Знаки альтерації. Бемоль. Розучування пісні “Ой у лузі червона калина”, музика Г. Труха. Слухання музики. “Дума про трьох братів Самарських”
6 КЛАС
Тема 1. Музика як мова почуттів
Урок 9
Тема уроку. Знаки альтерації. Бемоль. Розучування пісні “Ой у лузі червона калина”, музика Г. Труха. Слухання музики. “Дума про трьох братів Самарських”
Мета уроку: закріпити з дітьми визначати знаки альтерації та вчити сольфеджувати вправи з їх використанням; розвивати музичну пам’ять і спостережливість; виховувати у дітей естетичні смаки.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: фортепіано, магнітофон, аудіо-запис.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
1.
2. Оголошення теми.
II. Розспівування.
1. Характеристика вправи: розмір, тривалості нот.
2. Визначення знаків альтерації, дієз, бемоль.
3. Знак бемоль є зустрічним чи ключовим? Яка різниця між ними?
4. Чим починається вправа? (Тонічним тризвуком).
5. Сольмізація вправи. Настройка.
6. Сольфеджування з таксуванням.
III. Розучування пісні “Ой у лузі червона калина”.
1. Бесіда.
Ця пісня виникла в період зародження січового стрілецького руху, згодом набула широкого розголосу і стала народною. Січові стрільці, для яких вона стала своєрідним
Слова до пісні написав Степан Чернецький, який народився у 1891р. в с. Шманьківці Чортківського району. Вся пісня пройнята бойовим духом. В уяві українців червона калина була і є символом рідного краю і дівочої краси.
2. Художній показ пісні.
Ой у лузі червона калина
Слова С. Чарнецького
Музика Г. Труха
Стримано, урочисто
Гей у полі ярої пшенички золотистий лан,
Розпочали стрільці січовії з ворогами тан!
А ми тую ярую пшеничку ізберемо,
А ми нашу славну Україну, гей, гей, розвеселимо!
Як повіє буйнесенький вітер з широких степів,
Та й прославить на всю Україну січових стрілців.
А ми тую стрілецькую славу збережемо,
А ми нашу славну Україну, гей, гей, розвеселимо!
3. Характеристика прослуханої пісні.
4. Робота над нотним текстом пісні.
– У якому розмірі написана пісня?
– Який знак альтерації при ключі?
– Чи є інші знаки альтерації? (Зустрічаються дієз, бекар).
– Що таке реприза?
– Чи звернули ви увагу на розмір та на те, що він змінюється протягом твору?
– Як такий розмір називається? (Змінний).
– Що робить крапка біля ноти?
4. Розучування пісні по фразах, сольфеджування важких місць. Звертаю увагу на чистоту інтонування, дикцію, дихання.
V. Слухання музики.
1. Бесіда.
Розучуючи пісню, діти, ви зрозуміли, що це історична пісня, бо у ній зображено події історичного минулого, а саме боротьбу січових стрільців за волю України.
Ми далі продовжуємо цю тему і послухаємо “Думу про трьох братів Самарських”. Ви знаєте, що думи дійшли до нашого часу завдяки кобзарям, які їх складали і виконували. Завдяки кобзарському мистецтву і мистецтву слова ми дізнаємось про визвольну боротьбу українського народу, його побут; героїзм, вчинки окремих людей. Відомі зразки кобзарського мистецтва: “Запорізький марш”, думи “Проводи козака”, “Козак Голота”, “Втеча братів з Азова”, “Про Марусю Богуславку” та інші. Думи відрізняються від пісень манерою виконання, великими розмірами, наявністю інструментального супроводу. Це своєрідний імпровізаційно-речитативний епічний твір для голосу у супроводі бандури.
2. Прослуховування “Думи про трьох братів Самарських” і переказ основного змісту тексту. Чим прославилися ці брати?
3. Характеристика прослуханого твору. (Діти висловлюють свої думки).
4. Повторне слухання твору.
VI. Підсумок уроку.