Камерний зал. Урок узагальнення знань
Мета. Ознайомити учнів з прикладами поєднання камерних вокальних жанрів, узагальнити знання з теми камерно-вокальної музики, повторити матеріал з пройдений тем та розширити коло музичних інтересів учнів.
Розвивати вміння учнів уважно слухати музику та висловлювати власні музичні враження від прослуханого твору, впізнавати знайому музику на слух та називати авторів і виконавців камерно-вокального твору.
Виховувати інтерес до слухання класичної музики та виконання дитячих пісень українських композиторів.
Тип уроку: комбінований,
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація.
Основні поняття для засвоєння: поєднання камерних вокальних жанрів, повторення вивченого.
Твори, що вивчаються на уроці:
– “Пелюстки старовинного романсу” (слова Л. Костенко, музика В. Камінського) у виконанні О. Пономарьова.
– Український народний романс “Взяв би я бандуру” у виконанні О. Малініна.
– “Чорнії брови, карії очі” (слова К. Думитрашка, музика Д. Бонковського) у виконанні В. Гришка.
Хід уроку
1.
2. Запрошення до віртуальної подорожі у Палац мистецтв.
У Національному Палаці мистецтв “Україна” відкрили малий зал, або концерт-хол. Тут відбуваються камерні концерти, звучать пісні, романси та популярні естрадні пісні.
3. Музичне сприймання. “Пелюстки старовинного романсу” (слова Л. Костенко, музика В. Камінського) у виконанні О. Пономарьова; український народний романс “Взяв би я бандуру” у виконанні О. Малініна; “Чорнії брови, карії очі” (слова К. Думитрашка, музика Д. Бонковського) у виконанні В. Гришка.
4. Аналіз музичних творів.
1. Розкажіть про свої враження від прослуханих творів.
2. До якого жанру належать ці твори? Назвіть імена виконавців.
3. Охарактеризуйте засоби музичної виразності кожного твору і тембри голосів виконавців.
4. Визначте характер мелодії кожного твору.
5. Який твір вам сподобався найбільше? Чим саме?
5. Фізкультхвилинка “Пластичне інтонування”.
6. Конкурс “Найкращий виконавець”.
За поданою ілюстрацією впізнайте пісню та виконайте її під фонограму.
(Вчитель демонструє ілюстрації до вивчених пісень. Учні впізнають пісні та виконують за бажанням частину пісні).
7. Конкурс “Знавці музичного мистецтва”
Дайте відповіді на різнорівневі запитання
– Урочистий музичний твір на слова символічно-гіро – грамного змісту – це:
А) романс; б) пісня; в) гімн.
– Рефрен у пісні – це:
А) вступ; б) приспів; в) куплет.
– Веснянки, щедрівки, гаївки, колядки відносяться до пісень:
А) календарно-обрядових; б) родинно-обрядових; в) ліричних. – 2 бали
– Широко і звучно під супровід народних інструментів або а капела виконують пісні в манері:
А) народній; б) академічній; в) естрадній.
– Вокальний цикл “Прекрасна мельниківна” написав композитор:
А) М. Лисенко; б) Ф. Шуберт; в) В. Моцарт.
– Російський композитор, викладач вокалу, засновник власного методу навчання співу:
А) С. Рахманінов; б) М. Глінка; в) М. Мусоргський.
– Одним із перших серед оперних співаків зафіксував основну частину свого репертуару на грамофонних платівках:
А) Л. Паваротті; б) Е. Карузо; в) X. Каррерас. 3 – бали
– Жанр п’єси притаманний таким видам мистецтва: а) живопису, скульптурі, архітектурі;
Б) літературі, музиці, театру; в) театру, хореографії, цирку.
– Вокальний стиль бельканто пов’язаний з виникненням жанру:
А) пісні; б) симфонії; в) опери.
– Контральто – це співацький голос:
А) низький чоловічий; б) високий жіночий; в) низький жіночий.
Або дайте відповіді на тестові завдання:
Питання до теми “Жанри камерно-вокальної музики”
1. Широко та звучно під супровід народних інструментів або без супроводу виконують пісні в манері:
– народній
– академічній
– естрадній
2. Одним із перших серед оперних співаків зафіксував основну частину свого репертуару на грамофонних платівках:
– Л. Паваротті
– Е. Карузо
– X. Каррерас
3 . Російський співак, викладач вокалу, засновник власного методу навчання співу:
– С. Рахманінов
– М. Глінка
– М. Мусоргський
4 . Жанри народної музики називають:
– музичний фольклор
– розважальна музика
– музика до кіно
5. Рефрен у пісні – це:
– вступ
– приспів
– куплет
6. Цикл “Прекрасна мельниківна” написав композитор: – П. Чайковський
– Ф. Шуберт
– Й. Бах
7. Жанр п’єси притаманний таким видам мистецтва:
– живопису, скульптурі, архітектурі
– літературі, музиці, театру
– хореографії, цирку
8. Вокальний стиль бельканто пов’язаний з виникненням жанру:
– пісні
– симфонії
– опери
9. Контральто – це голос:
– низький чоловічий
– високий жіночий
– низький жіночий
10. Веснянки, щедрівки, гаївки, колядки належать до пісень:
– календарно-обрядових
– родинних
– ліричних
11. Вокальна, інструментальна, вокально-інструментальна музика, створена для виконання малим складом музикантів у невеликих приміщеннях, має назву:
– симфонічна
– камерна
– хорова
12. Невеликий за обсягом вірш та музичний твір для сольного співу ліричного характеру з інструментальним акомпанементом:
– романс
– гімн
– ода
Скільки правильних відповідей? Це ваші справжні досягнення в Країні музики!
Поставте собі оцінку:
8. Для допитливих – виконання музичного проекту.
Проект “Моя фонотека” (продовження)
Мета: навчитися знаходити фонограми музичних творів і зберігати їх у форматі mpЗ.
Очікуваний результат: диск з улюбленими творами різних жанрів.
План створення:
Увага! Цей проект є продовженням першого.
1. Знайдіть з друзями музичні твори та їхні сучасні обробки, які слухали на уроках, збережіть їх у форматі mp3 в окрему папку на комп’ютері.
2. Складіть список записаних вами фонограм, спробуйте за допомогою функції “перейменування” зберегти їх у вільному або алфавітному порядку, задавши кожному файлу номер 001, 002. . . і т. д.
3. Оформте обкладинку диска з назвою “Моя фонотека”.