ЗВЕРТАННЯ. РОЛЬ ЗВЕРТАНЬ У РЕЧЕННІ
ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ
§15. ЗВЕРТАННЯ. РОЛЬ ЗВЕРТАНЬ У РЕЧЕННІ
170. Прочитайте діалог. Укажіть слова, які називають того, до кого звертаються з мовленням.
– Сестро, прошу тебе дуже,
Виший сорочку мені!
Виший хрещатим барвінком
Рястом землі навесні.
– Рада б я вишити, брате,
Рідного краю квітки,
Тільки в житті не навчилась
Класти хрещато нитки…
За Г. Петруком-Попиком
Чи вміє хтось у вашій родині вишивати? Чому українці ставляться до вишиванок з глибокою пошаною?
– Чи можна уявити діалог без уживання звертань? Яка роль звертання в спілкуванні?
Звертанням називають слово або сполучення слів, що називає того, до кого звертаються (адресата мовлення).
Звертання виражається іменником у формі кличного відмінка (дуже рідко – у формі називного).
Звертання може стояти на початку, в середині або в кінці речення. Наприклад: Мамо, чого зажурились? (Д. Луценко). Розкажи мені, мамо, казку (О. Хлоп’яча). Заспівай мені, мамо! (Б. Списаренко).
Звертання бувають непоширені (при таких немає залежних слів) та поширені (залежні
Наприклад: Подай, брате, руку! (Б. Лепкий). Спасибі же тобі, мій брате, за щирий, любий твій привіт! (І. Франко).
Звертання можуть бути однорідними: Візьміть мене, гаї, поля, озера, ріки! (А. Підлужний).
Звертання бувають повторювані: Дощику, дощику перестань! (Народна творчість).
Коли звертання стоїть на початку речення, його вимовляють з окличною інтонацією. Якщо звертання стоїть у кінці речення, оклична інтонація послаблюється. У середині речення звертання вимовляють низьким тоном і в прискореному темпі, з обох боків виділяючи його паузами.
171. Прочитайте речення, дотримуючи правильної інтонації. Визначте місце звертання в кожному з речень. Укажіть звертання непоширені та поширені. Визначте звертання однорідні та повторювані.
1. Вишийте, мамо, сорочку кольором неба й степів! (3. Гарник).
2. Любий тату! Нагадайте дідові пісні. Любий тату, запрягайте коника мені. Я від хати і до хати буду тих пісень співати (О. Кононенко). 3. Не розгубися, синку, у дорозі! (І. Калениченко). 4. Одягніть вишиванку, моя доне і сину, щоб красою зігріти нашу рідну країну (Л. Любарська). 5. Добридень вам, дідусю та бабусю! (П. Перебийніс). 6. Сонце, сонце, освітлюй тіні! (Л. Костенко).
Якою частиною мови виражені звертання? У формі якого відмінка?
Зверніть увагу на розділові знаки при звертаннях.
Якщо звертання стоїть у середині речення, з обох боків його виділяють комами. У кінці такого речення ставлять знак залежно від інтонації.
Якщо звертання стоїть на початку речення і вимовляється з окличною інтонацією, після нього ставлять знак оклику. У такому разі наступне слово пишуть з великої літери.
Якщо звертання стоїть у кінці речення, після нього ставлять або знак оклику, або крапку залежно від інтонації.
Схематично це можна зобразити так:
Повторювані або однорідні звертання між собою розділяються комою: Лелеко, лелеко! До осені далеко? (Народна творчість).
172. Перепишіть. Поясніть уживання розділових знаків при звертаннях. Прочитайте речення, дотримуючи правильної інтонації.
1. Учітеся, брати мої, думайте, читайте (Т. Шевченко). 2. Де ви, лицарі й гетьмани? Уставайте, відгукніться! (І. Калениченко).
3. Я знаю вас, нащадки запорожців! (Олександр Олесь).
4. Ти, мій хлопче, українець! (В. Терен). 5. Калино, калино, квітуй у долині! (М. Верещака). 6. Над тобою, бандуристе, небо чисте. Пригорни сестру-бандуру, бандуристе! (П. Перебийніс).
Визначте звертання непоширені та поширені.
Укажіть звертання однорідні та повторювані.
173. Перепишіть, розставляючи пропущені розділові знаки.
1. Тату наш лелека прилетів! Мамо чуєш мову солов’їну? (О. Лупій). 2. Злітай птице у чисте небо! (Г. Гордасевич). 3. Виростай для правди й волі мій синочку! (Т. Мельниченко). 4. Стомилася сину дай одпочину (А Камінчук). 5. Лебедю лебедю Ти повертаєш додому на тихії води на зорі Вкраїни ясні (Л. Забашта). 6. Я розумію вас звірята і рослини (Б.-І. Антонич).
Прочитайте речення, дотримуючи правильної інтонації.
Поясніть написання виділених слів.
174. Перепишіть, подані в дужках іменники ставлячи у формі кличного відмінка. Розставте пропущені розділові знаки.
1. Води Дніпрової нап’юсь на тебе (друг) подивлюсь (Т. Шевченко). 2. Не ходи (козак) понад берегами не суши серденька чорними бровами (Народна творчість). 3. Шануй (юнак) батьківські шляхи! (Д. Луценко). 4. А ти ж куди мандруєш ласкавий (чоловік)? (А. Малишко). 5. Стережися польовий (птах) блискучих котячих очей! (Панас Мирний).
Вимовте звуки, які чергуються при зміні форми іменників.
Звертання до відсутніх людей, до предметів і явищ називають риторичними звертаннями. Вони вживаються, щоб привернути до них увагу, виявити своє ставлення.
Наприклад:
Шевченку Відгук дум твоїх чи чуєш ти у нашім слові? (М. Рильський). Прийду до тебе, Дніпре посивілий! (О. Овчаренко).
175. Прочитайте, визначте в кожному реченні звертання. Які з них є риторичними? Свою думку поясніть.
1. Повій, вітре, на Вкраїну! (С. Руданський). 2. Краю мій, люблю твої тополі (А Камінчук). 3. Сонце! Я тобі вдячний (М. Коцюбинський). 4. Не шуми про минуле, тополе (В. Сосюра).
5. В розлуці з вами, солов’ї Вкраїни, так ниє серце! (М. Рильський).
6. Розступіться, горе та біда! Дайте щастю й радості дорогу! (М. Луків).
176. Складіть і запишіть речення, у яких подані слова та словосполучення виступали б у ролі звертань. Чи є такі звертання риторичними? Чому?
Україна, рідна земля, вулиці мого дитинства.
177. Перепишіть, розставляючи пропущені розділові знаки. Визначте поширені й непоширені звертання.
1. Скільки є в нас любі друзі для звертання ніжних слів! (Д. Білоус). 2. Соловейку маленький В тебе голос тоненький. 2. Де ж ти коню ходив? Де підкову загубив? (Народна творчість). 3. Не хили ти голі віти саде мій! Ще ти будеш зеленіти у красі своїй. 4. Ти не висни чорна хмаро над смерекою (Б. Сосюра). 5. Школо ти мислить навчила чесною працею жить (А Рибачок).
Укажіть речення із риторичними звертаннями.






Летальні гени це.
Related posts:
- Звертання, його роль, місце в реченні, способи вираження СТИЛІСТИКА СИНТАКСИСУ § 33. Звертання, його роль, місце в реченні, способи вираження ПОЯСНЕННЯ Звертання – слово чи група слів, що називають того, до кого звернена мова. Поділяють на: – власне звертання – звертання до особи; – риторичні звертання – виявлення душевного стану, думок, почуттів мовця. Звертання не виступає членом речення і виділяється комами або знаком […]...
- Однорідні члени речення, вставні слова і звертання в простому реченні. Розділові знаки в простому реченні ПОВТОРЕННЯ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ПОГЛИБЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО § 3 Однорідні члени речення, вставні слова і звертання в простому реченні. Розділові знаки в простому реченні Пригадаймо! 1. Назвіть три характерні риси, властиві для однорідних членів речення. 2. З якою інтонацією вимовляються однорідні члени речення? 3. Які члени речення можуть бути однорідними? Розділові знаки в реченнях з однорідними членами […]...
- ЗВЕРТАННЯ. ВСТАВНІ СЛОВА ТА СПОЛУЧЕННЯ СЛІВ ПОВТОРЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ПОГЛИБЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО § 2. ЗВЕРТАННЯ. ВСТАВНІ СЛОВА ТА СПОЛУЧЕННЯ СЛІВ 27. Прочитайте речення, правильно їх інтонуючи. Визначте в кожному звертання. Що називається звертанням? 1. Ти справжній лицар, сину! Ти вславиш Україну! (Т. Малкотя). 2. Ми ж, моя матінко, козацького роду (Марко Вовчок). 2. Люби, дитино, землю цю прекрасну! (С. Круліковська). 4. Україно! […]...
- ЗВЕРТАННЯ ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ § 16. ЗВЕРТАННЯ Про слова, які називають того, до кого звертаємося, а також про те, як ці слова виділяємо на письмі та в усному мовленні ПРИГАДАЙМО. Що таке звертання? Прочитайте речення. Зверніть увагу, де стоять виділені слова – звертання – на початку, у середині чи в кінці речення. Сформулюйте правила […]...
- ЗВЕРТАННЯ, ВСТАВНІ СЛОВА, ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ В ПРОСТОМУ РЕЧЕННІ. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ В ПРОСТОМУ РЕЧЕННІ Мета: навчальна: повторити та поглибити знання, уміння та навички з відповідних питань; розвивальна: розвивати пізнавальні здібності; виховна: виховувати прагнення до самовдосконалення. Внутрішньопредметні зв’язки: граматика, пунктуація, орфографія, розвиток мовлення. Міжпредметні зв’язки: мова, література, культура. Тип уроку: систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ […]...
- Звертання та вставні слова. Тематичне тестування (тема: Звертання та вставні слова) ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок 36 Тема: Звертання та вставні слова. Тематичне тестування (тема: Звертання та вставні слова) Мета: узагальнити й систематизувати знання про слова, граматично не пов’язані з членами речення; формувати пунктуаційну грамотність, вміння доречно використовувати звертання й вставні слова у мовленні; з’ясувати рівень засвоєння учнями теми “Звертання. Вставні слова”; формувати вміння використовувати […]...
- Звертання. Практичне засвоєння різних форм звертання. Складання діалогу за поданими запитаннями Урок 14 Тема. Звертання. Практичне засвоєння різних форм звертання. Складання діалогу за поданими запитаннями Мета: збагатити словниковий запас учнів словами ввічливості та формами ввічливого звертання; учити використовувати їх у власному мовленні; розвивати усне й писемне мовлення учнів; виховувати доброзичливе та шанобливе ставлення до оточуючих. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань та мотивація […]...
- Поняття про службові слова, їх роль у реченні. Вживання службових слів для зв’язку слів у реченні. Навчальний діалог Урок 73 Тема. Поняття про службові слова, їх роль у реченні. Вживання службових слів для зв’язку слів у реченні. Навчальний діалог Мета: дати учням уявлення про службові слова та їх роль у реченні; формувати навички правильно вимовляти їх та писати окремо від інших слів; вчити складати текст з деформованих речень, вести діалог; виховувати любов до […]...
- Звертання. Вставні слова. Розділові знаки в простому реченні І СЕМЕСТР ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО Урок № 3 Тема: Звертання. Вставні слова. Розділові знаки в простому реченні Мета: повторити вивчене про звертання та вставні слова, удосконалювати вміння виділяти звертання та вставні слова в реченнях, правильно інтонувати речення із звертаннями та вставними словами, розставляти розділові знаки в реченнях із звертаннями та вставними словами, розрізняти вставні […]...
- Звертання, розділові знаки при них Тема: Звертання, розділові знаки при них Мета: розширити знання учнів про звертання; розвивати вміння виділяти звертання на письмі; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до усної народної творчості. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Працюватимем старанно, Щоб почути у кінці, Що у нашім 3-м […]...
- ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ, ЗВЕРТАННЯ, ВСТАВНІ СЛОВА Повторения, узагальнення й поглиблення вивченого § 2. ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ, ЗВЕРТАННЯ, ВСТАВНІ СЛОВА ПРИГАДАЙМО. 1. Які члени речення називають однорідними? 2. Яка роль звертань і вставних слів у мові? 11 І. Прочитайте текст. Визначте його тип і стиль мовлення. Доберіть свій варіант заголовка. Поміркуйте, що треба для того, щоб творити красу. ФЛЕЙТА І ВІТЕР У […]...
- Звертання – Просте речення Словосполучення Просте речення Звертання Звертання – це слово або словосполучення, що називає особу чи предмет, до яких звертається мовець: Неси ж мене, коню, по чистому полю! (І. Франко) Місяченьку, наш голубоньку, ходи до нас вечеряти! (Т. Шевченко) Звертання буває непоширеним і поширеним, може виражатися іменником у кличному відмінку або іншою частиною мови, яка виступає у […]...
- Слова ввічливості. Звертання МОВА І МОВЛЕННЯ Слова ввічливості. Звертання 111 1. Прочитайте текст. Перекажіть прочитане. Прийшов Мишко до діда просити лопату. – Дайте, лопату, батько просить. А дід своє діло робить. Мишка немовби не чує й не бачить. Мишко ще раз повторив. Дід мовчить. Вернувся Мишко додому й питає батька: – Тату, що це сталося з дідом Федором? […]...
- Звертання. Вставні слова і сполучення слів СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ УРОК № 18 Тема. Звертання. Вставні слова і сполучення слів Мета: ознайомити учнів із звертаннями і вставними словами та сполученнями слів, правилами їх написання й постановки розділових знаків при них; формувати вміння визначати їх у тексті. Обладнання: підручник, картки. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашньої вправи. 2. Запитання до […]...
- Прямий та зворотний порядок слів у реченні – Речення Словосполучення Речення Прямий та зворотний порядок слів у реченні При прямому (звичайному) порядку слів у реченні спочатку йде підмет, потім – присудок; означення, потім – означуване слово; додаток стоїть після слова, яке ним керує, а обставина – перед присудком. Якщо такий порядок порушується, особливо коли підмет стоїть після присудка, а означуване слово перед означенням, то […]...
- Повторення вивченого про дієслово як частину мови. Роль дієслова в реченні ДІЄСЛОВО & 39. Повторення вивченого про дієслово як частину мови. Роль дієслова в реченні Весна прийшла так якось несподівано Ліна Костенко 316. 1. Прослухай поетичні рядки в музичному супроводі. Весна прийшла так якось несподівано! Зима стояла міцно до пори. Вітри війнули з півдня. І тоді вона Немов у Ворсклу з’їхала з гори… Ліна Костенко 2. […]...
- Службові слова. Роль службових слів у реченні Тема: Службові слова. Роль службових слів у реченні Мета: ознайомити з поняттям “службові слова”; вчити будувати речення, використовуючи службові слова; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати наполегливість у праці, бажання вчитися. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – До роботи час настав. Ось і […]...
- Звертання непоширені й поширені – Речення зі звертаннями, вставними словами (словосполученнями, реченнями) СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Речення зі звертаннями, вставними словами (словосполученнями, реченнями) До складу простих речень, крім головних і другорядних членів, можуть входити слова, які не відповідають ні на які питання, не є членами речення й не пов’язані з членами речення ніяким зв’язком. Це звертання і вставні слова (словосполучення, речення). Плавай, плавай, Лебедонько, по синьому морю! Рости, […]...
- Роль дієслів (без уживання терміна) у мовленні. Зв’язок дієслів з іменниками в реченні. Доповнення тексту. Вимова й написання слів килим, парасолька Урок 66 Тема. Роль дієслів (без уживання терміна) у мовленні. Зв’язок дієслів з іменниками в реченні. Доповнення тексту. Вимова й написання слів килим, парасолька Мета: закріпити знання про слова, які називають дії предметів; навчитися правильно вимовляти і писати слова килим, парасолька; розвивати спостережливість, працелюбність, повагу до народної творчості. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація […]...
- Зв’язок слів у реченні РЕЧЕННЯ Зв’язок слів у реченні 59. Прочитайте слова. 1. Слово, залізний, добре, відчиняти, двері. 2. Розум, на, дорога, валяється, не. 3. Знань, ми, чемності, і, навчаємося, у, дитинство. – Складіть із запропонованих слів прислів’я народів Європи. Змініть, де потрібно, форму слів. Запишіть. – Підкресліть головні й другорядні члени речення в складених прислів’ях. 60. Прочитайте текст, […]...