ЦАРСТВО ВІРУСИ – НАДЦАРСТВО ПРОКАРІОТИ
Довідник з біології
РОСЛИНИ
НАДЦАРСТВО ПРОКАРІОТИ
ЦАРСТВО ВІРУСИ
Віруси (від лат. virus – отрута) – неклітинні форми життя, здатні проникати в певні живі клітини й розмножуватися тільки всередині цих клітин. Вивченням вірусів займається наука вірусологія. Подібно всім іншим організмам віруси мають власний генетичний апарат, який кодує синтез вірусних частинок із біохімічних попередників, що знаходяться в клітці – господарі; при цьому використовуються біосинтетичні й енергетичні системи цієї клітини. Таким чином,
Віруси існують у двох формах: що покоїться, або позаклітинні й (вірусні частинки, або віріони), і репродукується, або внутріклітинній (комплекс вірус – клітина). Всі віруси умовно розділяти.
Усі активні процеси вірусів протікають у клітинах-господарях. Поза клітинами господаря вірусна частинка не проявляє ніяких ознак життя: не харчується, не дихає, не росте, не розмножується. Проте, проникнувши в клітину, вірус “підпорядковує” її собі, примушує виробляти нові вірусні частинки, це приводить клітину до загибелі, а вірусні частинки, що звільнилися, заражають нові клітини.
Рис. 1. Форма й відносні розміри вірусів тварин. Віруси, що містять ДНК: 1 – поксвірус; 2 – іридовірус; 3 – герпесвірус; 4 – аденовірус; 5 – паповавірус; віруси, що містять РНК: 6 – па-раміксовірус; 7 – ортоміксовірус; 8 – коронавірус; 9 – арена-вірус; 10 – лейковірус; 11 – реовірус; 12 – рабдовірус; 13-тогавірус.
Віруси є паразитами, викликають у своїх господарів ті чи інші захворювання, у рослин – листову мозаїку, затримку зростання, що приводить до зниження урожаю. До серйозних захворювань тварин можна віднести ящур великої рогатої худоби, бешихове запалення у свиней, чуму птахів і міксоматоз у кролів. Вірусами є більшість із хвороб людини – грип, кір, краснуха, свинка, віспа, поліомієліт тощо.
Разом з тим є віруси, що вражають деякі бактерії. їх називають бактеріофагами, або просто фагами.
Шляхи й механізми еволюції вірусів остаточно не встановлені. Властивості вірусів описуються криптограмою. Віруси різко відрізняються від усіх інших форм життя. За будовою та організацією вони є нуклеопротеїдними частинками, за способом репродукції – внутрішньоклітинними паразитами. Будучи автономними генетичними структурами, віруси мають низку атрибутів життя, у тому числі такі важливі, як здібність до еволюції. Віруси – об’єкт молекулярної біології.
Більш детальне знайомство з живими істотами ми почнемо з царства дробянки.