Фразеологізми в ролі членів речення. Тематичне тестування (Лексикологія. Фразеологія)
І СЕМЕСТР
ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ
Урок № 13
Тема: Фразеологізми в ролі членів речення. Тематичне тестування (Лексикологія. Фразеологія)
Мета: пояснити синтаксичну роль фразеологізмів, формувати вміння визначати синтаксичну роль фразеологізмів; формувати вміння добирати фразеологічні антоніми та синоніми, здійснювати розбір фразеологізму; з’ясувати рівень засвоєння теми “Лексикологія та фразеологія”; удосконалювати навички користування словником та навички самостійної роботи.
Тип уроку: комбінований урок
Обладнання: підручник, тестові завдання.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання.
Робота біля дошки. Записати речення. Визначити в них фразеологізми. Розкрити їхнє значення, вказати походження (з античної міфології, Біблії, фольклору), за потреби скориставшись словником.
Брехня потрапляє у Лету, а правда живе у віках. (Б. Мозолевський.) Співай, ридай і будь готовий замість лаврового терновий вінець узяти на чоло. (М. Старицький.) Чи можете утямки взяти ви, що горя мав я вище голови? (М. Зеров.) Над кордоном тиша висне, мов дамоклів меч. (В. Пузиренко.)
Для довідок. Потрапити (впасти) в Лету – бути забутим. Лавровий вінок – символ перемоги у змаганні. Терновий вінок – символ страждань. Брати втямки – усвідомити, збагнути. Вище голови – багато. Дамоклів меч – щось невідворотне. Молочні ріки в киселевих берегах – символ добробуту й благополуччя.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Робота з підручником. Самостійно опрацювавши теоретичний матеріал (п. 68), розповісти, якими членами речення можуть виступати фразеологізми.
Пояснювальний диктант. Розкривши значення фразеологізмів, з’ясувати їхню синтаксичну роль.
То був якийсь блискучий карнавал… Здавалось, налетів дев’ятий вал. (Леся Українка.) Люті звірі прийшли в овніх шкурах і пазурі розпустили… (Т. Шевченко.) Ви мене привітали, як рідні, моє серце, мою душу одігріли… (П. Мирний.) Мабуть, до нових віників доведеться вас виглядати. (Л. Гроха.)
Для довідок. Дев’ятий вал – розбурхана, некерована стихія. Розпустити пазурі (кігті) – виявляти ворожість, агресивність. До нових віників – дуже довго, тривалий період.
ІV. Виконання вправ на закріплення вивченого.
Пояснивши значення поданих фразеологізмів, дібрати до кожного фразеологізм-синонім. Один-два з них увести до самостійно складених речень. З’ясувати синтаксичну роль фразеологізмів у складених реченнях.
1. Валяти (клеїти, строїти) дурня (ганяти вітер по вулицях; давати горобцям дулі; ханьки м’яти) 2. Носитися як курка з яйцем ( як дурень із ступою; як циган (чорт, старець) з писаною торбою; носитися як з писанкою; як чорт з грішною душею). 3. Не всі дома ( нема царя в голові; блекоти (дурману) об’ївся; нема клепки). 4. Як бабак свисне (як рак свисне; як п’явка крикне; як волосся на долоні виросте; як виросте трава на помості). 5. Як зайцеві бубон (як лисому гребінь; як собаці п’ята нога; як торішні бублики; як діра в мості).
Для довідок. 1. Робити дурниці, безглузді вчинки. 2. Приділяти надмірну увагу чомусь незначному. 3. Про того, хто безглуздо себе поводить. 4. Вживається для ствердження неможливості чогось. 5. Вживається для заперечення потрібності чогось.
Пояснивши значення кожного з фразеологізмів, дібрати фразеологізми-антоніми. Скласти речення, ввівши до нього одну з утворених антонімічних пар. З’ясувати синтаксичну роль фразеологізмів у складеному реченні.
1. За тридев’ять земель (під самим носом). 2. Хоч у вухо бгай (хоч кілок на голові теши; хоч черепком вухо ріж); 3. Вивести кінці (сховати кінці у воду). 4. Пороху не вигадає (не винайде) (не в тім’я битий). 5. Не видавиш слова (проворний на язик; язик без кісток) 6. Не викурити й ладаном (не заманити й калачем).
Для довідок. 1. Дуже далеко. 2. Про того, хто лагідний, покірний, податли вий. 3. З’ясувати щось. 4. Про того, хто позбавлений кмітливості, розумово обмежений. 5. Про того, хто мовчазний, небалакучий. 6. Не можна позбутися, вигнати.
V. Перевірка рівня засвоєних знань та вмінь з лексикології та фразеології.
Пояснення способу перевірки знань і вмінь (інструктаж до проведення тестування)
Проведення тестування.
І варіант
1. Лексикологія вивчає:
А слова як частини мови;
U Б лексичне значення та вживання слів;
В граматичне значення та словозміну.
Пояснити (письмово) лексичне та граматичне значення будь-якого слова.
2. Діалектні слова – це
А слова, які розуміють і вживають усі;
U Б слова, вживання яких обмежене певною місцевістю;
В слова, які використовують представники певних професій.
Дібрати й записати приклад діалектного слова та його літературний відповідник (напр.: вуйко – дядько, шаркан – буря, конопляник – горобець, маржина – худоба) або скласти (пригадати) речення, що містить діалектне слово (напр.: До села наближаємось плаєм, на порозі rаздиня стрічає (Б. Дегтярьов.); Цей майстер до чужих тайстер (Нар. творч.).
3. Застарілі слова – це
А слова, що перейшли в українську мову з інших мов;
Б слова, які використовують представники певних професій;
U В слова, які вийшли з активного вжитку.
Дібрати й записати приклад застарілого слова та його відповідник із сучасної мови (напр.: рать – військо, піїт – поет, ланіти – щоки) або скласти (пригадати) й записати речення із застарілим словом (напр.: Місяць у хмарах лілових срібну згубив корогов (М. Самійленко), Чи є між нами нині Симиренко з калиткою і поетичним вухом? (П. Мідянка).
4. Стійкі сполучення слів, які за змістом часто дорівнюють одному слову, це
U А фразеологізми;
Б діалектизми;
В неологізми.
Розкрити (письмово) значення виразу вивечти на чисту воду (прикусити язика, дивитися крізь пальці, накрити мокрим рядном).
5. Власне українськими є такі слова:
А душа, сонце, річка, небо;
Б мати, батько, брат, спільність;
U В лелека, мрія, мимохіть, плесо.
Скласти (пригадати) й записати речення, що містить власне українське слово (напр: Я тут прополюю суницю навсидьки голими пучками (М. Самійленко).
6. До неологізмів належать слова:
А поштамт, пепсі-кола, хоровод, Інтернет;
U Б т’ютор, плеймейкер, саунд-трек, шоуїнг;
В чимчикувати, швендяти, вештатися.
Навести приклад неологізму, що з’явився в мові недавно.
ІІ варіант
1. Лексичне значення слова пояснено в словнику
А орфографічному;
U Б тлумачному;
В антонімів.
Пояснити (письмово) лексичне значення будь-якого слова.
2. Наукові поняття позначають:
А діалектизми;
Б неологізми;
U В терміни.
Дібрати й записати термін, пояснити його значення (напр.: Архаїзми – застарілі назви предметів і явищ, витіснені новими, сучасними назвами (З довідн.) або скласти (пригадати) й записати речення, що містить термін (напр.: Ноосферу вигадав Вернадський (В. Самійленко).
3. Неологізми – це слова, які
А вийшли з активного вжитку;
U Б з”явились у мові недавно;
В використовують жителі певної місцевості.
Будь-який неологізм увести до самостійнос кладеного речення (напр.: На роботі повсякчас вируча новенький факс).
4. Фразеологія вивчає:
А лексичне значення та вживання слів;
U Б лексичне значення та вживання стійких сполучень слів;
В лексичне значення та вживання наукових термінів.
Розкрити значення виразу з відкритим серцем (замітати сліди, заварити кашу) або в поданому реченні підкреслити фразеологізм та пояснити його значення (напр.: Хто не обтяжувавсь нічим, суворі предки наші всипали добрих різок тим – березової каші! (Д. Білоус.) Всипати березової каші – покарати, відлупцювати).
5. За правилом “дев”ятки” пишуться такі слова іншомовного походження:
А діадема, радіо, ізоляція, раціональний;
U Б директор, зигзаг, циклон, чинара;
В інженер, ірис, імпічмент, індекс.
Записати слово іншомовного походження та письмово пояснити його лексичне значення (напр.: Інвестиція – довготермінове вкладення капіталу (коштів) у певну справу, підприємство. Супермаркет – великий магазин самообслуговування, де продають товари повсякденного попиту, переважно продовольчі).
6. Фразеологізмом є таке словосполучення6
А побити носа;
Б побити тарілки;
U В побити горшки.
Будь-який фразеологізм увести до самостійно складеного речення та підкреслити його як член речення (напр.:Зло наступає на п”яти, зводить вік нанівець (М. Самійленко); Він не виносив сміття з хати, щоб хтось комусь не мовив щось (В. Симоненко).
Відповіді вчителя на запитання учнів (після того, як тестові завдання виконано).
VІ. Підбиття підсумків уроку.
VІІ. Домашнє завдання.
П. 6, вправа 69.
Самостійна робота.
Переписати речення, розставляючи пропущені розділові знаки (подаємо речення без їх вилучення). У першому реченні підкреслити члени речення. Вжиті в реченнях фразеологізми розібрати за поданою схемою.
На ясні зорі і на тихі води до нас листи з минулого доходять. (Є. Гуцало.) Як часто ми чуєм і дома, і в школі: “Ученому легше далеко піти. Старайтеся, вчіться, бо будете в полі волам або свиням крутити хвости”. (М. Сом.)
1. Пояснити значення фразеологізму (бажано з використанням словника).
2. Вказати його походження (з античної міфології, Біблії, фольклору, художньої літератури і та ін.)
3. Дібрати синоніми (якщо вони є).
4. Дібрати антоніми (якщо вони є).
Подані фразеологізми увести до самостійно складених речень. Пояснити правопис слів іншомовного походження.
Шукати Атлантиду; відкрити Америку; співати дифірамби; виносити сміття з хати.
Related posts:
- ФРАЗЕОЛОГІЗМИ В РОЛІ ЧЛЕНІВ РЕЧЕННЯ ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ § 12. ФРАЗЕОЛОГІЗМИ В РОЛІ ЧЛЕНІВ РЕЧЕННЯ Фразеологізм виступає одним членом речення. Він є тим членом речення, який заступив за значенням. Наприклад: 124. Перепишіть. Визначте в реченнях фразеологізми, підкресліть їх як члени речення. 1. Безбатченки й трутні засміються на кутні (В. Бровченко). 2. Ви не носіть за пазухою камінь (Г. Рибцуник). 3. Він […]...
- ФРАЗЕОЛОГІЗМИ В РОЛІ ЧЛЕНІВ РЕЧЕННЯ Мета: навчальна: дати поняття про синтаксичну роль фразеологізмів; розвивальна: розвивати гнучкість мислення учнів; виховна: виховувати ціннісне ставлення до образних скарбів мови. Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, фразеологія, синтаксис, пунктуація, орфографія, стилістика. Міжпредметні зв’язки: мова, література, фольклор, соціокультура. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ Виразне читання > Виразно прочитайте уривок вірша Расула Гамзатова “Чути […]...
- ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ Лексикологія. Лексикологія як учення про слово. Ознаки слова як мовної одиниці. Лексичне значення слова. Багатозначні й однозначні слова. Пряме та переносне значення слова. Омоніми. Синоніми. Антоніми. Лексика української мови за походженням. Власне українська лексика. Лексичні запозичення з інших мов. Загальновживані слова. Професійна, діалектна, розмовна лексика. Терміни. Лексика української мови з погляду активного й […]...
- Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Тематичне тестування (тема: Однорідні члени речення) ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 31 Тема: Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Тематичне тестування (тема: Однорідні члени речення) Мета: закріпити знання учнів про вживання розділових знаків у реченнях з узагальнювальними словами перед однорідними членами речення, формувати вміння визначати узагальнювальні слова при однорідних членах, правильно інтонувати такі речення, розставляти в них розділові знаки, […]...
- Головні та другорядні члени речення. Тематичне тестування (тема: Словосполучення, речення) ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 27 Тема. Головні та другорядні члени речення. Тематичне тестування (тема: Словосполучення, речення) Мета: систематизувати й узагальнити знання про головні й другорядні члени речення, формувати вміння визначати члени речення; з’ясувати рівень засвоєння знань та сформованості вмінь з теми “Словосполучення, речення”; формувати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, удосконалювати […]...
- КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 2 З ТЕМИ “ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ” (ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ) Мета: навчальна: перевірити знання учнів з лексики та фразеології; розвивальна: розвивати вміння школярів виконувати тестові завдання; логічне мислення; мовленнєві навички; працювати самостійно. виховна: виховувати любов до мови. Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, пунктуація. Міжпредметні зв’язки: виконання тестових завдань (формування ключової компетенції). Тип уроку: урок перевірки знань та навичок учнів. ПЕРЕБІГ УРОКУ ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ […]...
- Фразеологізми, їх лексичне значення. Вживання фразеологізмів у мовленні ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ УРОК № 74 Тема. Фразеологізми, їх лексичне значення. Вживання фразеологізмів у мовленні Мета: поглибити знання учнів про фразеологічні звороти; вдосконалювати вміння учнів знаходити фразеологізми в текстах, розкривати їх значення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати повагу до рідного слова. Обладнання: підручник, текст диктанту. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ […]...
- Словосполучення та речення. Тематичне тестування Урок № 4 Тема. Словосполучення та речення. Тематичне тестування Мета: закріпити знання учнів про словосполучення, речення, синтаксичні зв’язки в них; з’ясувати рівень засвоєння вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, уміння використовувати здобуті знання на практиці, формувати навички самостійної роботи. Тип уроку: комбінований урок (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, умінь та навичок). […]...
- Складні речення з безсполучниковим і сполучниковим зв’язком. Тематичне тестування. (тема “Складне речення”) ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 40 Тема: Складні речення з безсполучниковим і сполучниковим зв ‘ язком. Тематичне тестування ( тема “Складне речення”) Мета: систематизувати й узагальнити знання учнів про складне речення, формувати вміння правильно інтонувати складні речення, вживати розділові знаки в складних реченнях, креслити їхні схеми й робити синтаксичний розбір; з’ясувати рівень засвоєння […]...
- Співвідношення звуків і букв. Тематичне тестування (Звуки мовлення та знаки письма) ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Урок № 54 Тема: Співвідношення звуків і букв. Тематичне тестування (Звуки мовлення та знаки письма) Мета: удосконалювати навички визначати звукове значення літер ї, є, ю, я; з’ясувати рівень засвоєння знань та сформованості вмінь з теми “Звуки мовлення та знаки письма”; розвивати пам’ять, уміння аналізувати й систематизовувати здобуті знання, виділяти головне; виховувати […]...
- Відмінювання іменників (узагальнення). Тематичне тестування І СЕМЕСТР ІМЕННИК Урок № 32 Тема: Відмінювання іменників (узагальнення). Тематичне тестування Мета: систематизувати й узагальнити знання про відмінювання іменників; з”ясувати рівень засвоєння знань про іменник і вмінь відмінювати іменники; розвивати логічне мислення, пам”ять, уміння застосовувати теоретичні знання на практиці. Тип уроку: комбінований урок (узагальнення вивченого; перевірка й облік знань у вмінь). Обладанання: підручник, тестові […]...
- Правопис іменників. Тематичне тестування І СЕМЕСТР ІМЕННИК Урок № 38 Тема: Правопис іменників. Тематичне тестування Мета: систематизувати й узагальнити знання про правопис іменників, удосконалювати вміння визначати в іменниках орфограми “Не з іменниками”, “Букви е, є, и в суфіксах – ичк-, – ечк – (-єчк-), – енн – (-єнн-), – ив-, – ев-“; визначити рівень знань і вмінь з теми […]...
- Тематичне тестування (тема: Частка. Правопис часток) Тематичне тестування (тема: Частка. Правопис часток) Мета: з’ясувати рівень засвоєння знань і сформованості вмінь і навичок стосовно теми “Частка, правопис часток; закріплювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, навички самостійної роботи, розвиватилогічне мислення, увагу, пам’ять. Тип уроку : урок перевірки й обліку здобутих знань, умінь і навичок. І. Повідомлення мети перевірки та способів її […]...
- Поєднання однорідних членів речення сполучниками Тема. Поєднання однорідних членів речення сполучниками. (Вправи 80- 84). Мета. Вдосконалювати знання про структуру речення; формувати поняття про сполучниковий зв’язок між однорідними членами. Розвивати вміння інтонаційно правильно читати речення з однорідними членами та ставити розділові знаки при письмі. Виховувати повагу до народних традицій. Обладнання: таблиця “Однорідні члени речення”, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. […]...
- Тематичне тестування (тема: Сполучник, правопис сполучників) Урок № 67 Тематичне тестування (тема: Сполучник, правопис сполучників). Мета: з’ясувати рівень засвоєння знань і сформованості вмінь та навичок стосовно теми “Сполучник, правопис сполучників”; закріплювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, навички самостійної роботи, розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять. Тип уроку : урок перевірки й обліку здобутих знань, умінь і навичок. Обладання: Тестові завдання. […]...
- Тематичне тестування Дієприкметник Тематичне тестування (тема: Дієприкметник). Створення діалогів відповідно до запропонованої ситуації спілкування, пов’язаної з характеристикою людей (із вживанням дієприкметників) Мета: З’ясувати рівень засвоєння учнями знань про дієприкметник як особливу форму дієслова та вмінь визначати граматичні ознаки дієприкметника, доречно вживати дієприкметники в мовленні; формувати комунікативні вміння, зокрема вміння створювати й підтримувати діалог; розвивати логічне мислення, пам’ять, формувати […]...
- Написання прислівників разом і окремо Тематичне тестування Уроки № 51-53 Тема: Написання прислівників разом і окремо. Тематичне тестування (тема: Прислівник, правопис прислівників ) Мета: Пояснити правила написання прислівників разом і окремо; формувати вміння обгруновувати вибір написання; з’ясувати рівень засвоєння учнями знань та сформованості вмінь і навичок з теми “Прислівник, правопис прислівників”; розвивати увагу, логічне мислення, закріплювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на […]...
- Види складних речень. Тематичне тестування Урок № 18 Тема. Види складних речень. Тематичне тестування Мета: закріпити знання учнів про види складних речень; з’ясувати рівень засвоєння ними вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, вміння використовувати здобуті знання на практиці, формувати навички самостійної роботи. Тип уроку: комбінований урок (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, умінь та навичок). Обладнання: підручник, […]...
- Види простих речень. Тематичне тестування Урок № 11 Тема. Види простих речень. Тематичне тестування Мета: закріпити знання учнів про види простих речень; з’ясувати рівень засвоєння ними вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, вміння використовувати здобуті знання на практиці, формувати навички самостійної роботи. Тип уроку: комбінований урок (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, умінь та навичок). Обладнання: підручник, […]...
- Тематичне тестування (тема: Прийменник, правопис прийменників) Урок № 60 Тематичне тестування (тема: Прийменник, правопис Прийменників) Мета: з’ясувати рівень засвоєння знань і сформованості вмінь та навичок стосовно теми “Прийменник, правопис прийменника; закріплювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, навички самостійної роботи, розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять. Тип уроку : урок перевірки й обліку здобутих знань, умінь і навичок. Обладання : роздавальний […]...
- Фразеологія – Лексика і фразеологія Українська мова Лексика і фразеологія Фразеологія Фразеологія вивчає стійкі мовні вирази (фразеологізми). Фразеологізм – це стійке словосполучення, що має особливе лексичне значення. Повісити носа – похнюпитися. Задерти носа – задаватися....
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ” Лексикологія. Фразеологія § 15. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ” 114 І. Прочитайте текст. Чи зацікавив він вас і чим саме? Що відображає його назва – тему чи основну думку? ДІ-ДЖЕЙ* – РОБОТ З сучасними технологіями можливо все. І роботи-футболісти, які влаштовують змагання між собою, і роботи-собаки та роботи-коти, які прогулюються з вами. Нещодавно винахідники […]...
- Лексика і фразеологія Українська мова Лексика і фразеологія Лексика – словарний склад мови. Слово має лексичне значення. Лексичне значення – це те, що слово означає. Слова, що мають тільки одна лексичне значення, називаються однозначними. Квасоля – Городина, овоч. Слова, що мають два та більше лексичних значень, називаються багатозначними. Томат – 1. Овоч. 2. Соус із цього овоча. Багатозначні […]...
- Незмінювані іменники. Іменник як частина мови. Тематичне тестування І СЕМЕСТР ІМЕННИК Урок № 21 Тема: Незмінювані іменники. Іменник як частина мови. Тематичне тестування Мета: дати учням поняття про незмінювані іменники, формувати вміння вирізняти їх у реченнях та правильно вживати в мовленні, удосконалювати навички користування словником; сприяти збагаченню та уточненню словникового запасу школярів. Тип уроку: комбінований урок (вивчення нового матеріалу; перевірка й облік знань […]...
- Звертання та вставні слова. Тематичне тестування (тема: Звертання та вставні слова) ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок 36 Тема: Звертання та вставні слова. Тематичне тестування (тема: Звертання та вставні слова) Мета: узагальнити й систематизувати знання про слова, граматично не пов’язані з членами речення; формувати пунктуаційну грамотність, вміння доречно використовувати звертання й вставні слова у мовленні; з’ясувати рівень засвоєння учнями теми “Звертання. Вставні слова”; формувати вміння використовувати […]...
- Основні пунктограми в складному реченні. Тематичне тестування Урок № 29 Тема. Основні пунктограми в складному реченні. Тематич не тестування Мета: закріпити знання. учнів про основні пунктограми в складному реченні; з’ясувати рівень засвоєння ними вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, формувати вміння використовувати здобуті знання на практиці, навички самостійної роботи. Тип уроку: комбінований урок (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, […]...
- Будова тексту. Тематичне тестування Урок № 42 Тема. Будова тексту. Тематичне тестування Мета: закріпити вивчене про будову тексту, типи, стилі та жанри мовлення; з’ясувати рівень засвоєння вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, формувати вміння використовувати здобуті знання на практиці, навички самостійної роботи. Тип уроку: комбінований (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, умінь та навичок). Обладнання: підручник, […]...
- Фразеологізми професійного мовлення і жаргонів – ПОЗАЛІТЕРАТУРНА ФРАЗЕОЛОГІЯ Розділ 12 ПОЗАЛІТЕРАТУРНА ФРАЗЕОЛОГІЯ § 37. Фразеологізми професійного мовлення і жаргонів У синхронічному плані “мова спеціальності” передбачає специфічний склад фразеології в тому чи іншому підтипі мови й особливості функціонування відповідних фразеологізмів. У діахронічному аспекті професійна мова може інтерпретуватися як джерельна база тієї чи іншої групи фразеологізмів. Численні давні професії залишили свій фразеологічний слід – мало […]...
- Пряма мова. Діалог. Тематичне тестування Урок № 38 Тема. Пряма мова. Діалог. Тематичне тестування Мета: закріпити вивчене про пряму мову та діалог; з’ясувати рівень засвоєння вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, уміння використовувати здобуті знання на практиці, формувати навички самостійної роботи. Тип уроку: комбінований (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, умінь та навичок). Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ […]...
- Ареальні фразеологізми української мови – ПОЗАЛІТЕРАТУРНА ФРАЗЕОЛОГІЯ Розділ 12 ПОЗАЛІТЕРАТУРНА ФРАЗЕОЛОГІЯ § 36. Ареальні фразеологізми української мови У кожному говорі (ареалі), крім літературних, функціонують регіональні фразеологічні одиниці, не зафіксовані загальномовними словниками, або видозмінені загальнонародні чи з локальними значеннєво-формальними ознаками їх вираження ФО. Вони фіксувалися, документувалися й частково розглядалися ще у XIX – на поч. XX ст. у працях О. Потебні, К. Зіновієва, […]...
- Основні пунктограми у простому реченні. Тематичне тестування Урок № 25 Тема. Основні пунктограми у простому реченні. Тематичне тестування Мета: закріпити знання учнів про основні пунктограми у простому реченні; з’ясувати рівень засвоєння ними вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, формувати вміння використовувати здобуті знання на практиці, навички самостійної роботи. Тип уроку: комбінований (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, умінь та […]...
- ФРАЗЕОЛОГІЯ ФРАЗЕОЛОГІЯ У лексиці української мови поряд з окремими словами вживаються стійкі словосполучення і навіть цілі речення (вислови), що за своїм змістом дорівнюють одному слову і можуть замінятися синонімом. Наприклад: Клювати носом – куняти, п’ятами накивати – утекти, пустити червоного півня – підпалити, ні пари з уст – мовчати, грати першу скрипку – бути найголовнішим, як […]...
- ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ – ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ 1. Знайдіть серед поданих судження, яке відповідає лексичному значенню слова “квітка”: A) іменник жіночого роду, однини називного відмінка; Б) будь-яка красива рослина; B) частина рослини, переважно у вигляді пелюсток навколо тичинок і маточки, яка звичайно має виразне забарвлення і запах; Г) різнокольорові листочки на дереві чи траві, що пахнуть. 2. […]...
- Тематичне тестування Дієприслівник Тематичне тестування (тема: Дієприслівник). Різновиди читання (ознайомлювальне, вивчальне, вибіркове). Навчальне читання мовчки Мета: З’ясувати рівень засвоєння знань про дієприслівник як особливу форму дієслова та рівень сформованості мовних умінь і навичок; дати уявлення про різні види читання мовчки; формувати комунікативні вміння, зокрема вміння читання мовчки; розвивати увагу, пам’ять, удосконалювати навички самостійної роботи, вміння використовувати на практиці […]...
- Речення з кількома рядами однорідних членів – Просте ускладнене речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Речення з кількома рядами однорідних членів У реченні може бути декілька рядів однорідних членів. Наша Дума, наша Пісня Не вмре, не загине (Т. Шевченко). Голос, Тонкий, гнучкий, дзвінкий, так і Розходився на всі боки: то Розлягався у високім просторі, то слАВся по землі, по зелених Житах, то Завмирав оддалеки […]...
- ФРАЗЕОЛОГІЗМИ Лексикологія. Фразеологія § 12. ФРАЗЕОЛОГІЗМИ Про лексичне значення і синтаксичну роль фразеологізмів та про красу й багатство української мови 83 ПРИГАДАЙМО Що таке лексичне значення слова? 84 Поясніть лексичні значення виділених фразеологізмів. Замініть кожен з них одним словом із таким же значенням. Що при цьому “втратять” висловлювання? Зробіть висновок про роль фразеологізмів у мовленні. 1. […]...
- Лексикологія і фразеологія Узагальнення і систематизація найважливіших відомостей з української мови § 16. Лексикологія і фразеологія 231.І. На городі бузина, а в Києві дядько, аж пір’я летить, глуха тетеря, дірка від бублика, ляпати язиком, на вербі груші, не бачити далі свого носа, ні ладу ні складу, яке їхало, таке й здибало. II. 1. Рідна мова – не полова: […]...
- Фразеологізми. Джерела української фразеології І СЕМЕСТР ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ Урок № 12 Тема: Фразеологізми. Джерела української фразеології Мета: подати відомості про фразеологізми, формувати вміння вирізняти їх у реченнях та тексті, розкривати їхнє значення; формувати вміння користуватися фразеологічним словником; розвивавати логічне та образне мислення; сприяти збагаченню та уточненню словника учнів; виховувати пошану до усної народної творчості. Тип уроку: урок вивчення нового […]...
- ПОЄДНАННЯ ОДНОРІДНИХ ЧЛЕНІВ РЕЧЕННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ СПОЛУЧНИКІВ Мета: вдосконалювати знання учнів про структуру речення; формувати поняття про сполучниковий зв’язок між однорідними членами речення; розвивати вміння інтонаційно правильно читати речення з однорідними членами речення, ставити розділові знаки на письмі; виховувати старанність. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Гра “Слово заміни – нове речення склади!” – Прочитайте. Виділені слова замініть […]...
- Поєднання однорідних членів речення сполучниками РЕЧЕННЯ & 11. Поєднання однорідних членів речення сполучниками По хрещатий барвінок… З народного 80. 1. Розглянь малюнок. Прочитай (заспівай) весільну пісню. БАРВІНКОВИЙ ВІНОК Ой що ж там по нових сінях палає? На молоденькій з барвінку вінок сяє. 2. Яким настроєм пройнята пісня? З якою метою вжито в пісні виділені слова? До якої частини мови вони […]...