ФОРМУВАННЯ ЗОБРАЖЕННЯ НА СІТКІВЦІ – ОРГАНИ ЧУТТІВ ТА СПРИЙНЯТТЯ – ЛЮДИНА

Біологія – універсальний довідник

ЛЮДИНА

ОРГАНИ ЧУТТІВ ТА СПРИЙНЯТТЯ

ФОРМУВАННЯ ЗОБРАЖЕННЯ НА СІТКІВЦІ

Безпосередньо перед зіницею розташовується прозорий і еластичний кришталик, здатний змінювати свою кривизну за допомогою спеціального м’яза. Простір очного яблука за кришталиком заповнений прозорою драглистою масою – склоподібним тілом.

Світлові промені від предметів проходять крізь зіницю, кришталик і склоподібне тіло, потрапляють точно на сітківку й утворюють на ній чіткі зображення предметів. У будь-який

момент часу кришталик ока пристосовується або до ближнього, або до далекого бачення. Це досягається швидкою зміною кривизни кришталика.

Зображення на сітківці утворюється переверненим. Здатність людини бачити навколишній світ “нормально” досягається у процесі навчання і тренування. Зорове сприйняття навколишнього світу грунтується як на зорових відчуттях, так і на інформації від інших сенсорних систем, серед яких основну роль відіграють органи рівноваги, м’язового та шкірного чуттів.

Сітківка складається з декількох шарів нервових клітин. Перший шар, який безпосередньо прилягає до чорних

пігментних клітин, утворений зоровими рецепторами – паличками та колбочками. Палички здатні дуже швидко збуджуватися при слабкому сутінковому освітленні, але вони не можуть сприймати колір. Колбочки збуджуються при яскравому світлі, але набагато повільніше, однак вони здатні сприймати колір. Розташування їх теж неоднакове: палички порівняно рівномірно розподілені по сітківці, а колбочки розміщені навколо ділянки жовтої плями, яка знаходиться навпроти зіниці. Найчіткіше ми розрізняємо ті предмети, зображення яких потрапляють точно на жовту пляму. За допомогою очних м’язів ми можемо керувати рухом очей і змінювати напрямок погляду так, щоб зображення частин предмета послідовно потрапляло на жовту пляму.

Від нервових клітин сітківки відходять довгі нервові відростки. В одному місці сітківки вони збираються у пучок і утворюють зоровий нерв, волокнами якого до мозку передається зорова інформація. Місце на сітківці, звідки виходить зоровий нерв, позбавлене рецепторів і називається сліпою плямою.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ФОРМУВАННЯ ЗОБРАЖЕННЯ НА СІТКІВЦІ – ОРГАНИ ЧУТТІВ ТА СПРИЙНЯТТЯ – ЛЮДИНА