Економіко-географічна характеристика своєї області
РОЗДІЛ V. ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВОЄЇ ОБЛАСТІ
Тема 1. Економіко-географічна характеристика своєї області
Географічна задача 47
Дайте економіко-географічну характеристику своєї області за таким планом:
1. Географічне положення
У якій частині України знаходиться ваша область? У якій природній зоні? Чи має область вихід до морів або державного кордону? Як це позначається на її економіко-географічному розвитку?
Площа області. Порівняйте її з площами інших областей (за атласом). Яка конфігурація області? Умовно
Назвіть сусідні області. Чи межує ваша область з іншими державами? Як це позначається на господарському розвитку області?
Дайте оцінку транспортно-географічному положенню області.
Зробіть висновок: назвіть позитивні і негативні риси економіко-географічного положення вашої області. Порівняйте ЕГП своєї області й сусідніх областей. Як географічне положення впливає на спеціалізацію господарства?
2. Природні умови і ресурси
Назвіть основні форми рельєфу області та найвищу
Родовища яких корисних копалин є у вашій області? Як вони використовуються?
Охарактеризуйте клімат вашої області: середня температура січня, липня, максимальна й мінімальна температура, кількість опадів.
Назвіть найбільші річки і озера області. Як внутрішні води використовуються в господарській діяльності?
Охарактеризуйте грунти, рослинний і тваринний світ області. У якій природній зоні розташована ваша область?
Оцініть за 10-бальною системою природні ресурси свого краю:
– мінеральні;
– земельні;
– агрокліматичні;
– водні;
– лісові;
– рекреаційні.
Зробіть висновок: як природні умови і ресурси впливають на господарський розвиток області?
3. Географічні назви своєї області
Наведіть приклади топоніміки, що відображає природні умови і ресурси вашого краю. Як географічні назви характеризують розміщення виробництва в минулому і тепер? Знайдіть на карті географічні назви, у яких відображено імена і прізвища людей. Чим вони відомі?
4. Характеристика населення
Кількість, густота, розміщення населення по території області. Порівняйте ці показники з аналогічними показниками інших областей України.
Як відбувалося заселення земель вашого краю? До яких історичних земель належить територія вашого краю? Які особливості культури і побуту місцевого населення?
Який адміністративно-територіальний поділ вашого краю? Назвіть найбільші міста області, охарактеризуйте за планом: кількість населення, функції міст. Дайте оцінку демографічній ситуації.
Охарактеризуйте трудові ресурси. У яких галузях господарства зайняте місцеве населення? Який рівень безробіття?
Зробіть висновок щодо впливу населення на рівень розвитку області.
5. Господарство
Загальна характеристика господарства. Накресліть схему галузевої структури господарства області. Яку з цих характеристик можна застосувати до вашої області: індустріальна, індустріально-аграрна, аграрно-індустріальна? Які структурні зміни відбуваються в економіці вашої області останніми роками? Підприємства яких форм власності є у вашому краї? Оцініть рівень взаємозв’язків господарства області.
Промисловість. Назвіть галузі спеціалізації промисловості області. У яких містах розташовані підприємства галузей спеціалізації? Назвіть підприємства вашого краю, що випускають предмети споживання і продукти харчування. Чи розвинута у вашому краї соціальна й виробнича інфраструктури?
Сільське господарство. Які природно-географічні умови має область для розвитку сільського господарства? Яку спеціалізацію має сільське господарство області? Які основні культури вирощують на полях вашого краю? Яких свійських тварин розводять?
Транспорт. Які види транспорту є у вашому краї? Які основні магістралі проходять територією області? Назвіть основні транспортні вузли.
Проблеми розвитку. Охарактеризуйте економічні, соціальні, екологічні проблеми вашої області. Які перспективи є у господарства вашого краю?
Зробіть висновок: назвіть галузі спеціалізації господарства та запропонуйте заходи щодо підвищення рівня розвитку вашої області.
Практична робота № 10
Нанесіть на контурну карту області найважливіші господарські та культурні об’єкти.
Складіть проект перспективного розвитку області.