ДІЄПРИКМЕТНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ
МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ
& 17. ДІЄПРИКМЕТНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ
211. Прочитайте речення. До виділених слів поставте питання. Що в цих словах спільне з прикметником? З дієсловом?
1. Хто прийде на чужу землю непрошений, той піде додому покараний (Італійське прислів’я). 2. Розсипаний рис збереш, а втрачену честь не повернеш (Китайське прислів’я). 3. На тебе чекає протоптана твоїм народом дорога! (Кримськотатарське прислів’я). 3. Омріяне щастя лежить не в скрині, а в серці
– Від яких слів утворене слово дієприкметник? Чим, на вашу думку, можна пояснити таку назву форми дієслова?
ДІЄПРИКМЕТНИК – особлива форма дієслова, що виражає ознаку предмета за дією або станом:
Зроблений (такий, що його зробили);
Прочитаний (такий, що його прочитали);
Укритий (такий, що його вкрили);
Вишитий (такий, що його вишили);
Міцніючий (такий, що міцніє);
В’янучий (такий, що в’яне).
До прикметника дієприкметник подібний тим, що:
– відповідає на питання який? яка? яке? які?;
–
– стоїть у тому ж роді, числі, відмінку, що й іменник, із яким пов’язаний за змістом;
– має такі ж відмінкові закінчення.
Дієприкметник має такі ознаки дієслова:
– час (теперішній і минулий): сяючий (теперішній час), потемнілий (минулий час);
– вид (доконаний і недоконаний): казаний (недоконаний), сказаний (доконаний);
– здатність мати при собі залежний від нього іменник (овіяний вітром), займенник (захоплений тобою) або прислівник (прочитаний виразно).
Отже, дієприкметник поєднує ознаки двох частин мови – дієслова та прикметника.
Початковою формою дієприкметника, як і прикметника, є форма називного відмінка однини чоловічого роду: сказаний, зроблений.
212. Прочитайте. У якій із колонок подано словосполучення, що містить дієприкметники? Свою думку доведіть.
Тихий спів | Стихаючий спів | Спів, який стихає |
Жовте листя | Пожовкле листя | Листя, що пожовкло |
Блискучі очі | Сяючі очі | Очі, що сяють |
– Зі словосполученнями, що містять дієприкметники, складіть речення (усно).
213. Прочитайте. Визначте дієприкметники, поставте до кожного питання. Які ознаки прикметника властиві дієприкметнику? Що спільного в дієприкметника з дієсловом?
1. Осіння днина сонечком сповита (Г. Крячко). 2. Хмари – знизу ледь підсинені (Р. Качурівський). 3. Отут я стою під замисленим небом (Л. Костенко). 4. Далина овіяна туманом (М. Луків). 5. Вечір задуманий після дощу (М. Семенко). 6. На землю по зоряних сходах задуманий вечір зійшов (В. Сосюра). 7. Он сивими туманами димлять розбуджені карпатські полонини (Д. Луценко).
Якщо прикметники називають постійні ознаки предмета (білий, молодий), то дієприкметники виражають ознаки, які розвиваються в часі (біліючий – такий, що біліє; помолоділий – такий, що помолодів). Такі ознаки створюються дією або станом.
Отже, дієприкметник не тільки вказує на ознаку, а й виражає дію або стан, з якими ця ознака пов’язана. Тому дієприкметник – не окрема частина мови, а особлива форма дієслова.
У реченнях дієприкметник найчастіше є означенням: Дарований хліб швидко черствіє (Народна творчість).
Дієприкметником може виражатися і присудок: До доброї криниці стежка утоптана (Народна творчість).
214. Перепишіть, підкресліть члени речення. Визначте дієприкметники, з’ясуйте їхню синтаксичну роль.
1. Цвіла приморожена осінь (П. Перебийніс). 2. Стомлене сонце сіло спочити (О. Довгоп’ят). 3. Над умитим садом стоїть туман (В. Винниченко). 4. Сонце схоже на згасаюче багаття (М. Стельмах). 5. Зникли зорі на посмутнілім небі (М. Семенко). 6. Дзвінких доріг простелені дороги (О. Довгий). 7. Тут руками прадідів зігріта кожна грудка рідної землі (О. Лупій).
– Назвіть дієприкметники, вжиті в переносному значенні. Розкрийте це значення.
– Позначте в словах вивчені орфограми.
215. Прочитайте. Визначте дієприкметники, з’ясуйте рід, відмінок і число кожного. Випишіть дієприкметники, поставивши в початковій формі.
1. Оце посаджена рядами тополя, чорна, або ще її звуть українська (Олесь Гончар). 2. Давні греки були переконані, що тополя благотворно впливає на самопочуття та настрій людини (З Вікіпедії). 3. Здаля виглядає із балки тополя, як зламаний спис (В. Марсюк). 4. На краєчку поля виросла тополя, Шевченком оспівана, вітрами обвіяна, дощами омита, сонечком пригріта (Я. Козова). 5. Тополя шепоче у вікна відчинені (Г. Кириченко).
– Що уособлює тополя в усній народній творчості? Які почуття викликає у вас це дерево?
– Які художні твори про тополю вам відомі? У відповіді вживайте дієприкметники оспіваний, описаний, пояснений, розказаний, ставлячи їх у потрібній формі.
Роздивіться ілюстрації. Чи вдалося їх авторам, на вашу думку, передати характер зображуваного?
216. Перепишіть, подані в дужках дієприкметники поставте в потрібній формі. Визначте рід, число, відмінок кожного з них.
1. І стоїть на порозі (усміхнений) мати (М. Луків). 2. І доброта, і теплота (поєднаний) у серці тому (О. Ющенко). 3. Руки у вас, мамо, схожі на книгу (розкритий)! (Б. Демків). 4. За столом я знову бачу (схилений) обличчя мами (М. Стельмах). 5. Зображення Берегині (вирізьблений) на віконницях і дверях, (вишитий) й (витканий) на рушниках (За В. Войтовичем).
– Чому матір порівнюють із давньослов’янською богинею природи та добра? Поясніть. Уживайте поставлені в потрібній формі дієприкметники ВИШИТИЙ, зображений, намальований.
– Підкресліть усі члени речення. Визначте синтаксичну роль кожного з дієприкметників.
РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ
ГОВОРІННЯ
СКЛАДАННЯ ДІАЛОГІВ
217. Складіть і розіграйте діалог, що міг би відбутися між двома семикласниками – членами шкільного історичного гуртка після першого засідання, яке провів новий керівник – студент університету. У репліках використайте подані в рамці словосполучення.
Надзвичайно освічений, залюблений у науку, захоплений вітчизняною історією, зачарований мужністю козацтва, вельми начитаний, обізнаний із документами, передплачені ним журнали.
218. Складіть і розіграйте діалог між двома подругами-семикласницями, одна з яких довго перебувала в лікарні, тому інша пропонує їй допомогу в навчанні. У репліках використайте подані в рамці словосполучення.
Змушена була пропустити, налаштована на серйозну роботу, надолужити прогаяний час, вивчити пропущений матеріал,
Принесені підручники, нерозв’язані задачі, ненаписані твори, запропонована (надана) допомога, висловлена вдячність.
219. Складіть і розіграйте діалог між двома ученицями, які обговорюють прихід до їхнього класу “новачка”. У репліках використайте деякі з поданих у рамці словосполучень (на вибір) поданих у рамці словосполучень.
Гарний як намальований (мальований красень), говорить як по писаному, язик гарно підвішений.
Став як укопаний, як у воду опущений (як із хреста знятий, мов кип’ятком ошпарений), кручений як дзига, як заведена машина. Огорнутий (оповитий) таємницею, наставлений на розум, підготовлений грунт, спійманий на слові, поповнені лави (шеренги).
Related posts:
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Дієприкметником називається особлива відмінювана форма дієслова, що виражає ознаку предмета за дією або станом і відповідає на питання Який? яка? яке? які? Наприклад: Солодко пахло Утоптаним у землю Набубнявілим житом (Григір Тютюнник). Стояли люди Злякані, Притихлі (Л. Костенко). Дієприкметник поєднує ознаки дієслова […]...
- ДІЄПРИКМЕТНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА. ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ Мета: – навчальна: ознайомити семикласників з дієприкметником як особливою формою дієслова; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити дієприкметники в текстах, визначати їх роль у реченнях; – розвивальна: розвивати творчі вміння використання дієприкметників у власних висловлюваннях; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу знайомити зі звичаями і традиціями рідного краю, виховувати повагу до національної культури. Внутрішньопредметні зв’язки: – […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль – Дієприслівник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприслівник як особлива форма дієслова Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Дієприслівником називається особлива незмінювана форма дієслова, що, вказуючи на додаткову дію, пояснює в реченні основне дієслово. Наприклад: Плавці мчали до берега, Захлинаючись водою, Пробиваючись крізь кригу (Ю. Яновський). У цьому реченні основна дія виражена особовою формою дієслова Мчали, а додаткові дії – […]...
- ДІЄПРИСЛІВНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 25. ДІЄПРИСЛІВНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ 302. Перепишіть прислів’я, визначте й підкресліть у кожному граматичні основи. Якими частинами мови виражено присудки? Доведіть, що ці дієслова стоять в особових формах. 1. Високо злітаючи, птах далеко бачить. 2. Ластівка, облетівши півсвіту, повертається додому. 3. Живучи в одному лісі, […]...
- Дієприслівник як особлива форма дієслова: загальне значення морфологічні ознаки, синтаксична роль. Дієприслівниковий зворот. Літера и в суфіксах дієприслівників Тема: Дієприслівник як особлива форма дієслова: загальне значення, Морфологічні ознаки, синтаксична роль. Дієприслівниковий зворот. Літера и в суфіксах дієприслівників. Мета: Дати поняття про дієприслівник як особливу форму дієслова, формувати вміння розпізнавати дієприслівники в реченнях, визначати їхні граматичні ознаки; формувати вміння визначати орфограму “Буква и в суфіксах дієприслівників”; дати поняття про дієприслівниковий зворот, формувати вміння визначати […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Дієсловом називається самостійна частина мови, що означає дію або стан предмета як процес і виражає це значення в граматичних категоріях способу, часу, виду, стану, особи (або роду). Дієслово відповідає на питання Що робити? що зробити? що робить? що зробить? та ін. Значення дії, що виражається дієсловами, […]...
- Дієслово: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ДІЄСЛОВО Цей розділ – про частину мови, сама назва якої говорить: діє слово. Називаючи динамічну ознаку, дієслово відтворює світ у русі. Тексти вправ розкривають тему “Я – особистість”. Кожен із вас – це окремий світ. Пізнаючи й удосконалюючи себе, ви пізнаєте й удосконалюєте людство. ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ДО ТЕМИ “ДІЄСЛОВО” Форми дієслова – Неозначена […]...
- ДІЄСЛОВО: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ Мета: – навчальна: повторити й поглибити знання учнів про дієслово як частину мови, сприяти зміцненню навичок визначення морфологічних ознак дієслова; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити дієслова в текстах, визначати їх роль у реченнях; – розвивальна: розвивати творчі вміння використовувати дієслова у власних висловлюваннях; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу привернути увагу дітей до культурних скарбів […]...
- Відмінювання дієприкметників – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Відмінювання дієприкметників Дієприкметники відмінюються за родами (в однині), числами і відмінками. Вони мають такі ж закінчення, як і прикметники твердої групи....
- Займенник як частіша мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль ЗАЙМЕННИК Хто такий я? Хто такий ти? Які ми? Скільки нас? Ці запитання побудовано із займенників. Відповідаючи на такі прості й водночас непрості запитання, ви так само не уникнете важливих “вказівних” слів – займенників. Вивченню цієї самостійної частини мови присвячено окремий розділ підручника. Зрозуміти особливості займенників вам допоможуть правила, таблиці, вправи та малюнки. Вони висвітлять […]...
- Правопис суфіксів дієприкметників – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Правопис суфіксів дієприкметників Від дієслів з основою на – и – пасивні дієприкметники утворюються за допомогою суфікса – ен-: Збентежити – збентежений, ударити – ударений....
- ПРИСЛІВНИК: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 29. ПРИСЛІВНИК: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ 354. Прочитайте подані удвох колонках речення. Що означають виділені слова? Поставте до кожного з Них питання. Книжка все розкаже. Книжка все розкаже мовчки. І змія з нори виповзе, якщо попросити. І змія з нори виповзе, якщо попросити лагідно. Хто сам визнав свою помилку, не […]...
- Іменник як частіша мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль ІМЕННИК § 27 Іменник як частіша мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Пригадаймо! 1. До яких частин мови (самостійних чи службових) належить іменник? 2. Що означає іменник? 3. На які питання відповідає іменник? 4. Чи є іменник змінюваною частиною мови? Іменник – це самостійна частіша мови, що означає назви предметів і відповідає на питання […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль – Займенник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Займенник Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Займенником називається самостійна частина мови, що вказує на предмети, ознаки чи кількість, але не називає їх. Так, займенник Я вказує на особу того, хто говорить, ТИ – на співрозмовника, Він – на особу чи предмет, про які говориться, Такий – на будь-яку ознаку, Стільки – на […]...
- Числівник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль ЧИСЛІВНИК Число і слово поєдналися в числівнику. Про важливість цієї частини мови в щоденному спілкуванні годі й говорити. Без числівника не можна назвати точної адреси, визначити час будь-якої події. Числівник допомагає нам економно витрачати кошти, планувати день, тиждень і загалом упорядковує наше життя, вносить у нього розмірений ритм. Є така сфера людської діяльності, де роль […]...
- Прислівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Способи творення прислівників МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ПРИСЛІВНИК Прислівник – незмінна частина мови. Він завжди вживається при словах, що називають дію, стан або ознаку, тому й називається прислівником. Прислівники виражають різні значення: спосіб дії, ступінь вияву ознаки, обставини, за яких відбувається дія. Вправи до цього розділу об’єднано темою “Я і мої друзі”. ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ДО ТЕМИ “ПРИСЛІВНИК” – Якісно-означальні (повільно, […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Прикметник Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Прикметник – це самостійна частина мови, що виражає ознаку предмета і змінюється за родами, числами та відмінками. Прикметники відповідають на питання Який? (яка? яке?) Або чий? (чия? чиє?). Наприклад: (який?) справжній герой; (яка?) чорна (чия?) мамина сумка; (яке?) дощове небо. Вираження ознаки предмета – загальне лексичне […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль – Іменник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Іменник Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Іменник – це самостійна частина мови, що має значення предметності і виражає його в словозмінних категоріях числа і відмінка та несловозмінній категорії роду і відповідає на питання ХТО? або ЩО? Іменник позначає предмет у найширшому розумінні цього слова. Поняття предметності охоплює назви: речей (Портфель, таблиця, сукня), […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль – Числівник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Числівник Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Числівник – це самостійна частина мови, що означає число, кількість та порядок предметів при лічбі. Числівники відповідають на питання Скільки? котрий? Наприклад: День гуляє, Три слабий, а на П’ятий – вихідний (Народна творчість). Із Шостого класу вибігло Двоє дівчаток (М. Стельмах). Два, чотири, шість, вісім – […]...
- ДІЄПРИКМЕТНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА § 18. ДІЄПРИКМЕТНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА Вправа 173 Охолоджений – охолодити; зачерствілий – зачерствіти; занижений – занизити; подрібнений – подрібнити; опрацьований – опрацювати; збережений – зберегти; помічений – помітити; досліджений – дослідити. Дідусь дістав зачерствілий хліб і пригостив босоного хлопчика. Заєць-сіроманець залишився непоміченим. Вправа 176 Вправа 177 II. Напнуті – множина, Н. в., розсипані […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль – Прислівник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Прислівник Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Прислівником називається незмінна самостійна частина мови, що виражає сталу ознаку дії, стану, ознаку іншої ознаки або предмета. Наприклад: А Восени шумів-шумів ліс По-осінньому (А. Головко). Знову серце б’ється Молодо і Дзвінко (В. Сосюра). Восени й горобець багатий (Народна творчість). От і Середземне море – тепле, Дуже […]...
- ІМЕННИК ЯК ЧАСТИНА МОВИ: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ Мета: навчальна: повторити, узагальнити і поглибити знання учнів про іменник як частину мови, зміцнювати навички визначення морфологічних ознак іменників, учити правильно використовувати іменники в мовленні; визначати їхню роль у реченнях; розвивальна: розвивати в учнів навички зв’язного мовлення, мислення, творчі здібності, стимулювати бажання досліджувати й аналізувати мовні явища; виховна: виховувати позитивне ставлення та виховувати повагу до […]...
- Іменник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль І СЕМЕСТР ІМЕННИК Урок № 15 Тема: Іменник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Мета: систематизувати здобуті учнями в попередніх класах знання про іменник як частину мови, удосконалювати вміння розпізнати іменники, визначати його морфологічні ознаки, з’ясовувати синтаксичну роль; розвивати логічне мислення, усне й писемне мовлення; виховувати любов до природи. Тип уроку: комбінований урок (повторення вивченого; […]...
- Прислівник:загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Тема: Прислівник:загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Мета: Дати поняття про прислівник як частину мови, формувати вміння розпізнавати прислівники в реченнях, визначати їхнє загальне значення та граматичні ознаки, правильно використовувати прислівники в мовленні; виховувати повагу до загальнолюдських моральних цінностей; розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять. Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу. Обладнання: Підручник, орфографічний словник. Хід […]...
- Розбір дієприкметника як особливої форми дієслова – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Розбір дієприкметника як особливої форми дієслова Послідовність розбору 1. Слово. 2. Назва частини мови, її форма. 3. Початкова форма (називний відмінок однини чоловічого роду, жіночого роду, середнього роду). 4. Активний чи пасивний. 5. Вид. 6. Час. 7. Число. 8. Рід (в однині). 9. Відмінок. 10. Синтаксична роль. Тиша […]...
- Прикметник як частіша мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Повні й короткі форми прикметника ПРИКМЕТНИК У цьому розділі ви дізнаєтеся про прикметник як частину мови. А ще ви натрапите на цікаву рубрику “І пензлем, і словом” і отримаєте естетичну насолоду від ознайомлення з творами живопису. Що треба знати про прикметник як частину мови? Насамперед він є назвою ознаки. Залежно від того, яку ознаку прикметник називає, розрізняють якісні, відносні та […]...
- Не з дієприкметниками – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Не з дієприкметниками 1. Не є префіксом і пишеться разом, якщо дієприкметник виступає в ролі означення і не має залежних слів. Плаче жінка з діточками в НеТопленій хаті (Т. Шевченко). 2. Не є часткою і пишеться окремо, якщо дієприкметник: А) виступає в ролі присудка. Хата Не метена (Народна […]...
- Прикметник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Якісні, відносні та присвійні прикметники І СЕМЕСТР ПРИКМЕТНИК Урок № 41 Тема: Прикметник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Якісні, відносні та присвійні прикметники Мета: поглибити знання про прикметник як частину мови, формувати вміння визначати рід, число та відмінок прикметників, дати відомості про поділ прикметникі на групи за значенням, формувати вміння розрізняти якісні, відносні та присвійні прикметники, пояснити причини переходу […]...
- ДІЄПРИКМЕТНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА Морфологія. Орфографія. Дієприкметник & 14. ДІЄПРИКМЕТНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА Барвистість одвічна народної мови – Це щось невимовне, прекрасне, казкове: І ласка любові, зелена калина, І пісня досвітня в гаях – солов’їна. П. Усенко ПАМ’ЯТАЙМО Дієприкметник – це особлива форма дієслова, що означає ознаку предмета за дією. Як і прикметник, дієприкметник відповідає на питання який? […]...
- Дієприкметниковий зворот – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Дієприкметниковий зворот Відокремлення комами дієприкметникових зворотів Дієприкметниковий зворот – це дієприкметник із залежними від нього словами. Дієприкметникові звороти, які стоять після означуваного слова, відокремлюються комами. Навіть діти, занепокоєні батьківською тривогою, довго не засинали (А. Головко). Але: Навіть занепокоєні батьківською тривогою діти довго не засинали. Дієприкметникові звороти, що стоять […]...
- Активні та пасивні дієприкметники – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Активні та пасивні дієприкметники Дієприкметники виражають ознаку за дією, яку здійснює сам діяч (особа чи предмет), або ознаку предмета, що зазнає на собі дії іншого предмета. У зв’язку з цим дієприкметники поділяються на Активні і пасивні. Активні дієприкметники виражають ознаку діючого предмета (згасаюче світло – світло згасає, в’януча […]...
- Н у дієприкметниках та нн у прикметниках – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Н у дієприкметниках та Нн у прикметниках В українській мові слід відрізняти правопис дієприкметникових форм із суфіксами – ен-, – а/н – і схожих на них прикметників із суфіксами – е̍нн-, – а̍/нн-. 1. У дієприкметникових суфіксах – н-, – ен – завжди пишеться одна літера Н: Зроблений, […]...
- Відмінкові закінчення дієприкметників – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Відмінкові закінчення дієприкметників Однина Множина Чоловічий рід Середній рід Жіночий рід Н. Р. Д. Зн. Ор. М. Оновлен-Ий оновлен-Е Оновлен-Ого Оновлен-Ому = Н. або Р. Оновлен-Им … оновлен-Ому (-ім) Оновлен-А Оновлен-Ої Оновлен-Ій Оновлен-У Оновлен-Ою … оновлен-іЙ Оновлен-І Оновлен-Их Оновлен-Им = Н. або Р. оновлен-Ими … оновлен-Их Зверніть увагу! […]...
- Безособові дієслівні форми на – но, – то – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Безособові дієслівні форми на – но, – то У сучасній українській мові від усіх пасивних дієприкметників минулого часу із суфіксами – н-, – т – утворюються незмінні дієслівні форми на – но, – то, наприклад: Засіяний – засіяно, покладений – покладено, з’ясований – з’ясовано, здобутий – здобуто, политий […]...
- ПРИСЛІВНИК ЯК ЧАСТИНА МОВИ. ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ. СИНТАКСИЧНА РОЛЬ Морфологія. Орфографія. Прислівник & 25. ПРИСЛІВНИК ЯК ЧАСТИНА МОВИ. ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ. СИНТАКСИЧНА РОЛЬ А рідная Мова, як сонце пречиста, Як перли ясні та коштовні, Велично всміхнулась разками намиста, Зійшла нам, як місяць уповні! І. Огієнко ПАМ’ЯТАЙМО Прислівником називається незмінна самостійна частина мови, що передає ознаку дії, ознаку предмета або ознаку іншої ознаки. Прислівники відповідають на […]...
- Розбір дієприслівника як особливої форми дієслова – Дієприслівник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприслівник як особлива форма дієслова Розбір дієприслівника як особливої форми дієслова Послідовність розбору 1. Слово. 2. Частина мови. 3. Вид. 4. Від перехідного чи неперехідного дієслова утворений. 5. Синтаксична роль. Сон, Улетівши до хати, бере Харитю під своє крило (М. Коцюбинський). Зразок розбору Улетівши – особлива незмінювана форма дієслова – дієприслівник; доконаного виду, […]...
- Морфологічні ознаки дієслова – Дієслово Українська мова Частини мови Дієслово Дієслово – самостійна частина мови, яка називає дію або стан предмету і відповідає на питання що робить предмет? що з ним робиться? Неозначена форма дієслова (інфінітив) – це його початкова форма, що називає дію без вираження часу, числа, особи та відповідає на питання що робити? що зробити? Морфологічні ознаки дієслова […]...
- ДІЄПРИСЛІВНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА Морфологія. Орфографія. Дієприслівник & 22. ДІЄПРИСЛІВНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА Мово ненина, батьківська мово, Що здолала найтяжчі віки, Що засяяла так веселково, Перелившись в пісенні рядки! М. Карпенко ПАМ’ЯТАЙМО Дієприслівник – це незмінна особлива форма дієслова, яка означає додаткову дію і пояснює головне дієслово. Наприклад: Легкі хвилі набігали на камінь, утворюючи навколо нього мереживо піни […]...
- Питання для самоконтролю – Дієприкметник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприкметник Питання для самоконтролю 1. Що таке дієприкметник? 2. Які граматичні категорії мають дієприкметники? 3. Що таке дієприкметниковий зворот? Як він виділяється на письмі? 4. Як відмінюються дієприкметники? Наведіть приклади. 5. Як утворюються активні й пасивні дієприкметники? 6. Розкажіть про написання не з дієприкметниками. 7. У чому полягає різниця […]...
- Форми дієслова: неозначена форма, особові форми, дієприкметник, дієприслівник, безособові форми на – но, – то МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ДІЄСЛОВО & 5 Форми дієслова: неозначена форма, особові форми, дієприкметник, дієприслівник, безособові форми на – но, – то Форми дієслова На яке питання відповідає Що означає Як змінюється Які граматичні ознаки має Неозначена форма (інфінітив) (говорити, умитися ) Що робити? Що зробити? Дія, стан безвідносно до часу, особи, способу, числа Не змінюється Вид […]...