ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ЄВРАЗІЇ

ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

§ 23. ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ЄВРАЗІЇ

– Які материки є на Землі? Що вам відомо про материк Євразію?

Євразія – найбільший з усіх материків на Землі.

Материк Євразія складається з двох частин світу: Європи та Азії. Звідси й походить назва материка.

– 1. Знайдіть і покажіть на фізичній карті півкуль (форзац 1) Євразію, її частини та умовну межу між ними. 2. Визначте, по яку сторону від екватора та в яких півкулях розташовано материк. 3. Назвіть океани, які омивають береги Євразії.

Більша частина материка

Євразія розташована в Східній півкулі. Він майже повністю простягається в Північній півкулі. Береги Євразії омивають води всіх океанів.

– Визначте на фізичній карті півкуль (див. форзац 1), які форми земної поверхні є на території Євразії.

Форми земної поверхні Євразії різноманітні. Тут є гори й рівнини. У Євразії розташовано найвищі гори на Землі – Гімалаї, їх найвища вершина – тора. Джомолунгма (Еверест) заввишки 8850 м (мал. 68).

ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ЄВРАЗІЇ

Мал. 68. Гора Джомолунгма

– Визначте на фізичній карті півкуль (див. форзац 1), у яких теплових смугах розташована Євразія.

Територія

Євразії розташована в усіх теплових смугах Землі: жаркій, помірній і холодній.

– Як змінюється нагрівання земної поверхні сонячними променями від полюсів до екватора?

У холодній смузі зима довга й дуже холодна. Температура повітря взимку сягає -40 °С. Температура повітря в літній період не перевищує 0°. У помірній смузі відбувається зміна пір року. Узимку температура повітря дорівнює від 0 °С до +6 °С, а влітку – від +10 °С до +18 °С.

Найвищі температури спостерігаються в жаркій смузі. Температура повітря впродовж усього року не опускається нижче від +20 °С.

Кількість опадів на території Євразії розподілено нерівномірно. Найбільше опадів випадає на узбережжях.

– Які території Євразії вирізняються великою кількістю водойм, а які – малою? Чому?

У місцях, де випадає велика кількість опадів, територією Євразії протікає багато річок. Річки Євразії беруть початок здебільшого в горах і впадають в океани. Тут протікають великі річки нашої планети – Янцзи, Об,. Єнісей, Хуанхе, Лена, Амур, Волга, Інд.

Назва річки Хуанхе в перекладі з китайської мови означає “Жовта річка”. Річка протікає через пухку гірську породу жовтого кольору, яку розмиває і переносить. Це й надає річці жовтого кольору (мал. 69).

У Євразії є велика кількість озер. Найбільшими озерами є Каспійське море, Аральське море, Байкал, Балхаш.

ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ЄВРАЗІЇ

Мал. 69. Річка Хуанхе

Каспійське море – найбільше за площею озеро на Землі, яке за великі розміри та солону воду називають морем. Байкал – найглибше прісноводне озеро в світі, глибина його сягає 1642 м.

Усі великі річки та озера Євразії людина використовує для судноплавства та рибальства. На річках побудовано гідроелектростанції.

Воду використовують для зрошення полів.

У Євразії є всі види корисних копалин, які використовує людина: паливні, рудні й нерудні. Тут розташовано родовища нафти й природного газу, кам’яного вугілля, залізної руди, кам’яної солі.

Євразія – найбільший з усіх материків. Більшу його частину розташовано в Східній півкулі, він майже повністю простягається в Північній півкулі. На території материка є високі гори й великі рівнини, великі річки й глибокі озера. Євразія розташована в усіх теплових смугах.

– 1. Покажіть на фізичній карті півкуль Євразію і розкажіть, де вона розташована. Які океани її омивають? 2. Які форми земної поверхні є в Євразії? 3. У яких теплових смугах розташована Євразія? 4. Як змінюється температура в різних смугах на території Євразії? 5. Як змінюється кількість опадів у Євразії? 6. Які великі водойми є в Євразії? 7. Які корисні копалини є на території Євразії?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...Синтаксичний розбір простого речення приклади.
Ви зараз читаєте: ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ЄВРАЗІЇ