- ЗНАЧУЩІ ЧАСТИНИ СЛОВА. РОЗРІЗНЕННЯ СПІЛЬНОКОРЕНЕВИХ СЛІВ І ФОРМ ОДНОГО Й ТОГО САМОГО СЛОВА Мета: узагальнити знання учнів про морфемну будову слова; розвивати вміння знаходити основу, закінчення у слові, поданому в кількох граматичних формах, корінь у ряду поданих спільнокореневих слів, суфікс, префікс у ряду слів із тим самим суфіксом, префіксом; виховувати любов до рідного слова. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Словникова робота Гра “Склади […]...
- Значущі частини слова. Правопис. Написання префіксів пре-, при-, прі Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 99 Тема. Значущі частини слова. Правопис. Написання префіксів пре-, при-, прі – Мета: – навчальна: повторити й поглибити знання учнів про префікси як значущі частини слова, сприяти зміцненню навичок їхнього виділення; формувати загально пізнавальні вміння знаходити префікси пре-, при-, прі-, визначати їхню роль у словах, удосконалювати навички правопису; – розвивальна: […]...
- Значимые части слова: префикс, корень, суффикс, окончание (Значущі частини слова: префікс, корінь, суфікс, закінчення). Читаем: определяем тему текста 9. Значимые части слова: префикс, корень, суффикс, окончание (Значущі частини слова: префікс, корінь, суфікс, закінчення). Читаем: определяем тему текста 71. Вспомните, что вы узнали из уроков украинского языка о значимых частях слова. Как они называются по-украински? В русском языке их называют так: префикс, корень, суффикс, окончание. Часть слова без окончания является основой слова. Найдите эти […]...
- Значущі частини слова. Текст. Удосконалення вмінь знаходити інформацію до обраної теми, аналізувати її, добирати ключові слова для висловлювання Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 102 Тема. Значущі частини слова. Текст. Удосконалення вмінь знаходити інформацію до обраної теми, аналізувати її, добирати ключові слова для висловлювання Мета: – навчальна: закріпити та систематизувати знання учнів про значущі частини слова, вміння виділяти значущі частини слова і форми слова, добирати спільнокореневі слова, утворювати форми слова, формувати ключові компетентності: комунікативну, […]...
- Значущі частини слова БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ Значущі частини слова Слова складаються із найменших значущих частин: коренів, префіксів, суфіксів і закінчень. Ці частини слова називаються Морфемами. Кожна морфема має певне значення. Корінь виражає основне лексичне значення слова, а закінчення – граматичне. Так, у слові Віз корінь Віз – означає засіб пересування на чотирьох колесах (лексичне значення), а нульове закінчення […]...
- Значущі частини слова БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 79 Тема. Значущі частини слова Мета: сформувати в учнів уявлення про основні значущі частини слова, їх особливості та взаємозв’язки; поглиблювати уміння виділяти значущі частини слова; виховувати любов до української мови. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашньої вправи. 2. Робота біля дошки. Завдання: визначити […]...
- Значущі частини слова корінь, суфікс, префікс, закінчення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Будова слова Значущі частини слова Значущими частинами слова є Корінь, суфікс, префікс, закінчення. Корінь – це головна значуща частина слова, яка містить у собі спільне значення споріднених слів: Стіл, СтолИк, СтолОвий, СтолУватися. Слова з одним і тим самим коренем називають Спільнокореневими. Спільнокореневі слова можуть належати до однієї […]...
- Значущі частини слова. Розбір слів за будовою БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 80 Тема. Значущі частини слова. Розбір слів за будовою Мета: поглибити знання учнів про значущі частини слова; закріпити знання учнів про будову слова; вдосконалювати вміння розбирати слова за будовою; виховувати пізнавальний інтерес учнів до мови. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашньої вправи. 2. […]...
- Частини мови. Зв’язок прикметників з іменниками. Споріднені слова, що належать до різних частин мови Тема. Частини мови. Зв’язок прикметників з іменниками. Споріднені слова, що належать до різних частин мови. (Вправи 441-445). Мета. Повторити вивчене про іменник і прикметник, вправляти учнів у доборі споріднених слів, що належать до різних частин мови. Збагачувати мовлення учнів образними висловами, розвивати вміння вживати слова у переносному значенні. Пробуджувати бажання творити нові словесні образи, цікавість […]...
- Основа слова. Частини основи: корінь, префікс, суфікс Тема: Основа слова. Частини основи: корінь, префікс, суфікс Мета: формувати в учнів поняття про основу слова; вчити виділяти змінну частину, визначати основу в словах; розвивати мовлення; виховувати любов до природи. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – До роботи час […]...
- Будова слова. Спільнокореневі слова. Форми слова СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Будова слова. Спільнокореневі слова. Форми слова 88. Прочитайте скоромовку. Пере-пере-перепеленята в полі з перепелом, з татом. У Перепільськім передмісті перепілка пере листя, пере листя на перинку, перетрушує пір’їнки (За Оленою Полянською). – Спишіть текст. Підкресліть однорідні члени речення. – Позначте основу, закінчення й корінь у спільнокореневих словах. 89. Прочитайте казку. Перекажіть. Десь […]...
- Поділ тексту на частини. План тексту ТЕКСТ Поділ тексту на частини. План тексту 25. Прочитайте текст. Я взяв кілька різних кленових листочків і зв’язав їх у пучечок. На довгих хвостиках вони розлягалися в різні боки. Букет! – Що це? – запитав у Сергійка. – О-о-сінь! – упевнено відповів онук. – Правильно! Ось яка вона, наша щира золота господиня! На підтвердження цих […]...
- Що ми знаємо про частини мови ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО Що ми знаємо про частини мови 114 1. У кожному рядку вилучіть зайве слово. Бублики, тістечка, торти, цукерки, вареники циркуль, олівець, ручка, зошит, парта шуба, рукавиці, чоботи, босоніжки, валянки 2. Доповніть речення. 1. Іменники відповідають на питання… . 2. Слова, які називають ознаки предметів, … . 3. Прикметники відповідають на питання… . 4. […]...
- Основа слова. Частини основи РОЗДІЛ 5. БУДОВА СЛОВА § 16. Основа слова. Частини основи Пояснення Основа – це частина слова без закінчення. Основа слова може складатися або з одного кореня, або з префікса та кореня, або з кореня та суфікса, або з префікса, кореня і суфікса. Основу позначають так: Корінь – це спільна частина основи. Корінь позначають так: Префікс […]...
- КОРІНЬ СЛОВА. СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ СЛОВА ТА ФОРМИ СЛОВА БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ § 50. КОРІНЬ СЛОВА. СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ СЛОВА ТА ФОРМИ СЛОВА Про те, як правильно визначити корінь у слові, про слова зі спільним коренем, а також про роль цих слів у тексті ПРИГАДАЙМО. Що таке корінь слова? 401 І. Прочитайте вірш. Поміркуйте, чи можна виділені слова вважати спільнокореневими. Зробіть висновок про особливості спільнокореневих слів. […]...
- Закріплення знань про слова, що означають назви предметів. Навчальне аудіювання за текстом “Ніч і день”. Вимова і правопис слова театр та назв днів тижня Урок 47 Тема. Закріплення знань про слова, що означають назви предметів. Навчальне аудіювання за текстом “Ніч і день”. Вимова і правопис слова театр та назв днів тижня Мета: закріпити знання дітей про слова – назви предметів; вчити використовувати їх у мовленні, збагачуючи словниковий запас дітей; удосконалювати вміння знаходити слова – назви предметів серед інших слів; […]...
- Корінь слова. Спільнокореневі слова Тема: Корінь слова. Спільнокореневі слова Мета: сприяти усвідомленню учнями поняття про спільнокореневі слова на основі дослідження спорідненості слів; вчити визначати корінь у ряді спільнокореневих слів; розвивати мовне чуття; виховувати повагу до старших людей. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – […]...
- Корінь слова. Спільнокореневі слова СЛОВО §31 Корінь слова. Спільнокореневі слова 376. 1. Прочитай і відгадай загадку. Із одним вікном хатина. Роботяща в ній родина. По квітках усі літають, Мед пахучий добувають. Грицько Бойко 2. Розкажи, що тобі допомогло відгадати загадку. 3. Усно добери споріднені слова до виділених слів. 377. Попрацюйте разом! 1. Розгляньте малюнки і доберіть з довідки підписи […]...
- Професійні слова і терміни. Просторічні слова ЛЕКСИКОЛОГІЯ, ФРАЗЕОЛОГІЯ § 13 Професійні слова і терміни. Просторічні слова 104 1. Прочитайте текст. Наприкінці XVII – на початку XVIII ст. монах Климентій Зиновіїв створив збірку віршів. Його вірші присвячені темі праці, трудящому людові. Лексика творів Климентія Зиновієва охоплює назви тогочасних професій, знарядь праці, предметів виробництва. Поет називає 72 професії ремісників. Це мельники, шаповали, слюсарі, […]...
- СЛОВА, НАЙВАЖЛИВІШІ ДЛЯ ВИСЛОВЛЕННЯ ДУМКИ В РЕЧЕННІ, ТЕКСТІ РОЗДІЛ 2 ТЕКСТ & 3. СЛОВА, НАЙВАЖЛИВІШІ ДЛЯ ВИСЛОВЛЕННЯ ДУМКИ В РЕЧЕННІ, ТЕКСТІ 21. 1. Прочитай текст. Добери до нього заголовок. Історія паперу сягає сивої давнини. Багато років тому жив у Китаї працьовитий і винахідливий ремісник Цей Лунь. Він здогадався розтовкти деревину бамбука й шовковиці на борошно. Висипав його в казан, додав до нього вапна, […]...
- Слова ввічливості. Звертання МОВА І МОВЛЕННЯ Слова ввічливості. Звертання 111 1. Прочитайте текст. Перекажіть прочитане. Прийшов Мишко до діда просити лопату. – Дайте, лопату, батько просить. А дід своє діло робить. Мишка немовби не чує й не бачить. Мишко ще раз повторив. Дід мовчить. Вернувся Мишко додому й питає батька: – Тату, що це сталося з дідом Федором? […]...
- ГРУПИ СЛІВ ЗА ВЖИВАННЯМ: ЗАГАЛЬНОВЖИВАНІ І СТИЛІСТИЧНО ЗАБАРВЛЕНІ СЛОВА, ДІАЛЕКТНІ, ПРОФЕСІЙНІ СЛОВА Й ТЕРМІНИ, ПРОСТОРІЧНІ СЛОВА Мета: навчальна: дати поняття про загальновживані й стилістично забарвлені слова; розвивальна: розвивати гнучкість мислення учнів; виховна: виховувати уважне та шанобливе ставлення до слова. Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, стилістика, синтаксис і пунктуація, орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, географія, біологія. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ […]...
- Повторення матеріалу за темою “Слова, що означають назви предметів”. Вимова й правопис слова метро Урок 54 Тема. Повторення матеріалу за темою “Слова, що означають назви предметів”. Вимова й правопис слова метро Мета: узагальнити й закріпити знання про іменник; поглиблювати знання про головні члени речення; збагачувати словниковий запас учнів, дати уявлення про омоніми (без уживання терміна); виховувати логічне мислення, допитливість. Обладнання: предметний малюнок метро, плакат “Їстівні та отруйні гриби”. ХІД […]...
- Частини мови і службові слова (аналітичні синтаксичні морфеми) МОРФОЛОГІЯ 2. ГОЛОВНІ ПОНЯТТЯ ГРАМАТИКИ Частини мови і службові слова (аналітичні синтаксичні морфеми) Частинами мови звуться лексико-граматичні класи повнозначних слів. Одним із найважчих завдань граматики як науки є саме розподіл слів за частинами мови. Жодна з існуючих на сьогодні класифікацій не задовольняє дослідників. Справа в тому, що принципи віднесення слів до різних частин мови і […]...
- Частини мови. Узагальнення й повторення вивченого СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Частини мови. Узагальнення й повторення вивченого 93. Прочитайте текст. Перекажіть. Був собі в Києві гуркітливий Трамвай. Він щоденно подорожував за довгим маршрутом – з Подолу через Дніпро аж у Дарницю й назад. А як гуркітливий Трамвай дзенькав, клацав, бамкав, бив колесами на стиках! Люди злякано тулилися до кам’яних стін високих будинків. Собаки […]...
- ПОДІЛ ТЕКСТУ НА ЧАСТИНИ. СКЛАДАННЯ ПЛАНУ. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА РОЛЛЮ АБЗАЦІВ У ТЕКСТІ РОЗДІЛ 2 ТЕКСТ & 5. ПОДІЛ ТЕКСТУ НА ЧАСТИНИ. СКЛАДАННЯ ПЛАНУ. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА РОЛЛЮ АБЗАЦІВ У ТЕКСТІ 29. Попрацюйте разом! 1. Прочитайте вірш. НАШ ПРАПОР Небеса блакитні Сяють з глибини. А пшеничні й житні Мерехтять лани. Образ цей не зблідне, Хоч минуть жнива. Це знамено рідне – Злото й синява. Прапор наш, як літо, В […]...
- Службові слова СЛОВО §30 Службові слова 365. Попрацюйте разом! 1. Прочитайте речення. 1. Сонце вийшло з-за хмари, 2. По верхівках дерев розбіглися сонячні зайчики. 2. Спишіть речення, яке відповідає схемі. 3. Полічіть, скільки слів у записаному реченні. Назвіть кожне слово окремо. Поставте до кожного слова питання. До якого слова в реченні не можна поставити питання? 4. У […]...
- Слово. Речення. Складання речень за малюнками та опорними словами. Правильна вимова й написання слова олень Урок 7 Тема. Слово. Речення. Складання речень за малюнками та опорними словами. Правильна вимова й написання слова олень Мета: поглибити знання учнів про речення, його будову; розвивати зв’язне мовлення; виховувати повагу до старших, працелюбність. Обладнання: предметний малюнок оленя; картина із зображенням відльоту птахів. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання […]...
- Аналіз контрольної роботи. Слово. Значення слова. Багатозначні слова. (Вправи 74-78) Тема. Аналіз контрольної роботи. Слово. Значення слова. Багатозначні слова. (Вправи 74-78). Мета. Закріпити вміння розрізняти пряме і переносне значення слів і вміння вживати в мовленні багатозначні слова; розширити уявлення про значення слів і їх вживання. Обладнання: індивідуальні картки. Хід уроку I. Організація класу. II. Аналіз контрольної роботи (“Мова і мовлення”, “Текст”, “Речення”). Вчитель повідомляє результати […]...
- Частини мови (загальне поняття). Повторення знань про різні частини мови: іменник, прикметник, дієслово Тема: Частини мови (загальне поняття). Повторення знань про різні частини мови: іменник, прикметник, дієслово Мета: відновити і закріпити знання про слова – назви предметів, ознак, дій; формувати вміння розрізняти частини мови, правильно вживати їх у мовленні; розвивати вміння аналізувати, систематизувати мовні явища; розвивати мовлення учнів; виховувати любов до природи. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. […]...
- Слова, що називають ознаки предметів. Роль прикметника (без уживання терміна) у мовленні. Вимова й правопис слова ознака Урок 56 Тема. Слова, що називають ознаки предметів. Роль прикметника (без уживання терміна) у мовленні. Вимова й правопис слова ознака Мета: ознайомити учнів зі словами – ознаками предметів; формувати вміння ставити запитання до назв ознак предметів; збагачувати лексичний запас учнів; виховувати старанність, уважність. Обладнання: предметні малюнки перцю, кавуна, тигра. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. […]...
- ОСНОВА СЛОВА І ЗАКІНЧЕННЯ. ЗМІННІ ТА НЕЗМІННІ СЛОВА БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ У тобі, мово, неосяжна душа народу. С. Плачинда Ви знатимете: – з яких значущих частин складаються слова; – особливості будови вивчених частин мови. Ви вмітимете: – розбирати слова за будовою; – розрізняти форми слова і спільнокореневі слова; – складати речення з використанням слів із суфіксами і префіксами, що надають мовленню емоційного забарвлення […]...
- Форми слова. Змінні і незмінні слова БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ § 54 Форми слова. Змінні і незмінні слова Запам’ятаймо! Слова бувають змінні (весна, весною, весну, веснами) та незмінні (навесні). Змінні слова набувають різних форм, змінюючи своє закінчення за відмінками, родами, числами. Форми того самого слова (вода, води, воді, водою) треба відрізняти від спільнокореневих слів (підводник, водяний, водоймище). Усі змінні слова мають закінчення. […]...
- Головні слова в реченні РЕЧЕННЯ §22 Головні слова в реченні 258. Попрацюйте разом! 1. Прочитайте вірш. Голуби злетілися біленькі. Мабуть, хтось їм хліба накришив. То вночі пройшов сніжок легенький І усе довкіл запорошив. Платон Воронько 2. Спишіть перше речення. Про що в ньому говориться? Підкресліть це слово однією рискою. Поставте до нього питання. Що говориться про голубів? Підкресліть це […]...
- Робота з орфографічним словником. Перевірна робота. Перевірка знань за темами “Речення”, “Слово”, “Значення слова”, “Будова слова” Тема: Робота з орфографічним словником. Перевірна робота. Перевірка знань за темами “Речення”, “Слово”, “Значення слова”, “Будова слова” Мета: повторити алфавіт; вчити учнів користуватися орфографічним словником для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] в коренях, що не перевіряються Наголосом; перевірити знання за темами “Речення”, “Слово. Значення слова”, “Будова слова”; розвивати писемне мовлення; виховувати охайність, культуру […]...
- Загальновживані слова. Терміни. Професійна лексика. Діалектні слова ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ § 42. Загальновживані слова. Терміни. Професійна лексика. Діалектні слова 433. Прочитайте виразно текст. З’ясуйте за тлумачним словником значення виділених слів. Дайте відповіді на подані запитання. Є серед безмежних просторів край, де мріють у синій далині гори, буйні праліси. Там чути могутній шум гірського потоку. Інший край, інші звичаї… А скільки особливостей життя людей! […]...
- Діалектні слова – ЛЕКСИКА ЛЕКСИКА Діалектні слова У лексичному складі української мови виділяється група слів, уживання яких обмежене певною місцевістю. Такі слова називаються діалектними, або діалектизмами. Наприклад, словами Зозуля, журавлі, райдуга, хмара користуються всі мешканці України, а словами Кукуля (зозуля), веселики (журавлі), жниця (райдуга), оболок (хмара) – тільки ті, хто мешкає на Півночі України. Ті самі предмети (ознаки, дії) […]...
- Поділ тексту на частини. План ТЕКСТ & 3. Поділ тексту на частини. План – Для чого потрібен план? 31. П о п р а ц ю й т е р а з о м! 1. Прочитайте текст. ТЕПЕР Я ЗНАЮ, ЯКА КРАСИВА БІЛОРУСЬ! До українських школярів приїхали в гості білоруські діти. Маленька українка Оксана подружилася з білоруською дівчинкою Марисею. Повела […]...
- Поняття про службові слова, їх роль у реченні. Вживання службових слів для зв’язку слів у реченні. Навчальний діалог Урок 73 Тема. Поняття про службові слова, їх роль у реченні. Вживання службових слів для зв’язку слів у реченні. Навчальний діалог Мета: дати учням уявлення про службові слова та їх роль у реченні; формувати навички правильно вимовляти їх та писати окремо від інших слів; вчити складати текст з деформованих речень, вести діалог; виховувати любов до […]...