Активна і пасивна лексика. Застарілі слова (архаїзми, історизми), неологізми
ЛЕКСИКОЛОГІЯ, ФРАЗЕОЛОГІЯ
§ 10 Активна і пасивна лексика. Застарілі слова (архаїзми, історизми), неологізми
78
Прочитайте текст. Випишіть виділені слова.
Богдан Хмельницький брав участь у польсько-турецькій війні 1620-1621 років. У цій війні вбили його батька, українського сотника Михайла Хмельницького. Богдан потрапив у полон, де вивчив турецьку і татарську мови. Після двох років неволі Хмельницький повернувся до батьківського маєтку в Суботові й записався до реєстрових козаків. Зібравши десять тисяч відважних козаків. Хмельницький
2. З’ясуйте значення виділених слів за словниками.
У словнику української мови відбуваються постійні зміни. З’являються нові слова для називання нових предметів, понять. Водночас виходять з ужитку певні предмети, аз ними – і їх назви. Таких слів значно менше, ніж нових.
Загальновживані слова, які використовуємо найчастіше, становлять активну лексику української мови.
До активної лексики належать:
А) загальновживані слова, зрозумілі всім мовцям: хліб, вода, повітря, білий, зелений,
Б) широко вживані в сучасній мові терміни з різних галузей науки, техніки, мистецтва: квадрат, радіус, автомобіліст, диспетчер, інтер’єр, пейзаж.
79
1. Прочитайте поетичні рядки М. Рильського. Назвіть слова, що належать до активної лексики української мови.
Є на землі такі слова.
Що не старіють: буря й вітер,
Вода і сонце, і трава…
Лиш там, де вже душа німа,
Словам тим од гуку нема.
2. Наведіть приклади активної лексики сучасної української мови – іменників, прикметників, дієслів, займенників, числівників.
Це цікаво!
У кожної людини залежно від освіти, кола інтересів, професійних занять є свій запас активної лексики. В одних він становить 1000 слів, в інших – 5000 слів. Тлумачний словник української мови містить понад 200 000 слів.
80
1. Прочитайте текст. З’ясуйте за словниками значення виділених слів.
Богдан Хмельницький у 1643-1654 роках очолив Визвольну війну українського народу проти польського поневолення. Козацький ватажок був стриманою, чемною, навіть занадто спокійною людиною. Коли ж ішлося про справедливість, людську гідність, він міг бути пристрасним, енергійним. Із жменькою прихильників у січні 1643 року Богдан утік на Запорозьку Січ. вигнав звідти польські загони й добився гетьманства.
М. Івасюк. В’їзд Богдана Хмельницького до Києва. (Фрагмент). 1912 р.
Перемога Хмельницького під Жовтими Водами надихнула козаків на створення армії. Випробувані козацькі полки очолили полководці Филон Джалалій, Максим Нестеренко, Іван Гиря, Данило Нечай, Іван Богун та інші. Загоном легкої кінноти командував улюбленець повстанців Максим Кривоніс.
2. Випишіть прикметники, що належать до активної лексики. Поясніть їх значення.
Запам’ятаймо!
Слова, що вийшли з ужитку, а також ті, які щойно з’явилися в мові, становлять пасивну лексику. Пасивна лексика складається з історизмів, архаїзмів, неологізмів.
Історизми – це назви предметів і понять, пов’язані з історичним минулим народу. У сучасному житті їх не вживають, але звертаються до них у підручниках з історії, у художніх творах. Наприклад: князь, мечник, лучник, волхв, кошовий отаман, кіш, бунчук.
Архаїзми – це давні назви предметів і понять, яким у сучасній мові відповідають загальновживані слова. Наприклад: велій – великий, ректи – говорити, вольний – вільний, перст – палець, ланіти – шоки.
Неологізми – це нові слова, які щойно з’явилися в мові. Одні з них увійшли в мову з новими предметами, поняттями, а інші – результат словотворчості письменників. Наприклад: серфінг, менеджер, диск, імідж, піар; листолет (М. Вінграновський), сонцебризний (В. Сосюра, П. Тичина. І. Драч), хмарина-овечка (П. Воронько), яблуневоцвітно, ясновесний, брунькоцвіт, злотозор, прометейно (П. Тичина).
81
Прочитайте текст. Дайте йому назву. Підготуйте усний переказ цього тексту.
Разом з нашим життям змінюється й мова. Ще недавно були неологізмами слова космонавт, комп’ютер, лазер, аерозоль, бульдозер, біатлон, слалом, поролон, джинси, шорти та багато інших. Порівняно з тисячолітньою історією нашої мови ці назви справді нові, бо деяким лише п’ятдесят, а то й менше років. У неологізмів, як правило, вік короткий. Одні з часом поповнюють групу активної лексики, а більшість, яскраво спалахнувши, переходять до пасивної лексики.
82
Напишіть твір на тему “З’являються нові слова у мові, незвичні в музиці акорди чуть” (П. Тичина). Скористайтеся планом.
План
1. Чому змінюється наша мова?
2. Рух між активною і пасивною лексикою.
3. Звідки з’являються нові слова?
4. Незвичні (незрозумілі) для мене слова.
5. Словник допомагає.
83
Прочитайте речення. Випишіть застарілі слова (архаїзми). Доберіть до них загальновживані синоніми з довідки.
1. Аж ось учувся йому знайомий глас (М. Старицький). 2. Я йому для того музею дерев’яне рало віддав. Ще від покійного діда зосталося (В. Кучер). 3. Піїти в одах вихваляли войну й царицю (Т. Шевченко). 4. Він, шаблюку вхопивши по-татарському, лівицею, хоч і не був шульгою, рубався люто (О. Ільченко).
Довідка: плуг, голос, поети, війна, ліва рука, лівша.
84
1. Прочитайте слова. Чи всі наведені слова “однакові за віком”? Які з них належать до історизмів та архаїзмів?
Земля чернь, ходити, дивитися, осавул, департамент, добрий, сьогодні, десятина, оскільки, але, понеже, слюсар, цирульник, урядовець, школяр, гімназія, ліцеїст, автобан, шосе, уздріти, побачити, черевики, сап’янці.
2. Випишіть загальновживані слова.
85
1. Прочитайте текст.
Петро Дорошенко – видатний гетьман Козацької держави. Коли Росія й Польща поділили Україну по Дніпру надвоє. Дорошенко все робив для об’єднання Лівобережжя й Правобережжя. Він навіть просив допомога в Порти (Туреччини). Султан передав Дорошенкові булаву, бунчук, стяг як символи влади. На відміну від інших гетьманів, які билися за булаву, Дорошенко мав мужність поступитися владою заради єдності Батьківщини.
2. Випишіть історизми: а) назви знаків влади; б) назви осіб, що очолюють державу; в) назви держав. Обгрунтуйте свій вибір.
86
1. Прочитайте текст. Визначте, до якого стилю він належить.
Юрба гостей зібралась уже чималенька, і все були міщани. Знані були міщани раз уже з того, що не носили шабель, – тільки ніж коло пояса: одні пани та козаки ходили при шаблях. А вдруге, знані були з того, що підперізувалися по жупану, а кунтуші носили наопашки. Іще з того були вони знані, що не важилися ходити в кармазинах: ходили тоді в кармазинах тільки люди значні та шабльовані, а міщани одягалися синьо, зелено або в горохвяний цвіт; убогії носили личакову одежу. Через те козаки дражнять було міщан личаками, а міщани їх натомість – кармазинами (За П. Кулішем).
2. Випишіть застарілі слова. З’ясуйте їх значення за словниками.
87
Спишіть слова. У кожному рядку підкресліть “зайве” слово. Обгрунтуйте свій вибір.
1. Глас, звук, голос, шум, шепіт.
2. Область, місто, район, селище, повіт.
3. Кліпмейкер, продюсер, бізнес-леді, дизайнер, кравчиня.
88
1. До слів-архаїзмів, поданих у колонці ліворуч, доберіть відповідні слова та словосполучення сучасної мови з правої колонки.
1 | Вої | А | Права рука |
2 | Перст | Б | Зозуля |
3 | Свічадо | В | Битва |
4 | Зигзиця | Г | Військо |
5 | Рать | Г | Палець |
6 | Брань | Д | Дзеркало |
7 | Десниця | Е | Воїни |
2. Пригадайте, у яких творах української літератури вам траплялися наведені слова-архаїзми.
Це цікаво!
89
1. Спишіть текст Підкресліть застарілі слова. З’ясуйте їх значення за словниками.
Різниця між градом і європейським містом (яке часто виростало з надійно укріплених замків – бургів) справді існувала. На заході місто мато два центри – князівський замок і міський ринок із ратушею. Слов’янські гради мали один центр – кремль, або дитинець, до якого тягнулись усі інші забудови. Град не так щільно забудований, як бург, бо на сході не було такої економії землі: у містах Русі були великі площі під городами і садами, були також великі незабудовані простори (За М. Поповичем).
2. Поясніть правопис виділених слів. Підкресліть у них орфограми.
90
Розгадайте кросворд, використовуючи слова з довідки. У виділеному рядку прочитаєте “заховане” слово.
1. Голос. 2. Знаряддя для оранки землі. 3. Гарбуз. 4. Ліва рука; лівша. 5. Поет. 6. Баба-повитуха. 7. Плече.
Довідка: рало, глас, шульга, ханька, піїт, рамено, пупорізка.
91
1. Прочитайте речення. Випишіть виділені слова (авторські неологізми).
1. Садками ходить брунькоцвіт, а в небі – злотозор (П. Тичина).
2. Ще не сідлані, ще ж і не коні – вітрогриві оті лошаки (П. Воронько).
3. І котиться грім вдалині, такий довгождано-раптовий! (М. Рильський). 4. Всі бджолята забджолили, й сонечко між ними, одним крильцем світ затьмили, другим – роз’яснили (І. Драч). 5. Будяки малиновоголово про сніги подумали й собі (М. Вінграновський). 6. І жайвори плещуть у небі у щебеті полю і житу, і сам я на рідній Вкраїні наповнений сонця-блакиту (А. Малишко).
2. Доберіть до авторських неологізмів відповідні поєднання слів (де можливо).
Зразок: брунькоцвіт – бруньковий цвіт.
Related posts:
- АКТИВНА І ПАСИВНА ЛЕКСИКА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ: ЗАСТАРІЛІ СЛОВА (АРХАЇЗМИ Й ІСТОРИЗМИ), НЕОЛОГІЗМИ Мета: навчальна: дати поняття про активну й пасивну лексику української мови; розвивальна: розширювати лінгвістичний кругозір шестикласників; виховна: виховувати шанобливе ставлення до слова. Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, морфологія, синтаксис. Міжпредметні зв’язки: мова, література, історія. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. ПЕРЕБІГ УРОКУ ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Перевірка домашнього завдання Спостереження над […]...
- АКТИВНА Й ПАСИВНА ЛЕКСИКА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ: ЗАСТАРІЛІ СЛОВА (АРХАЇЗМИ Й ІСТОРИЗМИ), НЕОЛОПЗМИ ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ § 6. АКТИВНА Й ПАСИВНА ЛЕКСИКА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ: ЗАСТАРІЛІ СЛОВА (АРХАЇЗМИ Й ІСТОРИЗМИ), НЕОЛОПЗМИ 74. Прочитайте. Назвіть виставлені в експозиції музею речі, якими нині не користуються. Чи відоме вам призначення цих речей? Чи слід зберігати їх у музеї? Поясніть. Коли Андрій піднявся широкими сходами на другий поверх, то побачив на відхилених дверях табличку: […]...
- Застарілі слова. Неологізми – ЛЕКСИКА ЛЕКСИКА Застарілі слова. Неологізми Словниковий склад української мови постійно змінюється, оскільки змінюються окремі предмети і явища, що оточують людину. У мові відбуваються два протилежні процеси: одні слова виходять із повсякденного вжитку, а інші з’являються. Слова, що вийшли з активного, повсякденного вжитку, називаються застарілими. Із плином часу з ужитку виходять слова – назви одягу (Жупан, очіпок), […]...
- АКТИВНА Й ПАСИВНА ЛЕКСИКА Лексикологія. Фразеологія § 8. АКТИВНА Й ПАСИВНА ЛЕКСИКА Про слова, які часто вживають мовці, про застарілі слова й неологізми та про розвиток словникового складу мови 49 Визначте, які з поданих слів з’явилися в мові давно, проте на сьогодні ми їх майже не вживаємо. А які слова з’явилися порівняно недавно? Зробіть висновок, чим застарілі слова відрізняються […]...
- Застарілі слова (архаїзми). Неологізми Лексикологія Застарілі слова (архаїзми). Неологізми Лексика української мови постійно змінюється, як змінюється сама навколишня дійсність. Одні слова виходять із повсякденного вжитку разом із явищами, які вони називають, інші з’являються разом із новими поняттями. Слова, що вийшли з активного повсякденного вжитку, називаються застарілими. Застарілі слова використовуються в науковій історичній літературі, у художніх творах для надання їм […]...
- Застарілі слова. Неологізми ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ § 43. Застарілі слова. Неологізми Лексика дуже тісно пов’язана із життям народу, змінами у суспільстві. Наприклад, із зникненням деяких предметів побуту стають рідковживаними і слова, що їх називали. Натомість з’являються нові слова на позначення назв предметів і понять, які виникли з розвитком науки і техніки. Застарілі (рос. устаревшие) слова – це слова, які […]...
- Застарілі слова. Неологізми УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ЛЕКСИКОЛОГІЯ Застарілі слова. Неологізми Лексика найтісніше пов’язана з життям народу. Вона постійно реагує на зміни в соціально-виробничому й культурному житті нації виникненням нових елів і зникненням старих. Це зумовлює наявність у мові двох шарів лексики: активного й пасивного. В активному словнику мови перебувають слова, що в даний час вживаються часто […]...
- Застарілі слова і нові слова (неологізми) ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ УРОК № 62 Тема. Застарілі слова і нові слова (неологізми) Мета: дати поняття про застарілі слова та неологізми, їх особливості; вчити учнів правильно і доречно вживати їх в усному та писемному мовленні; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати образне мислення, виховувати спостережливість. Обладнання: підручник, словники, тексти диктантів. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ […]...
- Застарілі та нові слова (неологізми) І СЕМЕСТР ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ Урок № 8 Тема: Застарілі та нові слова (неологізми) Мета: дати відомості про активну і пасивну лексику, поняття про застарілі слова та неологізми, пояснити стилістичні функції та особливості використання таких слів; формувати навички користування словником; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати спостережливість, культуру усного та писемного мовлення, образне мислення. Тип уроку: урок […]...
- Загальновживані слова – ЛЕКСИКА ЛЕКСИКА Загальновживані слова Основу лексичного складу української мови становлять слова, які розуміють і вживають усі носії мови незалежно від місця помешкання й роду занять. Ці слова називаються загальновживаними. До загальновживаних належать такі основні групи слів на позначення: спорідненості і свояцтва (Мати, батько, брат, дочка, дід), частин та органів тіла (Голова, рука, нога, вухо, серце), явищ […]...
- Загальновживані слова. Терміни. Професійна лексика. Діалектні слова ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ § 42. Загальновживані слова. Терміни. Професійна лексика. Діалектні слова 433. Прочитайте виразно текст. З’ясуйте за тлумачним словником значення виділених слів. Дайте відповіді на подані запитання. Є серед безмежних просторів край, де мріють у синій далині гори, буйні праліси. Там чути могутній шум гірського потоку. Інший край, інші звичаї… А скільки особливостей життя людей! […]...
- Власне українські і запозичені слова – ЛЕКСИКА ЛЕКСИКА Власне українські і запозичені слова У складі української лексики за походженням виділяють Власне українські слова і слова, Запозичені з інших мов. Власне українські слова – це слова, що виникли в українській мові після спільнослов’янської мовної єдності й були засвідчені в історичних пам’ятках і художніх творах українського народу. Ці слова складають основу української лексики і […]...
- ЗАГАЛЬНОВЖИВАНІ Й СТИЛІСТИЧНО ЗАБАРВЛЕНІ СЛОВА. ОФІЦІЙНО-ДІЛОВА ЛЕКСИКА Лексикологія. Фразеологія § 9. ЗАГАЛЬНОВЖИВАНІ Й СТИЛІСТИЧНО ЗАБАРВЛЕНІ СЛОВА. ОФІЦІЙНО-ДІЛОВА ЛЕКСИКА Про слова, які закріпилися за певним стилем мовлення, зокрема за офіційно-діловим ПРИГАДАЙМО. 1. Які слова називають стилістично забарвленими? 2. Які особливості офіційно-ділового стилю мовлення? 58 Виберіть із рядів синонімів слова, які недоречно вживати в науковому та офіційно-діловому стилях. Якого відтінку можуть надавати мовленню ці […]...
- Загальновживана лексика. Діалектні слова. Професійні слова ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ УРОК № 61 Тема. Загальновживана лексика. Діалектні слова. Професійні слова Мета: познайомити учнів із загальновживаними, професійними та діалектними словами, їх особливостями, вчити знаходити дані слова в тексті; розвивати пам’ять, увагу; виховувати повагу до рідного слова. Обладнання: підручник, словники. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашньої вправи. 2. Зорово-слуховий диктант-взаємоперевірка. Завдання: […]...
- Лексика за її походженням. Власне українські слова ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ § 41. Лексика за її походженням. Власне українські слова Українська лексика формувалася протягом багатьох століть. За походженням вона поділяється на дві групи – незапозичені ті іншомовні (запозичені) слова. Серед незапозичених є слова: 1) спільні для багатьох слов’янських мов: земля, небо, вода, сіль, плуг, сестра, брат, рука, білий, чорний, говорити, два, давно, близько; 2) […]...
- ГРУПИ СЛІВ ЗА ВЖИВАННЯМ: ЗАГАЛЬНОВЖИВАНІ І СТИЛІСТИЧНО ЗАБАРВЛЕНІ СЛОВА, ДІАЛЕКТНІ, ПРОФЕСІЙНІ СЛОВА Й ТЕРМІНИ, ПРОСТОРІЧНІ СЛОВА Мета: навчальна: дати поняття про загальновживані й стилістично забарвлені слова; розвивальна: розвивати гнучкість мислення учнів; виховна: виховувати уважне та шанобливе ставлення до слова. Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, стилістика, синтаксис і пунктуація, орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, географія, біологія. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ […]...
- Діалектні слова – ЛЕКСИКА ЛЕКСИКА Діалектні слова У лексичному складі української мови виділяється група слів, уживання яких обмежене певною місцевістю. Такі слова називаються діалектними, або діалектизмами. Наприклад, словами Зозуля, журавлі, райдуга, хмара користуються всі мешканці України, а словами Кукуля (зозуля), веселики (журавлі), жниця (райдуга), оболок (хмара) – тільки ті, хто мешкає на Півночі України. Ті самі предмети (ознаки, дії) […]...
- Слово. Лексичне і граматичне значення слова – ЛЕКСИКА ЛЕКСИКА Слово. Лексичне і граматичне значення слова Мова складається зі слів. Слово є основною одиницею мови і мовлення, пов’язаною з усіма іншими мовними одиницями. Так, лише в слові виявляють себе мовні звуки і значущі частини (корінь, префікс, суфікс, закінчення), зі слів складаються словосполучення і речення. Слова служать для називання предметів, дій, властивостей (Портфель, бджоляр, сміливість, […]...
- ЗАГАЛЬНОВЖИВАНІ (НЕЙТРАЛЬНІ) ТА СТИЛІСТИЧНО ЗАБАРВЛЕНІ СЛОВА ЛЕКСИКОЛОГІЯ §35. ЗАГАЛЬНОВЖИВАНІ (НЕЙТРАЛЬНІ) ТА СТИЛІСТИЧНО ЗАБАРВЛЕНІ СЛОВА Усі слова мови поділяють на дві групи: – загальновживані (міжстильові), які вживаються в усіх стилях мовлення; – стилістично забарвлені, що вживаються лише в певних стилях. Загальновживані слова використовуються в повсякденному Усному й писемному мовленні всіма людьми: хліб, вода, сонце, небо, теплий, жити, радіти, зранку, завжди. До стилістично […]...
- Однозначні і багатозначні слова – ЛЕКСИКА ЛЕКСИКА Однозначні і багатозначні слова Однозначні слова – це слова з одним лексичним значенням. У кожній мові є слова, що мають одне лексичне значення, тобто називають якийсь один предмет, істоту, ознаку, дію. Наприклад, ГориٰЩе – приміщення між стелею і покрівлею будинку; Жолудь – плід дуба; Медик – фахівець із медицини; Дружний – зв’язаний дружбою, взаємною […]...
- ЗАСТАРІЛІ СЛОВА, ЇХ СТИЛІСТИЧНІ ФУНКЦІЇ СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ Урок № 39 ЗАСТАРІЛІ СЛОВА, ЇХ СТИЛІСТИЧНІ ФУНКЦІЇ Мета: повторити відомості про застрілі слова, їх стилістичні функції; навчити розрізняти архаїзми й історизми, визначати їх стилістичну роль у мовленні; удосконалювати вміння доцільно вживати лексику обмеженого використання у власному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів повагу до історії рідної […]...
- Будова слова. Спільнокореневі слова. Форми слова СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Будова слова. Спільнокореневі слова. Форми слова 88. Прочитайте скоромовку. Пере-пере-перепеленята в полі з перепелом, з татом. У Перепільськім передмісті перепілка пере листя, пере листя на перинку, перетрушує пір’їнки (За Оленою Полянською). – Спишіть текст. Підкресліть однорідні члени речення. – Позначте основу, закінчення й корінь у спільнокореневих словах. 89. Прочитайте казку. Перекажіть. Десь […]...
- ОФІЦІЙНО-ДІЛОВА ЛЕКСИКА Мета: навчальна: поглибити знання, вміння і навички використання лексики офіційно-ділового стилю; розвивальна: розвивати логічне мислення; виховна: здійснювати соціалізацію учнів. Внутрішньопредметні зв’язки: лексика, стилістика, синтаксис, пунктуація, орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, соціокультура. Тип уроку: формування умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Перевірка домашнього завдання Бліцопитування Який […]...
- Загальновживані слова Лексикологія Загальновживані слова Мова нагадує живий організм: одні слова народжуються в ній із кожною новою епохою, інші починають рідко вживатися або й зовсім зникають. Одні слова вживаються часто й зрозумілі всім носіям цієї мови незалежно від місця проживання, роду занять, професії, соціального статусу. Такі слова називаються загальновживаними, і їх в українській мові переважна більшість. Інші […]...
- Професійні слова (терміни) – ЛЕКСИКА ЛЕКСИКА Професійні слова (терміни) В українській мові є слова, які вживаються в мові людей певних професій: лікарів, музикантів, інженерів, програмістів, будівельників тощо. Ці слова позначають знаряддя й матеріали праці, процеси виробництва, характерні для різних галузей і спеціальностей. Наприклад: Домна, вагранка, мартен (у металургів); Бетон, бетонування, риштування (у будівельників); Наркоз, ін’єкція, процедура (у лікарів); Камбуз, кубрик, […]...
- Професійні слова і терміни. Просторічні слова ЛЕКСИКОЛОГІЯ, ФРАЗЕОЛОГІЯ § 13 Професійні слова і терміни. Просторічні слова 104 1. Прочитайте текст. Наприкінці XVII – на початку XVIII ст. монах Климентій Зиновіїв створив збірку віршів. Його вірші присвячені темі праці, трудящому людові. Лексика творів Климентія Зиновієва охоплює назви тогочасних професій, знарядь праці, предметів виробництва. Поет називає 72 професії ремісників. Це мельники, шаповали, слюсарі, […]...
- Групи слів за вживанням. Загальновживані та стилістично забарвлені слова ЛЕКСИКОЛОГІЯ, ФРАЗЕОЛОГІЯ § 11 Групи слів за вживанням. Загальновживані та стилістично забарвлені слова Пригадаймо! Спілкуючись, ми обираємо певний мовний стиль. Вибір мовного стилю залежить від ситуації спілкування, мети, адресата спілкування. Невимушена розмова з товаришем, написання твору, відповідь на уроці, виступ на урочистих шкільних зборах, написання заяви про відвідування спортивної секції – це все різні ситуації […]...
- ЛЕКСИКА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ЗА ПОХОДЖЕННЯМ. СПОКОНВІЧНО УКРАЇНСЬКА ЛЕКСИКА Лексикологія української мови як учення про лексичний склад § 37. ЛЕКСИКА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ЗА ПОХОДЖЕННЯМ. СПОКОНВІЧНО УКРАЇНСЬКА ЛЕКСИКА 434. Прочитайте текст. Пригадайте, що ви знаєте про склад української лексики за походженням. Чому в нашій мові багато спільних з іншими слов’янськими мовами слів? Слова, як і люди, мають свою долю. У деяких багатий родовід. На більшість […]...
- Лексика і фразеологія Українська мова Лексика і фразеологія Лексика – словарний склад мови. Слово має лексичне значення. Лексичне значення – це те, що слово означає. Слова, що мають тільки одна лексичне значення, називаються однозначними. Квасоля – Городина, овоч. Слова, що мають два та більше лексичних значень, називаються багатозначними. Томат – 1. Овоч. 2. Соус із цього овоча. Багатозначні […]...
- ОФІЦІЙНО-ДІЛОВА ЛЕКСИКА ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ § 9. ОФІЦІЙНО-ДІЛОВА ЛЕКСИКА 102. Прочитайте. Визначте стиль висловлювання, свою думку доведіть. Стаття 16. Жодна дитина не може бути об’єктом свавільного або незаконного втручання в здійснення її права на особисте та сімейне життя, недоторканість житла, таємницю кореспонденції або незаконного посягання на її честь і гідність. З Конвенції про права дитини – Кому адресовано […]...
- ЛЕКСИКА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ЗА СФЕРОЮ ЇЇ ВИКОРИСТАННЯ І СТИЛІСТИЧНОЮ ДИФЕРЕНЦІАЦІЄЮ Лексикологія української мови як учення про лексичний склад § 39. ЛЕКСИКА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ЗА СФЕРОЮ ЇЇ ВИКОРИСТАННЯ І СТИЛІСТИЧНОЮ ДИФЕРЕНЦІАЦІЄЮ Мовознавчі студії 461. Прочитайте лінгвістичну довідку. Складіть план. Випишіть ключові слова. З’ясуйте, яка інформація є для вас “відомим”, а яка – “новим”. За сферами вживання словниковий склад української мови поділяється на загальновживану і спеціальну лексику, […]...
- НЕОЛОГІЗМИ, ЇХ СТИЛІСТИЧНІ ФУНКЦІЇ СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ Урок № 42 НЕОЛОГІЗМИ, ЇХ СТИЛІСТИЧНІ ФУНКЦІЇ Мета: поглибити знання про неологізми та засвоїти їх стилістичні функції; розвивати розуміння взаємозв’язків між мовними явищами і суспільними реаліями; виховувати прагнення десятикласників до підвищення культури власного мовлення. Внутрішньопредметні зв’язки: Лексикологія і стилістика: відповідно до теми. Словотвір: способи творення нових слів. Сиитаксис: словосполучення, речення, […]...
- Закріплення знань про слова, що означають назви предметів. Навчальне аудіювання за текстом “Ніч і день”. Вимова і правопис слова театр та назв днів тижня Урок 47 Тема. Закріплення знань про слова, що означають назви предметів. Навчальне аудіювання за текстом “Ніч і день”. Вимова і правопис слова театр та назв днів тижня Мета: закріпити знання дітей про слова – назви предметів; вчити використовувати їх у мовленні, збагачуючи словниковий запас дітей; удосконалювати вміння знаходити слова – назви предметів серед інших слів; […]...
- СПЕЦИФІЧНО ПОБУТОВА ЛЕКСИКА. ПРОСТОРІЧНІ СЛОВА СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ Урок № 33 СПЕЦИФІЧНО ПОБУТОВА ЛЕКСИКА. ПРОСТОРІЧНІ СЛОВА Мета: повторити поняття про специфічно побутову лексику та просторічні слова; удосконалювати вміння стилістично доцільно вживати лексичні засоби мови, уникати лексичних помилок у власному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів повагу до краси та багатства рідної мови. Внутрішиьопредметні зв’язки: Лексикологія: […]...
- Стилістичні можливості загальновживаної лексики Стилістика української мови Стилістичні можливості загальновживаної лексики В усіх стилях і жанрах мови соціально й комунікативно найважливішою є загальновживана лексика. Загальновживана лексика – слова й лексичні сполучення слів, якими користується кожен, хто володіє певною мовою. Вони пов’язані з повсякденним життям усіх громадян, позначають такі реалії, в яких кожен мовець щодня має потребу, і тому вони […]...
- Форми слова. Змінні і незмінні слова БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ § 54 Форми слова. Змінні і незмінні слова Запам’ятаймо! Слова бувають змінні (весна, весною, весну, веснами) та незмінні (навесні). Змінні слова набувають різних форм, змінюючи своє закінчення за відмінками, родами, числами. Форми того самого слова (вода, води, воді, водою) треба відрізняти від спільнокореневих слів (підводник, водяний, водоймище). Усі змінні слова мають закінчення. […]...
- ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЛЕКСИКОЛОГІЯ §33. ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Усі слова, які вживаються в мові, становлять її лексику. Розділ науки про мову, що вивчає всі наявні в мові слова, називається лексикологією- Лексичне значення слова – це те, що слово означає, це зміст, укладений у нього народом – творцем певної мови. Лексичне значення слова не треба плутати з його граматичним […]...
- КОРІНЬ СЛОВА. СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ СЛОВА ТА ФОРМИ СЛОВА БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ § 50. КОРІНЬ СЛОВА. СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ СЛОВА ТА ФОРМИ СЛОВА Про те, як правильно визначити корінь у слові, про слова зі спільним коренем, а також про роль цих слів у тексті ПРИГАДАЙМО. Що таке корінь слова? 401 І. Прочитайте вірш. Поміркуйте, чи можна виділені слова вважати спільнокореневими. Зробіть висновок про особливості спільнокореневих слів. […]...
- Аналіз контрольної роботи. Слова, що означають назви предметів. Складання речень. Вимова й написання слова портфель Урок 42 Тема. Аналіз контрольної роботи. Слова, що означають назви предметів. Складання речень. Вимова й написання слова портфель Мета: проаналізувати результати контрольної роботи; ознайомити дітей зі словами, які означають назви предметів, їх характерними ознаками; розвивати вміння класифікувати предмети; розширити уявлення учнів про різноманітність професій. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Аналіз контрольної роботи III. Актуалізація […]...
- ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ Лексикологія. Лексикологія як учення про слово. Ознаки слова як мовної одиниці. Лексичне значення слова. Багатозначні й однозначні слова. Пряме та переносне значення слова. Омоніми. Синоніми. Антоніми. Лексика української мови за походженням. Власне українська лексика. Лексичні запозичення з інших мов. Загальновживані слова. Професійна, діалектна, розмовна лексика. Терміни. Лексика української мови з погляду активного й […]...