ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ КЛІМАТУ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ. КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ І ТИПИ КЛІМАТУ МАТЕРИКА

Розділ II

МАТЕРИКИ

Урок № 44

Тема. ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ КЛІМАТУ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ. КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ І ТИПИ КЛІМАТУ МАТЕРИКА

Мета: спираючись на знання про основні кліматотворні чинники, охарактеризувати особливості клімату Північної Америки та сформувати в учнів систему знань про причини формування різних типів клімату на території материка; розвивати навички роботи та аналізу кліматичних карт, уміння складати порівняльну характеристику типів клімату на прикладі материка Північна Америка, вдосконалювати практичні навички

учнів працювати з тематичними картами; розвивати навички аналізу та синтезу матеріалу, що вивчається; удосконалювати навички роботи в групі та парі; виховувати інтерес до географічної науки.

Обладнання: фізична карта світу, атласи, підручники, кліматична карта Північної Америки, схеми, кольоровий папір, маркери, аркуші.

Тип уроку: комбінований.

Опорні та базові поняття: клімат, циркуляція атмосфери, сонячна радіація, торнадо, Великі рівнини, Середній Захід, Гольфстрім, Кордільєри, інверіо, верано.

Географічна номенклатура: затоки: Гудзонова, Мексиканська, Аляска; острови: Гренландія, Ньюфаундленд, Великі

Антильські (Куба, Гаїті, Ямайка), Малі Антильські, Канадський Арктичний архіпелаг; півострови: Лабрадор, Флоріда, Каліфорнія, Аляска, Юкатан; Примексиканська низовина, Центральні і Великі рівнини; гори: Кордільєри (г. Мак-Кінлі), Скелясті, Аппалачі; течії: Лабрадорська, Каліфорнійська, Гольфстрім.

ЗМІСТ УРОКУ

I. Організаційний момент

Учитель перевіряє наявність в учнів на партах необхідного для уроку обладнання. Визначає разом з учнями мету і завдання уроку.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Прийом “Мікрофон”

– Який зв’язок існує між географічною широтою та кількістю сонячної радіації?

– Чому відбувається рух повітряних мас?

Прийом “Аукціон”

Учні називають чинники, що впливають на формування клімату.

Прийом “Географічна мозаїка”

– Атмосферна волога, яка випадає у вигляді дощу, снігу, граду або осідає на земну поверхню і всі предмети, що є на ній, у вигляді роси, інею, паморозі, називається… (Опади)

– Пересування повітря в горизонтальному напрямку під впливом різниці атмосферного тиску… (Вітер)

– Прилад використовується для вимірювання відносної вологості повітря… (Гігрометр)

– Постійні вітри, які дмуть від зон високого тиску в тропічних широтах до екватора… (Пасати)

– Водна оболонка Землі, утворена океанами, морями, річками, озерами, водосховищами, а також льодовиками, підземними водами, вологою атмосфери… (Атмосфера)

– Явище природи, що має нездоланний характер (ураган, землетрус, торнадо тощо)… (Стихія)

– Руйнівної сили вихор над суходолом, діаметром в кілька десятків метрів… (Смерч)

– Атмосферний вихор, який має низький тиск у центрі. З ним пов’язана нестійка хмарна погода з опадами… (Циклон)

III. Вивчення нового матеріалу

Учитель. Кожен з вас бачив на небі веселку. Вона має різні кольори. Уявіть, що вам дісталась частина цієї веселки (учням роздаються кольорові аркуші паперу, за якими вони формують шість груп, кожна група має свій колір).

1. Прийом “Мозковий штурм”

Згадайте те, що вам уже відомо про атмосферні процеси над материками, які ми вже вивчили. Яке спільне слово єднає всі ці ознаки? Так, клімат – це і є тема уроку. (Аркуш зі словом “клімат” прикріплюється до дошки.)

2. Прийом “Географічна розминка”

– Згадайте, що називається кліматом

– Зробіть узагальнення про основні кліматотворні чинники… (Аркуші з назвами чинників прикріплюються до дошки.)

3. Прийом “Географічна лабораторія”

Завдання (робота в групах за допомогою атласу та підручника). Як впливає на клімат материка кожен з цих чинників (кожна група методом жеребкування вибирає собі кліматотворний чинник).

– Географічна широта. В яких географічних широтах знаходиться Північна Америка? Кліматичні пояси материка. Як буде розподілятися кількість сонячної радіації на материку? Випишіть температури повітря з півночі на південь.

– Вітри. Як повітряні маси рухаються на материк з півночі, півдня, заходу, сходу. Зробіть загальний висновок.

– Течії. Які течії є біля берегів материка? Як вони впливають на кількість опадів?

– Рельєф. Поясніть, як рельєф на заході та сході материка буде впливати на формування клімату? Зробіть загальний висновок.

– Океани. Який вплив на клімат материка матимуть океани? Який із океанів матиме більший вплив? Чому? Зробіть загальний висновок.

– Опади. Кількість опадів на материку в його південній, північній, східній, центральній та західній частинах. Території, де випадає найбільша та найменша кількість опадів.

Після обговорення кожна група дає відповіді. Показники прикріплюються на карті.

4. Узагальнення роботи під керівництвом учителя

Учитель. Отже, Північна Америка витягнута в напрямку з півночі на південь на кілька тисяч кілометрів, тому лежить в усіх кліматичних поясах, крім екваторіального. Рівнинність території сприяє проникненню в глиб материка як арктичних, так і тропічних повітряних мас. Кордільєри є перепоною для проникнення на рівнинну територію материка вологих повітряних мас з Тихого океану. Більша частина Північної Америки лежить в субарктичних і помірних широтах. Тому, на відміну від Південної Америки, тут переважає не пасатний, а західний перенос повітряних мас, в якому безперервно рухаються циклони та антициклони. Особливо велике значення ці атмосферні вихори мають у північній частині материка взимку. Під впливом близькості морів та океанів, особливостей розміщення різних форм рельєфу формуються не однакові режими опадів, їх кількість і температура в одному і тому ж кліматичному поясі. Тому в помірному, тропічному та субтропічному кліматичних поясах виділяють кліматичні області.

5. Прийом “Мікрофон”

Висновок про вплив кліматотворних чинників.

6. Прийом “Мозковий штурм”

Характеристика кліматичних поясів (за планом у довіднику учня).

Під час характеристики кліматичних поясів слова “іверіо” (вологе літо), “верано” (жарка зима), “торнадо” прикріплюються на дошці.

7. Загальні висновки

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Прийом “Дерево рішень”

– Які кліматотворні чинники ви знаєте?

– Які повітряні маси і коли рухаються над Північною Америкою? Чому?

– Як морські течії впливають на клімат материка?

– В яких кліматичних поясах розташована Південна Америка? Північна Америка?

– Якого кліматичного поясу немає в Північній Америці, але він є в Південній Америці?

– Який клімат в Кордільєрах?

V. Підсумок уроку

Прийом “Експрес-тест”

1. Північна Америка розташована у всіх кліматичних поясах від арктичного до:

А) тропічного; б) субекваторіального; в) екваторіального; г) антарктичного.

2. Океан, з якого одержує вологу велика частина Північної Америки?

А) Тихий; б) Індійський; в) Атлантичний; г) Північний Льодовитий.

3. На островах Канадського Арктичного архіпелагу випадає стільки опадів, скільки на півострові:

А) Аляска; б) Лабрадор; в) Каліфорнія; г) Флоріда.

VI. Домашнє завдання

– Опрацювати відповідний текст у підручнику.

– Написати “Лист двійочника”.

– Підготувати повідомлення на тему “Щоб змінилося у зволоженні Північної Америки, якби Кордільєри були розташовані на сході материка?”

Додатковий матеріал до уроку

– Найрізкіший спад температури, що відбувся протягом доби, був зареєстрований 23-24 січня 1916 року в американському штаті Монтана. Він склав 56 °С: від +7 до -49 °С.

– Швидкість вітру в 371 кілометрів на годину зареєстрована на горі Вашингтон (штат Нью-Гемпшір, США) 12 квітня 1934 року. Рекордна швидкість вітру на рівнині – 333 кілометри на годину – була відмічена 8 березня 1972 року на базі американських ВПС у Тулі, Гренландія. Найбільша швидкість під час смерча – 450 кілометрів на годину – зафіксована 2 квітня 1958 року в штаті Техас, США.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ КЛІМАТУ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ. КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ І ТИПИ КЛІМАТУ МАТЕРИКА