Дитинство. Підлітковий вік
Розділ 10 РОЗМНОЖЕННЯ І РОЗВИТОК ЛЮДИНИ
§ 49. Дитинство. Підлітковий вік
Дитинство. У новонародженого сформовані всі системи органів, проте рівень їх розвитку недостатній для самостійного задоволення потреб організму. Вдосконалення систем органів потребує часу, протягом якого всі умови, необхідні для життя дитини, створює дорослий.
Протягом першого року життя в малюка насамперед розвиваються скелетні м’язи і вдосконалюються нервові зв’язки, які забезпечують їх роботу. До кінця першого півріччя дитина навчається сидіти, до
Новонароджений може харчуватися лише материнським молоком, оскільки в його травній системі відсутні ферменти, які дають змогу перетравлювати іншу їжу. Вони синтезуються пізніше, і раціон дитини протягом 1,5-2 років змінюється. Починаючи з 6 міс. у дитини з’являються молочні зуби, що дає їй змогу поступово переходити до споживання
Для активних рухів необхідна енергія, тому вдосконалюються дихальна й серцево-судинна системи. У новонародженого дихання поверхневе й дуже часте (до 50 вд./хв.), у 3 роки малюк дихає значно глибше, частота дихання знижується вдвічі. Частота серцевих скорочень у новонароджених становить 140 уд./хв., у 1 рік – 120-125, у 3 роки – 105-110 уд./хв.
Мал. 49.1. Перші кроки завжди складні
Мал. 49.2. Гра – важливий етап розвитку дитини
З моменту народження до року зріст дитини збільшується в 1,5 рази, а маса – майже втричі. Змінюються пропорції тіла – відносна довжина тулуба, кінцівок й голови. Після трьох років темп росту дитини сповільнюється. У цей час дуже інтенсивно розвивається головний мозок, формується мовлення й мислення, тому великого значення набувають спілкування з дорослими та різноманітні ігри (мал. 49.2).
У дошкільний і початковий шкільний періоди триває інтенсивний фізичний і розумовий розвиток дитини. Дитина одержує багато інформації про навколишній світ, учиться аналізувати, узагальнювати, багато фантазує, копіює форми поведінки дорослих.
Підлітковий вік – час статевого дозрівання, що пов’язане з активацією статевих залоз. Зазвичай у дівчаток цей процес починається в 10-12 років і триває до 15-16 років, у хлопчиків – з 11-13 до 1618 років.
У хлопчиків значно підсилюються вироблення сім’яниками гормонів андрогенів, одним з яких є тестостерон. Сім’яники збільшуються, починають продукувати сперматозоїди. Виникають полюції – мимовільне виділення сперми. Зазвичай воно відбувається під час сну і свідчить про нормальний розвиток організму підлітка. Формуються вторинні статеві ознаки: фігура хлопчиків набуває характерних обрисів – широкі плечі й вузький таз, починають рости борода й вуса. Ріст посмугованих м’язів гортані змінює розташування її хрящів – з’являється кадик. Відбувається мутація голосу: голосові зв’язки подовжуються, голос стає нижчим.
У яєчниках дівчаток починається секреція естрогенів, стартує дозрівання яйцеклітин, з’являються менструації. До кінця статевого дозрівання вони стають періодичними. Виявляються вторинні статеві ознаки: тіло набуває округлих форм, ширшими стають тазові кістки, збільшуються розміри молочних залоз. У них розвиваються епітеліальні клітини, здатні виробляти молоко, розростається жирова тканина.
Зовнішнім проявом статевого дозрівання в обох статей є ріст волосся під пахвами і на лобку, поява вугрів. Це прикре для підлітків явище є нормальним наслідком впливу статевих гормонів на сальні залози. Вони у цей час виробляють дуже в’язкий секрет, і тому швидко закупорюються, утворюючи вугри.
Зміни у взаємодії гіпоталамо-гіпофізарної системи й ендокринних залоз впливають на роботу всіх систем органів підлітків. Інтенсивно ростуть кістки й скелетні м’язи: зріст підлітків збільшується на 7-8 см за рік. Інколи координованість росту і розвитку внутрішніх органів порушується. Так, серце може збільшуватися швидше, ніж ростуть кровоносні судини: виникають різкі зміни артеріального тиску, спазми мозкових судин, що супроводжуються знедужанням і навіть непритомністю. По закінченні періоду статевого дозрівання такі порушення зазвичай зникають.
Унаслідок гормональних впливів на роботу нервової системи підлітки стають дуже емоційними, у них часто змінюється настрій. Вони то грубіянять, то плачуть, то занадто турботливі, то виявляють повну байдужість до близьких. Нестійкість психіки інколи спричиняє вчинки, що можуть негативно вплинути на все подальше життя. Саме тому так важливо для людини, яка дорослішає, усвідомлювати особливості свого фізіологічного стану. Навчившись їх враховувати, підліток зможе успішно пережити цей складний етап переходу до юності й зрілості.