ЧАРІВНА ПАЛІТРА
ОРІЄНТОВНІ ПЛАНИ-КОНСПЕКТИ УРОКІВ
Тема 1. МОВА ГРАФІКИ ТА ЖИВОПИСУ
Урок № 5. ЧАРІВНА ПАЛІТРА
Мета:
– надати учням початкові уявлення про живопис як вид образотворчого мистецтва, ознайомити з художніми матеріалами та інструментами художника-живописця;
– розвивати кольоросприйняття ока, уміння аналізувати, розповідати про побачене, формувати естетичні почуття, смак, активізувати ініціативу учнів;
– виховувати любов до творів образотворчого мистецтва.
Оснащення
– Матеріали та інструменти: папір для
– Зоровий ряд: репродукції картин, виконаних у певній техніці (І. Шишкін “Дуби” (олія), А. Остроумова-Лебедєва “Олександрівський палац у Дитячому Селі” (акварель), П. Пікассо “Хлопчик з собакою” (гуаш)); мапа країни Образотворчого мистецтва.
– Літературний ряд: загадка про фарби.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Сьогодні ми пригадаємо інструменти
Намалювати можна нею
Будинки, хмари і поля.
Зелену затишну алею,
Високі гори і моря.
Зачарувати можна нею –
Така вона чудова й гарна!
Ти знаєш, як зовуть цю фею?
Її зовуть, звичайно… (фарба).
4. ВИКЛАДАННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель. Пам’ятаєте нашу подорож до країни Образотворчого мистецтва? Другим містом, у яке ми потрапили, було місто Живопис. (Демонструється мапа країни Образотворчого мистецтва.)
Сьогодні ми детальніше ознайомимося з помічниками художників-живописців, які мешкають у цьому чудовому місті. З деякими матеріалами та інструментами вам вже доводилось працювати. Пригадайте з якими. Так, це фарби та пензлі. Велика родина у фарб – це акварельні фарби, гуашеві, акрилові, олійні та багато інших. Вони всі дуже різні та вимагають до себе уважного ставлення. Вам вже відома гуаш. Чи подобається вам ця фарба?
Гуаш – це фарба, яку розводять водою. Після висихання вона дає матову поверхню. Гуашеві фарби застосовують для малювання на білому та кольоровому папері. Роботи, виконані цими фарбами, можна виправляти, наносячи шар необхідної фарби на попередній, де допущена помилка. На відміну від гуаші, акварель легка і прозора. Нею ви теж вже користувалися для створення власних робіт. Назва цієї фарби пішла від латинського слова “аква” – вода. Воду в акварельному живописі використовують тільки для розведення фарби.
Роботи, виконані в техніці акварелі, ніби наповнені повітрям, адже крізь шар фарби можна побачити білизну паперу. Коли працюєш із нею, слід бути дуже обережним, щоб не забруднити її. Білила в акварелі не використовують, бо вони лишають фарбу прозорості та чистоти кольору. Подивіться, як використовує можливості акварелі художниця Анна Павлівна Остроумова-Лебедєва (демонстрування наочності). Природа на її роботі виглядає такою легкою, пронизаною повітрям.
Зовсім по-іншому виглядає робота Івана Івановича Шишкіна “Дуби” (демонстрування наочності), тому що вона написана іншими фарбами – олійними. Такі роботи називають олійним живописом. Олійні фарби виготовляють на основі лляної й конопельної олії. Ними пишуть на картоні, полотні, деревині або навіть металі. Ці фарби, на відміну від попередніх, дуже довго сохнуть, і для роботи з ними потрібні певні розчинники. Воду в олійному живописі зовсім не використовують.
Для роботи фарбами художникам-живописцям необхідні пензлі. Для художника дуже важливо правильно дібрати необхідні пензлі для роботи, тому що вони бувають дуже різними – з короткими чи довгими ворсинками, круглі й пласкі, товсті й тонкі. Пензлі – головний інструмент художника.
Якщо художник йде писати на природу, то обов’язково бере із собою дерев’яний ящик, який називається етюдник. Цей прилад для роботи також містить пензлі, фарби та палітру. Палітра – це невеличка дощечка. На ній змішують фарби під час роботи.
Ось ми й ознайомились з основними матеріалами та інструментами художника-живописця. Чи є у вас такі самі інструменти та матеріали на партах? От і добре. Сьогодні ми подивимося, як вони допоможуть нам створити гарні осінні роботи. Але спочатку перепочинемо перед роботою – проведемо фізкультхвилинку.
Фізкультхвилинка
5. ІНСТРУКТАЖ
Учитель. Перед роботою з будь-якою фарбою не забувайте добре промивати пензлик, щоб не забруднити решту фарб. Особливої уваги вимагає біла гуашева фарба. Вона дуже ніжна, і найменша кількість іншої фарби може забруднити її. Сьогодні ми намалюємо осінній сад. І цю роботу ми створюватимемо за допомогою наших помічників – пензлів та гуашевих фарб. Подивіться, скільки яскравих кольорів у нас за вікном! Намагайтеся передати цю красу у ваших роботах.
6. САМОСТІЙНА ПРАКТИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ УЧНІВ
Зображення осіннього саду гуашевими фарбами
7. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ
¦ Про що ми говорили сьогодні на уроці?
¦ Із якими матеріалами та інструментами познайомились?
¦ Які фарби використовують художники для створення своїх робіт?
¦ Що таке палітра? Навіщо вона потрібна художнику?
¦ Що таке етюдник? Коли художник працює з етюдником?
8. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Підбиття підсумків (загальна оцінка уроку, перегляд дитячих робіт, демонстрування кращих).
2. Визначення завдання для підготовки до наступного уроку: принести гуаш,
Альбоми, пензлики; розглянути колір та форму яблук.
3. Проголошення уроку завершеним.