БУДОВА І ФУНКЦІЇ ШКІРИ – ПОКРИВ ТІЛА – ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ’Я
Довідник з біології
ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ’Я
ПОКРИВ ТІЛА
Шкіра (cutis) – це зовнішній покрив тіла, що є бар’єром між зовнішнім і внутрішнім середовищем організму. Площа поверхні її складає 1,5-1,6 м2.
БУДОВА І ФУНКЦІЇ ШКІРИ.
Шкіра складається з трьох шарів: зовнішнього – епідермісу, середнього – власне шкіри, або дерми, і внутрішнього – підшкірної жирової клітковини.
Епідерміс – багатошаровий плоский епітелій ектодермального походження, товщина якого (0,03-2,5 мм.) залежить від виконуваної функції. Так, на ділянках,
Власне шкіра (дерма), завтовшки від 0,5 до 5 мм. утворена сполучною тканиною. У ній виділяють сосочковий та сітчастий шари. Сосочковий шар складається з рихлої сполучної тканини й утворює ввігнутість до епідермісу. В цьому шарі містяться різні волокна, що додають шкірі міцності та пружності, а також численні кровоносні й лімфатичні судини, нервові сплетення та закінчення нервових волокон. Під сосочковим шаром розташовується сітчастий шар. У ньому залягають сальні та потові залози, волосяні сумки. Потова залоза складається з тіла (згорнутої в клубок залозової трубки) і вивідного протоку, що відкривається на поверхні шкіри. У людини 2-3 млн. потових залоз, особливо багато їх на обличчі й долонях. Рідина, що утворюється в потових залозах, – піт – крім води містить продукти обміну речовин (аміак, сечовину, мінеральні солі тощо).
Рис. 101. Будова шкіри людини. А – надшкір’я (епідерміс); Б-власне шкіра (дерма); В – підшкірна жирова клітковина; 1 – роговий шар епідермісу; 2 – шар живих клітин епідермісу; 3 – рецептори шкіри; 4 – сальні залози; 5 – потові залози; 6 – корінь волосся; 7 – кровоносна судина; 8 – нерв.
На випаровування поту витрачається надлишок тепла, тому залежно від температури навколишнього середовища кількість поту, що виділяється, значно змінюватиметься (від 0,5 до 2-3 л.). Сальні залози виділяють жир, який мастить волосся, шкіру й робить їх еластичними. Протоки сальних залоз відкриваються у волосяні сумки. Волосся (ріli) є роговим похідним епідермісу. Волос складається з волосяної цибулини, кореня і стрижня. Волосяна цибулина й корінь волоса оточені волосяною сумкою. До волосяної цибулини підходять судини, які забезпечують волосся і нерви поживними речовинами. До волосяної сумки прикріпляється м’яз, який піднімає волос. Волосяний покрив еволюційно майже втратив своє значення для людини.
Підшкірна жирова клітковина – найглибший шар шкіри. Він складається з рихлої сполучної тканини, в якій багато жирових клітин. Товщина цього шару різна й залежить від способу життя, харчування, обміну речовин. Жир захищає тканини й органи від механічних дій, а також від переохолодження.
Функції шкіри наступні:
– захисна – від шкідливих дій різних чинників зовнішнього середовища (механічних, хімічних, проникнення мікроорганізмів);
– терморегуляторна;
– участь в обміні речовин (наприклад, вітаміну D);
– виділення (виділення води та деяких солей);
– дотик (дотикальні, температурні та больові рецептори).
Роль шкіри в регуляції тепловіддачі. У результаті екзотермічних реакцій, що відбуваються в організмі, виділяється велика кількість тепла. У здорових людей температура тіла відносно стала (36,5-36,9 °С). Це забезпечується механізмами терморегуляції, що приводять до посилення або послаблення утворення та віддачі тепла. Процеси терморегуляції відбуваються з участю шкіри, нервової та ендокринної систем. Терморецептори сприймають холод і тепло. Виникаючі при цьому подразнення передаються в спинний мозок, гіпоталамус і в кору великих півкуль. Відбувається їх аналіз і синтез, і в центрах терморегуляції виникає у відповідь реакція, направлена на підтримку сталої температури тіла. Наприклад, в умовах холоду скорочуються просвіти судин шкіри, зменшується кількість циркулюючої по них крові. При цьому зменшується потовиділення, результатом чого є зменшення тепловіддачі, й організм зберігає нормальну температуру тіла. З підвищенням температури навколишнього середовища розширяються судини шкіри, посилюються циркуляція крові по них і потовиділення, що веде до підвищення тепловіддачі. На випаровування 1 г поту витрачається 0,588 Ккал тепла. Випаровування залежить не тільки від температури повітря, але і від його вологості. При підвищенні вологості інтенсивність випаровування зменшується. Інтенсивність тепловіддачі залежить також від товщини підшкірної жирової клітковини. При тонкому шарі її тепловіддача збільшується, при товстому, навпаки, зменшується.