ГРЯСТИЦЯ ЗБІРНА – БАГАТОРІЧНІ ЗЛАКОВІ ТРАВИ


КОРМОВІ ТРАВИ

9.3. БАГАТОРІЧНІ ТРАВИ

9.3.2. БАГАТОРІЧНІ ЗЛАКОВІ ТРАВИ

9.3.2.5. ГРЯСТИЦЯ ЗБІРНА

Грястиця збірна (Dactylis glomerata L.) – багаторічний нещільнокущовий верховий злак. Стебло прямостояче, добре облиствлене, 120 см заввишки, з великою кількістю прикореневих листків. Листки досить довгі, широкі, по краях шорсткі. Суцвіття – однобічна волоть, спочатку стиснута, а потім розлога. Маса 1000 насінин 1,2 г. Кормова цінність грястиці збірної у ранні фази розвитку висока. Після цвітіння рослини грястиці швидко грубіють, тому перед цвітінням

їх потрібно скошувати (найкраще у фазі викидання волотей). Так, 100 кг сіна містять 3,3 кг перетравного протеїну і відповідають 40 кормовим одиницям.

Коренева система грястиці мичкувата, добре розвинена, проникає у грунт на глибину до 1 м. Тому вона краще, ніж тимофіївка або костриця лучна, переносить посуху. Добре росте на родючих суглинкових і карбонатних грунтах. На теплих і сухих грунтах її висівають у сумішках з люцерною чи еспарцетом.

У південних районах грястицю сіють у сумішці з люцерною, зокрема на зрошуваних землях. Найпоширенішими сортами є Сарненська місцева, Київська рання 1, Дединівська 4, Дрогобичанка,

Станіславська 1, Херсонська рання 1.

Грястиця збірна поширена в Україні, Польщі, Німеччині, Прибалтиці, Середній Азії, на Північному Кавказі, Нечорноземній зоні Росії та в інших країнах.

Найбільші врожаї грястиці мають на 2-3-й рік використання. Добре переносить затінення. Після скошування швидко відростає і довго тримається у травостої, тому придатна для вирощування сумішок з тривалим строком використання. Зимостійкість її невисока. За сприятливих умов урожайність сіна досягає 60-80 ц/га. Рано навесні її використовують для випасання худоби. При внесенні високих доз азотних добрив збирають 500 ц/га і більше зеленої маси грястиці.

У чистих посівах висівають 20 кг/га, у сумішках -10-12, а на зрошуваних землях – 8-10 кг/га. Норма висіву насіння 12-14 кг/га. Насіння збирають у фазі воскової стиглості вранці або ввечері. Врожайність насіння – З-8 ц/га. Насінні ділянки використовують упродовж 4-6 років.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)Класифікація волокон.
Ви зараз читаєте: ГРЯСТИЦЯ ЗБІРНА – БАГАТОРІЧНІ ЗЛАКОВІ ТРАВИ