ДІЯ ДОДАВАННЯ. ЗАКОНИ ДОДАВАННЯ. ТАБЛИЧНЕ Й ПОЗАТАБЛИЧНЕ, УСНЕ І ПИСЬМОВЕ ДОДАВАННЯ. ЗАДАЧІ, ЯКІ РОЗВ’ЯЗУЮТЬСЯ ДОДАВАННЯМ
Мета: узагальнити уявлення учнів про дію додавання та її закони; закріпити вміння розв’язувати задачі на додавання; повторити прийоми письмового додавання трицифрових чисел; розвивати уважність; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
Гра “Ланцюжок”
Зменшуване 400, від’ємник 120, знайди різницю; до цієї різниці додай суму чисел 650 і 350; знайди попереднє число, відніми від нього 12 сотень; збільш
3. Математичний диктант
– Запишіть числа: 735 849; 300 006; 702 044.
– Запишіть попереднє й наступне числа для числа 290 009.
– Запишіть число, яке в 10 разів менше, ніж 53 700.
– Запишіть число, яке в 10 разів більше, ніж 6845.
– У скільки разів 1 м більше 1 см?
– У скільки разів 1 м менше 1 км? У скільки разів 1 т більше 1 ц?
– Чому дорівнює
– На скільки 3 т більше 3 кг?
– У скільки разів найменше чотирицифрове число більше найменшого трицифрового?
– Яка маса торта, якщо 1/3 його становить 170 г?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Самостійне читання учнями тексту завдання 374 за частинами (до переставного закону; до кінця)
2. Перевірка сприйняття матеріалу
– Як називаються числа при додаванні?
– Які закони додавання ви знаєте?
– Як використовувати послідовність чисел при додаванні?
Учитель демонструє застосування переставного закону дії додавання за допомогою наочності. Наводить приклад, коли можливість складати числа в будь-якому порядку спрощує обчислення. Показує, що для чисел 7, 3 і 5 виконується сполучний закон додавання.
3. Первинне закріплення (завдання 375)
– Прокоментуйте кожний приклад. Поясніть, який закон додавання застосовується в кожному випадку.
237 + 190 + 10 = 237 + 200 = 437
280 + 467 + 20 = 280 + 20 + 467 = 767
75 + 160 + 40 + 125 = 75 + 125 + 160 + 40 = 400
289 + 60 + 11 + 13 = 289 + 11 + 60 + 13 = 373
4. Фізкультхвилинка
IV. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ, УЗАГАЛЬНЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачами
Завдання 376
Самостійне читання учнями простих задач.
– Укажіть задачі, які розв’язуються дією додавання.
– Запишіть розв’язання цих задач.
1) 8 дм + 5 дм = 13 дм = 130 (см) – смужки відрізали;
2) 8 + 4 = 12 (листівок) – було в конверті спочатку;
3) 2 кг + 3 кг = 5 (кг) – маса.
2. Гра “Ланцюжок”
Завдання 377 (“ланцюжком”)
3. Письмові обчислення
Завдання 378
– Письмове додавання виконайте з докладним поясненням.
Поясніть, як для перевірки правильності результату можна застосувати прийоми перестановки і знаходження суми по частинах. Наприклад, знайти суму двох доданків, потім суму двох інших доданків і результати додати.
4. Робота над задачею
Завдання 379
Учні читають задачу, колективно складають графічну схему. Самостійно складають вираз і розв’язують задачу. Один учень працює біля дошки.
245 + (245 + а), якщо а = 78, то 245 + (245 + 78) = 568 (км) – відстань між містами.
5. Робота в групах. Гра “Хто швидше?”
– Застосовуючи вивчені властивості додавання, знайдіть суми зручним способом.
385 + 291 + 215 + 109 = (1000)
578 + 625 + 927 + 375 + 422 = (2927)
429 + 706 + 924 + 5076 + 294 + 571 = (8000)
– У якому з прикладів неправильно визначено порядок виконання дій?
Відповідь: в.
6. Завдання для допитливих. “Банк математичних цікавинок”
Завдання 379
– Розв’яжіть ребус.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 380; 381 (с. 62).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Які закони дії додавання повторювали?
– Чи потрібно знати ці закони? Навіщо?