БУДОВА І ФУНКЦІЇ ОРГАНУ ЗОРУ – АНАЛІЗАТОРИ. ОРГАНИ ЧУТТЯ – ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ’Я
Довідник з біології
ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ’Я
АНАЛІЗАТОРИ. ОРГАНИ ЧУТТЯ
БУДОВА І ФУНКЦІЇ ОРГАНУ ЗОРУ
Зір – це процес, який дозволяє сприймати форму, розмір і кольори оточуючих нас предметів і орієнтуватися серед них. Зір можливий завдяки функції зорового аналізатора, периферичною частиною якого є орган зору – око. До складу зорового аналізатора входить також зоровий нерв і зорова зона в корі потиличних частин головного мозку.
Око (oculus) знаходиться в очній ямці – поглибленні лицьової частини черепа. Ззаду і з боків
Рис. 113. Схема будови ока:
1 – війковий м’яз; 2 – райдужна оболонка; З – водяниста волога; 4-5 – оптична вісь; 6 – зіниця; 7 – рогівка; 8 – кон’юнктива; 9 – кришталик; 10 – склисте тіло; 11 – білкова оболонка; 12 – судинна оболонка; 13 – сітківка; 14 – зоровий нерв.
Колби завдяки наявності пігменту родопсину сприймають кольори при яскравому освітленні. У сітківці знаходиться близько 7 млн. колб і 130 млн. паличок. Напроти зіниці розташована жовта пляма (macula lutea), в якій зосереджені тільки колби – це місце найбільшої гостроти зору. Збоку від жовтої плями розташована ділянка, позбавлена зорових рецепторів, – місце виходу зорового нерва – незряча пляма, або оптичний диск (macula caeca).
Око забезпечено допоміжним апаратом. Захисну функцію виконують брови і повіки з віями, а також слізний апарат. Він складається із слізної залози, розташованої в зовнішньому кутку ока, і сльозовивідних протоків. Слізна рідина зволожує поверхню очного яблука, змиває сторонні частинки і вбиває бактерії, що потрапили в око, оскільки містить бактерицидну речовину – лізоцим.
Функція ока – сприйняття світлового проміння. Це відбувається через оптичний апарат ока: рогівку, вологу передньої камери, зіницю, кришталик, вологу задньої камери, склоподібне тіло. Проміння світла заломлюється таким чином, що на сітківці утворюється зменшене перевернене зображення предметів. Унаслідок переробки інформації в корі головного мозку людина сприймає предмети в їх природному положенні. Властивість оптичної системи ока створювати на сітківці чітке зображення предметів, розташованих як на близькій, так і на дальній відстані від ока, називається акомодацією; вона досягається завдяки тому, що кришталик може змінювати свою кривизну.
Коли світлове проміння, пройшовши через оптичну систему ока, фокусується не на сітківці, розвиваються аномалії зору. Якщо проміння фокусується попереду сітківки, тоді людина чітко бачить тільки близькі предмети (аномалія називається короткозорістю). Якщо проміння фокусується позаду сітківки, людина добре бачить далекі предмети (аномалія – далекозорість). Далекозорість може бути природжена або придбана (стареча). Природжена далекозорість може бути викликана слабкою заломлюючою силою рогівки або кришталика, а також невеликим розміром очного яблука. Стареча далекозорість пов’язана з втратою еластичності кришталика, у зв’язку з чим він значно втрачає здатність змінювати кривизну, і ослабленням функції війкового м’яза. Короткозорість також може бути природженою або придбаною. Природжена короткозорість пов’язана із збільшенням розмірів очного яблука або кривизни кришталика, придбана – з ослабленням війкового м’яза. Для виправлення короткозорості використовують двоввігнуті, а далекозорості – двоопуклі стекла.
Механізм сприйняття світла. Коли світло падає на світо-сприймаючі рецептори, у них відбуваються складні фотохімічні процеси. Продукти розпаду родопсину і родопсину викликають збудження у фоторецепторах. Від них збудження по зоровому нерву поступає в підкіркові (четверо-горбочки, зорові горби) центри зору, а потім у кору потиличних часток мозку, де сприймається у вигляді зорового відчуття.
Гігієна зору. Зір відіграє дуже важливу роль в житті людини, тому його потрібно берегти. Для попередження погіршення гостроти зору у зв’язку з високим навантаженням на очі потрібно дотримуватися певних правил: 1) при читанні повинне бути достатнє і рівномірне освітлення; 2) світло повинне падати зліва; 3) відстань від ока до предмету повинна бути близько 30-35 см; 4) не можна читати в транспорті, оскільки в результаті постійної зміни відстані між книгою і кришталиком слабшають еластичність кришталика і функції війкового м’яза, що веде до погіршення зору. Необхідно берегти очі від попадання пилу і чужорідних предметів, дуже яскравого світла, яке руйнує світлочутливі рецептори. Тому при дуже яскравому освітленні потрібно надягати темні окуляри.