Епоха Великих географічних відкриттів, подорожі португальців. Б. Діаш, Х. Колумб, Ф. Магеллан
І СЕМЕСТР
РОЗДІЛ І
Географічне пізнання Землі
Тема 2. Епоха Великих географічних відкриттів
Урок 5. Епоха Великих географічних відкриттів, подорожі португальців. Б. Діаш, Х. Колумб, Ф. Магеллан
Мета: з’ясувати причини, що спонукали до нових відкриттів, вияснити роль португальців у вивченні нових земель, показати значення окремих подорожей; вчити учнів думати, самостійно шукати відповіді на запропоновані завдання, працювати з різноманітними джерелами знань.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: фізична карта світу,
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
“Хто швидше”.
Кожен ряд учнів отримує листочок із запитаннями. Учень має право відповісти лише на одне запитання, вказавши після відповіді своє прізвище, листочок передає своєму товаришу. Як тільки всі учні відповіли, листок отримує учитель, який коментує відповіді учнів.
Запитання:
1. Кулястість Землі довів… (Аристотель)
2. “Посібник з географії” було створено. (Птолемеєм)
3. Південний материк було позначено на карті. (Птолемея)
4.
5. Найдавніші відомості про територію України містяться у працях… (Геродота, Ератосфена, Птолемея)
6. Детальний опис природи Китаю першим з європейців подав. (Марко Поло)
7. Сонячний годинник було винайдено античним ученим. (Анаксімандром)
8. “Батьком географії” називають. (Ератосфена)
9. У якій країні у середні віки було вперше здійснено перепис населення? (Китай)
10. Хто виготовив “яблуко Землі”? (Бегайм)
11. “Земля – це величезна гора, яка нагадує перекинуту чашу, де суходіл з усіх боків омивається водою” – думали. (вавилоняни)
12. Абсолютний рекорд у подоланні відстані (120 тис. км) у ХІV ст. встановив. (Ібн Баттута)
ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
1. Показати на карті світу території, які були відомі європейцям у ХV ст.
2. Назвати географічні джерела інформації, на яких було позначено всі відомі на той час території.
3. Чому глобусом Бегайма люди не змогли довго користуватися?
Отже, існуючі наприкінці ХУ ст. знання про Землю перестали задовольняти потреби європейців. Починається новий етап пізнання.
ІV. Вивчення нового матеріалу
У період з кінця ХV до середини ХVІІ ст. було здійснено найбільше географічних відкриттів, які мали дуже важливе значення для Європи. Цей період називають епохою Великих географічних відкриттів.
Робота з підручником. Що сприяло Великим географічним відкриттям?
Європейців вабила торгівля з Індією, де були прянощі, слонова кістка, коштовне каміння, золото. Та сухопутні шляхи контролювались Османською імперією, тому європейці вирішили шукати до Індії морські шляхи. Для цього було створено надійні вітрильні судна – каравели, удосконалювались навігаційні прилади. Найрозвинутішими країнами у той час були Португалія та Іспанія, які і вирішили знайти морський шлях до Індії. “Індією” називали весь південь і південний схід Азії, включаючи острови поблизу екватора.
Величезний внесок у підготовку подорожей епохи Великих географічних відкриттів зробив португальський принц Генріх, який створив морехідну школу, де готував капітанів і моряків до подорожей, керував будівництвом кораблів, створював карти і залучав до цього найкращих спеціалістів з Європи. За 40 років він організував кілька десятків експедицій, у результаті яких португальці дослідили значну частину західного узбережжя Африки. За заслуги в організації експедицій сучасники прозвали принца Мореплавцем.
Найвизначніші відкриття португальці здійснили після смерті принца. У 1488 р. португалець Бартоломеу Діаш досяг крайнього півдня Африки, але далі не зміг рухатися. Сильна зустрічна течія, шторм, холод, вимоги моряків змусили повернутися додому. За це Бартоломеу Діаш назвав цю ділянку Африки мисом Бур, але король наказав назвати її мисом Доброї Надії – надії на відкриття морського шляху до знаменитої Індії.
Завдання. Показати на фізичній карті мис Доброї Надії.
Значні відкриття у цей період були здійснені Васко да Гамою, Христофором Колумбом, Фернаном Магелланом.
Завдання. (Учнів класу об’єднати у три команди, кожній роздати додаткові матеріали про мандрівників, протягом кількох хвилин учні знайомляться з ними та знаходять відповіді на завдання). Використовуючи тексти підручника та додаткову інформацію підготувати розповідь про одного з мандрівників, з’ясувати роль мандрівника у географічному відкритті, найважливіші відкриття під час подорожі, значення подорожі.
Додаткові матеріали
ВАСКО ДА ГАМА
Васко да Гама народився у сім’ї дворян у місті Сініш у 1469 р. У 1492 р. привернув увагу короля Мануеля І й отримав доручення підготувати експедицію до берегів Індії. Спеціально для плавання було побудовано три кораблі: “Сан-Габріел”, “Берріу”, “Сан-Рафаел”, флотилію супроводжувало транспортне судно із запасами продовольства. Люди підбирались досвідчені, кораблі мали найновіші навігаційні прилади, мореплавці мали найновіші карти Західної Африки, Індії та Індійського океану. Експедицію супроводжували досвідчені перекладачі, які знали діалекти Західної Африки, а також арабську і єврейську мови.
8 липня 1497 р. кораблі відійшли від Лісабона у відкритий океан. Через тиждень флотилія пройшла біля Азорських островів і зробила зупинку на островах Зеленого Мису. Далі кораблі відійшли від берегів майже на тисячу миль, щоб не зустрітися із бурхливими течіями і зустрічними вітрами, тримаючи курс на південний захід. Після чотирьох з половиною місяців плавання, 16 грудня, кораблі підійшли до місця, звідки повернулися кораблі Бартоломеу Діаша, і виявилися у тих місцях, де не був жоден європеєць.
Досягнувши гирла річки Замбезі, флотилія зупинилася для ремонту суден. У моряків почалася цинга. Лише через місяць португальці змогли продовжити плавання. Через кілька днів вони побачили Мозамбік, на який ще у ХІІ ст. проникли араби, які мали хороших лоцманів, детальні карти, досвідчених моряків. Але араби на захотіли допомогти Васко да Гамі, вважаючи його конкурентом у торгівлі в цих краях. З часом кораблі досягли порту Малінді, де і найняли одного з кращих арабських лоцманів і картографів Ахмеда ібн Маджида. 24 квітня 1498 р. португальці повернули на північний схід. Мусон надув вітрила і поніс кораблі до берегів Індії. Через 23 дні флотилія була на західному узбережжі Індії, північніше від порту Калікут.
Шлях назад був нелегким і зайняв майже рік. Напади піратів, бурі, голод, цинга – все випало на долю моряків. У Португалію повернулось лише два кораблі і чверть екіпажу.
З часу відкриття морського шляху в Індію навколо Африки і до відкриття у 1869 р. Суецького каналу, він був основним у торгівлі Європи із країнами Південної і Східної Азії. Португалія отримувала від торгівлі значні прибутки, стала на довгий час найсильнішою морською державою Європи, а короля Мануела було названо сучасниками Мануелем Щасливим.
ХРИСТОФОР КОЛУМБ
Вважають, що Колумб народився в 1451 р. у сім’ї ткача у Генуї. У 1476 р. прибув до Португалії, плавав до берегів Англії та Ірландії, а пізніше побував на березі Гвінейської затоки і на Азорських островах. У плаваннях він здобував досвід; спілкуючись із досвідченими моряками, розпитував про вітри, течії, невідомі острови; багато і уважно читав. У Португалії він задумав досягти Індії західним шляхом, але проект не було затверджено експертною комісією. У 1485 р. Колумб відплив до Іспанії. Протягом семи років він намагався отримати підтримку королеви Ізабели на спорядження експедиції.
3 серпня 1492 р. кораблі “Санта-Марія”, “Нінья”, “Пінта” покинули Іспанські береги, а через тиждень досягли Канарських островів, і 6 вересня відпливли на захід. Рішення Колумба перетнути Атлантику на широті Канарських островів виявилось правильним: попутні вітри і течії швидко несли кораблі у потрібному напрямі. Спочатку все було добре, море було спокійним, екіпаж був упевнений в успіхові. З часом з’явились водорості саргасси, схожі на виноград (цю ділянку Атлантичного океану називають Саргассовим морем), з якими моряки пов’язували близькість суші, але пізніше вони почали викликати страх, а головне, що турбувало моряків, так це відсутність суходолу. Ішов третій місяць плавання, а землі не було видно. Супутники Колумба стривожилися, і тому капітан вирішив не повідомляти точних даних про пройдену відстань. 7 жовтня з корабля було помічено птахів, що летіли на південний захід і Колумб вирішив змінити напрям свого руху на південний захід. І знову рішення було правильним, так Колумб обходив течію Гольфстрім, яка могла б винести кораблі на північний схід у відкритий океан.
Незважаючи на зміну курсу незадоволення моряків наростало, але витримка не зрадила Колумба. 12 жовтня 1492 р. матрос з “Пінти” Хуан Родрігес Бермехо подав сигнал про наближення землі. На світанку усі побачили землю. Це був острів. Його жителі мали мідно-червоний колір шкіри. Вони дружньо зустріли моряків. Цей острів Колумб назвав Сан-Сальвадор (Святий Спаситель). Від острова кораблі направились на південний захід шукати Японію, відкривши на своєму шляху ще кілька невеликих островів із групи Багамських, Колумб вийшов до острова Куба. Земля ця вразила моряків своєю красою, але тут не було ні великих міст, ні золота, ні перлів. Потім було відкрито острів Гаїті, який Колумб назвав Іспанським островом. Усі відкриті землі було названо Вест-Індією, а місцевих жителів – індіанцями. Під час повернення затонула “Санта-Марія”. 15 березня 1493 р. до берегів Іспанії підійшли “Пінта” і “Нінья”. Колумба зустрічали як героя, королева дала титул “Адмірал Моря-Океану”, а також герб, де замок Кастілії і лев Леона були зображені серед відкритих ним островів.
У вересні 1493 р. розпочалася друга експедиція, у якій брали участь 17 кораблів. На них перевозили землеробів, священників-місіонерів, шукачів золота, воїнів. У результаті було відкрито Малі Антильські острови, зокрема Пуерто-Ріко (Багата гавань), острів Домініка, Гваделупа, Монтсеррат, острів Святого Христофора, Ямайка.
13 травня 1498 р. Колумб вирушив у третє плавання, яке тривало до 1500 р. Під час цього плавання він відкрив острів Трінідад (Трійця), острів Маргаріта, побачив береги Південноамериканського материка.
Під час четвертої експедиції (1502-1504 рр.) Колумб досяг острова Мартініка, півострова Юкатан, узбережжя Коста-Ріки (Багатий берег) та Панами. Під час експедиції вперше дізнався про народ майя – цивілізацію високої культури та “друге море”, яке недалеко за перешийком (Тихий океан). Двічі перетнув Карібське море.
Х. Колумб був незвичайною людиною. У своїх плаваннях він одночасно був моряком і вченим, завойовником і правителем. У характері Колумба вдало поєднувалися мужність і твердість, віра в удачу, фантастична наполегливість у досягненні поставленої мети, унікальні здібності мореплавця.
ФЕРНАН МАГЕЛЛАН
Фернан Магеллан народився приблизно 1480 р. в Португалії. У 1505-1512 рр. брав участь у португальських експедиціях до Індії, на острови Суматра, Ява, Молуккські. Розробив проект плавання до Островів Прянощів західним шляхом і направив його на розгляд португальському королю Мануелу. Той план не схвалив і Ма – геллан переїхав до Іспанії, де після довгих переговорів його проект було прийнято.
Флотилія складалася із п’яти кораблів: “Трінідад”, “Сан-Анто – ніо”, “Сантьяго”, “Консепсьйон”, “Вікторія”. У плавання відправилось 319 чоловік: іспанці, португальці, французи, німці. 20 вересня 1519 р. флотилія відправилась до Канарських островів, далі на південь – до островів Зеленого Мису, а потім на південний захід. 29 листопада кораблі досягли Бразілії. Вони рухалися на південь уздовж берега. 10 січня 1520 р. увійшли у гирло річки Ла-Плати. Дослідивши його і не виявивши протоки, що веде до Південного моря, флотилія просувалась уперед, досліджуючи узбережжя. Корабель “Сантьяго” було послано на розвідку дороги, але він під час шторму зазнав аварії. 31 березня флотилія зупинилась на зимівлю. На кораблях було багато незадоволених, заколотники захопили три кораблі, але Магеллан зміг виграти битву і наказав бунтівників. 24 серпня подорож було продовжено. Кораблі “Сан-Антоніо” та “Консепсьйон” було відправлено на пошуки протоки, які змогли її знайти під час бурі. Шлях протокою був важким, на південь від маршруту вони побачили яскраві вогні, за що назвали ці землі Землею вогню (нині архіпелаг Вогняна Земля). Під час плавання зник “Сан-Антоніо”. Півтора роки моряки флотилії вважали, що він потонув, а насправді моряки відправились до Іспанії.
Вийшовши з протоки, кораблі протягом трьох місяців і двадцяти днів пливли океаном, якому дали назву – Тихий. У березні 1521 р. мореплавці досягли островів (які назвали Ландронес, що означає “Розбійничі”), де відбулася сутичка з тубільцями, але морякам усе ж таки вдалося запастися водою та деякими продуктами і вийти в океан. Через 10 днів учасники експедиції зупинилися біля острова Самар, розташованого в групі Філіппінських островів. Тут моряки запаслися продуктами харчування і прісною водою. Далі були острови Себу і Мактан. На острові Мактан, під час сутички з місцевим населенням, 27 квітня 1521 р. Магеллан загинув. На флотилію чекала нова біда. Місцевий раджа запросив офіцерів флотилії на бенкет, а потім убив їх. Загинуло більше 20 найдосвідченіших моряків. До кінця 1521 р. уцілілі кораблі досягли Молуккських островів, дешево закупили прянощі: корицю, гвоздику, мускатний горіх. Було вирішено, що до Іспанії “Вікторія” (43 моряки) під командуванням баска Хуана Себастьяна Елькано піде португальським шляхом, огинаючи Африку, а “Трінідад” (53 моряки) повернеться назад і піде Тихим океаном. “Вікторія” перетнула Індійський океан, 20 травня 1522 р. пройшла мис Доброї Надії і 6 вересня 1522 р. підійшла до берегів Іспанії. На берег висадилось 18 моряків. А моряки на “Трінідаді” шість місяців плавали Тихим океаном, повернулися до Молуккських островів, де потрапили до рук португальців. Лише троє через п’ять років дісталися Іспанії.
Під час подорожі було знайдено протоку, яку пізніше назвали Магеллановою, а з нею і західний шлях до Індії. Кругосвітня подорож довела, що Земля має форму кулі. Моряки побачили, що води на Землі більше, ніж суходолу. І “Вікторія” привезла стільки прянощів, що продаж їх з лишком відшкодував суму, витрачену на всю експедицію, а іспанці отримали “право першого відкриття” на океанські землі, розташовані неподалік від берегів Азії: Маріан – ські острови, Філіппінські острови та висунули претензії на право володіння Молуккськими островами.
V. Первинне застосування набутих знань
Команди розповідають про мандрівників, їх подорожі, значення цих подорожей, показують на карті відкриті під час подорожей території.
VІ. Закріплення нових знань, умінь, навичок
На дошці висять чотири конверти з написами “Васко да Гама”, “Ф. Магеллан”, “Х. Колумб”, “епоха Великих географічних відкриттів”, у яких знаходяться запитання. Учні по черзі підходять до конвертів, витягують одне із запитань та відповідають на нього.
Запитання у конверті “Васко да Гама”
– Коли і ким було задумано здійснити морську подорож до берегів Індії?
– Коли і звідки розпочалася подорож Васко да Гами?
– Як готувались португальці до подорожі навколо Африки?
– Скільки часу витратив Васко да Гама на подорож до Індії?
– З якими перешкодами зустрілися португальські моряки на шляху подорожі до Індії?
– Як експедиція Васко да Гами була зустрінута арабськими купцями?
– Хто допоміг флотилії португальців дістатися берегів Індії?
– Чому кораблі флотилії від островів Зеленого Мису рухалися за тисячі миль від берегів Африки?
– Яке значення мало відкриття Васко да Гамою шляху до Індії навколо Африки.
Запитання з конверту “Великі географічні відкриття”
– Які умови сприяли настанню епохи Великих географічних відкриттів?
– Яка роль Генріха Мореплавця у Великих географічних відкриттях?
– Які географічні відкриття здійснив Бартоломеу Діаш?
– Хто першим відкрив морський шлях до Індії?
– Хто здійснив першу навколосвітню подорож?
– Показати на карті території, відкриті Х. Колумбом, Васко да Гамою, Ф. Магелланом.
– Розташувати прізвища мандрівників у хронологічному порядку подорожей: Христофор Колумб, Бартоломеу Діаш, Васко да Гама, Фернан Магеллан.
– Ким було відкрито мис Доброї Надії?
– Чому принца Генріха називають Мореплавцем?
Запитання з конверту “Х. Колумб”
– Чому Х. Колумба вважають Адміралом Морів-Океанів?
– Скільки подорожей здійснив Х. Колумб до берегів Вест-Індії?
– Чому відкриті землі Х. Колумб назвав Вест-Індією, а місцевих жителів – індіанцями?
– Які землі було відкрито моряками першої експедиції під керівництвом Х. Колумба?
– Ким було відкрито Америку?
– Яке значення мають відкриття Х. Колумба?
– Які товари привіз Х. Колумб на батьківщину?
– Які рослинні культури було завезено Х. Колумбом до Європи?
– Яка мета ставилася перед експедицією, що вирушила з Іспанії в 1492 р.?
– Якої географічної помилки припустився Х. Колумб?
Запитання з конверту “Ф. Магеллан”
– Якою була мета подорожі під керівництвом Ф. Магеллана?
– Водами яких океанів рухалася експедиція Ф. Магеллана?
– Як називалося судно, яке здійснило першу кругосвітню подорож?
– Хто дав назву Тихому океану?
– Чим приваблювали європейців Молуккські острови?
– Чому португалець Ф. Магеллан командував іспанською флотилією?
– Яких труднощів зазнали моряки під час першої кругосвітньої подорожі?
– Чому Ф. Магеллан не зміг повернутися до Іспанії?
– Як називається протока, що вивела експедицію Ф. Магеллана до Великого океану?
VII. Підсумок уроку
VIII. Домашнє завдання
– Прочитати відповідний параграф у підручнику.
– Підготовитися до гри “Я – мандрівник”.