Давальний відмінок – СЕМАНТИЧНІ ФУНКЦІЇ ВІДМІНКІВ
ІМЕННИК
СЕМАНТИЧНІ ФУНКЦІЇ ВІДМІНКІВ
Давальний відмінок
У мові з давальним відмінком пов’язане вираження функції адресата. Це значення формується іменником – другорядним членом, який перебуває у постпозиції, рідше препозиції, щодо дієслова-присудка Лексичне наповнення відмінкових форм передбачає обов’язкову номінацію осіб, в інтересах яких відбувається дія. Відхід від номінації осіб можливий лише за умови метафоризації, персоніфікації понять.
Давальний відмінок відтворює функцію адресата у так званих семантичних
Дієслова, які беруть участь у вираженні адресата, об’єднуються в окрему групу на підставі спільної інваріантної семи давання, напр.: давати, передавати, дарувати, платити, продавати, позичати, вручати, пропонувати, надсилати, відносити,
Іноді сема адресатності може формуватися залежно від контексту. Дієслова нести, читати, писати, жати, везти, тиснути, одробляти, накладати, залишати тощо не характеризуються “давальною спрямованістю”, однак повністю заперечити її відсутність не можна, бо “кожну дію чи стан, оскільки вони регулюються свідомістю, можна адресувати комусь” напр.: “Весна для всіх настала, Дарунки всім несе вона” (Леся Українка); “Шкода, що я десятого повинний їхати,- везти свій крам показувати своїй неньці” (Панас Мирний); “Мені почулося, неначе край прибою Поему моря юнакам чита… ” (М. Нагнибіда). Контекстне розширення кола дієслів “давальної семантики” спричиняє в останніх поступову втрату, “розмивання” семи конкретної безпосередньої дії, що є необхідною умовою значення адресатності. Тому сполучуваність відмінкової форми з опорним дієсловом такого типу має наслідком формування узагальненого значення адресатності, яке нівелюється під впливом об’єктного значення. Таким чином формуються адресатно-об’єктні відношення, при яких функцією об’єкта іменник у формі давального відходить з безпосередньої постпозиції щодо дієслова далі, на периферію речення, напр.: “Директор сидить окремо… Я йому голосно читаю” (Ю. Яновський).
Поглиблення опозиційних відтінків і формування об’єктно-адресатних відношень відбувається тоді, коли давальний, номінуючи істоти або персоніфіковані поняття, залежить від дієслова з домінуючою семою волевиявлення, сприяння, напр.: шкодити, вірити, бажати, заздрити, мститися, загрожувати тощо. Дієслова об’єднуються в ряд на підставі семантико-синтаксичної ознаки фінальної спрямованості, яка має більш нівельований характер, ніж у ряду дієслів із семою давання, що формує значення адресата. Відтінок об’єктного значення виникає, коли іменник-адресат потрапляє в позицію другорядного члена, який називає об’єкт сильнокерованої дії. Невідповідність граматичної семантики дієслова – присудка синтаксичній позиції керованого ним іменника викликає не об’єктні, а об’єктно-адресатні відношення, напр.: “Понад двадцять років мстив панам Кармалюк” (журн.); “Знав наш батько, що загрожує султан королеві війною” (З. Тулуб); “Не вір нікому. не буде жалю” (Марко Вовчок); “Не вір собаці, бо укусить” (М. Номис); “…підрісши, заглядали вони (Данило, Флегонт та Харитон) крізь щілини паркана і тяжко заздрили гімназистам” (Ю. Смолич).
В односкладних реченнях, які відтворюють внутрішній фізіологічний або психічний стан особи, що існує незалежно від її волі, давальний відмінок у ролі придієслівного члена виконує функцію суб’єкта семантико-синтаксичної структури речення, напр.: “Миколі не працювалося… Поглядав раз по разу до хати” (І. Чендей); “Соломії сьогодні щастило. В болгарина не робили, бо було якесь місцеве свято, і вона пішла в горниці прохати за Остапа” (М. Коцюбинський); “7м стало на душі радісно, весело” (І. Нечуй-Левицький); “Гостям було занадто тісно й жарко, Неначе помідорам в парнику” (В. Терен); “Добре тому, хто в дорозі,- лежить собі на возі” (прислів’я).
Носій стану, виражений давальним,- особа пасивна, дієслівна ознака, що спрямовується до неї, не досягає її В умовах реального відтворення плану змісту іменник – носій стану, перебуваючи у валентному зв’язку з присудком – предикатом, набуває додаткового значеннєвого відтінку об’єкта, зумовленого структурною організацією речення. З одного боку, функція суб’єкта закріплюється підметовою позицією залежного від присудка іменника, що номінує особу-суб’єкт і вжитий у формі давального, напр.: “Багатому та чубатому скрізь весело” (прислів’я); “І кожному було шкода своєї широкої садиби” (В. Терен); “Так мені добре, як, мабуть, нікому, От, здається, зазеленію” (В. Терен); “Йому вже було досадно на себе” (М. Коцюбинський) ; “Йому було сором дивитися людям в очі” (Г. Хоткевич).
З другого боку, давальний, номінуючи суб’єкт, може зайняти постпозитивну щодо присудка позицію. У таких випадках відтінок об’єктності посилюється, бо спроектований як валентністю присудка, так і об’єктною позицією залежного іменника, напр.: “Весело землі: Цвіте, красується цвітами, Садами темними, лугами” (Т. Шевченко)? “Надумавсь Вовк, що жить йому погано” (Л. Глібов); “Щороку сутужно Хомі… а цього року таки зовсім погано” (М. Коцюбинський); “Добре тому ковалеві, що на обидві руки кує” (прислів’я); “І добре Хариті на ниві і лячно” (М. Коцюбинський).
У внутрішньо-синтаксичній структурі односкладного речення відмінкова форма давального у функції пасивного суб’єкта є другорядним членом, підпорядкованим головному, роль якого виконує присудок – предикат. Останній може бути виражений широким колом морфологічних одиниць. Так, синтаксична функція присудка може здійснюватися безособовими дієсловами, напр.: “Мирославі ще якось щастило” (А. Головко); “Мені здається, що се я, що се ж та молодість моя” (Т. Шевченко); “І мріється йому, що то – така сила золотого терену зародила в густому, небесному тернику” (С. Васильченко); “А Степану мріялось, снувалось у думках” (В. Вільний).
Іноді безособові дієслова можуть поєднуватися з прислівниками добре, погано, напр.: “…і на серці в Гната ставало так погано, прикро, болісно” (М. Коцюбинський); “Килина співала, поглядаючи на дівчат, і ставало їй добре, і голос у ній тремтів од хвилювання” (Є. Гуцало). Часто вираження суб’єктно-об’єктних відношень відбувається при присудках – предикатах, виражених прислівниками весело, радісно, тепло, холодно, досадно, сумно, жаль, однаково тощо, напр.: “Гніздам порожньо на вітах, Колисаються намарне” (В. Терен); “…сумно було їй дивитися на цей присмерк” (М. Хвильовий); “…мабуть, греблі жаль зробилося мені” (О. Олесь); “І пташкам воля, в чистім полі І пташкам весело літать” (Т. Шевченко); “Мені однаково, Чи буду я жить в Україні, чи ні” (Т. Шевченко). Ускладнене значення суб’єкта стану – потенційної дії передає давальний відмінок, підпорядкований модальним допоміжним словам треба, слід, варто, потрібно -, бажано, необхідно, можна, доводиться, хочеться та інфінітивному предикатові дії, напр.: “їй хотілося подивитись на його обличчя, прочитати там нове” (М. Коцюбинський); “Хотілося мені вас побачити” (Є. Плужник); “Його праця може бути інтересною, і йому варто допомогти” (М. Коцюбинський); “Не можна Мотрі нікуди очей показати” (Панас Мирний); “Вона вже знала, яка доля чекала на її дитину. Доведеться їй топтати материну стежку” (М. Коцюбинський).
Подвійні відношення формуються, коли присудок виражений автономно-допоміжними дієсловами таланити, фортунити, подобатися, щастити, належати тощо з інфінітивами або без них, напр.: “Хай їм щастить наловити риби” (М. Рильський); “Не можна сказати, щоб так уже подобалося Ліні тут цілоденно ковтати підняту бульдозерами куряву” (О. Гончар); “Був ]Довбуш| дуже веселий, бо таланило йому дивовижно” (В. Гжицький); “Як належить справжньому українцеві, хазяїн коротко і неквапливо відповідав на запитання гостя” (3. Тулуб).
Зрідка в ролі опорного члена синтаксичної конструкції, що відтворює значення пасивного суб’єкта, вживаються слова властивий, притаманний, ненависний. У цій ситуації для змістової завершеності присудок може мати додатковий залежний іменник на позначення особи або предмета, напр.: “О. Гончару притаманний особливий, неповторний стиль…” (з газ.); “…чуття та свідомість землі не властиві одвіку, А як багато речей розмаїтих вона породила” (М. Зеров).
Related posts:
- Кличний відмінок – СЕМАНТИЧНІ ФУНКЦІЇ ВІДМІНКІВ ІМЕННИК СЕМАНТИЧНІ ФУНКЦІЇ ВІДМІНКІВ Кличний відмінок Кличний відмінок, або вокатив, за змістом і синтаксичними функціями близький до називного відмінка. Частина його форм, зокрема іменники середнього роду та іменники в множині, подані через називний відмінок, флексію мають іменники чоловічого та жіночого роду, які здебільшого є назвами осіб, напр.: “Роде наш красний, роде наш прекрасний! Признаваймося, не […]...
- Називний відмінок – СЕМАНТИЧНІ ФУНКЦІЇ ВІДМІНКІВ ІМЕННИК СЕМАНТИЧНІ ФУНКЦІЇ ВІДМІНКІВ Називний відмінок Серед семи відмінків української мови центральним є називний, з яким пов’язана номінація будь-якого об’єкта навколишньої дійсності. Особливе місце називного з-поміж інших відмінків зумовлене тим, що в системі виражальних засобів предмета повідомлення останній позначає суб’єкт думки, тобто вказує на безпосереднього виконавця дії – особу або предмет, від яких виходить дія, […]...
- Знахідний відмінок – СЕМАНТИЧНІ ФУНКЦІЇ ВІДМІНКІВ ІМЕННИК СЕМАНТИЧНІ ФУНКЦІЇ ВІДМІНКІВ Знахідний відмінок Знахідному відмінкові належить провідна роль у вираженні функції об’єкта, охопленого дією, або об’єкта прямої дії. За семантичними зв’язками і можливостями в цьому значенні він становить узагальнюючу ланку в системі відмінків слов’янських мов У структурі вислову об’єктна функція знахідного передається відмінковою формою іменника, який позначає конкретні, не існуючі поза людською […]...
- Орудний відмінок – СЕМАНТИЧНІ ФУНКЦІЇ ВІДМІНКІВ ІМЕННИК СЕМАНТИЧНІ ФУНКЦІЇ ВІДМІНКІВ Орудний відмінок Орудний відміток спеціалізується на вираженні функції інструменталя, іншим відмінкам ця семантична ознака не властива. Формування вказаного значення відбувається при дієсловах-присудках із семою активної конкретної фізичної дії, яка виконана над конкретним реальним об’єктом інструментом, названим іменником з предметним значенням, напр.: “Сказав, як цвяхом прибив” (прислів’я); “Кує зозуля. Б’є молоточком у […]...
- Місцевий відмінок – СЕМАНТИЧНІ ФУНКЦІЇ ВІДМІНКІВ ІМЕННИК СЕМАНТИЧНІ ФУНКЦІЇ ВІДМІНКІВ Місцевий відмінок Місцевий відмінок уживається тільки з прийменниками, і це є його невід’ємною синтаксичною ознакою. Він поєднується з п’ятьма прийменниками: в(у), на, при, по, о(об), не розширюючи кола прийменникових сполучень. Ця стабільна кількість становить ще одну специфіку місцевого відмінка. У структурі речення місцевий виконує роль детермінанта і залежить не від окремого […]...
- ТРАНСПОЗИЦІЙНІ ФОРМИ ВІДМІНКІВ ІМЕННИК ТРАНСПОЗИЦІЙНІ ФОРМИ ВІДМІНКІВ Транспозиція відмінків пов’язана з особливим класом назв граматичної предметності, до якого належать абстрактні іменники – деривати. Як опорні компоненти субстантивних словосполучень, вони з’являються внаслідок синтаксичної деривації присудка, вираженого дієсловом або прикметником, пор.: Учень прийшов – прихід учня; Господиня рада – радість господині. Синтаксична деривація поповнює парадигму засобів вираження, відтворюючи зв’язки між […]...
- СЕМАНТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ДІЄСЛОВА ДІЄСЛОВО 2. СЕМАНТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ДІЄСЛОВА Дієслово-носій динамічної ознаки, тобто представленої як дія або процес, що має певні часові показники: тривалість, нетривалість, початок процесу, ознаку закінченості і под. У реченні Людина ходить дієслово ходить називає ту ознаку, яка тимчасово або постійно характеризує людину,- спосіб пересування (Людина задумливо ходить – тимчасова ознака; Людина ходить, тобто має здатність […]...
- Граматична категорія роду – ТРАНСПОЗИЦІЙНІ ФОРМИ ВІДМІНКІВ ІМЕННИК ТРАНСПОЗИЦІЙНІ ФОРМИ ВІДМІНКІВ Граматична категорія роду Категорія роду іменника покликана реалізувати в реченні його граматичні зв’язки, узгодити синтаксично залежні форми слів з іменником, що їх означає. У системі мови вона знаходить вираження в численних формах слів, які мають різне функціональне призначення; категорії роду не властива універсальність значень – типових однорідних функцій, характерних для всієї […]...
- Possessive Case. Присвійний відмінок – The Noun. Іменник Англійська мова The Noun. Іменник Possessive Case. Присвійний відмінок Присвійний відмінок іменників використовується для відповіді на запитання чий? чия? чиє? чиї?. Присвійний відмінок утворюється таким чином: Іменник в однині ‘s Boy – boy’s Vicky – Vicky’s Іменник у множині, який має закінчення – s S’ Boys – boys’ Tourists – tourists’ Іменник у множині, який […]...
- Особливості давального і місцевого відмінків Тема. Особливості давального і місцевого відмінків. (Вправи 130-133). Мета. Повторити спосіб розпізнавання іменників родового, називного та знахідного відмінків. Ознайомити учнів з особливостями відмінювання іменників у давальному та місцевому відмінках. Формувати уміння та навички розрізняти в тексті іменники у давальному та місцевому відмінках. Розвивати пізнавальну активність при вивченні нового матеріалу. Виховувати допитливість, зацікавленість особливостями рідної мови. […]...
- Темпоральні прийменники – СЕМАНТИЧНІ ТИПИ ПРИЙМЕННИКІВ – ПРИЙМЕННИК ПРИЙМЕННИК 4. СЕМАНТИЧНІ ТИПИ ПРИЙМЕННИКІВ Темпоральні прийменники У сучасній українській мові налічується 38 темпоральних прийменників, причому більшість із них (23) формально споріднені з просторовими, пор.: біля, близько, в, від (од), впродовж, вслід за, слідом за, до, з, за, коло, між (межи), поміж (помежи), на, над, перед, під, по, при, проти, серед, посеред, через. Решта (15) […]...
- Логічні прийменники – СЕМАНТИЧНІ ТИПИ ПРИЙМЕННИКІВ – ПРИЙМЕННИК ПРИЙМЕННИК 4. СЕМАНТИЧНІ ТИПИ ПРИЙМЕННИКІВ Логічні прийменники Логічні прийменники – це особливий семантичний тип прийменників. З просторовими й темпоральними їх єднає лише семантична ознака контактність – дистантність, яка модифікується в них в ознаку одночасності – різночасності. Саме вона зближує логічні прийменники з темпоральними. Логічні прийменники виражають такі різновиди логічного зв’язку між явищами: відношення причини, мети, […]...
- Розрізнення відмінків іменників. Відмінність родового і знахідного відмінків Тема. Розрізнення відмінків іменників. Відмінність родового і знахідного відмінків. (Вправи 120-125). Мета. Формувати уміння та навички розрізнення відмінків іменників: різниця у значенні та питаннях родового та знахідного відмінків. Розвивати спостережливість і вміння на основі спостережень робити самостійні висновки. Виховувати патріотичні почуття на матеріалі текстів вправ. Обладнання: таблиця закінчень іменників родового і знахідного відмінків, диск до […]...
- ЛЕКСИКО – СЕМАНТИЧНІ КАТЕГОРІЇ ВІДНОСНИХ ПРИКМЕТНИКІВ ПРИКМЕТНИК 5. ЛЕКСИКО – СЕМАНТИЧНІ КАТЕГОРІЇ ВІДНОСНИХ ПРИКМЕТНИКІВ Ознака, передана відносним прикметником, належить до тих властивостей предмета, які не мають якісної і кількісної міри вияву, не підлягають змінам, тобто є абсолютними, пор.: стіл дорогий (може бути дорожчим і найдорожчим) і стіл дерев’яний. їх існування не становить індивідуальну первинну предметну особливість, що вирізняє її носія з-поміж […]...
- Розрізнення відмінків іменників ІМЕННИК & 15. Розрізнення відмінків іменників … У козаків і музика була Оксана Пахльовська 120. 1. Прочитай вірш. Чим уславилося українське козацтво? Не тільки зброя, ох, не тільки зброя, А в козаків і музика була. Такі литаври – не піднімуть троє, Такі цимбали – запрягай вола. Стрибали на вибоях тулумбаси, Дзвеніла скрипка і гула дуда… […]...
- Розрізнення відмінків іменників з однаковими закінченнями. (Вправи 107-110) Тема. Розрізнення відмінків іменників з однаковими закінченнями. (Вправи 107-110). Мета. Ознайомити учнів зі способами розрізнення давального і місцевого відмінків жіночого роду на – а (-я); виробляти в учнів уміння розрізняти відмінкові закінчення іменників. Обладнання: поштові конверти (чисті), ілюстрації з історії Запорізької Січі, індивідуальні картки. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. Вправа “Крісло […]...
- Просторові прийменники – СЕМАНТИЧНІ ТИПИ ПРИЙМЕННИКІВ – ПРИЙМЕННИК ПРИЙМЕННИК 4. СЕМАНТИЧНІ ТИПИ ПРИЙМЕННИКІВ Просторові прийменники Просторові прийменники становлять основний тип, тому що вони поєднуються з іменниками конкретної семантики, які формують ядро іменника як лексико-граматичного класу слів, досить детально диференціюють значення, об’єднують найбільшу кількість одиниць і служать базою для формування інших типів прийменників. Серед основних семантичних ознак дослідники виділяють такі: безпосереднє місце перебування чи […]...
- РОЗРІЗНЕННЯ ВІДМІНКІВ ІМЕННИКІВ З ОДНАКОВИМИ ЗАКІНЧЕННЯМИ Урок 30. РОЗРІЗНЕННЯ ВІДМІНКІВ ІМЕННИКІВ З ОДНАКОВИМИ ЗАКІНЧЕННЯМИ Мета: закріпити знання учнів про відмінювання іменників; ознайомити із способами розрізнення давального і місцевого відмінків; розвивати мовленнєві вміння; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до Батьківщини. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Знов день почався, діти. Всі зібрались на урок. Тож пора нам поспішати – Кличе в подорож […]...
- РОЗРІЗНЕННЯ ВІДМІНКІВ ІМЕННИКІВ З ОДНАКОВИМИ ЗАКІНЧЕННЯМИ РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ІМЕННИК & 16. РОЗРІЗНЕННЯ ВІДМІНКІВ ІМЕННИКІВ З ОДНАКОВИМИ ЗАКІНЧЕННЯМИ Як розрізнюють відмінки іменників з однаковими закінченнями? 107. 1. Пригадай, як підписуємо поштовий конверт. Розкажи, у якому відмінку вживають іменники, що називають прізвище, ім’я та по батькові людини, якій адресують листа. Розрізняй значення слів адресат і адресант. Слово про […]...
- Розрізнення називного і знахідного відмінків Тема. Розрізнення називного і знахідного відмінків. (Вправи 126-129.) Мета. Ознайомити учнів зі способами розрізнення називного і знахідного відмінків іменників. Формувати уміння розрізняти відмінкові закінчення іменників. Виховувати повагу до рідної країни, її історії. Обладнання: таблиці, сучасні грошові одиниці, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності. Привітання, побажання хорошого настрою. Висловлювання дітьми їхніх очікувань […]...
- Розбір дієприслівника як особливої форми дієслова – Дієприслівник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприслівник як особлива форма дієслова Розбір дієприслівника як особливої форми дієслова Послідовність розбору 1. Слово. 2. Частина мови. 3. Вид. 4. Від перехідного чи неперехідного дієслова утворений. 5. Синтаксична роль. Сон, Улетівши до хати, бере Харитю під своє крило (М. Коцюбинський). Зразок розбору Улетівши – особлива незмінювана форма дієслова – дієприслівник; доконаного виду, […]...
- Стилістичні функції відмінкових форм іменника Стилістика української мови Стилістичні функції відмінкових форм іменника Усі іменники мають граматичне значення відмінків. Кожна відмінкова форма іменника виражається або однією фонемою (найчастіше) чи двома, трьома фонемами, або відмінкові форми певної групи іменників нульові, не звукові (у незмінних словах). Відмінок – граматична (морфологічна) категорія слів, які належать до іменних частин мови. Цією категорією виражаються різні […]...
- Не з дієприкметниками – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Не з дієприкметниками 1. Не є префіксом і пишеться разом, якщо дієприкметник виступає в ролі означення і не має залежних слів. Плаче жінка з діточками в НеТопленій хаті (Т. Шевченко). 2. Не є часткою і пишеться окремо, якщо дієприкметник: А) виступає в ролі присудка. Хата Не метена (Народна […]...
- Функції. Властивості функції: нулі функції, проміжки знакосталості, зростання і спадання функції УРОК № 19 Тема. Функції. Властивості функції: нулі функції, проміжки знакосталості, зростання і спадання функції Мета уроку: закріпити знання учнів про означення поняття нулів функції, проміжків знакосталості, функції, що зростає або спадає на проміжку, а також про способи відшукання названих характеристик функції у випадках, якщо функція задана графічно або аналітично. Закріпити вміння учнів виконувати дії […]...
- Стилістичні функції підмета й присудка СТИЛІСТИКА СИНТАКСИСУ § 25. Стилістичні функції підмета й присудка Простий дієслівний присудок виражений: – дієсловом дійсного, умовного або наказового способу: І я Б гуЛяв у зеленому гаю; – складеною формою майбутнього часу: Я Буду вчитися! – інфінітивом: Жити – Вітчизні Служити; – безособовим дієсловом: Ворога Розбито; – фразеологізмом: Я Біг не чуючи ніг; Складений дієслівний […]...
- Структурно-семантичні й стилістичні фактори формування фразем Розділ 9 ФОРМУВАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ФРАЗЕОЛОГІЇ § 28. Структурно-семантичні й стилістичні фактори формування фразем Крім власне (переважно) семантичних факторів (метафора, метонімія, синекдоха), значною мірою соціальних (евфемізація, дисфемізація), є ще низка фразеотворчих чинників, орієнтованих насамперед на план вираження вторинних стійких висловів. Така “оформлена сутність” виразно виявляється в евфонічній організації, симетричному розташуванні компонентів, співвідношенні слів-складників, деривації, тавтології, конденсації, […]...
- Лексико – семантичні групи слів і їх стилістика Стилістика української мови Лексико – семантичні групи слів і їх стилістика До лексичного складу мови належать певні групи повнозначних слів з неоднаковою семантикою. їх прийнято називати лексико – семантичними. Лексико – семантичні групи слів – такі групи повнозначних слів, кожна з яких своєрідна лексично, семантично і за виконуваними стилістичними функціями. Лексико – семантичні групи слів […]...
- Вправи на визначення відмінків прикметників реченні Тема. Вправи на визначення відмінків прикметників реченні. (Вправи 229-233). Мета. Показати учням тісний морфологічний зв’язок прикметника з іменником, вчити визначати відмінок прикметника у реченні за допомогою відмінкової форми іменника. Розвивати мовленнєві вміння, розширювати словниковий запас учнів. Виховувати любов до рідного краю, його традицій Обладнання: диск до підручника, зразки різдвяних листівок. таблиця відмінювання іменників, пам’ятка “Як […]...
- Графік функції. Графічний спосіб задання функції Розділ 2. ФУНКЦІЇ & 20. Графік функції. Графічний спосіб задання функції У 6 класі ми вже розглядали графік залежності між двома величинами. Розглянемо поняття графіка функції. Приклад 1. Нехай дано функцію у = + 3, де -2 ≤ х ≤ 3. Знайдемо значення цієї функції для цілих значень аргументу і занесемо результати в таблицю: Х […]...
- Питання для самоконтролю – Члени речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Члени речення Питання для самоконтролю 1. Чим відрізняється речення від інших одиниць мови (звуків, морфем, слів)? 2. Назвіть основні ознаки речення. 3. Які речення називаються двоскладними? 4. Чому саме іменник у називному відмінку є основним способом вираження підмета? 5. Чим ще може бути виражений підмет? 6. Що […]...
- Перехідні й неперехідні дієслова – Дієслово Самостійні частини мови Дієслово Перехідні й неперехідні дієслова Перехідні дієслова означають таку дію, яка переходить на інший предмет: посадила калину, місив глину, читав листа. Перехідні дієслова вимагають після себе форми іменника або займенника (чи іншого повнозначного слова, що виступає в ролі іменника) у знахідному відмінку без прийменника: дати дорогу, побачити тебе, насварив чергових (слова при […]...
- Відмінки іменників (повторення). Кличний відмінок. Типи відмін іменників І СЕМЕСТР ІМЕННИК Урок № 20 Тема: Відмінки іменників (повторення). Кличний відмінок. Типи відмін іменників Мета: повторити вивчене про відмінки іменників, формувати вміння визначати відмінків іменників, ставити іменники в потрібній відмінковій формі; поглибити знання про кличний відмінок та його використання в реченнях зі звертаннями; систематизувати й узагальнити відоме про відміни іменників, пояснити, які іменники належать […]...
- СЕМАНТИЧНІ ТИПИ ПРИЙМЕННИКІВ – ПРИЙМЕННИК ПРИЙМЕННИК 4. СЕМАНТИЧНІ ТИПИ ПРИЙМЕННИКІВ Прийменникова система української літературної мови семантично багатопланова й неоднорідна. Семантичну класифікацію прийменників у сучасному мовознавстві здійснюють переважно на основі двох семантичних протиставлень: 1) динамічність – статичність; 2) контактність – дистантність. На думку мовознавців, ознака контактність – дистантність є основною, оскільки вона пронизує всю прийменникову систему, незалежно від лексичного наповнення відмінкових […]...
- Синтаксична роль іменників – Іменник Самостійні частини мови Іменник Синтаксична роль іменників Іменники в реченні виступають здебільшого підметами, додатками, обставинами, хоча можуть входити до складу складеного іменного присудка, бути неузгодженим означенням, прикладкою. Вони можуть входити до складу звертань, вставних конструкцій, різноманітних зворотів. Наприклад: Кобзарю, знаєш, нелегка епоха оцей двадцятий невгомонний вік (JI. Костенко) (іменник Кобзарю – звертання). Правду кажучи, я […]...
- Простий і складений присудки (іменний і дієслівний) – Просте речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте речення Простий і складений присудки (іменний і дієслівний) Присудком називається головний член речення, який означає, що говориться про підмет, і відповідає на питання Що робить підмет? що з ним робиться? який він є? хто або що він є? Підмет і присудок граматично взаємозалежні. Сила Іде знизу, од народного серця (С. Васильченко). […]...
- Двовидові й одновидові дієслова – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Двовидові й одновидові дієслова В українській мові є група дієслів, здатних виражати значення обох видів тією самою формою. Видова ознака цих дієслів морфологічно не виражена і виявляється тільки в контексті. Наприклад: Не хочу я Женитися (недоконаний вид), Не хочу я братись (Т. Шевченко). Ото Женився (доконаний вид) – І все (Л. Костенко). […]...
- Перехідні та неперехідні дієслова – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Перехідні та неперехідні дієслова Перехідні дієслова означають дію, яка спрямовується (переходить) на певний предмет, названий іменником або займенником у знахідному відмінку без прийменника: Виконати (що?) вправу; зустріти (кого?) друзів; прочитати (що?) книгу. Якщо присудок у реченні вживається із заперечною часткою Не, іменник ставиться не в знахідному, а в […]...
- Allgemeines. Загальні відомості – Das verb. Дієслово Німецька мова Das verb. Дієслово Allgemeines. Загальні відомості Дієслова в німецькій мові, як і в українській, змінюються за особами, числами, часами. Можуть вживатися в дійсній, умовній і наказовій формі, активній або пасивній: Das Kind geht in den Hof. (Дитина йде у двір.) Die Kinder gingen in den Wald. (Діти пішли в ліс.) Головна функція дієслова […]...
- СЕМАНТИЧНІ ЗАСОБИ В ХУДОЖНЬОМУ КОНСТРУЮВАННІ ХУДОЖНЄ КОНСТРУЮВАННЯ ОБ’ЄКТІВ ТЕХНОЛОГІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ 7. Загальні відомості про дизайн 7.7. СЕМАНТИЧНІ ЗАСОБИ В ХУДОЖНЬОМУ КОНСТРУЮВАННІ Художнє конструювання, на відміну від живопису, графіки і скульптури, не відображає дійсності у буквальному розумінні, воно створює дійсність, формує сферу традиційного етнопобуту. Народні майстри, ремісники і художники у свої твори крім функціонально-ужиткового призначення, пов’язаного з їхнім безпосереднім використанням, вносили […]...
- Обернені функції – ФУНКЦІЇ ТА ЇХНІ ВЛАСТИВОСТІ Формули й таблиці МАТЕМАТИКА ФУНКЦІЇ ТА ЇХНІ ВЛАСТИВОСТІ Обернені функції Дві функції називаються оберненими, якщо вони виражають ту саму залежність між змінними величинами, але в одній з них за аргумент прийнято х, а за функцію – у, в іншій – навпаки, тобто за аргумент прийнято у, а за функцію – х. Функції у = f(x) […]...