Звірі
СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
Урок 39
Тема. Звірі
Мета: ознайомити учнів з основними істотними ознаками звірів; збагатити знання новими відомостями про живлення звірів; виховувати любов до рідного краю.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
>> Вправа “Погода”
– Яка зараз пора року?
– Який місяць?
– Яке число?
– Тепло чи холодно надворі?
– Який стан неба?
– Яка температура повітря?
– Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Розгадайте кросворд –
>> Кросворд ЗВІРІ
1) Любить солодощі примат –
Це людини молодший брат.
Від бананів до безе
Обожнює… (шимпанзе).
2) По полю гасає, овечок хапає. (Вовк)
3) Ласую малиною
I медком бджолиним. (Ведмідь)
4) У кішки китиці на вухах,
Щоб звуки всі уважно слухать.
Ти не скажеш кішці: “Брись!”
Обережно, бо це – … (рись).
5) Червонясту шубку має.
По гілках вона стрибає.
Хоч мала сама на зріст,
Та великий має хвіст.
Як намисто, оченята.
Хто це? Спробуй відгадати! (Білка)
– Тема нашого уроку – “Звірі”.
–
– Яких звірів вам доводилося бачити в природі, зоопарку, в цирку?
III. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за малюнками
– Розгляньте малюнки (гепард, морж, кит, кажан, дельфін, олень, кролик, кінь, корова, коза, носоріг, жираф, їжак, лисиця, вовк, тхір, тигр, лев, рись, білка, ведмідь, кабан).
– Кого ви бачите на малюнках?
– Хто зайвий: гепард, морж, акула, кит?
– Назвіть із-поміж них звірів. (Гепард, морж, кит)
– Назвіть ознаки звірів. (Тіло вкрите шерстю, 4 ноги.)
– Чи є звірі, які літають? (Кажан)
– Чи є звірі, які плавають? (Синій кит, дельфін)
– Як звірів відрізнити від інших тварин?
– Усі звірі вигодовують своє потомство молоком. Але не всі народжують дитинчат. Наприклад, качкодзьоб відкладає яйця. Кенгуру доношує дитинчат в особливій складці на животі – сумці. Не в усіх звірів тіло вкрите густо довгою шерстю. Наприклад, у китів і дельфінів її немає.
Тільки звірі вигодовують своїх дитинчат молоком. Тому їх ще називають ссавцями.
– Як саме живляться дорослі звірі?
Під час бесіди учні роблять висновки:
1) усі новонароджені малюки звірів живляться молоком матері, проте, подорослішавши, починають харчуватися по-різному;
2) з-поміж дорослих звірів є рослиноїдні, комахоїдні, хижі та всеїдні тварини.
– Назвіть рослиноїдних звірів. (Олень, кролик, кінь, корова, коза, носоріг, жирафа)
– Назвіть комахоїдних звірів. (Їжак)
– Назвіть хижих звірів. (Ліса, вовк, тхір, гепард, тигр, лев, рись)
– Назвіть всеїдних звірів. (Білка, ведмідь, кабан)
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1. Робота в парах
– Опишіть сусідові по парті звіра рідного краю так, щоб він здогадався, про кого йдеться.
2. Розповідь учителя про життя деяких звірів
1) Лисиця.
Улітку і взимку лисиця виходить в поле “мишкувати”, тобто мишей ловити. Голову то на один бік схилить, то на інший – прислухається, чи не пискне де миша під снігом або землею, чи не зашарудить. Потім стрибне вгору і приземляється на всі чотири лапи, докупи складені. Швидко-швидко копає – лише пил летить!
Миші й полівки – головна їжа у лисиці. Але трапляється, що і зайця зуміє вона впіймати. Або навіть гусака, або глухаря. Курей краде – це усі знають.
Найближчі родичі лисиць – вовки, шакали і собаки. Але від них лисиці відрізняються тим, що вони зграями не живуть і не полюють.
2) Лось.
Лось – дуже велика тварина. Самця легко впізнати за величезними гіллястими рогами, що відсутні у самиць. Лосі люблять поласувати молодими гілками верб, соковитих осик і беріз. Вони їдять траву, папороть та інші рослини, а також їдять гриби. Лосі багато часу перебувають біля водойм. Вони відмінні плавці. Мало не у тижневому віці мати привчає лосеня плавати.
3) Ведмідь.
Ведмідь живиться медом і малиною. Ця тварина їсть також бульби рослин, мурашок, черв’яків, личинок, мишей, риб.
4) Упізнайте морську тварину за описом.
Ця морська тварина з роду китів. Як і кит, вона дихає легенями, а не зябрами. На голові у неї є отвір, через який вона вдихає повітря. Живиться ця тварина рибою та іншими дрібними морськими мешканцями. Народжує дитинчат і вигодовує їх молоком. живе в зграї. Спілкується з іншими особами, постукуючи зубами і посвистуючи. Легко звикає до людини і може їй завжди допомогти. (Дельфін)
3. Цікаво знати!
– Чому сучасна наука вважає кита не рибою, а звіром?
– Чому кажани не належать до птахів? (Кити і кажани вигодовують своїх дитинчат молоком.)
– Чому говорять: “Заєць влітку сірий, а взимку білий”? (А насправді заєць влітку зовсім не сірий, а бурий. А сірим він буває лише один тиждень навесні.)
4. Гра “Дорослі й діти”
– Як називають дитинчат цих звірів: рись, собака, свиня, олень? (Рисята, цуценята, поросята, оленята.) Чому ці тварини належать до звірів?
– На які групи можна розподілити цих звірів? (Свійські й дикі)
– Назвіть свійських звірів. (Свиня, кінь, собака, кіт, вівця, коза, верблюд)
– Назвіть диких звірів. (Рись, олень, тигр, ведмідь)
5. Гра “Який звір?”
– Про яких звірів ідеться?
Клишоногий. (ведмідь); косий. (заєць); сірий. (вовк); сохатий. (олень).
V. Підсумок уроку
– Назвіть:
– ознаки звірів;
– свійських звірів нашого краю;
– диких звірів нашого краю;
– рослиноїдних звірів нашого краю;
– комахоїдних звірів нашого краю;
– хижих звірів нашого краю;
– всеїдних звірів нашого краю.