ФІЗИКА ЯК НАВЧАЛЬНИЙ ПРЕДМЕТ У ШКОЛІ. ФІЗИЧНИЙ КАБІНЕТ ТА ЙОГО ОБЛАДНАННЯ. ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ У ФІЗИЧНОМУ КАБІНЕТІ
Тип уроку: урок-лекція.
Мета: формувати в учнів початкові уявлення про фізику як природничу науку, про зміст фізики; формувати інтерес учнів до вивчення фізики, розширювати їх кругозір; акцентувати увагу учнів на необхідності дотримання правил техніки безпеки в кабінеті фізики.
Обладнання та наочність: фізичні прилади, інструкції з техніки безпеки в кабінеті фізики.
Відеофрагмент: запис проведеного експерименту, який дає змогу проаналізувати дотримання правил техніки безпеки.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ
Запитання для фронтального опитування
– Що таке природа?
– Які науки про природу вам відомі? Що вони вивчають?
– Яке значення має експеримент у наукових дослідженнях?
– Чому під час виконання експериментальних досліджень треба дотримуватися правил техніки безпеки?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
План вивчення нової теми
– Означення фізики.
– Початкове знайомство з кабінетом фізики.
– Правила техніки безпеки:
– загальні положення;
– вимоги безпеки перед початком роботи;
– вимоги безпеки в екстремальних ситуаціях;
–
– вимоги безпеки після закінчення роботи.
Опорний конспект
Фізика – це природнича наука, яка вивчає найзагальніші закономірності явищ природи, властивості та будову матерії, закони її руху.
Фізика є експериментальною наукою.
Виконуючи експериментальні завдання, лабораторні та практичні роботи в кабінеті фізики та вдома, дуже важливо дотримуватися правил техніки безпеки.
Правила техніки безпеки для учнів у кабінеті фізики
– Лабораторне обладнання розміщуйте на своєму робочому місці акуратно, щоб запобігти падінню приладів або їх перекиданню.
– Чітко дотримуйтеся порядку виконання лабораторної роботи та правил техніки безпеки.
– Будьте уважні й дисципліновані, точно виконуйте вказівки вчителя.
– Не залишайте робоче місце без дозволу вчителя.
– Не починайте роботу без дозволу вчителя.
– Під час проведення дослідів не допускайте граничних навантажень вимірювальних приладів.
– Стежте за справністю кріплень використовуваного обладнання, користуйтеся тільки справними приладами й обладнанням.
– Після завершення лабораторної роботи приберіть своє робоче місце.
– Із класу виходьте тільки з дозволу вчителя.
– У разі отримання травми або за поганого самопочуття повідомте про це вчителя.
Зауваження. Існують спеціальні інструкції з правил техніки безпеки під час проведення дослідів зі скляним обладнанням, нагрівальними елементами, електричними колами та інші.
Правила першої допомоги при опіках
– При термічних опіках уражене місце обробляють етиловим спиртом.
– На місце опіку накладають суху стерильну пов’язку.
– При хімічних опіках уражену ділянку шкіри промивають великою кількістю холодної води протягом 15-20 хвилин, після цього накладають пов’язку.
– Після надання першої допомоги обов’язково звертаються до лікаря. Правила першої допомоги при пораненнях
– Не промивайте рану водою, не доторкайтеся до рани навіть вимитими руками.
– При незначних порізах рану обробляють йодною настоянкою й накладають марлеву пов’язку.
– При пораненні склом рану промивають дистильованою водою або етиловим спиртом, видаляють залишки скла.
– Шкіру обробляють розчином брильянтової зелені.
– Рану перев’язують бинтом.
– При серйозних порізах і сильній кровотечі накладають джгут вище рани, накривають рану стерильною марлею і негайно звертаються до лікаря.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
Демонстрування відеофрагментів з коментарем учнів щодо того, чи було дотримано правила техніки безпеки під час виконання експерименту або лабораторних робіт.
– До яких наслідків призводить недотримання правил техніки безпеки в кабінеті фізики?
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ*
– Вивчити конспект.
– Завдання за підручником: опрацювати передній форзац підручника
_____________________________________________________
– Завдання за задачником:
_____________________________________________________
– Додаткове завдання:
_____________________________________________________
_________________________________
* В якості приклада у посібнику надано домашні завдання за підручником “Фізика. 7 клас: Підручник для загальноосвіт навч. закл. / В. Г. Бар’яхтар, С. О. Довгий, Ф. Я. Божинова, Ю. І. Горобець, І. Ю. Ненашев, О. О. Кірюхіна – X.: Ранок, 2015” та задачником “Фізика. 7 клас: збірник задач / І. М. Гельфгат, І. Ю. Ненашев – X.: Вид-во “Ранок”, 2015″