БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛІВНІ ФОРМИ НА
МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ
& 21. БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛІВНІ ФОРМИ НА – НО, – ТО
260. Прочитайте. Поміркуйте, що означають виділені в реченнях дієслівні форми: дію, що її виконала конкретна особа, чи результат дії без вказівки на особу її виконавця?
1. Від кожного, кому багато дано, багато чекатимуть. 2. Прощайте, то й вам буде прощено. 3. Не судіть своїх ближніх, щоб і вас не було суджено, бо яким судом судити будете, таким і вас судитимуть. Якою мірою будете міряти, такою вам буде відміряно.
З Біблії
Невідмінювані дієслівні форми на –
Наприклад: Весь світ даровано людині. І даль піснями перевито (М. Рильський).
Безособові дієслівні форми на – но, – то часто вживають із допоміжним дієсловом було: Шаблю було вибито з рук. Але з серця не було вибито духу волі (Олесь Гончар). А єдиних слів, на жаль, було не сказано… (Б. Олійник).
Невідмінювані дієслівні форми на – но, – то є головними членами (присудками) в односкладних реченнях: У хаті прибрано, мов на Великдень (М. Стельмах).
261. Прочитайте речення. Визначте дієслівні форми на – но, – то. Що вони виражають?
1.
– Лексичне значення виділеного слова з’ясуйте за Тлумачним словничком.
Що ви знаєте про Берестецьку битву? Чому, на вашу думку, потрібно пам’ятати не лише переможні, а й трагічні сторінки історії? Відповідь побудуйте у формі роздуму.
262. Перепишіть, підкресліть усі члени речення. З’ясуйте, якими членами речення є безособові дієслівні форми на – но, – то.
1. Ніде не переступлено закону. Нікому не перейдено путі (Б. Олійник). 2. Вчуто силу добрих слів. Вчуто порух людяності в душах (В. Самійленко). 3. Не розмежовано душу і розум. Душу осяяно розумуй світлом, розум осяяно світлом душі (В. Самійленко). 4. Хто сказав, що все уже відкрито? Нащо ми народжені тоді? (В. Симоненко).
– Підкресліть у словах орфограму “не з дієсловами”. Обгрунтуйте написання цих слів.
Про яку людину, на вашу думку, можна сказати словами поетеси Ольги Слоньовської “Так мало прожито. І так пережито багато”? У відповіді вживайте безособові дієслівні форми на – но, – то.
263. Перепишіть прислів’я, на місці крапок уставляючи дібрані з довідки безособові дієслівні форми на – но. – то.
1. Не відразу Львів… . 2. Усе на світі… мозолями. 3. … абияк, то і вийшов кривуляк. 4. За наше жито ще нас і…. 5. За планом…, а в полі не… . 6. Де… на живу нитку, там чекай дірку. 7. …: велика птиця – горобець!
ДОВІДКА
Бито. Створено. Сказано. Зроблено. Збудовано. Зшито. Посіяно. Орано.
– З-поміж безособових дієслівних форм визначте синоніми та антоніми.
Дієслівні форми на – но, – то утворюють від пасивних дієприкметників на – ний, – тий: сказаний – сказано; закритий – закрито.
264. Від поданих дієслів утворіть пасивні дієприкметники та відповідні дієслівні форми на – но, – то. Утворені форми запишіть, визначте спосіб їхнього словотворення.
Підписати, перекласти, припасувати, прийняти, вишити, намалювати, вивчити, збити.
– Дві-три утворених форми уведіть до самостійно складених речень.
– Позначте в записаних словах вивчені орфограми.
265. Перепишіть, пасивні дієприкметники замінюючи на дієслівні безособові форми на – но, – то.
Завершена справа; прийняте рішення; зачинені двері; розбите вікно; полагоджені меблі; прополота грядка.
– Визначте, у формі якого відмінка при дієслівних безособових формах на – но, – то стоять іменники. Яке слово в перебудованому словосполученні стало головним?
266. Перепишіть, від пасивних дієприкметників утворіть безособові дієслівні форми на – но, – то. У записаних реченнях визначте та підкресліть граматичні основи.
Рушник вишитий розкішним рослинним орнаментом. Калинові кетяги розташовані по краях, вінки з барвінку розміщені вище, а виноградними гронами прикрашена середина білого полотнища. Мереживо на рушнику виконане вручну, його візерунок тематично пов’язаний з орнаментом вишивки.
З довідника
– Чи змінився від такої зміни зміст висловлювання? Поясніть, як саме.
– Позначте в словах вивчені орфограми.
Чи зберігаються у вашій родині рушники? Чи знаєте ви їхню історію та символіку? Розкажіть “рушникову” історію вашої родини. Уживайте безособові дієслівні форми на – но, – то.
267. Поясніть значення фразеологізмів. Із двома-трьома складіть і запишіть речення.
1. На роду написано. 2. Повито темрявою. 3. Неначе медом помазано. 4. Он де собаку зарито! 5. Усі мости спалено. 6. Вилами по воді (у трубі помелом) написано.
– Придумайте кілька загадок про комп’ютерне приладдя, уживаючи дієслівні форми на – но, – то.
268. Перепишіть, на місці крапок уставте пропущені літери. Визначте безособові дієслівні форми на – но, – то, підкресліть їх як члени речення.
1. Любов’ю народу сповито бе..смертні пісні Кобзаря (Т. Масенко). 2. Небо незміряне всипано зорями (М. Старицький). 4. В..чірню сизу даль узором срібним куто (Є. Маланюк). 5. Вже заволоч..но с..рпанком сіреньке небо (Леся Українка). Усе повито голубим і пересновано сріблястим (М. Луків). 6. Б..гато зірочок бл..скучих ро..сипано по н..бесах (Л. Глібов).
– Розкажіть про омріяну вами подорож. У висловлюванні вживайте безособові дієслівні форми на – но, – то.
ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ
ЧИТАННЯ. ГОВОРІННЯ
УСНИЙ ТВІР-РОЗДУМ ДИСКУСІЙНОГО ХАРАКТЕРУ
269. Прочитайте. Дайте відповідь на запитання: чи часто відбуваються дискусії у вашому класі? Які з них найбільше вам запам’яталися? Чому?
У житті нам часто доводиться вступати в суперечки. У тлумачному словнику зафіксоване таке значення цього слова: “Суперечка – словесне змагання між двома або кількома особами, які не погоджуються в якомусь питанні”. У науковій літературі цим словом позначають процес обміну протилежними думками.
Дискусія – словесне змагання, метою якого є з’ясування та протиставлення різних думок про суперечливе питання, а також пошук і виявлення істини. Учасники дискусії прагнуть дійти спільної думки, знайти спільне розв’язання питання.
За Л. Павловою
– Пригадайте телепередачі, в основу яких покладено дискусію. Які з дискусій особливо вам запам’яталися? Чим саме? Кого з ведучих дискусійних телепередач ви запам’ятали? Чому?
– Назвіть художні твори, під час обговорення яких на уроках виникла дискусія. Чи була вона цікавою? Чим саме?
– Чи завжди дискусії корисні? Поясніть вислів недискусійне питання.
– Що, на вашу думку, потрібно для того, щоб організувати дискусію?
Дискусії відбуваються в усній формі. Проте дискусійного характеру може набути й шкільний твір-роздум. В основу тексту такого твору має бути покладене питання, яке викликає між людьми незгоду.
Твір-роздум дискусійного характеру має відповідати таким вимогам:
– На початку твору (у вступі) питання, що у творі обговорюється, має бути чітко сформульоване.
– У творі потрібно навести різні погляди на спірне питання (не менше двох).
– Теза твору-роздуму – це чітко сформульована позиція щодо дискутованого питання автора твору.
– Наведена автором твору аргументація на підтвердження цієї позиції (тези) має бути переконлива.
– У висновку слід ще раз підтвердити позицію автора твору.
Найдоцільнішим для твору-роздуму дискусійного характеру є публіцистичний стиль.
270. Прочитайте два написані семикласниками твори-роздуми дискусійного характеру. У тексті кожного з творів визначте тезу, почергово прочитайте наведені авторами творів аргументи на її підтвердження.
1. Чи слід носити вишиванку щодня
Складається враження, що ми з вами громадяни не інформаційної доби, а доби… вишиванщини. Вишиті сорочки та блузочки яскравіють скрізь: у вітринах магазинів, на сторінках журналів, на обкладинках шкільних підручників…
Вважаю, що це перебір і пересит. Вишиванка – одяг для свята. Поясню, чому я так думаю.
Справжні, успадковані від бабусь вишиванки ми шануємо. До них треба, на мою думку, ставитись обережно, адже це сімейні реліквії! А в реліквіях по вулиці не ходять, їхнє місце – у музеях і скринях.
Гадаю, що так звані “сучасні” вишиванки – то яскраві зразки шароварщини. Наляпані машинкою візерунки видають за ручну роботу. Маю на увазі “вишиті джемпери” дешевого виробництва та “прикольні” футболки. Насправді це підробки, імітація, попса.
Визнаю, що серед “сучасних” вишиванок трапляються й симпатичні. Проте невідомо, чи правильно дібрано, а головне, розміщено на них орнаменти, які вправні виробники оголошують оберегами. Справжні обереги мають бути “прив’язані” до енергетичних центрів людини! У таких же вишиванках візерунки розміщують де попало: на кишені, на животі чи навіть на спині…
Вишивана карта України
Звісно, серед сучасних вишиванок трапляються й справжні витвори мистецтва. Але це за умови, що їх створено фахівцями. Далеко не в кожного для придбання такого дива є матеріальні можливості. То, може, не варто щодня хизуватися дорогим одягом?
Отже, одягати вишиванку слід у святкові, урочисті дні. І в цьому виявиться наша глибока повага до культурної спадщини предків.
2. Чи слід носити вишиванку… щодня
Мою увагу привернули статистичні дані, видрукувані одним із веб-сайтів. Виявляється, 29 % українців мають одну або декілька вишиванок! Близько 20 % з них одягають вишиванку кілька разів на місяць, і вважають це правильним! А от 62 % красуються у вишиванці лише кілька разів на рік, вони переконані, що це одяг святковий.
На мою думку, вишиванку можна і треба носити щодня.
По-перше, вишиванка є символом і гордістю української культури. Вишита сорочка – як патріотична пісня.
По-друге, це не лише зручний, а й безпечний для здоров’я одяг. Полотно або льон, з якого її пошито, не викликають алергії, приємні для тіла.
По-третє, вишиванка ідеально поєднується з будь-яким одягом: шкільною формою, джинсами, будь-яким піджаком чи жилетом. Вишита сорочка має вигляд елегантний, стриманий і в той же час яскравий та оригінальний.
І останній доказ. Вишиванку вважають потужним оберегом. Наші предки вірили в силу вишитих візерунків. Кожен елемент вишивки має своє значення, а всі разом бережуть людину від негараздів.
Ось чому вишиванка є улюбленою й популярною в нашому народі. Тож носімо її і в будень, і в свято!
– З’ясуйте стиль обох текстів, свою думку доведіть. Звіртеся із таблицею “Публіцистичний стиль мовлення” (с…).
– 3 автором котрого з творів згодні особисто ви? Якою мірою? Які аргументи на підтвердження сформульованої ним тези хотіли б додати? Зробіть це.
– Сформулюйте власну думку щодо порушеного у творах питання.
УВАГА! Беручи участь у дискусії, висловлюйте лише ВЛАСНУ ДУМКУ! Не намагайтеся комусь сподобатися, не уникайте суперечок! ПАМ’ЯТАЙТЕ: саме в суперечці народжується істина!
Власну позицію автор твору повинен обгрунтувати якнайчіткіше, адже його мета – переконати читача (слухача) у слушності своїх думок. З метою уникнення безапеляційності варто вживати вставні конструкції (на мою думку, як мені здається, певно, мабуть).
План твору-роздуму дискусійного характеру має такий вигляд:
I. Підведення до обговорення: що спонукало замислитись над обговорюваним питанням.
II. Теза, яку обстоюватиме автор твору.
1, 2, 3… Аргументи на її підтвердження.
III. ВИСНОВКИ.
271. 3а поданим планом складіть усний твір-роздум дискусійного характеру в публіцистичному стилі.
Чи потрібно в добу комп’ютеризації вивчати орфографію
I. Чи варто витрачати час на вивчення правил, якщо існує комп’ютерна програма “Редактор”?
II. Орфографічна грамотність – запорука успішного писемного спілкування.
1. Помилки відволікають увагу від змісту.
2. Грамотна людина викликає у співрозмовників повагу.
3. Грамотність – свідчення самоповаги мовця.
III. Жоден комп’ютер не замінить людського розуму.
ВИКОРИСТАЙТЕ У ТВОРІ
За одного грамотного дають сім неграмотних. Не звання дає знання, а навпаки (Народна творчість).
Письмо з помилками – то як невимиті руки. Освіта потрібна людині не для іспиту і вступу до ВНЗ, а для неї самої (В. Стус).
Напис на комп’ютері: “Тут є усе, крім твого власного розуму” (Г. Пагутяк).
272. Складіть і запишіть план твору дискусійного характеру на одну з поданих тем. Підготуйтеся до усного твору за складеним планом.
– Чи потрібен нашому сучасникові каліграфічний почерк.
– Чи потрібно проводити уроки рідної мови в комп’ютерному класі.
– Чи варто створити Вікіпедію школяра.
РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ
ЧИТАННЯ. ГОВОРІННЯ
СТВОРЕННЯ ДІАЛОГІВ І МОНОЛОПВ ДИСКУСІЙНОГО ХАРАКТЕРУ
273. Складіть і розіграйте діалог між семикласником і його дідусем. Дідусь намагається переконати онука, що ніщо у світі не може зрівнятися з безпосереднім спілкуванням із книжкою. Хлопець чемно наполягає на тому, що друковану продукцію невдовзі мають повністю витіснити електронні носії: планшети, айпади, айфони та ін. У репліках використайте подані в рамці вислови.
На мою думку; як мені здається; виправте, якщо я помиляюся; не буде зайвим нагадати; вибачте мою наполегливість; дозвольте з вами не погодитись.
274. Складіть і розіграйте діалог між семикласницею та її літньою сусідкою щодо того, що вулиці, на якій вони мешкають, повернено історичну назву. Сусідка висловлює незгоду з такою зміною. Дівчинка наполягає на доречності і навіть необхідності зміни назви. У репліках уживайте подані в рамці вислови.
Вибачте; перепрошую; шануючи ваш досвід; з усією до вас повагою; дозвольте не погодитися; дозвольте висловити своє ставлення.
– Як особисто ви ставитеся до перейменування вулиць, зокрема, до повернення їм історичних назв? Свої думки сформулюйте у формі роздуму та запишіть. Дотримуйте публіцистичного стилю.
275. Прочитайте. З яким із висловів ви згодні повністю? З яким частково? Чому? У побудованій у формі роздуму відповіді вживайте дієприкметники та безособові дієслівні форми на – но, – то.
1. Якщо не висловлено протилежних думок, немає з чого вибрати істину (Геродот). 2. Ніколи не треба нехтувати тим, що загальноприйнято (Античний вислів).
Related posts:
- Безособові дієслівні форми на – но, – то – Дієприкметник Самостійні частини мови Дієприкметник Безособові дієслівні форми на – но, – то У сучасній українській мові вживаються дієслова на – но, – то, які виступають присудком в односкладному безособовому реченні: Проса покошено (М. Рильський). Всі взолочено віконця (П. Тичина). Дощ без упину лив осінь і літо; Луки затоплено, трави побито (П. Грабовський). Безособові дієслова на […]...
- Безособові дієслівні форми на – но, – то – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Безособові дієслівні форми на – но, – то У сучасній українській мові від усіх пасивних дієприкметників минулого часу із суфіксами – н-, – т – утворюються незмінні дієслівні форми на – но, – то, наприклад: Засіяний – засіяно, покладений – покладено, з’ясований – з’ясовано, здобутий – здобуто, политий […]...
- БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛІВНІ ФОРМИ НА Мета: – навчальна: ознайомити учнів з безособовими дієслівними формами на – но, – то; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити ці дієслівні форми в текстах, визначати їх морфологічні ознаки; – розвивальна: розвивати творчі вміння використання дієслівних форм на – но, – то у висловлюваннях; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до матеріальної й духовної […]...
- Безособові дієслівні форми на – но Тема: Безособові дієслівні форми на – но, – то. Мета: Дати поняття про близькі до пасивних дієприкметників безособові дієслівні форми на – но, – то, формувати вміння вирізняти їх у реченнях, визначати їхню синтаксичну роль, утворювати від пасивних дієприкметників; виховувати патріотичні почуття, пошану до сконденсованої у прислів’ях народної мудрості; розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять. Тип […]...
- Безособові форми на – НО, – ТО – Дієприкметник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприкметник Безособові форми на – НО, – ТО Українській мові властиві утворені від пасивних дієприкметників форми на – но, – то: Відзначено, здобуто, наказано. Це – незмінні слова, які виконують роль головного члена в безособових реченнях (у них немає підмета): Хай буде вік Прожито як належить (Л. Костенко). Безособові […]...
- Форми дієслова: неозначена форма, особові форми, дієприкметник, дієприслівник, безособові форми на – но, – то МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ДІЄСЛОВО & 5 Форми дієслова: неозначена форма, особові форми, дієприкметник, дієприслівник, безособові форми на – но, – то Форми дієслова На яке питання відповідає Що означає Як змінюється Які граматичні ознаки має Неозначена форма (інфінітив) (говорити, умитися ) Що робити? Що зробити? Дія, стан безвідносно до часу, особи, способу, числа Не змінюється Вид […]...
- Дієприслівник – Дієслівні форми Українська мова Частини мови Дієслівні форми Дієприслівник Дієприслівник – це незмінювана дієслівна форма, яка називає додаткову дію і відповідає на питання що роблячи? що зробивши? Морфологічний розбір дієприслівника 1. Морфологічні ознаки. – вид (доконаний, недоконаний); – час (теперішній, минулий). 2. Синтаксична роль. Співаючи про хмари кучеряві, не забувай, поете, про народ! (Сос.) Співаючи – дієприслівник […]...
- Дієприкметник – Дієслівні форми Українська мова Частини мови Дієслівні форми Дієприкметник Дієприкметник – це особлива дієслівна форма, яка називає ознаку предмета за дією і відповідає на питання який? яка? яке? які? Морфологічні ознаки дієприкметника Дієприкметники поділяють на 2 групи: – активні (ознака предмета за його ж дією): палаючі степи, почорніла ягода; – пасивні (ознака предмета за дією над ним): […]...
- Безособові дієслова – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Безособові дієслова Деякі дієслова означають дію або стан, що відбуваються самі по собі, без діючої особи (предмета). Такі дієслова називаються Безособовими: Світає, морозить, вечоріє, дощить. У таких реченнях не може бути підмета. Безособові дієслова змінюються лише за часами, їхні форми в теперішньому й майбутньому часі нагадують форми третьої […]...
- ДІЄПРИКМЕТНИК, ДІЄПРИСЛІВНИК, БЕЗОСОБОВІ ФОРМИ НА Мета: – навчальна: ознайомити семикласників з дієприкметником та дієприслівником як особливими формами дієслова, з безособовими формами на но, – то; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити дієприкметники та дієприслівники в текстах, визначати їх роль у реченнях; – розвивальна: розвивати творчі вміння використання дієприкметників та дієприслівників у власних висловлюваннях; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу […]...
- УСНИЙ ТВІР-РОЗДУМ ДИСКУСІЙНОГО ХАРАКТЕРУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ ТЕМА 14. УСНИЙ ТВІР-РОЗДУМ ДИСКУСІЙНОГО ХАРАКТЕРУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ Вправа 619 Твір-роздум дискусійного характеру відрізняється від твору-роздуму своєю будовою. Перший має елементи дискусії, під час яких у вступній частині автор висловлення намагається довести або спростувати чию-небудь думку з того чи іншого питання. Описує своє ставлення до почутого чи прочитаного. Потім доводить свою власну думку. В основній […]...
- БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛОВА МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 15. БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛОВА 195. Прочитайте подані в таблиці речення. Чи можна визначити особу, яка виконує названу виділеним дієсловом-присудком дію, у реченнях першої колонки? Другої? Поясніть. Вітер віє, повіває, По полю гуляє (Т. Шевченко). Мені світає небо у вікні (М. Луків). І віє духом яблунь і жасмину (М. Луків). Світає. Край неба палає […]...
- БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛОВА Мета: – навчальна: ознайомити семикласників із безособовими дієсловами; – розвивальна: формувати вміння розрізняти особові й безособові дієслова; удосконалювати вміння доречно вживати безособові дієслова в усному та писемному мовленні, визначити їх виражальні можливості; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу познайомити з різноманітністю флори й фауни в Україні й на Землі. Внутрішньопредметні зв’язки: – Лексикологія і […]...
- ФОРМИ ДІЄСЛОВА. НЕОЗНАЧЕНА ФОРМА ДІЄСЛОВА (ІНФІНІТИВ) ТА ОСОБОВІ ФОРМИ Мета: – навчальна: ознайомити учнів з особливими формами дієслова, формувати вміння вирізняти особливі форми дієслова в реченні, вчити доречно використовувати їх у власному мовленні; – розвивальна: збагачувати словниковий запас; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; розвивати вміння аналізувати, порівнювати; – виховна: виховувати бажання пізнавати нове. Соціокультурна лінія: українська природа. Внутрішньопредметні зв’язки: – Лексикологія й фразеологія: […]...
- БУДОВА (ФОРМИ) МУЗИКИ (УЗАГАЛЬНЕННЯ ТЕМИ) Урок 34. БУДОВА (ФОРМИ) МУЗИКИ (УЗАГАЛЬНЕННЯ ТЕМИ) Вступ Сьогодні ми узагальнимо знання, отриманні при вивченні теми “Будова (форми) музики” і проведемо музичну вікторину. Прослухайте музичні твори і визначте їх назву, автора і форму. Музична вікторина. Завдання 1 Визначте назву, автора та форму твору Ю. Щуровський. Варіації на тему “Ой єсть в лісі калина” Музична вікторина. […]...
- Дієслівні суфікси УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Дієслівні суфікси А) – ува – (-юва-) пишеться в дієсловах: Забілювати, керувати, підпорядкувати. У похідних словах і формах (віддієслівних іменниках та дієприкметниках) суфікс – ува – (-юва-) пишеться тоді, коли на перший голосний цього суфікса не падає наголос: Виве’ршувати – виве’ршування, виве’ршуваний; очі’кувати – очі’кування, очі’куваний; підси’нювати […]...
- Основні форми дієслова – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Основні форми дієслова Назва форми Що означає На яке питання відповідає (приклади) Морфологічні ознаки Синтаксична роль Неозначена форма дієслова (інфінітив) Дію, стан як процес Що робити? Що зробити? (читати, прочитати ) Вид, Перехідність/ Неперехідність Будь-який член речення Особове Дієслово Дію, стан предмета Що роблю? Що зроблю? Що зробив? (читаю, прочитаю, прочитав ) […]...
- Відмінкові форми окремих числівників ЧИСЛІВНИК Відмінкові форми окремих числівників 262. Прочитайте текст. Верблюди мають довжину понад 2 метри. Дорослий верблюд важить 700 кілограмів. Та його маса залежить від того, коли він останній раз пив воду. Верблюди відкладають до 45 кілограмів жиру у своїх горбах. Це дає їм змогу отримувати за необхідності майже 50 літрів води. Коли верблюд довго не […]...
- Безособові речення – Односкладні речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Односкладні речення Безособові речення Безособовими називаються такі односкладні речення, у яких дія або стан не співвідноситься з дійовою особою. Якщо в означено-особовому або неозначено-особовому реченні підмет не визначений, але мислиться, то в безособових реченнях його взагалі немає. Головний член безособового речення може бути виражений: А) безособовим дієсловом. Схотілось сонця, веселого шуму ріки, […]...
- ДІЄСЛОВО ЯК ЧАСТИНА МОВИ. ФОРМИ ДІЄСЛОВА Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Дієслово Мужай, прекрасна наша мово… М. Рильський Ви знатимете: – загальне значення дієслова та його морфологічні ознаки; Форми дієслова; – способи творення дієслів. Ви вмітимете: – розрізняти дієслова доконаного й недоконаного виду, часи і способи дієслів; – уживати одні дієслівні форми замість інших; – правильно писати дієслова з вивченими орфограмами; – […]...
- Форми організації виховного процесу – Методи і форми виховання ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА Основи педагогіки 3. Теорія і методика виховного процесу 3.4. Методи і форми виховання 3.4.2 Форми організації виховного процесу У виховному процесі використовують масові, групові та індивідуальні форми його організації. Масові форми виховної роботи. До масових форм організації виховної роботи належать тематичний вечір, вечір запитань і відповідей, конференція, тиждень певного навчального предмета, зустріч […]...
- ОСОБОВІ ФОРМИ ДІЄСЛОВА Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Дієслово § 49. ОСОБОВІ ФОРМИ ДІЄСЛОВА Про дієслова першої, другої та третьої особи, їхні морфологічні ознаки й роль у мовленні ПРИГАДАЙМО. Які є особові займенники? 433 Порівняйте виділені дієслова. На які питання вони відповідають? Яке з них має закінчення, а яке – не має? Зробіть висновок, яке дієслово вжито в неозначеній […]...
- Форми державно-управлінської діяльності Державне управління Форми державно-управлінської діяльності. Зовнішні, постійні й типізовані вияви практичної активності державних органів щодо формування й реалізації управлінських цілей і функцій та забезпечення їх власної життєдіяльності. Основними Ф. д.-у. д. є: правова, за допомогою якої Управлінські рішення і дії набувають характеру встановлення та застосування правових норм, і організаційна, яка охоплює різноманітні дії, спрямовані на […]...
- Форми організації державної влади та форми організації держави – ПОНЯТТЯ ПОЛІТИЧНОЇ СИСТЕМИ СУСПІЛЬСТВА Політологія ПОЛІТИЧНА СИСТЕМА СУСПІЛЬСТВА ПОНЯТТЯ ПОЛІТИЧНОЇ СИСТЕМИ СУСПІЛЬСТВА 3. Форми організації державної влади та форми організації держави У різні періоди людської історії сформувалися різні форми правління. Це, передусім, абсолютна монархія (самодержавство), за якої верховна державна влада юридично належить одній особі – монархові, що обіймає цю посаду, як правило, в заведеному порядку престолоспадкування. За абсолютизму неминучі […]...
- ПОВНІ Й КОРОТКІ ФОРМИ ПРИКМЕТНИКІВ Морфологія та орфографія. Прикметник § 43. ПОВНІ Й КОРОТКІ ФОРМИ ПРИКМЕТНИКІВ Про особливості використання в мовленні коротких і повних нестягнених форм прикметників ПРИГАДАЙМО. Які особливості художнього стилю мовлення? 357 Порівняйте виділені форми прикметників. Чи однакові вони за будовою? Визначте, які з цих форм загальновживані, а які – стилістично забарвлені. Які з них, на вашу думку, […]...
- Організаційні форми колективних підприємств: виробничі, збутові, споживчі кооперативи, кредитні спілки. Організаційні форми підприємств державної власності УРОК 5 Організаційні форми колективних підприємств: виробничі, збутові, споживчі кооперативи, кредитні спілки. Організаційні форми підприємств державної власності Мета уроку: охарактеризувати різні організаційні форми колективних та державних підприємств; розвивати пізнавальний інтерес, творчу активність і вміння учнів логічно викладати свої думки; навчити застосовувати набуті знання в конкретних життєвих ситуаціях; розвивати економічне мислення, пам’ять, увагу. Основні поняття: кооператив, […]...
- НЕОЗНАЧЕНА ТА ОСОБОВІ ФОРМИ ДІЄСЛОВА Морфологія. Орфографія. Дієслово & 5. НЕОЗНАЧЕНА ТА ОСОБОВІ ФОРМИ ДІЄСЛОВА Чи в радості, а чи в журбі Ти поклонися знову й знову Тому, хто виплекав тобі Оцю співучу рідну мову. М. Пироженко ПАМ’ЯТАЙМО Слово “інфінітив” походить з латинської мови. Це – неозначена форма дієслова, що виражає дію узагальнено, без пов’язування з особою, способом, числом і […]...
- ЗАМІТКА В ГАЗЕТУ ДИСКУСІЙНОГО ХАРАКТЕРУ ТЕМА 15. ЗАМІТКА В ГАЗЕТУ ДИСКУСІЙНОГО ХАРАКТЕРУ Замітка – це жанр інформаційної журналістики. Основою замітки є новина, яку журналіст описує, відповідаючи на запитання: .”що трапилось?”, “де трапилось?”, “коли це трапилось?”, “хто брав у цьому участь?”, “як це трапилось?”, “чому це трапилось?”. У журналістиці замітка вважається неавторським матеріалом, згідно із журналістськими стандартами вона не повинна містити […]...
- Неозначена форма (інфінітив) та особові форми дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ДІЄСЛОВО & 6 Неозначена форма (інфінітив) та особові форми дієслова Неозначена форма (інфінітив) – це форма дієслова, що означає дію взагалі, безвідносно до того, хто її виконує і коли (іти, воліти, говорити, думати, сміятися). Неозначена форма дієслова не має способу, часу, особи, числа, роду. Це незмінна форма. Вона є початковою формою дієслова. Неозначена […]...
- БУДОВА (ФОРМИ) МУЗИКИ (ВСТУПНИЙ УРОК ДО ТЕМИ) Урок 27. БУДОВА (ФОРМИ) МУЗИКИ (ВСТУПНИЙ УРОК ДО ТЕМИ) Вступ. У музиці, як і в розмовній мові, є розділові знаки. Вони поділяють музику на фрази. Саме це складає структуру мелодії. Аналіз поділу музичних творів на фрази Прослухаймо перший куплет пісні Аркадія Філіпенка “Веселий музикант”. У ньому відчуваються дві фрази. Ось на скрипочці я граю: ті […]...
- Написання і відмінювання чоловічих і жіночих імен по батькові та прізвищ Іменникової форми ІМЕННИК § 43 Написання і відмінювання чоловічих і жіночих імен по батькові та прізвищ Іменникової форми Запам’ятаймо! Утворення імен по батькові 342 Прочитайте форми імен по батькові. Запам’ятайте правопис. Віталій – Віталійович – Віталіївна Валерій – Валерійович – Валеріївна Геннадій – Геннадійович – Геннадіївна Микола – Миколайович – Миколаївна Олексій – Олексійович – Олексіївна Василь […]...
- Форми організації навчання – Методи, форми і засоби навчання ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА Основи педагогіки 2. Теорія освіти і навчання (дидактика) 2.4. Методи, форми і засоби навчання 2.4.2 Форми організації навчання Ефективність засвоєння учнями, студентами знань, формування у них умінь та навичок залежить не лише від вдалого підбору методів і прийомів навчання, а й від форм організації навчальної роботи. Форма організації навчання – зовнішнє вираження […]...
- Форми і методи товаропостачання Форми і методи товаропостачання – форми просторового існування роздрібної торгівлі та методи її забезпечення. Такими формами є транзитна (передбачає завезення товарів в роздрібну торговельну мережу, минаючи склади гуртових баз) і складська (постачання товарів у магазини зі складів гуртових баз). Основними методами товаропостачання є централізований (здійснюється самими постачальниками або транспортними підприємствами на замовлення магазинів) і децентралізований […]...
- ФОРМИ ІСНУВАННЯ МОВИ Сучасна українська літературна мова як ваша форма існування національної мови § 10. ФОРМИ ІСНУВАННЯ МОВИ Мовознавчі студії 112. I. Прочитайте тексти. З’ясуйте за словником значення виіділених слів. Випишіть ключові слова. 1. Мова – складне суспільне явище. Вона є найважливішим засобом людського спілкування та об’єднання людей у спільноту; засобом самоідентифікації й вираження ментальності нації (етносу); засобом […]...
- Запитання. Завдання – Методи, форми і засоби навчання ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА Основи педагогіки 2. Теорія освіти і навчання (дидактика) 2.4. Методи, форми і засоби навчання Запитання. Завдання Розкрийте зв’язок між словесними, наочними і практичними методами навчання. Підготуйте огляд газети “Освіта”, присвячений застосуванню різних методів навчання в школі. Порівняйте різні методи контролю знань, умінь і навичок учнів. Обгрунтуйте, чому структурно відрізняються один від одного […]...
- Частини мови. Дієслово. Часові форми дієслів Тема. Частини мови. Дієслово. Часові форми дієслів. (Вправи 436-440). Мета. Повторити вивчене про дієслово, формувати навички грамотного письма ненаголошених закінчень дієслів. Розвивати уяву, логічне мислення. Пробуджувати бажання дружити, допомагати друзям. Обладнання: таблиця правопису особових закінчень дієслів, роздатковий матеріал, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності. Привітання, побажання хорошого настрою. Висловлювання дітьми їхніх […]...
- ЯК УТВОРЮЮТЬСЯ РІЗНІ ФОРМИ ПРИСЛІВНИКІВ Мета: практично ознайомити учнів зі способами утворення різних форм прислівників; розвивати мовлення дітей; поповнювати словниковий запас; виховувати наполегливість у навчанні. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Поясніть за допомогою прислівника зміст прислів’їв та приказок. Посієш вчасно, то і вродить рясно. (Вчасно) Раді люди літу, а бджоли цвіту. […]...
- ФОРМИ ДАВАЛЬНОГО І МІСЦЕВОГО ВІДМІНКІВ ОДНИНИ ПРИКМЕТНИКІВ ЖІНОЧОГО РОДУ РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ПРИКМЕТНИК & 30 ФОРМИ ДАВАЛЬНОГО І МІСЦЕВОГО ВІДМІНКІВ ОДНИНИ ПРИКМЕТНИКІВ ЖІНОЧОГО РОДУ 202. Попрацюйте разом! 1. Подані прикметники разом з іменниками запишіть у стовпчик: спочатку в давальному, а потім – у місцевому відмінку однини. Позначте закінчення і порівняйте їх. Сформулюйте правило. Сувора зима, хороша погода, вечірня пора, синя […]...
- Форми випуску цінних паперів Форми випуску цінних паперів – законодавчо встановлені і передбачені проспектами засновницьких документів тощо форми випуску акцій, облігацій та інших цінних паперів. Такими формами є документарна, готівкова (коли власник цінного папера вимагає від емітента безпосередньої видачі цінного папера), документарна безготівкова (передбачає, що власник акції визначається шляхом запису в реєстрі власників цінних паперів) і бездокументарна безготівкова (передбачає […]...
- Форми страхування Форми страхування – форми існування та організації страхування. Двома основними Ф. с. є обов’язкова (встановлюється державою і передбачає обов’язковість внесення певним колом страхувальників фіксованих страхових платежів і необхідність відшкодування збитків з урахуванням інтересів суспільства) і добровільна (передбачає організацію відносин страхування лише на підставі правил страхування). У Законі України “Про страхування” названо 20 видів обов’язкового страхування, […]...