Кліматичні умови та ресурси

Географія
Фізична географія України

Загальна характеристика природних умов і природних ресурсів України

Кліматичні умови та ресурси

Клімат – це багаторічний режим погоди, властивий даній території.
Клімат України є помірно континентальним, з певними особливостями у Кримських і Карпатських горах, а також на Південному березі Криму, якому властиві риси субтропічного середземноморського типу клімату. Континентальність клімату на території країни зростає із заходу на схід.
На клімат будь-якої території впливають

три основні чинники (схема 9).
Схема 9
Кліматичні умови та ресурси
Сонячна радіація – головний фактор кліматотворення. Її кількість залежить від широти місцевості. Остання зумовлює кут падіння сонячних променів і тривалість дня (тобто сумарну сонячну радіацію, певною мірою, – середні температури повітря). Величина сумарної сонячної радіації в межах України коливається від 4200 до 5300 МДж/м2. Більшу її частину територія одержує з травня до вересня.
Завдяки циркуляції атмосфери відбувається перерозподіл тепла і вологи. Циркуляція атмосфери зумовлює перенос повітряних мас, їх трансформацію і взаємодію,
що виражаються у вигляді атмосферних фронтів. В Україну надходять морські повітряні маси з Атлантики й Арктики і континентальне повітря, що формується над Азією. Характер атмосферної циркуляції над Україною визначається чергуванням циклонів і антициклонів. Циклони надходять протягом року із заходу, південного заходу та півдня й спричиняють відлиги взимку і дощі з прохолодною погодою влітку. Вторгнення континентальних повітряних мас з Азії (антициклони) зумовлюють похолодання та ясну морозну погоду взимку і дуже спекотну посушливу погоду улітку.
Характер підстилаючої поверхні впливає на розподіл сонячної радіації та рух повітряних мас:
– рівнинність більшої частини України зумовлює поступове зростання показників сонячної радіації і середньої температури з півночі на південь, не перешкоджає просуванню повітряних мас у різних напрямках;
– Карпатські й Кримські гори є бар’єрами для проходження певних повітряних мас (тому клімат Закарпаття і Південного берега Криму відрізняються);
– у горах з висотою зростає кількість опадів і зменшується температура повітря;
– на мікроклімат впливають також річкова мережа, грунтово-рослинний покрив, забудова населених пунктів тощо.
Основні показники клімату – температурний режим повітря і кількість опадів.
Середня температура найхолоднішого місяця в Україні (січня) на північному сході –7 °С, на Південному березі Криму – +2…+4 °С; найтеплішого місяця (липня) – від +18 °С на заході до +22…+23 °С на півдні.
Території України притаманний континентальний тип річного руху атмосферних опадів з максимумом влітку і мінімумом узимку; спостерігається поступове зменшення кількості опадів із заходу і північного заходу на південний схід і південь (від 550-650 мм до 300-350 мм). Максимальна кількість опадів спостерігається в Українських Карпатах (1500-2000 мм).
Тільки на Південному березі Криму спостерігається субтропічний середземноморський тип річного руху опадів: максимум – узимку, мінімум – улітку.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Кліматичні умови та ресурси