Клімат Північної Америки

Розділ VI Материки північної півкулі

Тема 1. Північна Америка

& 34. Клімат Північної Америки

Пригадайте: 1. Як географічне положення впливає на температурний режим території? 2. Як формуються постійні вітри на Землі? Назвіть їх основні типи. 3. Що таке мусони? Які причини їх формування? 4. Як рельєф впливає на клімат?

Формування клімату материка. Оскільки Північна Америка дуже витягнута з півночі на південь, температурні показники її північної і південної частин значно відрізняються. Це пов’язано зі збільшенням кута падіння

сонячних променів на земну поверхню. Так, на півночі навіть у липні середня температура на материку не перевищує 0… +8 °С, а на півдні середньорічна температура вища за +20 °С.

На більшій частині материка панує західне перенесення – постійні вітри помірних широт. Вони несуть насичене вологою повітря з Тихого океану. Південна частина материка зазнає впливу північно – східного пасату з Атлантичного океану. З півночі протягом року проникають північно-східні вітри, які приносять холодне й сухе повітря з Арктики. На сході материка, на межі

Суходолу й океану, формуються малопотужні сезонні вітри – мусони.

Улітку вони дмуть з Атлантичного океану та приносять прохолодну й вологу погоду, узимку – із центру материка, спричинюючи холодну й суху погоду.

– За малюнком 81 поясніть формування постійних вітрів над територією Північної Америки та їх вплив на клімат материка.

Клімат Північної Америки

Мал. 81. Особливості кліматотвірних чинників Північної Америки

Суттєво впливає на клімат материка рельєф. Рівнинна поверхня центральної частини Північної Америки сприяє вільному переміщенню над територією різних за властивостями повітряних мас. Узимку далеко на південь легко проникає холодне арктичне повітря, а тропічне спекотне повітря – на північ. Улітку суходіл прогрівається й дія холодного повітря послаблюється. Велика різниця температури й тиску між холодними та теплими повітряними масами спричинює утворення сильних вітрів – ураганів. В Америці їх називають торнадо (від ісп. tornar – крутити). Вони рухаються звичними для них маршрутами між Кордильєрами й Аппалачами. Цю територію називають “алеєю торнадо”. У центрі торнадо швидкість вітру досягає 800 км/год. Він реве, як сотня реактивних літаків. Торнадо легко пробиває бетонні стіни будинків, вириває з корінням дерева, переставляє з рейок залізничні вагони. У середині вихору тиск дуже низький, тому будинки, що трапляються на його шляху, вибухають через нормальний тиск усередині будівлі.

Гори – природний бар’єр на шляху переміщення повітряних мас. Кордильєри затримують значну частину вологих повітряних мас, що надходять із Тихого океану. Подолавши гори, повітряні маси мають менший вміст вологи. Тому якщо на західних схилах Кордильєр щорічно випадає понад 3000 мм опадів, то на рівнинному сході – не більше 500 мм. На сході Аппалачі затримують просування мусонів у глиб материка.

Істотно впливають на клімат узбережжя морські течії. Так, холодна Каліфорнійська течія зумовлює посушливу й спекотну погоду на південно-західному узбережжі материка. Натомість теплі Аляскинська течія на північному заході та Гольфстрім на сході сприяють надходженню на материк вологих повітряних мас.

Кліматичні пояси. Унаслідок значної протяжності з півночі на південь у Північній Америці представлені усі кліматичні пояси Північної півкулі, за винятком екваторіального.

В арктичному кліматичному поясі протягом року панує холодне й сухе арктичне повітря. Тут суворі зими (-32 °С) і холодне літо (трохи вище 0 °С). Узимку кілька місяців панує полярна ніч. Річна кількість опадів не перевищує 100 мм.

У субарктичному поясі під впливом арктичного повітря зима довга, холодна й малосніжна. Літо прохолодне й дощове, що пов’язано з надходженням помірних повітряних мас. Середня температура повітря становить +8 … + 12 °С.

– За малюнком 82 (с. 170) визначте, які кліматичні пояси Північної Америки займають найбільші території.

Клімат Північної Америки

Мал. 82. Кліматичні пояси та області Північної Америки

У межах помірного кліматичного поясу виокремлюють три кліматичні області. На Тихоокеанському узбережжі, яке протягом року зазнає впливу західних вітрів з океану, сформувався морський клімат. Тут випадає понад 2000 мм опадів на рік. Середня температура січня 0 °С, липня – +10 … +12 °С. За горами, у центрі материка, формується континентальна кліматична область. Тут випадає від 200 до 400 мм опадів на рік. Літо тепліше (+18 °С), зима холодна (-16 °С), тому сніг лежить увесь холодний сезон. На сході під впливом сезонних вітрів утворилася мусонна кліматична область з вологим і прохолодним літом (+16 °С) та сухою й холодною зимою (-12 °С). Через холодну Лабрадорську течію тут часто бувають густі тумани.

– Поясніть причини формування різних типів клімату в межах помірного кліматичного поясу.

Субтропічний пояс також має три області. У західній частині поясу сформувалася середземноморська область з вологою й теплою (+ 8 °С) зимою та сухим і спекотним (+ 24 °С) літом. На сході – мусонна область, подібна до такої ж області помірного поясу тільки з вищою температурою повітря. У центрі материка – континентальна область. Опадів протягом року випадає мало (300-500 мм), спостерігають значне коливання температури.

У тропічному поясі виокремлюють дві кліматичні області. На сході під впливом вологого північно-східного пасату виникла волога (морська) область із рівномірним зволоженням протягом року. Температура повітря тут рідко опускається нижче +20 °С. Річна кількість опадів перевищує 1500 мм. На півострові Каліфорнія під впливом холодної течії сформувалася пустельна (континентальна) область. Протягом року тут випадає мало опадів. Річний і добовий перепади температури значні.

Невелика площа на крайньому півдні материка заходить у субекваторіальний пояс.

Кліматичні умови на більшій частині Північної Америки сприятливі для вирощування різноманітних сільськогосподарських культур. У помірному поясі вирощують пшеницю, кукурудзу; у субтропічному – рис, бавовник, цитрусові; у тропічному поясі – цукрову тростину. У тропічному поясі зазвичай збирають по два, а іноді й по три врожаї на рік.

Коротко про головне!

– Рівнинність території сприяє проникненню в глиб материка різних за властивостями повітряних мас.

– Кордильєри перешкоджають проникненню на рівнинну територію материка вологих повітряних мас із Тихого океану, Аппалачі – мусонних вітрів з Атлантичного океану.

– Північна Америка витягнута з півночі на південь на багато тисяч кілометрів, тому розміщення в усіх кліматичних поясах Північної півкулі, крім екваторіального.

– Через близькість морів та океанів, а також унаслідок особливостей форм рельєфу в межах одного кліматичного поясу формуються неоднаковий температурний режим, різна кількість опадів і сезонність їх розподілу. Тому в помірному, субтропічному та тропічному кліматичних поясах виокремлюють кліматичні області.

1. Поясніть, які основні кліматотвірні чинники впливають на формування клімату Північної Америки.

2. Як впливають особливості рельєфу материка на кліматичні умови різних його частин? Наведіть приклади.

3. У яких кліматичних поясах розташована територія Північної Америки?

Які з них займають найбільші площі?

4. Чим пояснити той факт, що в межах помірного, субтропічного й тропічного кліматичних поясів сформувалося декілька кліматичних областей?

5. Поміркуйте, які кліматичні пояси й області в Північній Америці є найкомфортнішими для життя й господарської діяльності людини, а які – найекстремальнішими.

6. Порівняйте клімат Північної та Південної Америки. Поясніть їх відмінності. Які території й чому мають подібний клімат?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Клімат Північної Америки