ДІЄПРИСЛІВНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ
МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ
& 25. ДІЄПРИСЛІВНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ
302. Перепишіть прислів’я, визначте й підкресліть у кожному граматичні основи. Якими частинами мови виражено присудки? Доведіть, що ці дієслова стоять в особових формах.
1. Високо злітаючи, птах далеко бачить. 2. Ластівка, облетівши півсвіту, повертається додому. 3. Живучи в одному лісі, соловей і ворона співають по-різному. 4. Чайки, об’єднавшись, і яструба заклюють.
– Від підкреслених дієслів-присудків
– За таблицею “Форми дієслова” з’ясуйте, якими формами є виділені в реченнях слова.
ДІЄПРИСЛІВНИК – особлива незмінна форма дієслова, що означає додаткову дію, яка супроводить іншу, основну дію.
Дієприслівники відповідають на питання що роблячи? (кажучи, наздоганяючи) та що зробивши? (сказавши, наздогнавши).
Дія, яку називає дієприслівник (додаткова), та дія, яку називає дієслово-присудок (основна), виконуються однією й тією самою особою (або предметом): Летячи, втомився сокіл
У реченні дієприслівник пов’язаний із дієсловом-присудком і є обставиною: Вітри північні тремтять, затихаючи (Леся Українка). Місяць, вийшовши, горить (А. Кичинський).
303. Прочитайте. У кожному з речень визначте підмет і присудок. Визначте обставину, виражену дієприслівником.
1. Давно тебе, мій краю, я не бачив, блукаючи (Л. Тендюк). 2. А журавлі несли пісні весняні, курличучи (В. Грінчак). 3. Пташині хори, натомившись, поволі затихають (О. Довгий). 4. Там рідну пісню слухав я, завмерши (М. Рильський).
– 3 яким членом речення дієприслівник пов’язаний за змістом?
– Яку дію – основну чи додаткову – називають дієприслівники?
304. Перепишіть, підкресліть граматичні основи речень. Визначте дієприслівники, підкресліть їх як члени речення.
1. Сонце, припікаючи, вже висушило росу (Олесь Гончар). 2. Ваблять, усміхаючись, луки (Олександр Олесь). 3. А ще недавно я, співаючи, ходив лугом. 4. Вони зупинилися на роздоріжжі, придивляючись (М. Стельмах). 5. Пролетівши, скрикнув птах (Л. Тичина). 6. Біжать воркуючи струмки до повноводної ріки і там збивають жовту піну (М. Шпак). 7. Сонце заходило не поспішаючи (Ю. Яновський).
– 3 якими членами речення дієприслівники пов’язані за змістом?
305. З-поміж поданих форм дієслова випишіть тільки дієприслівники.
Міркувати, пережитий, спілкуючись, зачарований, мріючи, знайшовши, виготовлений, мандрувати, підсумовуючи, виплеканий, танучи, приєднаний, заквітчаний, підказавши, допомагаючи, позеленілий, перемігши.
– До кожного з виписаних дієприслівників поставте питання.
– Які з дієприслівників означають другорядну (додаткову) дію, що вже відбулась? Додаткову дію, яка відбувається в момент розмови?
Дієприслівник має ознаки дієслова (час і вид) та прислівника (незмінність, залежність від дієслова-присудка, значення обставини).
Дієприслівники теперішнього часу означають другорядну дію, що відбувається одночасно з головною: Сніжинки, кружляючи, падали з хмар (Д. Луценко).
Дієприслівники минулого часу означають другорядну дію, яка передувала головній: Буйний вітер замовк, пролетівши (Леся Українка).
Вид дієприслівника залежить від виду дієслова, від якого його утворено: читати – читаючи (недоконаний вид), прочитати – прочитавши (доконаний вид).
Дієприслівник – незмінна форма дієслова, тому він не має закінчення: пам’ятаючи, забувши.
У кінці дієприслівників після ч, ш завжди пишуть літеру и: знаючи, сказавши.
ОРФОГРАМА:
Літера и в суфіксах дієприслівників
306. Прочитайте. Визначте дієприслівники, з’ясуйте час і вид кожного.
Праворуч і ліворуч даленіли гірські схили. Сонце сіло, розпросторивши на прощання яскраве проміння. Знизу манить, піднімаючись, запах лісу, листя і хвої.
Чому люди не можуть жити в мирі та спокої, як ці гори? Усе на світі – енергія. Дрова, згорівши, віддають енергію Сонця, яку вони збирали все життя. Люди живуть, гріючись біля вогню, харчуючись дичиною або вермішеллю, але духовну енергію черпають зовсім з інших джерел.
За С. та М. Дяченками
– Як ви розумієте вислів духовна енергія? Звідки, на вашу думку, можна її черпати? Звідки черпаєте духовну енергію ви?
307. Перепишіть прислів’я. Визначте дієприслівники, з’ясуйте час і вид кожного й запишіть після слова в дужках.
1. Навчаючись, ти дізнаєшся, як мало знаєш (Арабське прислів’я). 2. Мудрий вирішує, вислухавши (Тибетське прислів’я). 3. Розпитуючи, гори перейдеш, а мовчки і на рівнині заблукаєш. 4. Ледар лежачи їсть, сидячи спить (Українські прислів’я). 5. Розквітнувши, цибуля називає себе трояндою (Азербайджанське прислів’я). 6. Ставши метеликом, гусениця забула своє минуле (Німецьке прислів’я).
– Позначте у словах орфограму “літера и в суфіксах дієприслівників”.
308. Перепишіть, уставляючи на місці крапок пропущені літери.
1. Як здоров’я ма..мо, то не дба..мо, а втративш.., плач..мо. 2. Кривою дорогою йдуч.., попереду мало бач..ш. 3. Питаюч.., гори перейд..ш, не питаюч.., на рівнині заблуд..шся. 4. Працюю зігнувш..сь, а їм ро..стебнувш..сь. 5. Зб..раючи по ягідці, надба..ш кошик. 6. Не їсть соловей калину, пропустивш.. малину. 7. Хоч би як зв..валася змія, а в нору заповзає випрямивш..сь.
– Позначте в словах вивчені орфограми, обгрунтуйте написання слів відповідними правилами.
– З’ясуйте час і вид кожного з дієприслівників.
309. Розкрийте значення поданих фразеологізмів. Два-три з них уведіть до самостійно складених речень (усно).
1. Поклавши руку на серце (правду кажучи). 2. Засукавши рукава. 3. Дивлячись крізь пальці. 4. Недовго думаючи (збираючись).
– Визначте в кожному з фразеологізмів дієприслівники. З’ясуйте час і вид кожного.
310. Перепишіть, уставляючи пропущені літери. У кожному з речень визначте й підкресліть граматичні основи. Дієприслівники підкресліть як члени речення.
1. Шарудить, бешкетуюч.., віт..р (Д. Луценко). 2. Віт..р лютий нал..тів зро..гону і, втомивш..сь, під дв..рима ліг (М. Шеремет). 3. Плачуч.., крутит..ся віт..р круг хати (Б. Грінченко). 4. Стр..пенулися темні ліси і, ро..нравляюч.., підставляли своє листя під дрібні дощові краплі (Панас Мирний). 5. Вдягає, стеляч..сь, пороша на сосни шапки голубі (М. Стельмах). 6. Прощаюч..сь, сказав я ніжне щось (А. Кацнельсон).
– У кожному з речень назвіть дієслово-присудок, що означає основну дію, і дієприслівник, який означає додаткову дію.
– Визначте слова, вжиті в переносному значенні. З’ясуйте, чи є серед них дієприслівники.
– Позначте в словах вивчені орфограми.
Related posts:
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль – Дієприслівник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприслівник як особлива форма дієслова Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Дієприслівником називається особлива незмінювана форма дієслова, що, вказуючи на додаткову дію, пояснює в реченні основне дієслово. Наприклад: Плавці мчали до берега, Захлинаючись водою, Пробиваючись крізь кригу (Ю. Яновський). У цьому реченні основна дія виражена особовою формою дієслова Мчали, а додаткові дії – […]...
- Дієприслівник як особлива форма дієслова: загальне значення морфологічні ознаки, синтаксична роль. Дієприслівниковий зворот. Літера и в суфіксах дієприслівників Тема: Дієприслівник як особлива форма дієслова: загальне значення, Морфологічні ознаки, синтаксична роль. Дієприслівниковий зворот. Літера и в суфіксах дієприслівників. Мета: Дати поняття про дієприслівник як особливу форму дієслова, формувати вміння розпізнавати дієприслівники в реченнях, визначати їхні граматичні ознаки; формувати вміння визначати орфограму “Буква и в суфіксах дієприслівників”; дати поняття про дієприслівниковий зворот, формувати вміння визначати […]...
- ДІЄПРИКМЕТНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 17. ДІЄПРИКМЕТНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ 211. Прочитайте речення. До виділених слів поставте питання. Що в цих словах спільне з прикметником? З дієсловом? 1. Хто прийде на чужу землю непрошений, той піде додому покараний (Італійське прислів’я). 2. Розсипаний рис збереш, а втрачену честь не повернеш (Китайське […]...
- ДІЄПРИКМЕТНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА. ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ Мета: – навчальна: ознайомити семикласників з дієприкметником як особливою формою дієслова; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити дієприкметники в текстах, визначати їх роль у реченнях; – розвивальна: розвивати творчі вміння використання дієприкметників у власних висловлюваннях; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу знайомити зі звичаями і традиціями рідного краю, виховувати повагу до національної культури. Внутрішньопредметні зв’язки: – […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Дієприкметником називається особлива відмінювана форма дієслова, що виражає ознаку предмета за дією або станом і відповідає на питання Який? яка? яке? які? Наприклад: Солодко пахло Утоптаним у землю Набубнявілим житом (Григір Тютюнник). Стояли люди Злякані, Притихлі (Л. Костенко). Дієприкметник поєднує ознаки дієслова […]...
- Не з дієприслівниками – Дієприслівник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприслівник як особлива форма дієслова Не з дієприслівниками Не з дієприслівниками пишеться окремо, крім тих випадків, коли дієприслівник без Не не вживається або входить до складу префікса Недо-: не Укриваючись, Не розбивши, Не дослухавши до кінця, Але НеВгаваючи, НеЗдужаючи, НеХтуючи, НеНавидячи, НеПокоячись, НеДооцінюючи, НеДописавши. Творення дієприслівників доконаного і недоконаного виду Вид Від якої […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Дієсловом називається самостійна частина мови, що означає дію або стан предмета як процес і виражає це значення в граматичних категоріях способу, часу, виду, стану, особи (або роду). Дієслово відповідає на питання Що робити? що зробити? що робить? що зробить? та ін. Значення дії, що виражається дієсловами, […]...
- Дієслово: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ДІЄСЛОВО Цей розділ – про частину мови, сама назва якої говорить: діє слово. Називаючи динамічну ознаку, дієслово відтворює світ у русі. Тексти вправ розкривають тему “Я – особистість”. Кожен із вас – це окремий світ. Пізнаючи й удосконалюючи себе, ви пізнаєте й удосконалюєте людство. ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ДО ТЕМИ “ДІЄСЛОВО” Форми дієслова – Неозначена […]...
- Розбір дієприслівника як особливої форми дієслова – Дієприслівник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприслівник як особлива форма дієслова Розбір дієприслівника як особливої форми дієслова Послідовність розбору 1. Слово. 2. Частина мови. 3. Вид. 4. Від перехідного чи неперехідного дієслова утворений. 5. Синтаксична роль. Сон, Улетівши до хати, бере Харитю під своє крило (М. Коцюбинський). Зразок розбору Улетівши – особлива незмінювана форма дієслова – дієприслівник; доконаного виду, […]...
- ПРИСЛІВНИК: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 29. ПРИСЛІВНИК: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ 354. Прочитайте подані удвох колонках речення. Що означають виділені слова? Поставте до кожного з Них питання. Книжка все розкаже. Книжка все розкаже мовчки. І змія з нори виповзе, якщо попросити. І змія з нори виповзе, якщо попросити лагідно. Хто сам визнав свою помилку, не […]...
- ДІЄСЛОВО: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ Мета: – навчальна: повторити й поглибити знання учнів про дієслово як частину мови, сприяти зміцненню навичок визначення морфологічних ознак дієслова; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити дієслова в текстах, визначати їх роль у реченнях; – розвивальна: розвивати творчі вміння використовувати дієслова у власних висловлюваннях; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу привернути увагу дітей до культурних скарбів […]...
- Займенник як частіша мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль ЗАЙМЕННИК Хто такий я? Хто такий ти? Які ми? Скільки нас? Ці запитання побудовано із займенників. Відповідаючи на такі прості й водночас непрості запитання, ви так само не уникнете важливих “вказівних” слів – займенників. Вивченню цієї самостійної частини мови присвячено окремий розділ підручника. Зрозуміти особливості займенників вам допоможуть правила, таблиці, вправи та малюнки. Вони висвітлять […]...
- Іменник як частіша мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль ІМЕННИК § 27 Іменник як частіша мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Пригадаймо! 1. До яких частин мови (самостійних чи службових) належить іменник? 2. Що означає іменник? 3. На які питання відповідає іменник? 4. Чи є іменник змінюваною частиною мови? Іменник – це самостійна частіша мови, що означає назви предметів і відповідає на питання […]...
- ІМЕННИК ЯК ЧАСТИНА МОВИ: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ Мета: навчальна: повторити, узагальнити і поглибити знання учнів про іменник як частину мови, зміцнювати навички визначення морфологічних ознак іменників, учити правильно використовувати іменники в мовленні; визначати їхню роль у реченнях; розвивальна: розвивати в учнів навички зв’язного мовлення, мислення, творчі здібності, стимулювати бажання досліджувати й аналізувати мовні явища; виховна: виховувати позитивне ставлення та виховувати повагу до […]...
- Іменник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль І СЕМЕСТР ІМЕННИК Урок № 15 Тема: Іменник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Мета: систематизувати здобуті учнями в попередніх класах знання про іменник як частину мови, удосконалювати вміння розпізнати іменники, визначати його морфологічні ознаки, з’ясовувати синтаксичну роль; розвивати логічне мислення, усне й писемне мовлення; виховувати любов до природи. Тип уроку: комбінований урок (повторення вивченого; […]...
- Числівник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль ЧИСЛІВНИК Число і слово поєдналися в числівнику. Про важливість цієї частини мови в щоденному спілкуванні годі й говорити. Без числівника не можна назвати точної адреси, визначити час будь-якої події. Числівник допомагає нам економно витрачати кошти, планувати день, тиждень і загалом упорядковує наше життя, вносить у нього розмірений ритм. Є така сфера людської діяльності, де роль […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль – Іменник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Іменник Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Іменник – це самостійна частина мови, що має значення предметності і виражає його в словозмінних категоріях числа і відмінка та несловозмінній категорії роду і відповідає на питання ХТО? або ЩО? Іменник позначає предмет у найширшому розумінні цього слова. Поняття предметності охоплює назви: речей (Портфель, таблиця, сукня), […]...
- ДІЄПРИСЛІВНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА Морфологія. Орфографія. Дієприслівник & 22. ДІЄПРИСЛІВНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА Мово ненина, батьківська мово, Що здолала найтяжчі віки, Що засяяла так веселково, Перелившись в пісенні рядки! М. Карпенко ПАМ’ЯТАЙМО Дієприслівник – це незмінна особлива форма дієслова, яка означає додаткову дію і пояснює головне дієслово. Наприклад: Легкі хвилі набігали на камінь, утворюючи навколо нього мереживо піни […]...
- Прислівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Способи творення прислівників МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ПРИСЛІВНИК Прислівник – незмінна частина мови. Він завжди вживається при словах, що називають дію, стан або ознаку, тому й називається прислівником. Прислівники виражають різні значення: спосіб дії, ступінь вияву ознаки, обставини, за яких відбувається дія. Вправи до цього розділу об’єднано темою “Я і мої друзі”. ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ДО ТЕМИ “ПРИСЛІВНИК” – Якісно-означальні (повільно, […]...
- Дієприслівниковий зворот – Дієприслівник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприслівник як особлива форма дієслова Дієприслівниковий зворот Коми при дієприслівниковому звороті й одиничному дієприслівникові Дієприслівниковий зворот – це дієприслівник із залежними від нього словами. Дієприслівниковий зворот відокремлюється в реченні комами незалежно від місця. Набігавшись за день та нахвилювавшись, Кузька лягає біля багаття, кладе голову на передні лапи й не кліпаючи дивиться на вогонь […]...
- Прислівник:загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Тема: Прислівник:загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Мета: Дати поняття про прислівник як частину мови, формувати вміння розпізнавати прислівники в реченнях, визначати їхнє загальне значення та граматичні ознаки, правильно використовувати прислівники в мовленні; виховувати повагу до загальнолюдських моральних цінностей; розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять. Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу. Обладнання: Підручник, орфографічний словник. Хід […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Прикметник Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Прикметник – це самостійна частина мови, що виражає ознаку предмета і змінюється за родами, числами та відмінками. Прикметники відповідають на питання Який? (яка? яке?) Або чий? (чия? чиє?). Наприклад: (який?) справжній герой; (яка?) чорна (чия?) мамина сумка; (яке?) дощове небо. Вираження ознаки предмета – загальне лексичне […]...
- Прикметник як частіша мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Повні й короткі форми прикметника ПРИКМЕТНИК У цьому розділі ви дізнаєтеся про прикметник як частину мови. А ще ви натрапите на цікаву рубрику “І пензлем, і словом” і отримаєте естетичну насолоду від ознайомлення з творами живопису. Що треба знати про прикметник як частину мови? Насамперед він є назвою ознаки. Залежно від того, яку ознаку прикметник називає, розрізняють якісні, відносні та […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль – Числівник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Числівник Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Числівник – це самостійна частина мови, що означає число, кількість та порядок предметів при лічбі. Числівники відповідають на питання Скільки? котрий? Наприклад: День гуляє, Три слабий, а на П’ятий – вихідний (Народна творчість). Із Шостого класу вибігло Двоє дівчаток (М. Стельмах). Два, чотири, шість, вісім – […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль – Займенник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Займенник Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Займенником називається самостійна частина мови, що вказує на предмети, ознаки чи кількість, але не називає їх. Так, займенник Я вказує на особу того, хто говорить, ТИ – на співрозмовника, Він – на особу чи предмет, про які говориться, Такий – на будь-яку ознаку, Стільки – на […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль – Прислівник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Прислівник Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Прислівником називається незмінна самостійна частина мови, що виражає сталу ознаку дії, стану, ознаку іншої ознаки або предмета. Наприклад: А Восени шумів-шумів ліс По-осінньому (А. Головко). Знову серце б’ється Молодо і Дзвінко (В. Сосюра). Восени й горобець багатий (Народна творчість). От і Середземне море – тепле, Дуже […]...
- Прикметник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Якісні, відносні та присвійні прикметники І СЕМЕСТР ПРИКМЕТНИК Урок № 41 Тема: Прикметник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Якісні, відносні та присвійні прикметники Мета: поглибити знання про прикметник як частину мови, формувати вміння визначати рід, число та відмінок прикметників, дати відомості про поділ прикметникі на групи за значенням, формувати вміння розрізняти якісні, відносні та присвійні прикметники, пояснити причини переходу […]...
- ДІЄПРИСЛІВНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА § 27. ДІЄПРИСЛІВНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА Вправа 269 І. Побачивши побачивши свого товариша; читаючи – читаючи цікаву книжку; співаючи – співаючи веселу пісню; радіючи – радіючи від зустрічі; посміхаючись – посміхаючись рідному братові; дивлячись – дивлячись прямо у вічі; переписавши – переписавши контрольну роботу. II. Побачивши свого товариша, Сергійко зрадів. Петрусь весело підстрибував, радіючи […]...
- Творення дієприслівників недоконаного і доконаного виду – Дієприслівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприслівник Творення дієприслівників недоконаного і доконаного виду Дієприслівники недоконаного виду утворюються від основи дієслова теперішнього часу (3-ї особи множини) за допомогою суфіксів: – від І дієвідміни Учи (-ючи), – від II дієвідміни – – ачи (-ячи): Нес/уть + учи -> несучи, Малю/ють + ючи -> малюючи, Нос/ять + ячи […]...
- ПРИСЛІВНИК ЯК ЧАСТИНА МОВИ. ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ. СИНТАКСИЧНА РОЛЬ Морфологія. Орфографія. Прислівник & 25. ПРИСЛІВНИК ЯК ЧАСТИНА МОВИ. ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ. СИНТАКСИЧНА РОЛЬ А рідная Мова, як сонце пречиста, Як перли ясні та коштовні, Велично всміхнулась разками намиста, Зійшла нам, як місяць уповні! І. Огієнко ПАМ’ЯТАЙМО Прислівником називається незмінна самостійна частина мови, що передає ознаку дії, ознаку предмета або ознаку іншої ознаки. Прислівники відповідають на […]...
- Написання дієприслівників – Дієприслівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприслівник Написання дієприслівників 1. У суфіксах, за допомогою яких утворюються дієприслівники, завжди пишеться літера И. 2. Дієприслівники з суфіксами – учи (-ючи), – ачи (-ячи) треба відрізняти від активних дієприкметників теперішнього часу в називному або знахідному відмінках множини, у яких після суфіксів – уч-(-юч-), – ач – (-яч-) є […]...
- Питання для самоконтролю – Дієприслівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприслівник Питання для самоконтролю 1. Що таке дієприслівник? 2. Яка різниця між дієприкметником та дієприслівником? 3. Яка різниця між дієприслівником та дієсловом? 4. Як пишеться не з дієприслівником? 5. Що таке дієприслівниковий зворот? 6. Як виділяються дієприслівники на письмі та мовленні? 7. Розкажіть про творення дієприслівників недоконаного і доконаного […]...
- Розбір дієприслівника як особливої форми дієслова – Дієприслівник Самостійні частини мови Дієприслівник Розбір дієприслівника як особливої форми дієслова 1. Слово. Частина мови, її форма. 2. Вид. 3. Від перехідного чи неперехідного дієслова утворений. 4. Особливості написання. 5. Спосіб творення. 6. Синтаксична роль. Зразки розбору дієприслівника Змінюючи – дієслово, дієприслівник; недоконаного виду; утворений від перехідного дієслова змінити; пишеться з и в кінці; утворений суфіксальним […]...
- Розбір дієприкметника як особливої форми дієслова – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Розбір дієприкметника як особливої форми дієслова Послідовність розбору 1. Слово. 2. Назва частини мови, її форма. 3. Початкова форма (називний відмінок однини чоловічого роду, жіночого роду, середнього роду). 4. Активний чи пасивний. 5. Вид. 6. Час. 7. Число. 8. Рід (в однині). 9. Відмінок. 10. Синтаксична роль. Тиша […]...
- Морфологічні ознаки дієслова – Дієслово Українська мова Частини мови Дієслово Дієслово – самостійна частина мови, яка називає дію або стан предмету і відповідає на питання що робить предмет? що з ним робиться? Неозначена форма дієслова (інфінітив) – це його початкова форма, що називає дію без вираження часу, числа, особи та відповідає на питання що робити? що зробити? Морфологічні ознаки дієслова […]...
- Форми дієслова: неозначена форма, особові форми, дієприкметник, дієприслівник, безособові форми на – но, – то МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ДІЄСЛОВО & 5 Форми дієслова: неозначена форма, особові форми, дієприкметник, дієприслівник, безособові форми на – но, – то Форми дієслова На яке питання відповідає Що означає Як змінюється Які граматичні ознаки має Неозначена форма (інфінітив) (говорити, умитися ) Що робити? Що зробити? Дія, стан безвідносно до часу, особи, способу, числа Не змінюється Вид […]...
- ДІЄПРИКМЕТНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА Морфологія. Орфографія. Дієприкметник & 14. ДІЄПРИКМЕТНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА Барвистість одвічна народної мови – Це щось невимовне, прекрасне, казкове: І ласка любові, зелена калина, І пісня досвітня в гаях – солов’їна. П. Усенко ПАМ’ЯТАЙМО Дієприкметник – це особлива форма дієслова, що означає ознаку предмета за дією. Як і прикметник, дієприкметник відповідає на питання який? […]...
- Дієприслівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприслівник Дієприслівник – це особлива незмінювана форма дієслова, яка, як помітно з самого терміна, об’єднує граматичні ознаки дієслова та прислівника: Прийшовши, хитаючись. Як і дієслово, дієприслівник називає дію (або стан), але не основну, а додаткову. Дія, названа дієприслівником, виконується тим же суб’єктом, що й основна дія, названа дієсловом-присудком: Іде, […]...
- Відмінювання дієприкметників – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Відмінювання дієприкметників Дієприкметники відмінюються за родами (в однині), числами і відмінками. Вони мають такі ж закінчення, як і прикметники твердої групи....
- Правопис суфіксів дієприкметників – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Правопис суфіксів дієприкметників Від дієслів з основою на – и – пасивні дієприкметники утворюються за допомогою суфікса – ен-: Збентежити – збентежений, ударити – ударений....