ГРУПИ СЛІВ ЗА ВЖИВАННЯМ: ЗАГАЛЬНОВЖИВАНІ Й СТИЛІСТИЧНО ЗАБАРВЛЕНІ СЛОВА
ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ
§ 7.ГРУПИ СЛІВ ЗА ВЖИВАННЯМ: ЗАГАЛЬНОВЖИВАНІ Й СТИЛІСТИЧНО ЗАБАРВЛЕНІ СЛОВА
За вживанням усі слова поділяють на загальновживані та стилістично забарвлені.
Загальновживані слова використовують усі люди в усному й писемному мовленні. Це такі слова, як мати, батько, син, дочка, брат, сестра, хліб, сіль, вода, пшениця, яблуня, вишня, вітер, дощ, будинок, зелений, великий, жити, думати, тут, сьогодні. Таких слів у мові – більшість.
Стилістично забарвлені слова вживають у текстах різних стилів.
До стилістично
– книжна лексика – слова, властиві передовсім писемному мовленню: держава, мир, істина, намір, меценатство, спостереження, рішення;
– розмовна лексика – слова, що їх уживають у побутовому мовленні і які виразно передають оцінку осіб, предметів, явищ і почуттів: синок, мастак, смакота, хапуга, злюка, горлопанити, байдикувати, електричка, мобілка, маршрутка, велик, телик. У словниках біля таких слів роблять позначку розм.
Книжна лексика поділяється на такі групи:
– суспільно-політична лексика – слова, пов’язані з політичним і громадським життям суспільства
– наукова лексика – слова, що вживаються в науковій літературі та мовленні науковців: аргумент, дослід, спостереження, зіставлення, експеримент, іменник, словосполучення, речення, клітина, радіус, систематизувати, класифікувати, пульсари, магнітні хвилі;
– офіційно-ділова лексика – слова, уживані в діловому спілкуванні, зокрема в документах (ділових паперах): закон, наказ, заява, реєстрація, інструкція, відрядження, угода, посвідчення, протокол.
85. Прочитайте слова та словосполучення, що належать до книжної лексики. Запишіть їх у такій послідовності: 1) суспільно-політична лексика; 2) наукова лексика; 3) офіційно-ділова лексика.
Синоніми, довідка, молекула, розпорядження, малий і середній бізнес, оголошення, прямий кут, обмін речовин, рівняння, протокол, суспільні інтереси, дзвінкий приголосний, приватизація, договір, політична партія, постанова, присудок.
86. Прочитайте. Визначте розмовну лексику.
1. Я все ніяк допетрати не міг, що крутиться Земля, мов куля кругла (Б. Олійник). 2. Він, може, часом щось і не второпав (Л. Костенко). 3. Порушника дисципліни шпетили, а він усе мовчав (І. Малишевський). 4. Хлопець занадто багато теревенив (Ю. Обжелян). 5. І огидло хлопцеві байдикувати (В. Симоненко). 6. Яка робота увечері? Іди, синашу, йди (Леся Українка). 7. Жінка почовгала до кухні, склянку мінералки без газу видудлила, аж чує – шурхіт у вітальні (Люко Дашвар).
– Як позначають розмовну лексику в словнику? З якою метою?
87. ПОПРАЦЮЙТЕ В ПАРАХ! Слова, що належать до книжної та розмовної лексики, запишіть у дві колонки.
Добродійництво, бентежність, підтоптаний, благословенний, спатки, хлопчисько, праведний, преподобний, довготелесий, обрання, під’юджувати, белькотіти, бентежити, мислити, репетувати, скиглій, благочестивий, хитрющий, хрясь, бах.
– У виділених словах позначте орфограми. Поясніть їхній правопис відповідними правилами.
88. Перепишіть, замість поданих у дужках слів уставляючи дібрані з довідки та поставлені в потрібній формі слова розмовної лексики. Поясніть, як змінилося від цього сприйняття речення.
1. Йому (хотілося) чимдуж потрапити туди, де дзвонило, (ходили) заклопотані люди, гуділи машини (П. Загребельний). 2. Ось (прошумів) старенький віз, на ньому (зігнувся) сивобородий дід, а позад нього сиділа дівчинка (М. Стельмах). 3. А тепер і свої роботяги погрожують із бригади (вигнати) (Олесь Гончар). 4. Спочатку (лаяли), потім хвалили, а скоро й величати почнуть (М. Стельмах).
ДОВІДКА
Вештатися, кортіти, проторохтіти, чихвостити, згорбатитися, викишкати.
Діалектні, професійні слова й терміни, просторічні слова
89. Прочитайте. Як ви гадаєте: про одного чи різних птахів ідеться в реченнях? Чому вжито різні назви?
1. Виглядали бузька ми на плеса бузькі, а до нас здалека прилетів лелека. І тепер гайстер – жаб’ячий гангстер – ходить, як сажотрус… Сказано, чорногуз (Б. Сторожук). 2. У розфарбовані заходом села летять боцюни (О. Радушинська). 3. Я сам на бусола схожий своєю любов’ю до отчого краю (А. Малишко).
Слова, які вживають лише люди, котрі проживають у певній місцевості, називаються діалектними: чічка (квітка), вуйко (дядько), хупавий (красивий), пасіювати (гніватися).
Діалектні слова називають поняття, для позначення яких у літературній мові використовують інші назви: гоц (водоспад), мигунка (блискавка), ковальня (кузня), когут (півень), лилик (кажан), нецьки (ночви), крумплі (картопля), пародички (помідори).
У текстах наукового стилю діалектні слова використовують лише тоді, коли вони є предметом вивчення.
У художній літературі діалектні слова вживаються для правдивого та яскравого відображення особливостей місцевого побуту або для мовленнєвої характеристики героїв твору.
Значення діалектних слів можна з’ясувати за тлумачним словником або словником діалектних слів.
Діалектні слова незрозумілі більшості людей, тому в повсякденному мовленні користуватися ними треба обачно, не зловживаючи.
90. Прочитайте прислів’я. Визначте вжиті в них діалектні слова. Що означає кожне з них? За потреби зверніться до довідки.
1. Чужими руками добре ватри брати. 2. Як повна скриня, то й ми газдині. 3. У майстра повна тайстра. 4. Файний, як лялька з болота. 5. Так пливе, як тупиця попід воду. 6. Хто шукатиме коня без ганджу, ходитиме пішки.
ДОВІДКА
Гарний, сокира, багаття, торба, господиня, недолік.
91. Загальновживані та діалектні слова запишіть у дві колонки.
Гуторити, говорити; вітер, легіт; легінь, парубок; печаль, туск; пательня, сковорода; капелюх, крисаня; бордзо, швидко; джерга, ковдра; дядько, стрий; хустина, рантух; кошик, кобівка; жарти, фиглі; капарство, недбалість; клевець, молоток.
92. Доберіть до кожного діалектного слова відповідник із довідки.
– Запишіть слова парами.
I. Фамілія, кошуля, ногавиці, обіг, коц, фая, шарньовка.
II. Порекло, мольфар, туфля, митка, штрімфлі, скрегулець, фашега.
ДОВІДКА
I. Сім’я, сорочка, кочерга, ковдра, буря, парасолька, штани.
II. Прізвисько, волоцюга, чаклун, ганчірка, шкарпетки, лопата, яструб.
– Пригадайте, які діалектні слова ви чули в селі, де вам довелося бувати.
Складіть усне висловлювання на тему “Що сільце, то слівце”.
93. Прочитайте. Визначте тему та головну думку тексту.
Вуйко й дівчинка
Гори розбігалися на всі боки, як овеча отара. Вони були схожі на застиглі хвилі кам’яного моря, а річка – на бурхливу душу гір. До шуму річки прислухався вуйко. Було задушливо, і бурий подався до води. Він уже проминув глибоке урвище, коли його увагу привернули незвичайні звуки, що долинали звідти. Ведмідь ступив до урвища, витягнув шию і подивився вниз.
На кам’яній приступці сиділа дівчинка. Вона плакала, і саме її схлипування привернуло увагу ведмедя. Дівчинка побачила над собою вуйкову голову, звелася на ноги й злякано втупилась у його очі. Так вони дивилися одне на одного і не могли дійти тями. Бурого заспокоїло те, що дівчинка застигла непорушно, вона не збиралася нападати. Дівчинка побачила в очах вуйка розгублений вираз і похоробрішала.
– Я тут хотіла зірвати чічку, оступилася і впала, – сказала вона вуйкові. – Ледь не звалилася долі.
Вуйко ступив до дівчинки, обхопив її лапами. Дівчинка міцно заплющила очі. Вона розплющила повіки тільки тоді, коли відчула, що вже стоїть на твердому. Дівчинка озирнулася й зрозуміла, що вуйко виніс її з урвища. Велике волохате тіло вже погойдувалося між смереками. Вуйко навіть не озирнувся. Дівчинка пішла
Плаєм на полонину. Коли вибралася на вершину, озирнулася й побачила навколо застиглі хвилі кам’яного моря.
За Є. Гуцалом
– Визначте вжиті в тексті діалектні слова, з’ясуйте значення кожного. Випишіть їх.
– Назвіть почуття, які переживала дівчинка, зустрівшись із ведмедем.
Уявіть, що вам доручили написати сценарій мультфільму “Маша і Ведмідь у Карпатських горах”. Про які пригоди в такому мультфільмі йшлося б? Розкажіть про це, використовуючи виписані діалектні слова.
Терміни вживають науковці, військові, спортсмени, діячі мистецтва у своїй професійній діяльності. Це слова, що називають певні поняття:
– науки (спрощення, відмінювання, абстракція, вища нервова діяльність);
– техніки (динамік, процесор, операційна система) ;
– мистецтва (інтермецо, амплуа, інженю, соло, па-де-де, нотний стан).
Часто розмовними замінниками термінів стають професійні слова (словосполучення) (від лат. professio – заняття, спеціальність). Професійні слова виникають і там, де термінології не може бути: зависнути (тимчасово припинити роботу) – з мовлення програмістів; вікно (незаповнений між уроками час) – з мовлення вчителів; карнизик (верхня частина опуклості глечика) – з мовлення гончарів.
У художніх творах професійні слова вживають для точнішого відтворення життя, праці та побуту представників певних професій.
94. Подані терміни запишіть у такій послідовності: 1) такі, що стосуються науки і техніки; 2) ті, що стосуються мистецтва.
Кіносценарій, прикметник, тенор, клітина, корінь слова, партитура, прем’єра, історизм, сольфеджіо, електрон, множення, кордебалет, граматична основа, мізансцена.
– Визначте слова іншомовного походження, позначте в них орфограми.
– Чи можна вважати професійними слова вірус, мікроб, діагноз? Чому?
95. Прочитайте. Визначте професійні слова. З мовлення представників яких професій їх узято? Із якою метою їх використовують у художніх творах?
1. Дозвольте відвідати ваші уроки! Навчіть мене писати конспекти, правильно перевіряти зошити, здійснювати актуалізацію знань і пояснення нового матеріалу (Ю. Обжеляк). 1. Запам’ятовуй, хлопче, будову фагота. Ось це чобіт, ось коліно; клапани: три на крилі, а два на чоботі… Ось цей шнурок кріпиться до балансиру й надівається на шию. І головне: вигнута металева трубка, ось ця, зветься “ес” (За Д. Рубікою). В. Молот з гуркотом м’яв і бив покірливу м’яку крицю, чавив у смужки, розкочував у довгі циліндричні болванки (3. Тулуб). 4. Дзвенять якорі. На бакборті трап тихенько скрекоче. І раптом наказ: “Повернути! Вест!” (О. Близько).
Серед професійних слів укажіть іншомовні. Визначте в них орфограми.
96. Перепишіть, уставляючи пропущені літери. Підкресліть стилістично-забарвлені слова, назвіть серед них діалектні, професійні слова і терміни.
1. У Карпатах ходить осінь ген в..соким плаєм. Я над рідним Чер..мошем тебе в..глядаю (М. Сом). 2. Часом скр..паль Нікколо Паганіні д..вував публ..ку несподіваними піц., кат о (3 підручника). 3. На ярмарку старий гончар пантрує полив’яних коней (Л. Перебийте). 4. Я років сім у шахті працював, бурив шпури, довбав гл..бокі лунки (І. Савич). 5. Уже під’їжджали, коли заскреготіла коробка пер..дач, злісно гарикнув дв..гун і луснула хр..стовина на кардані (О. Сенчик).
– Поясніть причини виникнення діалектних назв птахів: гуркотливець, буркун, буркот (дикий голуб), криводзьоб, кривоніс (шишкар ялиновий), рудяк, червеняк, підпалених (малинівка).
Нещодавно на екранах України з’явився багатосерійний мультфільм “Моя країна – Україна” (виробництво студії “Новаторфільм”). Кожна серія – історія певної місцевості.
Перегляньте цей мультсеріал. Розкажіть про нього однокласникам. Уживайте стилістично забарвлені слова.
Кадри з мультсеріaлy “Моя країна – Україна”
Related posts:
- Групи слів за вживанням. Загальновживані та стилістично забарвлені слова ЛЕКСИКОЛОГІЯ, ФРАЗЕОЛОГІЯ § 11 Групи слів за вживанням. Загальновживані та стилістично забарвлені слова Пригадаймо! Спілкуючись, ми обираємо певний мовний стиль. Вибір мовного стилю залежить від ситуації спілкування, мети, адресата спілкування. Невимушена розмова з товаришем, написання твору, відповідь на уроці, виступ на урочистих шкільних зборах, написання заяви про відвідування спортивної секції – це все різні ситуації […]...
- ГРУПИ СЛІВ ЗА ВЖИВАННЯМ: ЗАГАЛЬНОВЖИВАНІ І СТИЛІСТИЧНО ЗАБАРВЛЕНІ СЛОВА, ДІАЛЕКТНІ, ПРОФЕСІЙНІ СЛОВА Й ТЕРМІНИ, ПРОСТОРІЧНІ СЛОВА Мета: навчальна: дати поняття про загальновживані й стилістично забарвлені слова; розвивальна: розвивати гнучкість мислення учнів; виховна: виховувати уважне та шанобливе ставлення до слова. Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, стилістика, синтаксис і пунктуація, орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, географія, біологія. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ […]...
- ЗАГАЛЬНОВЖИВАНІ (НЕЙТРАЛЬНІ) ТА СТИЛІСТИЧНО ЗАБАРВЛЕНІ СЛОВА ЛЕКСИКОЛОГІЯ §35. ЗАГАЛЬНОВЖИВАНІ (НЕЙТРАЛЬНІ) ТА СТИЛІСТИЧНО ЗАБАРВЛЕНІ СЛОВА Усі слова мови поділяють на дві групи: – загальновживані (міжстильові), які вживаються в усіх стилях мовлення; – стилістично забарвлені, що вживаються лише в певних стилях. Загальновживані слова використовуються в повсякденному Усному й писемному мовленні всіма людьми: хліб, вода, сонце, небо, теплий, жити, радіти, зранку, завжди. До стилістично […]...
- ЗАГАЛЬНОВЖИВАНІ (НЕЙТРАЛЬНІ) І СТИЛІСТИЧНО ЗАБАРВЛЕНІ СЛОВА ЛЕКСИКОЛОГІЯ § 43. ЗАГАЛЬНОВЖИВАНІ (НЕЙТРАЛЬНІ) І СТИЛІСТИЧНО ЗАБАРВЛЕНІ СЛОВА Про те, які слова закріпилися за тим чи іншим стилем мовлення, а які можна вживати без будь-яких обмежень ПРИГАДАЙМО Які ви знаєте стилі мовлення? Прочитайте речення. Визначте, з яким стилем мовлення співзвучне кожне з них. Яке з виділених слів властиве мовленню науковців, а яке доречно вживати […]...
- ЗАГАЛЬНОВЖИВАНІ Й СТИЛІСТИЧНО ЗАБАРВЛЕНІ СЛОВА. ОФІЦІЙНО-ДІЛОВА ЛЕКСИКА Лексикологія. Фразеологія § 9. ЗАГАЛЬНОВЖИВАНІ Й СТИЛІСТИЧНО ЗАБАРВЛЕНІ СЛОВА. ОФІЦІЙНО-ДІЛОВА ЛЕКСИКА Про слова, які закріпилися за певним стилем мовлення, зокрема за офіційно-діловим ПРИГАДАЙМО. 1. Які слова називають стилістично забарвленими? 2. Які особливості офіційно-ділового стилю мовлення? 58 Виберіть із рядів синонімів слова, які недоречно вживати в науковому та офіційно-діловому стилях. Якого відтінку можуть надавати мовленню ці […]...
- Загальновживані (нейтральні) і стилістично забарвлені слова Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 86 Тема. Загальновживані (нейтральні) і стилістично забарвлені слова Мета: – навчальна: пояснити особливості слова зі стилістичного погляду; навчити знаходити в мовленні стилістично забарвлені слова; – розвивальна: розвивати навички колективної та самостійної роботи; здатність до логічного мислення, творчу уяву; мовленнєві навички; – виховна: виховувати шанобливе ставлення до своїх батьків, рідної мови, […]...
- Загальновживані та стилістично забарвлені слова. Діалектні, професійні слова і терміни І СЕМЕСТР ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ Урок № 9 Тема: Загальновживані та стилістично забарвлені слова. Діалектні, професійні слова і терміни Мета: дати поняття про стилістично марковані слова, зокрема, діалектні, професійні слова і терміни, формувати вміння вирізняти такі слова в реченнях і текстах, удосконалювати навички користування тлумачним словником; сприяти збагаченню дитячого словника; розвивати культуру усного та писемного мовлення; […]...
- Загальновживані слова. Терміни. Професійна лексика. Діалектні слова ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ § 42. Загальновживані слова. Терміни. Професійна лексика. Діалектні слова 433. Прочитайте виразно текст. З’ясуйте за тлумачним словником значення виділених слів. Дайте відповіді на подані запитання. Є серед безмежних просторів край, де мріють у синій далині гори, буйні праліси. Там чути могутній шум гірського потоку. Інший край, інші звичаї… А скільки особливостей життя людей! […]...
- СТИЛІСТИЧНО НЕЙТРАЛЬНА ЛЕКСИКА. ЕМОЦІЙНО Й ЕКСПРЕСИВНО ЗАБАРВЛЕНІ ЗАСОБИ, ЩО НАДАЮТЬ МОВЛЕННЮ СТИЛЬОВОГО ВІДТІНКУ СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ Урок № 31 СТИЛІСТИЧНО НЕЙТРАЛЬНА ЛЕКСИКА. ЕМОЦІЙНО Й ЕКСПРЕСИВНО ЗАБАРВЛЕНІ ЗАСОБИ, ЩО НАДАЮТЬ МОВЛЕННЮ СТИЛЬОВОГО ВІДТІНКУ Мета: повторити поняття про стилістично нейтральну лексику та емоційно й експресивно забарвлені засоби, що надають мовленню стильового відтінку; удосконалювати вміння стилістично доцільно вживати лексичні засоби мови; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів […]...
- ГРУПИ СЛІВ ЗА ПОХОДЖЕННЯМ: ВЛАСНЕ УКРАЇНСЬКІ Й ЗАПОЗИЧЕНІ (ІНШОМОВНОГО ПОХОДЖЕННЯ) СЛОВА Мета: навчальна: ознайомити шестикласників з власне українськими та запозиченими словами; розвивальна: розширювати мовознавчий світогляд; виховна: виховувати шанобливе ставлення до рідного слова та інших мов світу. Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, морфологія, синтаксис, орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, іноземні мови. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. ПЕРЕБІГ УРОКУ ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ […]...
- ГРУПИ СЛІВ ЗА ЇХ ПОХОДЖЕННЯМ Лексикологія. Фразеологія Слова, слова… Вони в собі всі різні: Тривожні й тихі, радісні й сумні; Є терпеливі, є жорстокі й грізні, Лукаві й чесні, мудрі і смішні. Микола Ткач Ви знатимете: – групи слів за значенням, походженням, уживанням у мові. Ви вмітимете: – розрізняти власне українські й запозичені слова, загальновживані й стилістично забарвлені, застарілі слова […]...
- Загальновживана лексика. Діалектні слова. Професійні слова ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ УРОК № 61 Тема. Загальновживана лексика. Діалектні слова. Професійні слова Мета: познайомити учнів із загальновживаними, професійними та діалектними словами, їх особливостями, вчити знаходити дані слова в тексті; розвивати пам’ять, увагу; виховувати повагу до рідного слова. Обладнання: підручник, словники. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашньої вправи. 2. Зорово-слуховий диктант-взаємоперевірка. Завдання: […]...
- ГРУПИ СЛІВ ЗА ЇХНІМ ПОХОДЖЕННЯМ: ВЛАСНЕ УКРАЇНСЬКІ Й ЗАПОЗИЧЕНІ (ІНШОМОВНОГО ПОХОДЖЕННЯ) СЛОВА ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ Ключові слова та поняття: – лексичне та граматичне значення слова; власне українські й запозичені слова; архаїзми, історизми, неологізми; діалектні слова; професійні слова й терміни; фразеологізми ЛЕКСИКА – це сукупність слів мови, її словниковий склад. ЛЕКСИКОЛОГІЯ – це розділ науки про мову, що вивчає лексику. Слово має лексичне значення. Це зміст слова – те, […]...
- ГРУПИ СЛІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ. Синоніми ЛЕКСИКОЛОГІЯ §36. ГРУПИ СЛІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ. Синоніми 496. Прочитайте. Різне чи одне й те саме явище природи називають виділені слова? Мете, мете метелиця! Пороша, хуртовина! То на дорозі стелиться, То в хату снігом кине. Вертелиця, куделиця, Хурделя, завірюха. Метелиця, кужелиця Ще й виверта кожуха. Ще: віхола, віхтелиця, Завійниця хурдиста… І все це до “хурделиці” Синоніми […]...
- СТИЛІСТИЧНА РОЛЬ ДІАЛЕКТИЗМІВ, ПРОФЕСІЙНИХ СЛІВ, ТЕРМІНІВ, ПРОСТОРІЧНИХ СЛІВ Мета: навчальна: навчати розуміти роль незагальновживаної лексики в системі української літературної мови; розвивальна: розвивати художні смаки учнів засобами мови; виховна: виховувати прагнення до відповідного стилістичного оформлення свого мовлення. Внутрішньопредметні зв’язки: лексика, стилістика, синтаксис, пунктуація, орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, соціокультура. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І […]...
- ПОДІЛ НА ГРУПИ СЛІВ, ЩО НАЛЕЖАТЬ ДО РІЗНИХ ЧАСТИН МОВИ. СЛУЖБОВІ СЛОВА Мета: відновити і закріпити знання учнів про слова – назви предметів, ознак, дій; повторити поняття “частини мови”, “іменник”, “прикметник”, “дієслово”; формувати вміння розрізняти частини мови за питаннями; відрізняти їх від службових слів, правильно вживати у мовленні; розвивати вміння аналізувати, систематизувати мовні явища; виховувати пізнавальний інтерес. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. […]...
- Загальновживані слова – ЛЕКСИКА ЛЕКСИКА Загальновживані слова Основу лексичного складу української мови становлять слова, які розуміють і вживають усі носії мови незалежно від місця помешкання й роду занять. Ці слова називаються загальновживаними. До загальновживаних належать такі основні групи слів на позначення: спорідненості і свояцтва (Мати, батько, брат, дочка, дід), частин та органів тіла (Голова, рука, нога, вухо, серце), явищ […]...
- Групи слів за походженням ЛЕКСИКОЛОГІЯ, ФРАЗЕОЛОГІЯ У цьому розділі ви будете вивчати слово. Наука про значення й уживання слів називається лексикологією. Усі слова в українській мові поділяються на ті, що побутують у ній споконвіку (власне українські, незапозичені слова), і ті, що запозичені з інших мов. Слова, які люди, і будь-які речі, мають вік. Деякі з часом відходять у минуле, […]...
- Лексико – семантичні групи слів і їх стилістика Стилістика української мови Лексико – семантичні групи слів і їх стилістика До лексичного складу мови належать певні групи повнозначних слів з неоднаковою семантикою. їх прийнято називати лексико – семантичними. Лексико – семантичні групи слів – такі групи повнозначних слів, кожна з яких своєрідна лексично, семантично і за виконуваними стилістичними функціями. Лексико – семантичні групи слів […]...
- Поняття про службові слова, їх роль у реченні. Вживання службових слів для зв’язку слів у реченні. Навчальний діалог Урок 73 Тема. Поняття про службові слова, їх роль у реченні. Вживання службових слів для зв’язку слів у реченні. Навчальний діалог Мета: дати учням уявлення про службові слова та їх роль у реченні; формувати навички правильно вимовляти їх та писати окремо від інших слів; вчити складати текст з деформованих речень, вести діалог; виховувати любов до […]...
- Добирання спільнокореневих слів і зміна форми слова для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] Тема: Добирання спільнокореневих слів і зміна форми слова для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] Мета: вчити учнів знаходити перевірне слово шляхом змінювання слова або добирання спільнокореневого слова; розвивати правильну літературну вимову слів із ненаголошеними [е], [и] в коренях; виховувати любов до природи. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, […]...
- Стилістично марковані і стилістично немарковані мовні одиниці – Стилістика як лінгвістичне вчення Стилістика української мови Стилістично марковані і стилістично немарковані мовні одиниці Мовні одиниці, особливо лексичні, фразеологічні, частково й граматичні, функціонально різнотипні; одні з них стилістично марковані, інші – стилістично немарковані. Стилістично маркованими (франц. marqeur – робити на товарі клеймо або марку) вважають такі мовні одиниці, які стали типовими не для всіх стилів мови, а тільки чи […]...
- Звуко-буквений аналіз слів. Складання розповіді на тему “Наші літні канікули”. Вимова й правопис слова виразно Урок 2 Тема. Звуко-буквений аналіз слів. Складання розповіді на тему “Наші літні канікули”. Вимова й правопис слова виразно Мета: удосконалювати вміння аналізувати звуко-буквений склад слів; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати вміння складати розповіді за малюнками; виховувати в учнів культуру слухача й співрозмовника. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання 1. […]...
- Діалектні, професійні слова і терміни. Лексичний розбір слова І СЕМЕСТР ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ Урок № 11 Тема: Діалектні, професійні слова і терміни. Лексичний розбір слова Мета: узагальнити та систематизувати знання з лексикології;; формувати навички користування словниками, сприяти збагаченню словникового запасу учнів; повправляти в лексичному розборі слова; розвивати культуру усного та писемного мовлення; виховувати поважливе ставлення до рідної мови. Тип уроку: урок узагальнення і систематизації […]...
- Визначення кореня слова шляхом добирання споріднених слів Урок 77 Тема. Визначення кореня слова шляхом добирання споріднених слів Мета: учити спостерігати за однаковим написанням коренів у споріднених словах; формувати вміння виділяти корінь у спільнокореневих словах; розвивати спостережливість; виховувати увагу й наполегливість. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 55) – Прочитайте текст, який ви записали. – […]...
- Ненаголошені голосні звуки [е], [и] в корені слова, їх вимова порівняно з наголошеними. Перевірка написання ненаголошеного голосного за допомогою зміни слова в добору спільнокореневих слів. Складання речень Урок 89 Тема. Ненаголошені голосні звуки [е], [и] в корені слова, їх вимова порівняно з наголошеними. Перевірка написання ненаголошеного голосного за допомогою зміни слова в добору спільнокореневих слів. Складання речень Мета: формувати вміння правильно вимовляти й писати слова з ненаголошеними голосними е, и в корені слова; вчити розпізнавати слова, які треба перевіряти; вчити добирати перевірні […]...
- ЗНАЧУЩІ ЧАСТИНИ СЛОВА. РОЗРІЗНЕННЯ СПІЛЬНОКОРЕНЕВИХ СЛІВ І ФОРМ ОДНОГО Й ТОГО САМОГО СЛОВА Мета: узагальнити знання учнів про морфемну будову слова; розвивати вміння знаходити основу, закінчення у слові, поданому в кількох граматичних формах, корінь у ряду поданих спільнокореневих слів, суфікс, префікс у ряду слів із тим самим суфіксом, префіксом; виховувати любов до рідного слова. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Словникова робота Гра “Склади […]...
- Склад. Перенос слів із рядка в рядок по складах ЗВУКИ І БУКВИ Склад. Перенос слів із рядка в рядок по складах 3 1. Прочитайте вірш. На столі було не пусто: І салат, і огірки. Захотілося зайчатам Все оте намалювати. Валентин Кириленко – Назвіть підкреслені слова одним словом. Поділіть ці слова на склади для переносу. – Продовжіть речення, виписуючи назви овочів в абетковому порядку. На […]...
- Вправляння у встановленні зв’язків слів у реченнях. Спостереження за вживанням числівників у мовленні Урок 117 Тема. Вправляння у встановленні зв’язків слів у реченнях. Спостереження за вживанням числівників у мовленні Мета: актуалізувати знання дітей з цієї теми, удосконалювати вміння аналізувати речення, виділяючи головні та другорядні члени речення, встановлювати зв’язок слів у реченні; розвивати вміння виділяти і використовувати у мовленні числівників; виховувати любов до природи. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього […]...
- Будова слова. Спільнокореневі слова. Форми слова СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Будова слова. Спільнокореневі слова. Форми слова 88. Прочитайте скоромовку. Пере-пере-перепеленята в полі з перепелом, з татом. У Перепільськім передмісті перепілка пере листя, пере листя на перинку, перетрушує пір’їнки (За Оленою Полянською). – Спишіть текст. Підкресліть однорідні члени речення. – Позначте основу, закінчення й корінь у спільнокореневих словах. 89. Прочитайте казку. Перекажіть. Десь […]...
- Основа слова і закінчення змінних слів. Форми слова і спільнокореневі слова БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 78 Тема. Основа слова і закінчення змінних слів. Форми слова і спільнокореневі слова Мета: поглибити знання учнів про основу слова і закінчення змінних слів, про форми слова і спільнокореневі слова; домогтися засвоєння ними мовного матеріалу; навчати учнів визначати основу слова та закінчення змінних слів, розрізняти форми слова і спільнокореневі […]...
- Загальновживані слова Лексикологія Загальновживані слова Мова нагадує живий організм: одні слова народжуються в ній із кожною новою епохою, інші починають рідко вживатися або й зовсім зникають. Одні слова вживаються часто й зрозумілі всім носіям цієї мови незалежно від місця проживання, роду занять, професії, соціального статусу. Такі слова називаються загальновживаними, і їх в українській мові переважна більшість. Інші […]...
- Букви и, і після ж, ч, ш, щ та г, к, х у коренях слів та в абсолютному кінці слова БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФ І Я § 53. Букви и, і після ж, ч, ш, щ та г, к, х у коренях слів та в абсолютному кінці слова 1. Пригадайте, чи можуть бути м’якими звуки [ж], [ч], [ш], [г], [к], [X]. 2. Коли звуки [ж], [ч], [ш], [г], [к], [х] бувають пом’якшеними? Пі Сля букв […]...
- Синоніми – Групи слів за значенням УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ЛЕКСИКОЛОГІЯ Групи слів за значенням Синоніми (гр. Synonymia – Однойменний) – це слова, які називають одне поняття, відрізняючись при цьому або відтінками значення, або емоційно-стильовим забарвленням, або тим і тим одночасно. Синоніми часто пожвавлюють і урізноманітнюють текст, сприяють уникненню небажаних повторів. Синоніми є одним із найбагатших джерел збагачення мовлення. Синонімія […]...
- Групи вставних слів і словосполучень за значенням – Вставні слова (словосполучення, речення) СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Вставні слова (словосполучення, речення) Групи вставних слів і словосполучень за значенням Вставні слова і словосполучення виражають: А) оцінку вірогідності повідомлюваного (упевненість або невпевненість, ступінь звичайності викладених фактів): Авжеж, безперечно, безсумнівно, без усякого сумніву, видимо, видно, в усякому разі (випадку), гадаю, дійсно, звісно, звичайно, здавалося (б), здається, зрозуміло, либонь, мабуть, може, можливо, напевно, […]...
- Діалектні слова – ЛЕКСИКА ЛЕКСИКА Діалектні слова У лексичному складі української мови виділяється група слів, уживання яких обмежене певною місцевістю. Такі слова називаються діалектними, або діалектизмами. Наприклад, словами Зозуля, журавлі, райдуга, хмара користуються всі мешканці України, а словами Кукуля (зозуля), веселики (журавлі), жниця (райдуга), оболок (хмара) – тільки ті, хто мешкає на Півночі України. Ті самі предмети (ознаки, дії) […]...
- Основа слова і закінчення змінних слів БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФ І Я § 47. Основа слова і закінчення змінних слів 474.1. Прочитайте речення. Визначте, якими частинами мови є слова в реченнях. 1. Степанко обережно взяв сірого птаха в долоні. 2. Сірий птах боязко поглядав на Степанка з його долонь. ІІ. Які слова в поданих реченнях є змінними, а які – незмінними? […]...
- Групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми. Ознайомлення зі словниками антонімів, синонімів. Словникові статті в словниках різних типів Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 87 Тема. Групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми. Ознайомлення зі словниками антонімів, синонімів. Словникові статті в словниках різних типів Мета: – навчальна: поглибити знання про групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми; навчити знаходити в мовленні ці мовні одиниці; – розвивальна: розвивати навички колективної та самостійної роботи; здатність до […]...
- СКЛАДНІ СЛОВА. ПРАВОПИС СКЛАДНИХ СЛІВ Словотвір. Орфографія § 19. СКЛАДНІ СЛОВА. ПРАВОПИС СКЛАДНИХ СЛІВ Про особливості творення складних слів, написання їх разом і через дефіс, а також про написання слів з пів- ПРИГАДАЙМО. Що таке словосполучення? 156 Прочитайте складні слова. Скільки коренів має кожне з них? Зробіть висновок, за допомогою яких голосних можуть поєднуватися частини складних слів. Чи завжди в […]...
- Омоніми – Групи слів за значенням УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ЛЕКСИКОЛОГІЯ Групи слів за значенням Омоніми (гр. Homos – однаковий і Grapho – пишу) – слова, що мають однакове звучання й написання, але зовсім різне значення. Від багатозначних слів відрізняються тим, що означають предмети, ознаки, дії, що не мають між собою нічого спільного. Омонімічний ряд складається з елементів, що належать […]...