АЛЮМІНІЙ ЯК ХІМІЧНИЙ ЕЛЕМЕНТ І ПРОСТА РЕЧОВИНА. ФІЗИЧНІ Й ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ АЛЮМІНІЮ
ТЕМА 2. МЕТАЛІЧНІ ЕЛЕМЕНТИ ТА ЇХНІ СПОЛУКИ
УРОК 10. АЛЮМІНІЙ ЯК ХІМІЧНИЙ ЕЛЕМЕНТ І ПРОСТА РЕЧОВИНА. ФІЗИЧНІ Й ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ АЛЮМІНІЮ
Цілі: повторити положення в ПС, будову атома Алюмінію, вивчити його фізичні й хімічні властивості; вміти складати рівняння хімічних реакцій, що ілюструють амфотерні властивості Алюмінію; розширити та поглибити знання учнів про метали.
Обладнання: ПСХЕ, таблиця “Будова електронних оболонок атомів елементів І-ІІІ періодів”.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу (основний об’єм).
Форми
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
Аналіз контрольної роботи
На початку уроку вчитель здійснює аналіз контрольної роботи, яку учні писали на попередньому уроці, а також вказує, який матеріал треба доопрацювати.
Фронтальна бесіда за питаннями
– Визначте положення Алюмінію в ПС.
– Замалюйте будову атома Алюмінію.
– Як ви вважаєте, який ступінь окиснення буде виявляти Алюміній у сполуках?
–
– Що таке амфотерність?
IV. Мотивація навчальної діяльності
Прийом “Дивуй”
З чим асоціюється у вас слово “алюміній”? З чашкою, банкою з-під газованих напоїв, ложкою, виделкою… А може, з блискучим авіалайнером, який здіймається в небесну височінь? Про що б ми не подумали, дуже важко охопити уявою ту роль, яку відіграє алюміній у сучасному житті.
Отже, щоб зрозуміти це, давайте уявимо собі світ без алюмінію. У тому світі, без алюмінію, шлях із Європи до Америки займає довгі місяці, тому що доводиться плисти на важкому неповороткому кораблі. Дзеркала швидко мутніють і псуються. Високовольтні лінії електропередач роблять із важкої та дорогої міді. Немає альтернативи важким пляшкам зі скла та пластиковим пляшкам, які погано утилізуються. І це ще дуже мала частка незручностей, які ми зазнали б у тому світі… Світі без алюмінію. Отже, немає сумнівів, що метал, який займає таке поважне місце в нашому житті, вартий більш близького знайомства!
V. Вивчення нового матеріалу
Проводимо за планом, яким ми користувалися під час вивчення лужних і лужноземельних металів.
1. Положення в ПС, будова атома, ступінь окиснення у сполуках. Це питання було розглянуто на початку уроку в процесі фронтальної бесіди.
2. Фізичні властивості.
Пропонуємо учням самостійну роботу з підручником: виписати фізичні властивості алюмінію.
3. Хімічна активність.
4. Хімічні властивості. Рівняння реакцій.
Рівняння реакцій записуємо за схемою, яку можна заздалегідь накреслити на дошці або спроектувати на екран з допомогою комп’ютера.
Учні вже вміють складати рівняння реакцій взаємодії металів з цими речовинами. Алюміній має всі загальні властивості металів. Складаємо рівняння, застосовуємо прийом “Учитель – учень”. Учні працюють у парах, складають рівняння реакцій, а потім один стає “вчителем” та пояснює іншому складені рівняння, після чого вони міняються ролями.
Далі вчитель пояснює амфотерність алюмінію та записує рівняння реакції взаємодії з лугом.
5. Формули й характер оксидів і гідроксидів.
6. Застосування.
7. Добування.
Акцентуємо увагу учнів на тому, що властивості сполук алюмінію ми будемо вивчати на наступному уроці. А от питання 6 і 7 можна дати на самостійне опрацювання та підготувати доповіді, реферати і презентації.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
Прийом “Чомучка”
1. Чому в атома Алюмінію три електронні шари?
2. Чому в атома Алюмінію три електрони на зовнішньому електронному шарі?
3. Чому в атома Алюмінію ступінь окиснення завжди +3?
4. Чому в атома Алюмінію амфотерні властивості?
VII. Підбиття підсумків уроку
Можна запропонувати учням відповісти на питання “Мотивації”.
То чи можливе наше життя без алюмінію?
VIII. Домашнє завдання