Екскурсія до водойми

МОЯ КРАЇНА – УКРАЇНА

УРОК 55 Екскурсія до водойми

Тема. Екскурсія до водойми

Мета: ознайомити учнів із рослинним і тваринним світом водойм рідного краю; сприяти розвитку спостережливості, уяви; виховувати бережливе ставлення до водойм.

ХІД ЕКСКУРСІЇ

I. Організаційний момент

II. Повідомлення теми і мети екскурсії

– Відгадайте загадку.

Стоїть корито, повне води налито. (Озеро)

– Які водойми є у вашому місті чи селі?

Інструктаж із техніки безпеки під час перебування біля водойми

– Пригадайте: якими

є правила поведінки серед природи?

– Сьогодні ми будемо спостерігати за рослинним і тваринним світом водойми, ви дізнаєтеся більше цікавого матеріалу про водойми рідного краю.

III. Проведення екскурсії

– Проведемо дослідження водойми.

– Огляньте водойму. Де ми знаходимось?

– Як називається водойма?

– Розгляньте береги. Яка форма її берегів?

– Що ви бачите?

– Які рослини ростуть на берегах водойми?

– Які дерева ростуть біля водойми?

– Подивіться на ті рослини, які ростуть у водоймі.

– Як ви гадаєте, чому вони саме там ростуть? Назвіть рослини, які ви впізнали.

Розгляньте “зелені острівці” вдалині. З чого вони утворені? Так, вони утворені з дрібненьких рослин.

– Розглянемо ряску. Вона відіграє значну роль у житті водойми. Ряска вбирає вуглекислий газ і виділяє багато кисню, очищає воду стоячих водойм. Ще цю рослину поїдають водоплавні птахи, ондатри, нутрії. А ще бувають “острівці” із глечиків жовтих, стрілолиста звичайного тощо.

– Чи є на поверхні водойми такі рослини: латаття біле, глечики жовті, ряска?

– Поспостерігайте за тваринами водойми.

– Які тварини живуть на поверхні води?

– Хто побачив і може назвати комах?

– Давайте поспостерігаємо за водомірною. Як вона рухається? Чому її так назвали? Кого вона вам нагадує? Так, павука, який рухається по поверхні озера, як на ковзанах. Які в неї кінцівки? Яке забарвлення і чому?

– Розгляньте вертячку. На кого вона схожа? Так, цей жук весь час крутиться. Рухається вертячка значно швидше водомірки.

– Яких комах найчастіше можна зустріти над озером? Так, це різноманітні метелики, які є окрасою зовнішнього середовища. А що вони тут роблять?

– А зараз перейдемо в інше місце праворуч, де менше рослинності, і спробуємо поспостерігати за іншими мешканцями озера. За якими саме? Відгадайте!

– У воді вона живе,

Немає дзьоба, а клює. (Риба)

– Має клешні й довгі вуса,

Я і сам його боюся;

Він щипає, мов гусак,

Ну, а звуть щипаку… (рак).

– У водоймі проживає;

Цілий день пісні співає.

Все зелене це малятко,

Воно зветься… (жабенятко).

IV. Підсумок екскурсії

– Де ми побували на екскурсії?

– Які зміни в природі ви помітили?

– Який рослинний світ водойми ви запам’ятали?

– Назвіть представників тваринного світу водойми.

– Яких комах і птахів можна зустріти поблизу водойми?

– Як потрібно дбати про охорону життя біля озера?

– Розкажіть удома про екскурсію.

Додаток до уроку 55

Кросворд “Україна”

Екскурсія до водойми

1) Не дід, а сивий.

Не спить, а стелиться.

Вкриває землю й океан,

А звуть його… (туман).

2) Між берегів текла, текла,

Мороз зміцнів – під скло лягла. (Річка)

3) Не скляний він, не з металу,

А прислухайтесь – дзвенить,

Риє землю він розталу

І до річечки біжить. (Струмок)

4) Росте вона до долу головою,

Росте вона холодною зимою.

А тільки сонечко засяє –

Вона заплаче і вмирає. (Бурулька)

5) Гарна зірка сніжно-біла

На рукав мій залетіла, –

Поки ніс її сюди,

Стала краплею води. (Сніжинка)

6) Пушинкою буває,

Буває хмаркою вона,

Бува, як скло,

Крихка й тверда –

Звичайна, підкажіть… (вода).


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Екскурсія до водойми