ФІЗИКА ЯК ФУНДАМЕНТАЛЬНА НАУКА ПРО ПРИРОДУ. ЗВ’ЯЗОК ФІЗИКИ З ІНШИМИ НАУКАМИ
Розділ 1 ФІЗИКА ЯК ПРИРОДНИЧА НАУКА
МЕТОДИ НАУКОВОГО ПІЗНАННЯ
Природа – в усьому. В зеленому клекоті
Дерев мідногорілих при буйній погоді,
В шуганнях ракет і в пташиному стрекоті –
Слава природі!
& 1. ФІЗИКА ЯК ФУНДАМЕНТАЛЬНА НАУКА ПРО ПРИРОДУ. ЗВ’ЯЗОК ФІЗИКИ З ІНШИМИ НАУКАМИ
Людина – одне з найдивовижніших створінь природи. Вона може подумки перенести себе у будь-яке місце на Землі, описати словами, створити в своїй уяві образи речей, навіть таких, які не існують у природі,
Знання загальних властивостей, на яких базується все в живій і неживій природі, розуміння причини змін, що відбуваються в природі, – ключ до
Поступове накопичення і систематизація знань про природу зумовили виникнення та розвиток природничих наук. Геологія вивчає будову Землі. Астрономія досліджує далекі світи: планети, зорі та зоряні системи. Будову й перетворення різних речовин вивчає хімія. Завдяки відкриттям хіміків створено матеріали, які в природному середовищі не існують. Біологія охоплює низку наук про живу природу. Серед них ботаніка і зоологія, які вивчають рослинний і тваринний світи.
Особливе місце серед природничих наук посідає фізика (від давньогрец. эσις – природа). “Фізика” (“Природа”) – так назвав свій трактат давньогрецький учений Аристотель (384-322 рр. до н. е.). У цьому трактаті він виклав свої погляди на те, що являють собою рух тіл, тепло, світло, звук, атмосферні явища. Назва цього трактату пізніше стала назвою науки, що вивчає найпростіші і водночас найзагальніші властивості природи, – фізика.
Аристотель
При спілкуванні з природою виникає низка питань. Чому небо блакитне? Чому дерево плаває у воді, а камінь тоне? Чому висихають калюжі? Що таке блискавка і як визначити відстань до грозової хмари?
Чому бувають сонячні й місячні затемнення і чи не шкодить здоров’ю спостереження за ними? Чому виникає веселка і чому компакт-диск виблискує всіма її кольорами? Як утворюється зображення на екрані телевізора? На всі ці запитання дає відповідь фізика.
Фізика пояснює, як піднімаються поживні речовини до верхівок дерев, чому риба може плавати на різній глибині, як людина бачить навколишні предмети і як можна усунути вади зору. Тому знання фізичних законів потрібні і біологам, і лікарям, і будівельникам, і корабелам, а також багатьом іншим спеціалістам різних професій. Так, астрономам фізичні знання дають змогу визначати склад і температуру зірок, розраховувати орбіти, по яких рухаються небесні тіла, а геологам – знаходити нові родовища корисних копалин.
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
1. Які науки вивчають природу?
2. Що вивчає фізика?
3. Звідки походить назва науки “фізика”?
4. Яка роль фізики в пізнанні природи? Чому фізика має важливе значення для розвитку інших наук про природу?