ДІЯ ДОДАВАННЯ. НАЗВИ КОМПОНЕНТІВ І РЕЗУЛЬТАТУ ДІЇ ДОДАВАННЯ. ЗНАХОДЖЕННЯ СУМИ ЧИСЕЛ. ДОПОВНЕННЯ РІВНОСТЕЙ
ОЗНАКИ І ВЛАСТИВОСТІ ПРЕДМЕТІВ. МНОЖИНИ. ГЕОМЕТРИЧНІ ФІГУРИ. НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА 1-10 І ЧИСЛО 0
Урок 40. ДІЯ ДОДАВАННЯ. НАЗВИ КОМПОНЕНТІВ І РЕЗУЛЬТАТУ ДІЇ ДОДАВАННЯ. ЗНАХОДЖЕННЯ СУМИ ЧИСЕЛ. ДОПОВНЕННЯ РІВНОСТЕЙ
Мета: ознайомити учнів з термінами “доданок” і “сума”; вчити користуватися числовим відрізком під час розв’язування прикладів на додавання; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Веселі задачі
– 5 горішків на пеньку
Спочивало
А вечірньої пори
Білка ще принесла 3.
Так до ранку й пролежали.
Скільки всіх горішків стало?
– Дві сороки прилетіли,
Скрекотіли, скрекотіли…
Глянь! Он три іще летять,
Скрекотух вже стало…
– На лугу пасуться гуси,
Їх пасе мала Маруся.
7 гусей ще біля броду,
3 вже увійшли у воду.
Ми попросимо дітей
Полічіть усіх гусей!
2. Гра “Яке число загубилося?”
3. Математичний диктант
– Запишіть числа 6; 8; 2; 9; 10; 1.
– Запишіть число, яке іде за числом 6.
– Запишіть число, яке передує числу 5.
–
– Назвіть число, яке стоїть між числами 5 і 7.
4. Гра “День – ніч”
Діти заплющують очі та намагаються обчислити запропонований учителем приклад: 6 – 1 – 1 – 1 + 2.
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Робота за підручником (с. 47)
Завдання 1
– Скільки великих зірочок на малюнку?
– Скільки маленьких зірочок на малюнку?
– Скільки всього зірочок на малюнку?
– Щоб дати відповідь на питання, слід додати 3 і 2, виконати дію додавання. Числа, що додають, називають доданками, а число, яке отримали, виконуючи дію додавання, називають сумою. Читають так: “Сума чисел 3 і 2 дорівнює 5”, або “Перший доданок 3; другий доданок 2; сума 5”.
Завдання 2
– Прочитайте вирази. Знайдіть суму. Підкресліть другий доданок.
Завдання 3
– Яку суму отримав перший ведмедик? Яку суму отримав другий ведмедик? Хто з них помилився? Назви правильну суму.
Завдання 4
– Які числа потрібно вставити?
– Який доданок знаходили?
Завдання 5
– Які числа додавала Даринка?
– Який перший доданок? другий доданок? Яку суму вона отримала?
2. Первинне закріплення
Учитель на дошці записує приклади:
6 + 3 = 9
1 + 7 = 8
6 + 4 = 10
2 + 5 = 7
Учні по одному виходять до дошки й показують перший доданок, другий доданок, суму.
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Так, ні?”
– Доданок, доданок, сума – це назви чисел при додаванні. (Так)
– 7 – 4 = 4 .(Ні)
– 5 + 5 = 10. (Так)
– Відрізок має початок і кінець. (Так)
– Фігура, яка має три кути, три сторони і три вершини – це чотирикутник. (Ні)
– Довжину відрізка вимірюють лінійкою. (Так)
2. Цікаві задачі (див. Додаток до уроку)
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Яку дію треба виконати, щоб дізнатися скільки всього?
– Як називають числа, які додають?
– Як називають результат додавання?
ДОДАТОК ДО УРОКУ 40
Веселі задачі
– У білки 10 білченят,
А горішків в неї 5.
Хто ж із вас, малята, знає,
Скільки ще не вистачає?
– Вовченята-сіроманці
Чистять зуби рано-вранці.
Тато, мама, двоє діток.
Скільки їм потрібно щіток?
– Зайченят у зайця 7.
Треба їсти дати всім.
10 яблук заєць мав,
По одному дітям дав.
Скільки залишилось в нього?
Хто прийде на допомогу?
– Три грибочки на горбочку.
Стільки ж видно з-під листочка.
Відповісти хто б зумів,
Скільки разом всіх грибів?