Актуальні проблеми людства
ТЕМА 9. ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ЛЮДСТВА ТА ШЛЯХИ ЇХ ВИРІШЕННЯ
§ 32. Загальна характеристика глобальних проблем сучасності
1. Актуальні проблеми людства.
Науково-технічна революція, що триває протягом останніх десятиріч, істотно змінила світ. Передусім на вищий рівень вийшла комунікація. Електронний лист за лічені секунди досягає адресата в найвіддаленішому місці Землі. Завдяки Інтернету спростився доступ до інформації. Побут і дозвілля людини полегшують десятки різноманітних пристроїв.
Технічна революція значно наблизила людей
За даними ООН, через різні перешкоди та обмеження експорту своєї продукції країни, що розвиваються, щорічно втрачають до 700 млрд доларів. Ця сума набагато перевищує загальний обсяг укладених у ці країни іноземних інвестицій, які, по суті, не дають позитивних результатів. Гроші потрапляють до рук корумпованих чиновників або витрачаються на формування економічної системи, яка нездатна самостійно існувати.
У 2007 р. на долю найбагатших держав припадало 76 % виробництва світового валового внутрішнього продукту, країни із середніми доходами виробляли 20,7 %, а бідні (120-130 країн) – лише 3,3 %. Тобто ідеться про ту саму колоніальну залежність, хоча вона проявляється нині в інших формах.
Загальновідомо, що ми не тільки живемо на одній планеті, а й залежні один від одного. До того ж ця залежність набагато сильніша, аніж видається на перший погляд. Найкращою ілюстрацією такої ситуації є наслідки катастрофи на Чорнобильській АЕС, що й досі відчуваються не тільки в Україні, а й у Польщі та Білорусі. Розміщення шкідливих виробництв за межами зон проживання або навіть у чужих країнах не захищає від можливості виникнення глобального “парникового ефекту”, посилення негативного впливу ультрафіолетового випромінювання, підвищення рівня Світового океану та зміни клімату. Державні кордони не впливають на чистоту повітря та стан водойм, які отруює сусідня держава. Багатим суспільствам завдає шкоди нелегальна міграція, створюючи вогнища економічного, політичного, релігійного та міжетнічного напруження. І все це відбувається на тлі поступового зменшення впливу Заходу.
Отже, жити за рахунок інших або хижацького використання багатств природи з кожним роком стає дедалі складніше. Постали такі глобальні проблеми, нехтування якими реально загрожує подальшому існуванню людства:
– екологічні;
– вичерпання природних ресурсів і необхідність їх збереження;
– демографічні;
– міжнародної безпеки у світі;
– поширення невиліковних хвороб;
– загальної кризи моралі.