ЦІЛІСНІСТЬ ПРИРОДИ. РОЛЬ ПРИРОДНИЧИХ ЗНАНЬ У ФОРМУВАННІ НАУКОВОЇ КАРТИНИ СВІТУ. НАУКИ, ЩО ВИВЧАЮТЬ ПРИРОДУ
УРОК 30. ЦІЛІСНІСТЬ ПРИРОДИ. РОЛЬ ПРИРОДНИЧИХ ЗНАНЬ У ФОРМУВАННІ НАУКОВОЇ КАРТИНИ СВІТУ. НАУКИ, ЩО ВИВЧАЮТЬ ПРИРОДУ
Мета: узагальнити та систематизувати знання про компоненти природи та їх взаємозв’язки; сформувати загальні уявлення про природничі науки та об’єкт їх вивчення; сприяти розумінню ролі природничих знань у формуванні наукової картини світу; розвивати уміння наводити приклади взаємозв’язків в природі, визначати галузі дослідження природничих наук; виховувати уважність, творчість, відповідальність за майбутнє природи.
Обладнання:
Основні поняття: біосфера, природний комплекс, астрономія, біологія, фізика, екологія, хімія, географія.
Тип уроку: узагальнення й систематизації знань.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Перевірка домашнього завдання
Обговорення плакатів “Бережіть природу!”
Робота в парах. Обмін зошитами з тестовими запитаннями, виконання завдань, перевірка.
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
На Сході є така повчальна притча. Одного разу до трьох сліпих мудреців
Світ, що нас оточує, – це єдиний організм. У ньому все взаємопов’язано в єдине ціле тисячами видимих та невидимих нитей. Невдало доторкнешся до однієї – і світ зміниться. А якщо порвеш? Що нас очікує у майбутньому?
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Цілісність природи
Завершуючи вивчення курсу природознавства, ви мали змогу переконатися в тому, що людину завжди й всюди оточують системи – штучні, створені нею самою, або природні.
Завдання 1. Пригадайте та назвіть властивості систем.
На уроках географії в 6 класі ви дізналися, що найбільш складною природною системою нашої планети є географічна оболонка. У ній представлено безліч видів взаємодій на рівні води, повітря, грунтів, рослин, тварин, гірських порід та мінералів. Жодна зі створених людиною систем, починаючи з автомобіля і до величезного мегаполісу, не може порівнятися за складністю до цього витвору природи. Географічна оболонка – це найбільший природний комплекс на Землі, що поділяється на менші за розміром системи – зональні та азональні природні комплекси. Природні комплекси у межах географічної оболонки взаємодіють між собою. А всі елементи природних комплексів – “цеглинки” єдиного цілого. Якщо зруйнувати хоча б одну цеглинку, решта зміниться, причому, як правило, не в кращу сторону.
Завдання 2. Наведіть приклади, які доводять цілісність природи.
Ось чому для того, щоб жити в гармонії з навколишнім середовищем, людині важливо зрозуміти та вивчити закони природи.
2. Роль природничих знань у формуванні наукової картини світу.
Науки, що вивчають природу
Отже, не можна зрозуміти навколишній світ, якщо вивчати його частинами, адже природа – це єдиний організм. Природу вивчають багато наук, їх надбання об’єднують для пізнання світу.
Астрономія – наука про Всесвіт, його будову і розвиток.
Біологія – сукупність наук про живу природу.
Географія – наука про природу земної поверхні, про населення та його господарську діяльність.
Екологія – наука про взаємозв’язок між живими організмами і середовище їх існування.
Фізика – наука про найбільш загальні закони та закономірності природи.
Хімія – наука про будову та властивості речовин, їх перетворення.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Завдання 3. Складіть опорну схему “Природознавство та предмети природничого циклу”. Підпишіть вздовж стрілочок основні поняття, які є базовими для кожної науки та були вивчені в курсі “Природознавство”.
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати параграф.
2. Об’єднатися у дві команди для проведення природознавчого КВК, обрати капітанів. Підготувати: назву команди, девіз, емблему, привітання, запитання.
Уроки 31-34. Екскурсії
Урок 35. Резерв