АНАЛІЗ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ. ТАБЛИЦЯ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 8. ЗАДАЧІ НА ДВІ І ТРИ ДІЇ
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 110. АНАЛІЗ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ. ТАБЛИЦЯ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 8. ЗАДАЧІ НА ДВІ І ТРИ ДІЇ
Мета: проаналізувати результати контрольної роботи, організувати роботу над допущеними помилками; ознайомити учнів з таблицею множення на 8 та її практичним застосуванням; формувати вміння розв’язувати задачі на дві і три дії; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, математичне мовлення; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ
1. Аналіз контрольної роботи
1) Колективна робота над типовими помилками.
2) Індивідуальна робота над помилками, допущеними в контрольній роботі.
2. Математичний диктант
– Число 28 зменшити в 7 разів.
– Ділене – 49, дільник – 7. Знайти частку.
– Другий множник – 7. Добуток – 35. Чому дорівнює перший множник?
– Доповнити частку чисел 63 і 7 до 60.
– Суму чисел 29 і 27 зменшити в 7 разів.
– Різницю чисел 22 і 15 збільшити в 6 разів.
– На скільки 43 менше від добутку чисел 7 і 7?
– Перший множник – 7, другий – різниця чисел 44 і 35. Чому дорівнює
– Маса поросяти 7 кг, а вівці – в 6 разів більше. Яка маса вівці?
– Для виготовлення 6 кг цукру використали 36 кг цукрового буряка. У скільки разів маса цукру менше маси буряка?
Відповіді: 4; 7; 5; 51; 8; 42; 6; 63; 42; 6.
3. Хвилинка каліграфії
– Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.
12; 34; …; …; 90.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми ознайомимося з таблицею множення числа 8.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 129-130)
Завдання 860. Підготовча робота
Учні додають числа, а потім замінюють додавання множенням.
Завдання 861. Колективне опрацювання матеріалу
– Яким способом складена таблиця? (Кожна наступна відповідь більша попередньої на 8.)
– Які приклади таблиці вам уже знайомі?
– Яку властивість множення використали? (Від перестановки множників добуток не змінюється.)
– Назвіть нові, ще не вивчені випадки.
Запам’ятай!
8 • 8 = 64
8 • 9 = 72
Завдання 862. Письмове виконання завдання з опорою на таблицю множення числа 8
Завдання 863. Фронтальне вивчення змісту задачі
Під час відтворення змісту учні на дошці зображують умову задачі.
Після цього учні працюють самостійно, один учень – за закритою дошкою.
Завдання 864
Ознайомившись з умовою задачі, учні складають її короткий запис та план розв’язання:
1) Скільки шаф виготовив за день другий цех?
2) Скільки всього шаф виготовили за день два цехи?
3) Скільки шаф навантажили на один автомобіль?
Один учень біля дошки розв’язує і пояснює.
Завдання 865. Аналіз задачі, складання короткого запису
Було – 28 гр.
Узяли – ?, по 3 гр. у 8 скл.
Залишилося – ?
Розв’язування задачі за планом.
План
1) Скільки грудочок цукру поклали у 8 склянок?
2) Скільки грудочок цукру залишилося в цукорниці?
Складання виразу до задачі.
28 – 3 • 8 = 4
Після цього учні відповідають на питання: “У скільки разів більше взяли цукру, ніж залишилось?”.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Складання виразів
– Запишіть вирази та обчисліть їх:
А) перший доданок 40, другий – добуток чисел 8 і 6;
Б) ділене 42, а дільник виражений різницею чисел 40 і 33.
2. Офтальмологічна пауза
3. Розв’язування логічних завдань
1) Завдання 866*.
Як зміниться частка, якщо ділене 18 зменшити у 2 рази і дільник 6 теж зменшити у 2 рази? (Не зміниться. 18 : 6 = 3; 18 : 2 = 9, 6 : 2 = 3, 9: 3 = 3)
2) Поставте, де необхідно, знаки дій, щоб відновити рівність.
3) Дідові 60 років, а онукові 10. Коли дід буде втричі старший за онука? (Через 15 років)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 130, завдання 867; 868.