Контрольне читання мовчки. Удосконалення вмінь здійснювати мовний аналіз
Урок № 43
ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ
Тема. Контрольне читання мовчки. Удосконалення вмінь здійснювати мовний аналіз
Мета: з’ясувати рівень здобутих учнями комунікативних умінь; удосконалювати вміння проводити різні види мовного розбору; розвивати логічне мислення, пам’ять; формувати вміння й навички самостійної роботи.
Обладнання: підручник, текст для читання мовчки.
ХІД УРОКУ
I. Повідомлення мети і завдань уроку.
II. Проведення читання мовчки.
III. Відповіді на запитання учнів (після того як відповіді на тестові
IV. Аналіз матеріалу з метою узагальнення й систематизації вивченого.
V Бесіда.
1) Які розділи науки про мову вам відомі?
2) Яким може бути мовний розбір за значенням?
3) В якій послідовності здійснюється лексичний розбір? Фонетичний?
4) У чому полягає різниця між морфемним і морфологічним розборами?
5) Чим словотвірний розбір відрізняється від морфемного?
6) В якій послідовності проводиться синтаксичний розбір?
7) У чому різниця між розбором повним і частковим?
V. Виконання вправ на застосування узагальнюючих правил.
V Робота біля дошки.
Записати. Зробити синтаксичний
Торкнешся міфа, а розбудиш страх: якщо Земля стоїть на трьох китах, і в спразі смерті кинеться на твердь останній кит – накриє Землю смерть. Останні вісті: двох уже нема, останній кит планету цю трима – симетрія Порушена в держанні – хитає Землю. Не вмирай, останній! Нехай тебе не влучить гарпунер, хай благостиня Всерожденних сфер тебе осяє, щоб відвагу жити не втратив ти і нас не дав убити! (В. Базилевський)
V Попереджувальний диктант.
Зробити лексичний аналіз виділених слів. Зробити стилістичний розбір уривка.
Гарбузи в нас росли (так і хочеться сказати, що жили) у кожному обійсті, не минаючи жодного городу, бо як же без них у селі? А втім, хто не знає пана гарбуза із родини гарбузових – сланку рослину з великими круглими або овальними плодами, що теж звуться гарбузами або гарбузиною. Правда, у науці такий плід зветься багатонасінною ягодою. (За В. Чемерисом)
V Диктант із коментуванням.
Зробити морфологічний розбір виділених слів.
Малим я думав, що гарбузи – рослини тільки українські, наші, і лише згодом дізнався, що ростуть вони, дикі, у багатьох країнах: Америці, Іспанії, Китаї – всюди вони свої.
“Ходить гарбуз по городу, питається свого роду”,- вчили ми у якомусь класі і вірили, що й наші гарбузи ходять, як ніхто не бачить, городами один до одного в гості. Вони й на вулицю, бувало, виглядали, деручись по верболозових та очеретяних тинах. А то й на хату видереться який-небудь меткий гарбузяка, спробуй його звідти, з похилого даху, зняти, як він восени виспіє! (За В. Чемерисом)
VI. Підведення підсумків уроку.
VII. Домашнє завдання.
Зробити синтаксичний розбір речення: 3 квітки на квітку, з тихою музикою бриніння літають золотисті від пилку, переобтяжені нектаром бджілки (В. Чемерис). Зробити лексичний, фонетичний та морфологічний розбір трьох довільно вибраних із речення слів.
Тексти для читання мовчки
ГЕНІЙ
Хто такий Володимир Іванович Вернадський, досі не відає більшість українців. Геніального вченого знають лише науковці, більшість пересічних людей лише розведуть руками й скажуть: якийсь професор. На слуху в нас імена інших, дійсно видатних учених, проте жоден із них як за важливістю свого внеску в справу врятування життя на планеті, так і за геніальністю ідей не може із Вернадським зрівнятися. Володимир Іванович настільки випередив свій час, давши нам на базі точної науки біосферне й космічне мислення, що лише зараз ми приходимо до осягнення значення його творчості для сучасності й майбутнього Землі.
В історії знайдеться небагато діячів науки, котрі могли б дорівнятися до Вернадського широтою кругозору, силою розуму, масштабністю інтересів та творчою активністю. Із наукових розробок ученого особливо виділяються три геніальних передбачення.
По-перше, це ідея про геологічну вічність життя. Вся жива оболонка нашої планети, весь тваринний світ, рослинний, бактеріальне
Ний і ще більше – усе середовище життя: суша, ріки, озера, океани – всі ці дивні, унікальні створіння природи – біосфера. Вернадський стверджував безперервність життя біосфери протягом усього геологічного часу існування планети.
Унаслідок розкриття сучасними методами тези Вернадського про геологічну вічність життя вчені наблизилися до найбільшої загадки науки наших днів: що ж стародавніше: Земля як планета чи життя? Відповідь на це питання слід шукати на Землі та за її межами. Теза Вернадського про вічність життя на нашій планеті – найсильніший заряд розумової енергії, що стимулює пошуки наукової істини.
Друга ідея вченого стосується геологічної ролі людини й людства і полягає в тому, що планета вступає в нову стадію розвитку. Поява людини – носія Розуму, багаторазово прискорила усі процеси, що відбуваються на планеті. Народивши людину, Природа “обрала” ще один могутній каталізатор світового процесу розвитку.
Природно, постало питання про місце й роль людини у загально-планетарній картині. Вернадський дав і на нього відповідь. Ще на початку XX століття вчений писав, що вплив людини на довколишню природу зростає настільки швидко, що незабаром людство перетвориться на основну геологотвірну силу. І як наслідок, людству необхідно буде прийняти на себе відповідальність за майбутнє Природи.
Виявилося, що зв’язок людини з природою настільки всеосяжний і глибокий, що будь-яка її дія, бездія теж, залишає на стані навколишнього середовища слід. Розвиток навколишнього середовища й суспільства стане, на думку Вернадського, нерозривним. Біосфера перейде у сферу розуму – ноосферу. Станеться велике об’єднання, у результаті якого розвиток планети буде спрямовано силою Розуму.
Володимир Іванович вірив у людський розум, йому не була притаманна філософія песимізму. Вчення Вернадського про перехід біосфери в ноосферу не є утопією. Це стратегія виживання й досягнення розумного майбутнього для всього людства. За Вернадським, інтенсивний перехід біосфери в ноосферу є основою планетарної системи життєзабезпечення.
Третє передбачення Вернадського грунтується на розумінні людьми зростаючої ролі науки взагалі і як основної сили створення ноосфери. Вибух наукової творчості в XX столітті Володимир Іванович не лише прогнозував, він йому постійно і всіляко сприяв, організуючи дослідження в ділком нових напрямках науки. По суті, він сприяв формуванню наукової свідомості у світових масштабах.
Організація науки – це теж потужна ноосферна дія. Надія на людину Розуму – єдина надія в сучасному тривожному світі. Людина на Землі є тим рушієм, який може її вщент зруйнувати, а може й перетворити на квітучий сад.
Ноосфера, згідно з Вернадським, вимагає глобального управління планетарними процесами внаслідок єдиної розумної волі.
Знання ідей Вернадського нині є необхідною вимогою до кожного, хто бажає оволодіти сучасною культурою. Саме тому у виступах багатьох прогресивних діячів світу звучить заклик глибше опанувати творчу спадщину великого вченого. Що ж, краще пізно, ніж ніколи.
Народи світу повинні знати великого сина українського народу, нащадка запорізького козака, геніального вченого. Драматичні сторінки його долі, наукові й публіцистичні праці, щоденникові записи неспроста протягом довгого часу приховувалися владою від наукової громадськості світу.
У 30-х роках ідеї академіка В. І. Вернадського були оголошені в СРСР реакційними й визнані “гальмом у розвитку науки й техніки на службі будівництва соціалізму”. Вченого оголосили “містиком і реакціонером”.
В. І. Вернадському готували загибель. Однак звалити такого гіганта науки владі виявилось не під силу. Серед учених світу знайшлось багато високоавторитетних захисників його вчення.
Чесний громадянин, Володимир Іванович Вернадський не поділяв позиції Сталіна та його приспішників. Тому й опинився на довгі роки в ізоляції. Замовчувалися його геніальні передбачення, його видатні заслуги перед вітчизняною й світовою наукою, перед народом. (664 слова)
(За Ф. Моргуном)
V На кожне із запитань вибрати правильну відповідь.
1. Випередивши свій час, В. І. Вернадський дав нам. на базі точної науки:
А) періодичну систему хімічних елементів;
Б) класифікацію корисних копалин;
В) біосферне й космічне мислення;
Г) вчення про існування життя на інших планетах.
2. Біосфера – це:
А) підземні надра;
Б) частина території Антарктиди;
В) тваринний та рослинний світ океану;
Г) вся жива оболонка нашої планети, тваринний, рослинний, бактеріальний світ.
3. В. І. Вернадський стверджував:
А) невідворотність загибелі біосфери;
Б) безперервність життя біосфери протягом усього геологічного часу існування планети;
В) самознищення та відроджуваність біосфери через певні проміжки часу;
Г) можливість штучного створення біосфери на будь-якій планеті Сонячної системи.
4. Ноосфера – це:
А) жива оболонка планети;
Б) сфера втручання людини в життя Природи;
В) сфера розуму;
Г) складова частина земної кори.
5. За В. І. Вернадським, людина е:
А) ворогом Природи;
Б) конкурентом Природи;
В) співавтором Природи;
Г) “обраним” Природою каталізатором світового процесу розвитку.
6. Слово каталізатор має таке значення:
А) напрям еволюційного процесу, що призводить до спрощення будови організмів;
Б) раптовий переворот, катастрофа;
В) чинник зміни швидкості розвитку чогось;
Г) плутанина, метушня, гармидер.
7. За Вернадським, основою планетарної системи життєзабезпечення є:
А) інтенсивний перехід біосфери в ноосферу;
Б) достатність вмісту кисню в біосфері;
В) достатність вмісту кисню і вуглецю в біосфері;
Г) збалансованість ресурсів планети та кількості живих організмів.
8. Єдиною надією в сучасному тривожному світі, за Вернадським, є:
А) надія на втручання інопланетних цивілізацій;
Б) надія на невтручання інопланетних цивілізацій;
В) надія на людину Розуму;
Г) надія на періодичне самовідновлення біосфери.
9. У СРСР праці В. Вернадського були оголошені:
А) еталоном, зразком для наслідування;
Б) прикладом самозреченого служіння суспільству;
В) запорукою успішного розвитку соціалістичного суспільства;
Г) гальмом у розвитку науки й техніки на службі будівництва соціалізму.
10. Завадою для фізичного знищення В. І. Вернадського сталінською владою:
А) став вчасний виїзд видатного вченого за кордон;
Б) стала підтримка вченого авторитетними науковцями світу;
В) стала передчасна смерть ученого;
Г) стала смерть Й. Сталіна.
11. Довгий час ідеї В. Вернадського не були популярні у світі, тому що:
А) належним чином не були ним науково обгрунтовані;
Б) значно випередили тогочасний рівень розвитку науки;
В) уряд СРСР тримав ученого у творчій ізоляції;
Г) сам учений вважав їх пропаганду передчасною.
12. Знання ідей Вернадського є необхідною вимогою до кожного:
А) чия професійна діяльність пов’язана з біологією;
Б) чия професійна діяльність пов’язана з геологією;
В) хто бажає оволодіти сучасною культурою;
Г) хто бажає пов’язати свою долю із космологією.
ЛЕГЕНДИ ПРО НАРОДЖЕННЯ ІВАНА ФРАНКА
І проміж нас живе ясна і чиста слава
Малого Мирона, великого Франка.
Максим Рильський
Іван Франко прийшов на світ 27 серпня 1856 року саме в ту пору, коли у вирій відлетіли лелеки. Дівчат, які народилися під ту пору, називали Маріями, бо на 28 серпня припадає свято Успіня Пресвятої Діви Марії, яке в народі називають Першою Пречистою. Хлопців, у ці дні народжених, називали Іванами, бо на 11 вересня припадає велике свято Усікновення голови Іоанна Хрестителя.
Його нарекли Іваном, але зовсім не через це свято. Так вимагала давня традиція, якої в роді Франків суворо дотримувались. Найстарший син мав назвати свого первістка іменем батька. Батька Якова Франка звали Іваном.
Ця ж традиція вимагала, щоб першу дочку назвали іменем батькової матері. Бабцю Івана Франка звали Катериною. Тому й назвав Катериною Яків Франко свою першу дочку у першім шлюбі з донькою нагуєвицького війта Марією Тимишин. З нею він одружився 19 лютого 1824 року, а в грудні того ж року народилася дочка Катерина, але через два роки вона померла.
Із своєю першою дружиною Марією Тимишин Яків Франко прожив 31 рік. Після Катерини усі діти народжувалися мертвими. Які тільки дари не посилав Яків за порадою людей Господові! Викував хрести на церкву, поставив іконостас, щороку давав на свічки ярий віск. Євангеліє купив та в срібні шати оправив, хрест на громадській толоці за свій кошт поставив, аби тільки Бог змилосердився. Але дітей більше не було. Яків упав у відчай.
У квітні 1855 року Бог забрав Марію Тимишин до себе. Вона мала усього 43 роки.
Друга дружина Якова Франка Марія Кульчицька була родом з Ясениці Сільної. Коли вона виходила заміж, мала двадцять літ і за законами Австро-Угорщини вважалася неповнолітньою. Марія дуже боялася того заміжжя, бо смерть на обійсті чоловіка була частим гостем. Якраз перед народженням Івана помер слуга Іван Шиян. А ще те, що діти Якова постійно вмирали…
Забобонні люди твердили, що дитину можна заховати від смерті, якщо називати її іншим іменем, ніж записано в церковній книзі, тобто в метриці. Це називалось обдурити смерть. Мати, свято в це вірячи, почала називати свого сина Івана Мироном, бо на ЗО серпня припадало свято цього мученика (він був священиком в Ахаї, його схопили на Різдво 251 року, піддали жорстоким тортурам, які він терпляче витримав, навіть коли його кинули в огонь, вийшов неушкодженим, отож йому стяли голову). Ні в Ясениці Сільній, ні в Нагуєвичах, ні в околицях жодного хлопця Мироном ніхто не називав. Очевидно тому молода мати сподівалася, що це ім’я стане для сина оберегом…
Після смерті першої дружини Марії Тимишин Яків Франко мусив тримати піст-покуту (жалобу) рік. Тобто одружитися вдруге він мав право не раніше як через рік після дня смерті дружини. З дозволу священика цей звичай інколи ламався. Якщо були серйозні причини, термін покути скорочувався до трьох місяців. Особливо тоді, коли дружина помирала, залишивши чоловікові дрібних дітей, з котрими той не міг дати ради. В Якова неповнолітніх дітей не було. Його мати Катерина ще була жива й залишалася господинею хати. При господарстві було повно слуг, тобто причини для поспіху до весілля не було жодної. Однак Яків посту не дотримав.
Саме ця обставина й породила плітку, що неповнолітня молода, до того ж шляхетна, а не проста мужичка, вийшла заміж за старого хлопа, на 33 роки старшого за неї, бо мусила йти. Зайшла буцімто в гріх з якимось корчмарем, гріх той уже не можна було приховати, тому мати поспішно сплавила доню заміж за першого-ліпшого, хто її брав.
Ця плітка народилася у час виборів до парламенту, її навмисне “запустили”, аби очорнити кандидата Івана Франка. Ця ж плітка стверджувала, що справжнє прізвище Івана Франка – Френкель. Плітку цю ще й сьогодні активно пропагують ті, хто вважає, що Іван був “мойсеєвого” віросповідання. Насправді ж Іван прийшов на світ більше ніж через рік після одруження Марії та Якова.
Важко повірити, що в основі одруження було звичайне людське кохання, таке пізнє для Якова і таке раннє для Марії. Вона справді походила з дрібної шляхти, і була зовсім не гола-боса, як гадав дехто. Великим багатством її мати не володіла, бо воно пін.”..о на навчання старших братів Марії та на утримання великої сім’ї, але все-таки у придане Марія одержала землю – основу основ життя тодішньої родини. Після смерті Марії та земля відійшла у володіння її другому чоловікові Гриню Гаврилику.
Страх Марії за життя дитини виявився й тоді, коли у вересні 1859 року народився наступний син. Звичай велів назвати його на честь того святого, чиє свято на той день випадало, тому й назвали Захаром, мати ж кликала його Михайлом…
Як письменник Іван Франко народився віршем “Моя пісня”, надрукованим у студентському журналі “Друг” 1874 року. Підписана ця поезія була псевдонімом “Джеджалик”. Так само підписано й першу велику повість “Петрії й Добощуки”, яка, як твердив Сергій Сфремов, не мала жодної художньої вартості. 1876 року в тому ж номері, де закінчувалося друкування повісті, з’являється вірш Івана Франка “Наймит” – і підписаний він уже псевдонімом “Мирон”. Вмирає кволий і по-дитячому наївний Джеджалик – його місце займає могутній Мирон.
Символічно, що той перший вірш, біля якого вжито псевдонім Мирон, називався “Наймит”. Написано його було перед першим арештом Франка. Псевдонім, який, остерігаючись за синове життя, колись дала йому мати, мав захистити Івана від страшної несправедливості світу. Так проникливо звучать слова до народу, який є наймитом у власній хаті:
Ори, ори, співай, ти, велетню закутий
У неволі й тьми ярмо!
Пропаде пітьма й гніт, опадуть з тебе пута,
І ярма всі ми порвемо!
Іван Франко мав двадцять літ – і з тим заспівом виходив на широкий шлях літератури, хоч знав, що зерно, засіяне наймитом, не все зійде. Бо впаде одно на камінь – і пропаде. Бо впаде друге на поганий грунт, проросте – і знидіє. І тільки невелика частина впаде на добрий грунт і проросте, виросте й заколоситься і буде дякою орачеві-наймиту за його труд. (900 слів)
(За Р. Гораком)
V На кожне із запитань вибрати правильну відповідь.
1. Франка нарекли Іваном, тому що:
А) він народився у переддень відзначення усікновення голови Іоанна Хрестителя;
Б) цього вимагала давня традиція роду Франкцз;
В) це було улюблене ім’я його матері;
Г) це було ім’я його хрещеного батька.
2. Із своєю першою дружиною Яків Франко прожив:
А) 10 років;
Б) 20 років;
В) 25 років;
Г) 31 рік.
3. Від першого шлюбу Яків Франко мав:
А) трьох дітей;
Б) п’ятеро дітей;
В) доньку, яка померла;
Г) єдиного сина.
4. Друга дружина Франка Марія Кульчицька була родом:
А) з Дрогобича;
Б) з Нагуєвичів;
В) з Борислава;
Г) з Ясениці Сільної.
5. Щоб вберегти сина Івана від смерті, мати називала його:
А) Степаном;
Б) Миколою;
В) Михайлом;
Г) Мироном.
6. Франкова матір була молодша за чоловіка:
А) на п’ять років;
Б) на десять років;
В) на двадцять років;
Г) на тридцять три роки.
7. Плітка про те, що Іван Франко не є сином Якова Франка, була сфабрикована, щоб:
А) дошкулити письменникові;
Б) пояснити поважливе ставлення письменника до пророка Мойсея;
В) очорнити кандидата Івана Франка під час виборів до парламенту;
Г) проголосити й обгрунтувати “аморальність” письменника.
8. Як письменник Іван Франко народився віршем:
А) “Каменярі”;
Б) “Гімн”;
В) “Моя пісня”;
Г) “Пісня і праця”.
9. Першу поезію Івана Франка було підписано псевдонімом:
А) “Джеджалик”;
Б) “Невідомий”;
В) “Мирон”;
Г) “Голіаф”.
10. Найперший підписаний псевдонімом “Мирон” твір Івана Франка:
А) “Лис Микита”;
Б) “Товаришам із тюрми”;
В) “Наймит”;
Г) “Привіт”.
11. У рядку І ярма всі ми порвемо вжито такий художній засіб:
А) епітет;
Б) метафору;
В) алегорію;
Г) гіперболу.
12. Образ сіяча, який сіє зерно, походить:
А) з народного прислів’я;
Б) з народної пісні;
В) з щоденників Івана Франка;
Г) з євангельської притчі.
Related posts:
- Зв’язне мовлення Аналіз письмового переказу. Контрольне читання мовчки Зв’язне мовлення Аналіз письмового переказу. Контрольне читання мовчки Мета : з’ясувати рівень сформованості комунікативних умінь, зокрема вміння читати мовчки й розуміти прочитане; підбити підсумки учнівських письмових робіт, відзначити позитивне у їх виконанні, проаналізувати допущені типові помилки та недоліки робіт; удосконалювати орфографічні й пунктуаційні навички, спрямувати учнів на індивідуальне опрацювання допущених помилок, належним чином їх проінструктувавши; […]...
- КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ. КОНТРОЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ Урок № 32 КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ. КОНТРОЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ Мета: оцінити рівень орфографічної і пунктуаційної грамотності десятикласників; перевірити вміння читати мовчки, розуміти й відтворювати незнайоме за змістом висловлювання публіцистичного стилю; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів гідність за свою Батьківщину, повагу до видатних діячів культури й […]...
- Контрольний диктант. Контрольне читання мовчки ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ УРОК № 76 Тема. Контрольний диктант. Контрольне читання мовчки Мета: перевірити знання і вміння учнів з розділу “Лексикологія. Фразеологія”, вміння читати в належному темпі, усвідомлювати основний зміст прочитаного; розвивати логічне мислення, орфографічну й пунктуаційну грамотність, пам’ять, увагу. Обладнання: текст диктанту, текст для читання мовчки. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. […]...
- КОНТРОЛЬНА РОБОТА (ТЕСТ). КОНТРОЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 16 КОНТРОЛЬНА РОБОТА (ТЕСТ). КОНТРОЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ Мета: оцінити рівень навчальних досягнень одинадцятикласників із синтаксису й пунктуації простого та складного речення; з’ясувати можливі недоліки в ході узагальнення й систематизації мовної теорії; оцінити рівень умінь читати мовчки й розуміти прочитане. Тип уроку: урок оцінювання […]...
- Складання діалогів. Контрольне читання мовчки Уроки № 12, 13 ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ Тема. Складання діалогів. Контрольне читання мовчки Мета: систематизувати та узагальнити знання учнів про види мовленнєвої діяльності, пояснити особливості діалогічного мовлення, повправляти у складанні та розігруванні діалогів на задану тему в запропонованій ситуації спілкування; розвивати мислення, мовлення, пам’ять, комунікативні вміння, удосконалювати дикцію, правильне інтонування фрази, збагачувати й уточнювати словниковий запас […]...
- Зв’язне мовлення. Контрольне читання мовчки. Створення діалогів ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 47 Тема: Зв’язне мовлення. Контрольне читання мовчки. Створення діалогів Мета: з’ясувати рівень сформованості комунікативних умінь, зокрема вміння читати мовчки; формувати вміння складати й розігрувати діалоги відповідно до запропонованої мовленнєвої ситуації й мети спілкування, сприяти підвищенню рівня вправності діалогічного мовлення щодо його доцільності, логічності, лаконічності, виразності; формувати вміння правильно […]...
- ТЕМАТИЧНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 2 КОНТРОЛЬНИЙ ТЕСТ. КОНТРОЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕКСТУ НАУКОВОГО СТИЛЮ Мета: – навчальна: оцінити рівень навчальних досягнень семикласників з теми “Дієслово як частина мови”; перевірити знання й уміння, необхідні для правильного використання дієслів у мовленні; – розвивальна: удосконалити навички розпізнавати мовні явища, установлювати відповідність між ними, групувати, доповнювати тощо. – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу познайомити з різноманітністю флори й фауни в Україні й […]...
- КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ. КОНТРОЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕКСТУ МОНОЛОГІЧНОГО ХАРАКТЕРУ НАУКОВОГО СТИЛЮ Мета: навчальна: перевірити й оцінити повторені та систематизовані вміння і навички; розвивальна: розвивати навички самоаналізу, самоконтролю, самооцінки, самовдосконалення; виховна: виховувати почуття відповідальності за навчання, за виконання контрольної роботи. Внутрішньопредметні зв’язки: мова і мовлення, пунктуація й орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, географія, історія, фізика. Тип уроку: контролю і корекції знань, умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ […]...
- Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Види читання. Навчальне читання мовчки Урок № 6 ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ Тема. Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Види читання. Навчальне читання мовчки Мета: ознайомити учнів із різними видами читання; формувати відповідні комунікативно-мовленнєві уміння, повправляти у читанні мовчки. Обладнання: тексти для читання мовчки. ХІД УРОКУ І. Перевірка домашнього завдання. V Бесіда. 1) В якому співвідношенні перебувають мова та мовлення? 2) […]...
- ЧИТАННЯ МОВЧКИ І ВГОЛОС. ЧИТАННЯ МОВЧКИ Розвиток мислення і мовлення & 46. ЧИТАННЯ МОВЧКИ І ВГОЛОС. ЧИТАННЯ МОВЧКИ О слово рідне – чисте джерело. Мене з дитинства в юність привело Ти – промінь світанкової зорі, Суцвіття ніжне в весняній порі. В. Чемерис ЗВЕРНІТЬ УВАГУ Здатність читати незнайомий текст з належною швидкістю та зрозуміти його зміст з одного прочитання перевіряється під час […]...
- Контрольний диктант. Читання мовчки СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ УРОК № 24 Тема. Контрольний диктант. Читання мовчки Мета: перевірити рівень сформованості мовних умінь і орфографічних навичок школярів; виховувати уважність, наполегливість у навчанні. Обладнання: текст диктанту, текст для читання мовчки, запитання до тексту. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ III. НАПИСАННЯ ДИКТАНТУ I варіант Ласощі для лисенятка […]...
- ЧИТАННЯ МОВЧКИ УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ Тема 5. ЧИТАННЯ МОВЧКИ 596 І. Прочитайте текст. Чи сподобався він вам? Чи вдалося автору показати єдність людини і природи? Поясніть свої відповіді. ЧОРНОГУЗ Чорногуз Халимон, як його прозвали діти, стояв у гнізді на вершечку розчепленої танкової гармати, що загрузла на Ганниній садибі. Намостивши гніздо на гарматі поблизу хати, згорілої з його […]...
- Тематичне тестування (тема: Частини мови). Навчальне читання мовчки ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ Урок № 16 Тема: Тематич не тестування (тема: Частини мови). Навчальне читання мовчки Мета: з’ясувати рівень засвоєння знань, сформованості вмінь і навичок з теми “Частини мови”; формувати вміння й навички застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці; розвивати комунікативні вміння, зокрема вміння читати мовчки; розвивати логічне мислення, тренувати пам’ять, формувати вміння […]...
- Аналіз контрольного диктанту. Контрольне аудіювання І СЕМЕСТР ПРИКМЕТНИК Урок № 48 Аналіз контрольного диктанту. Контрольне аудіювання Мета: з”ясувати рівень сформованості комунікативних умінь, зокрема вміння слухати-розуміти; проаналізувати допущені учнями в диктанті типові помилки, удосконалювати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці, вміння самостійно мислити; навички колективної та самостійної роботи. Тип уроку: комбінований урок (перевірка й облік сформованих умінь; аналіз контрольної роботи). Хід […]...
- ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕМА 3. ЧИТАННЯ МОВЧКИ Вправа 591 Текст створено для того, щоб ознайомити читачів з найдавнішими племенами України, умовами їхнього проживання, культурою. 1. Тема: найдавніші племена України. Основна думка: виникнення двох основних груп племен – землеробів та скотарів, розвиток трипільської культури. 2. Тип мовлення: розповідь. Стиль: науковий. 4. Справжнім дивом були витвори трипільських гончарів. Посуд фарбували […]...
- Зв’язне мовлення. Контрольне аудіювання. Аналіз переказу ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Урок № 58 Тема: Зв ‘ язне мовлення. Контрольне аудіювання. Аналіз переказу Мета: з’ясувати рівень сформованості комунікативних умінь, зокрема вміння слухати-розуміти; проаналізувати допущені учнями в переказі типові помилки; удосконалювати вміння шклярів застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, вміння самостійно мислити; удосконалювати навички колективної та самостійної роботи. Тип уроку: комбінований урок (перевірка […]...
- Значущі частини слова. Текст. Удосконалення вмінь знаходити інформацію до обраної теми, аналізувати її, добирати ключові слова для висловлювання Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 102 Тема. Значущі частини слова. Текст. Удосконалення вмінь знаходити інформацію до обраної теми, аналізувати її, добирати ключові слова для висловлювання Мета: – навчальна: закріпити та систематизувати знання учнів про значущі частини слова, вміння виділяти значущі частини слова і форми слова, добирати спільнокореневі слова, утворювати форми слова, формувати ключові компетентності: комунікативну, […]...
- УДОСКОНАЛЕННЯ НАВИЧОК ПИСЬМА ВИВЧЕНИХ БУКВ, СЛІВ І РЕЧЕНЬ З ЦИМИ БУКВАМИ. ПОВТОРЕННЯ НАПИСАННЯ БУКВ Ф, І, Ї, Я, Р, Л, Д, К, Н Мета: вдосконалювати вміння писати вивчені букви, слова і речення із цими буквами; повторити написання букв Ф, І, Ї, Я, Р, Л, Д, К, Н; вчити виконувати творчі письмові завдання; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, зіставляти; виховувати культуру письма. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 1. Повторення правил сидіння за партою під час письма 2. Повторення гігієнічних правил […]...
- ЧИТАННЯ МОВЧКИ І ВГОЛОС. ЧИТАННЯ ВГОЛОС Розвиток мислення і мовлення & 47. ЧИТАННЯ МОВЧКИ І ВГОЛОС. ЧИТАННЯ ВГОЛОС Осяє тризуб золотий Пробуджений простір і, час, І край наш розквітне святий Від Сяну-ріки по Кавказ. А. Легіт ЗВЕРНІТЬ УВАГУ Робота над текстом та подальшим його озвученням буде ефективною, якщо ми будемо знати й розуміти: як правильно прочитати текст; для чого необхідне виразне […]...
- Контрольна робота: письмовий твір. Аналіз контрольної роботи. Узагальнення знань і вмінь з теми “Дієслово”. (Вправи 319-322) Тема. Контрольна робота: письмовий твір. Мета. Перевірити вміння самостійно складати письмове висловлювання з використанням виражальних засобів та висловленням власної думки. УРОК 97 Тема. Аналіз контрольної роботи. Узагальнення знань і вмінь з теми “Дієслово”. (Вправи 319-322). Мета. Узагальнити знання про ознаки дієслова, закріпити навички правопису не з дієсловами та особових закінчень; удосконалювати вміння розпізнавати часи дієслів […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 3. ТЕКСТ, ЙОГО ОСНОВНІ ОЗНАКИ. СТРУКТУРНІ ОСОБЛИВОСТІ ТЕКСТУ. ВИДИ ЗВ’ЯЗКУ РЕЧЕНЬ У ТЕКСТІ. НАВЧАЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕКСТУ-РОЗДУМУ ХУДОЖНЬОГО стилю Мета: навчальна: повторити, систематизувати й узагальнити знання, уміння і навички щодо тексту; розвивальна: розвивати логічне мислення, вміння систематизувати та узагальнювати знання і практичні навички; виховна: виховувати почуття любові та вдячності до школи, вчителя, освіти. Внутрішньопредметні зв’язки: мова і мовлення; синтаксис, пунктуація й орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, соціокультура. Тип уроку: систематизація й узагальнення знань, умінь […]...
- Аналіз контрольної роботи. Узагальнення знань і вмінь з теми “Прислівник”. (Вправи 346-350) Тема. Аналіз контрольної роботи. Узагальнення знань і вмінь з теми “Прислівник”. (Вправи 346-350). Мета. Закріпити знання і вміння з теми “Прислівник”. Обладнання: індивідуальні картки. Хід уроку Організація класу. Аналіз контрольної роботи (“Дієслово”, “Прислівник”). Повідомлення результатів виконаної роботи. Індивідуальні завдання для учнів, які виконали роботу бездоганно. Робота над типовими помилками, допущеними у перевірній роботі. Індивідуальна робота […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 7. ЧИТАННЯ ТЕКСТІВ РІЗНИХ СТИЛІВ, ТИПІВ, ЖАНРІВ МОВЛЕННЯ. ОЦІНКА ВИКОРИСТАНИХ АВТОРОМ МОВНИХ ЗАСОБІВ, АНАЛІЗ СТРУКТУРИ ТЕКСТУ ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок №13 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 7. ЧИТАННЯ ТЕКСТІВ РІЗНИХ СТИЛІВ, ТИПІВ, ЖАНРІВ МОВЛЕННЯ. ОЦІНКА ВИКОРИСТАНИХ АВТОРОМ МОВНИХ ЗАСОБІВ, АНАЛІЗ СТРУКТУРИ ТЕКСТУ Мета: удосконалювати навички різних способів читання, вчити аналізувати зміст, структуру, мовне оформлення тексту; розвивати комунікативно-мовленнєві вміння, аналітико-синтетичне мислення; виховувати у школярів за […]...
- МОВНИЙ “СУРЖИК”, ЙОГО ПРИЧИНИ. ПРОБЛЕМИ ЕКОЛОГІЇ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Мова як суспільне явище. Українська мова в Україні § 4. МОВНИЙ “СУРЖИК”, ЙОГО ПРИЧИНИ. ПРОБЛЕМИ ЕКОЛОГІЇ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Мовознавчы студії 27. І. Опрацюйте статтю. З’ясуйте за словником, що означає слово суржик. Сформулюйте основну думку тексту. Чому “суржик” шкідливий для будь-якої мови? Сотні невольничих літ, упродовж яких знищували культуру українського народу, десятиліття панування тоталітарної Системи, коли […]...
- Мовний етикет Тема 8. Особливості усного професійного спілкування 6. Мовний етикет У поняття культури мовлення входить і поведінка мовця – мовний етикет. Це найуживаніші слова та вирази, якими люди звертаються одне до одного, виявляючи ввічливість, пошану, стриманість, такт: вітання, вибачення, співчуття, поради, запрошення. Термін етикет походить від французького ярлик, етикетка. Він робить спілкування приємним та бажаним. Це […]...
- Удосконалення рецептивних видів мовленнєвої діяльності, Аудіювання, читання Аудіювання як вид мовленнєвої діяльності 7.4. Удосконалення рецептивних видів мовленнєвої діяльності, Аудіювання, читання Аудіювання як вид мовленнєвої діяльності За спрямованістю на прийом і видачу мовленнєвої інформації аудіювання і читання є рецептивними видами мовленнєвої діяльності (на відміну від говоріння й письма). Аудіювання – це розуміння сприйнятого на слух мовлення. Мета аудіювання полягає в осмисленні почутого мовленнєвого повідомлення. Уміння слухати – одне […]...
- АНАЛІЗ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ. УТВОРЕННЯ, ЧИТАННЯ І ЗАПИС ЧОТИРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 2000. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ВІДСТАНІ Мета: проаналізувати результати контрольної роботи, організувати роботу над помилками; ознайомити учнів з утворенням, назвами, читанням і записом чотирицифрових чисел у межах двох тисяч; повторити правило множення двоцифрових чисел на одноцифрове число і спосіб розв’язування задач, які включають збільшення (зменшення) числа в кілька разів або на кілька одиниць; розвивати увагу, мислення; виховувати інтерес до предмета. ХІД […]...
- Аналіз контрольної роботи. Нумерація багатоцифрових чисел. Утворення і читання чотирицифрових чисел у межах двох тисяч (№№ 155-166) Тема. Аналіз контрольної роботи. Нумерація багатоцифрових чисел. Утворення і читання чотирицифрових чисел у межах двох тисяч (№№ 155-166). Мета. Проаналізувати допущені в контрольній роботі помилки та організувати роботу над ними; закріпити вивчений матеріал; ознайомити учнів з утворенням, читанням чотирицифрових чисел у межах двох тисяч; формувати вміння виконувати дії на основі нумерації чисел, розв’язувати задачі. Обладнання. […]...
- ЗАМІТКА ДО ГАЗЕТИ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ ЗА РОЗДІЛОМ “ТЕКСТ” Урок 12. ЗАМІТКА ДО ГАЗЕТИ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ ЗА РОЗДІЛОМ “ТЕКСТ” Мета: ознайомити учнів з формою написання замітки та її характерними особливостями; узагальнити знання учнів за темою “Текст”; розвивати зв’язне мовлення; виховувати самостійність, уважність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 26) III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ […]...
- МОВНИЙ ТА ЕТНІЧНИЙ СКЛАД НАСЕЛЕННЯ. РЕЛІГІЇ НАРОДІВ СВІТУ УРОК 9. МОВНИЙ ТА ЕТНІЧНИЙ СКЛАД НАСЕЛЕННЯ. РЕЛІГІЇ НАРОДІВ СВІТУ Навчальна мета: сформувати знання про найбільші народи та найпоширеніші мови світу, сприяти розумінню сучасних етнічних та релігійних процесів у світі, ознайомити з класифікацією країн за національним складом населення, найпоширенішими мовними сім’ями та групами; розвивати уміння працювати з картами атласу, аналізувати стовпчикові та кругові діаграми. Обладнання: […]...
- КОНТРОЛЬНА РОБОТА (ТЕСТ). КОНТРОЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 32 КОНТРОЛЬНА РОБОТА (ТЕСТ). КОНТРОЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ Мета: оцінити рівень навчальних досягнень одинадцятикласників із теорії тексту; з’ясувати можливі недоліки в ході узагальнення й систематизації знань; оцінити рівень уміння слухати й сприймати текст. Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів. ПЕРЕБІГ УРОКУ I. Мотиваційно-організаційний етап […]...
- ПЕРЕВІРНА РОБОТА. КОНТРОЛЬНЕ СПИСУВАННЯ Мета: перевірити навички каліграфічного та орфографічного письма; розвивати самостійність, уважність; виховувати культуру оформлення письмових робіт. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ III. ПЕРЕВІРНА РОБОТА Орієнтовні тексти для списування ЧЕРВОНА КАЛИНА Зустріла вона мене морозної днини на сивому від інею узліссі. Хитнула опущеними вітами – червонястими кетягами із дивовижними ягодами. Замилувався я […]...
- Контрольний диктант. Контрольне аудіювання Контрольний диктант. Контрольне аудіювання Мета : з’ясувати рівень орфографічної та пунктуаційної грамотності учнів; рівень сформованості комунікативних умінь, зокрема вміння слухати й розуміти почуте; удосконалювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, розвивати логічне мислення, слухову пам’ять, удосконалювати навички самостійної роботи. Тип уроку: Урок перевірки й обліку здобутих знань, умінь і навичок. Хід уроку І. Повідомлення […]...
- ОРФОГРАФІЧНО-ПУНКТУАЦІЙНИЙ ПРАКТИКУМ. УДОСКОНАЛЕННЯ ПРАВОПИСНОЇ ГРАМОТНОСТІ: ПРАВИЛЬНЕ ВИКОРИСТАННЯ В ПИСЕМНОМУ МОВЛЕННІ ПІД ЧАС ВІДТВОРЕННЯ І СТВОРЕННЯ ВИСЛОВЛЮВАНЬ ВІДОМИХ ОРФОГРАМ І ПУНКТОГРАМ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 23 ОРФОГРАФІЧНО-ПУНКТУАЦІЙНИЙ ПРАКТИКУМ. УДОСКОНАЛЕННЯ ПРАВОПИСНОЇ ГРАМОТНОСТІ: ПРАВИЛЬНЕ ВИКОРИСТАННЯ В ПИСЕМНОМУ МОВЛЕННІ ПІД ЧАС ВІДТВОРЕННЯ І СТВОРЕННЯ ВИСЛОВЛЮВАНЬ ВІДОМИХ ОРФОГРАМ І ПУНКТОГРАМ Мета: удосконалювати правописну грамотність одинадцятикласників; розвивати готовність повторювати правила правопису та закріплювати орфографічні й пунктуаційні навички; виховувати прагнення завжди писати (і говорити) […]...
- ЗАМІТКА ДО СТІНГАЗЕТИ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ ЗА РОЗДІЛОМ “ТЕКСТ” Мета: ознайомити учнів з формою написання замітки та її характерними особливостями; узагальнити знання учнів за розділом “Текст”; розвивати зв’язне мовлення; виховувати самостійність, уважність. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота з дидактичним матеріалом – Прочитайте текст. – Який тип цього тексту? БЕРЕГТИ МИР Для багатьох народів світу найдорожчим є слово мир. […]...
- ЕТНІЧНИЙ, МОВНИЙ І РЕЛІГІЙНИЙ СКЛАД НАСЕЛЕННЯ Розділ 1. Загальна економіко-географічна характеристика світу Тема 2. Населення світу § 9. ЕТНІЧНИЙ, МОВНИЙ І РЕЛІГІЙНИЙ СКЛАД НАСЕЛЕННЯ Етнічний і мовний склад населення. Терміном “етнос” (з давньогрец. – народ) зазвичай позначають особливе соціальне угруповання людей, що виникло впродовж тривалого історичного розвитку. У сучасному суспільно-політичному лексиконі, науковій і навчальній літературі поняття “народ” та “етнос” часто застосовують […]...
- Контрольне тестування ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 47 Тема. Контрольне тестування Мета: перевірити знання і вміння учнів з розділу “Фонетика, орфоепія, графіка, орфографія”; розвивати логічне мислення, орфоепічну й пунктуаційну грамотність, пам’ять, увагу; виховувати старанність у навчанні. Обладнання: тексти тестів. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ III. ПРОВЕДЕННЯ ТЕМАТИЧНОГО ТЕСТУВАННЯ І […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ ЗА ТЕМОЮ “ПРИКМЕТНИК” Урок 63. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ ЗА ТЕМОЮ “ПРИКМЕТНИК” Мета: перевірити вміння учнів визначати рід і число прикметників, узгоджувати прикметники з іменниками, визначати відмінок прикметників; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 212 (2), […]...
- АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНИХ РОБІТ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ТЕКСТ, ЙОГО ГОЛОВНУ ДУМКУ, ЗАГОЛОВОК. ЗВУКО-БУКВЕНИЙ АНАЛІЗ СЛІВ Мета: повторити й закріпити в учнів поняття про текст як зв’язне висловлення певної думки; повторити порядок звуко-буквеного аналізу слова та порядок розбору слів за будовою; розвивати вміння добирати заголовок до тексту, який би виражав головну думку; вчити застосовувати здобуті протягом навчання у початкових класах мовні знання і мовленнєві вміння під час виконання навчальних і контрольних […]...
- КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ. КОНТРОЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ТЕКСТУ НАУКОВО-ПОПУЛЯРНОГО СТИЛЮ СЛОВОТВОРЧІ ЗАСОБИ СТИЛІСТИКИ Урок № 68 КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ. КОНТРОЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ТЕКСТУ НАУКОВО-ПОПУЛЯРНОГО СТИЛЮ Мета: перевірити й оцінити рівень орфографічної та пунктуаційної грамотності десятикласників, перевірити навички сприймання на слух тексту науково-популярного стилю; розвивати навички роботи з тестовими завданнями, навички самостійної роботи; виховувати шанобливе ставлення до рідної мови. Тип уроку: урок перевірки навчальних досягнень учнів. ПЕРЕБІГ УРОКУ […]...