КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ. КОНТРОЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ
СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ
Урок № 32
КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ. КОНТРОЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ
Мета: оцінити рівень орфографічної і пунктуаційної грамотності десятикласників; перевірити вміння читати мовчки, розуміти й відтворювати незнайоме за змістом висловлювання публіцистичного стилю; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів гідність за свою Батьківщину, повагу до видатних діячів культури й мистецтва.
Тип уроку: урок оцінювання навчальних
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Ознайомлення десятикласників із темою, метою і завданнями уроку
III. Мотивація навчальної діяльності
> Ознайомлення з критеріями оцінювання контрольного диктанту й читання мовчки. Проведення інструктажу щодо написання диктанту й перевірки рівня розуміння прочитаного мовчки тексту публіцистичного стилю.
IV. Написання контрольного диктанту
Перше читання тексту контрольного диктанту
> Десятикласники під час першого прослуховування тексту диктанту сприймають його зміст, звертають увагу на наявність вивчених пунктограм,
Повторне читання тексту диктанту вчителем окремими частинами і його написання учнями
“ЗОРЕ МОЯ ВЕЧІРНЯЯ!.. ЗОРЕ МОЯ ВЕЧІРНЯЯ!..”
Максимову душу завжди зворушували слова цього рядка вірша до самої глибини. Вони викликали в його уяві чарівний образ тихої, мерехтливої, елегійно задумливої й далекої-далекої вечірньої зорі, що, як очі закоханої й заплаканої дівчини, дивились із безмежної космічної далини, з царства інших світів та інших, невідомих і недосяжних, загадкових країв.
Ці слова її цей образ глибоко запали в Максимову душу ще з дитячих літ.
І тепер от вона, звабливо-мерехтлива вечірня зоря, знову зійшла на холодному синьо-зеленому небі, над погасаючою – загравою там, де щойно зайшло сонце. Максим ішов по синьому снігу між деревами, дивився на неї й думав про те, про що й завясди, бувало, думав при такій нагоді:
“От у цей час, коли зійшла зоря ця вечорова, хтось найрідніший, хтось любий і дорогий, хто думає про нього й тужить за ним, теж дивиться на цю саму зорю, в цю саму хвилину… І там десь погляди сходяться й летять разом просторами, синіми пустелями, космічними далями…”
Та розум урвав жаль елегійний і мрію серця (За І. Багряним, 169 сл.)
Заключне читання диктанту вчителем і самоперевірка учнями написаного
V. Відповіді на запитання, що виникли у школярів під час написання контрольного диктанту
VI. Проведення контрольного читання мовчки тексту публіцистичного стилю
Читання мовчки учнями незнайомого тексту від початку до кінця
ФЕНОМЕН АГАТАНГЕЛА КРИМСЬКОГО
Хто він був, цей великий чоловік? Чим він особливий у цьому світі? Цей кволий тілом чоловік ніби прийшов до нас із тих міфічних часів, коли жили на землі велетні. Поезія оригінальна переплітається з поезією перекладною (переклади великих, світової слави поетів); оригінальні оповідання; перший в українській літературі філософський роман (“Андрій Лаговський”); глибока зацікавленість в орієнтальній (народів Сходу) та українській філології та історії. Під його егідою виходив найкращий російсько-український словник; сотні статей, томи наукових розвідок… “Незвичайна поява”,- сказав про Агатангела Кримського Франко.
Біографія Кримського складна. І трагічним був кінець життя – його, академіка, знаного в багатьох країнах, на початку Другої світової війни вивозять з України в ешелоні заарештованих на схід, а в 1942 році він помирає десь у Казахстані, там і ховають його в братській ямі. Лишилося жити те, що він написав. Бо серце, як казала його приятелька, в котру він був безнадійно закоханий, Леся Українка, має “те, що не вмирає”.
Цей чоловік знав близько шістдесяти мов, був одним із найбільших світових учених з орієнталістики (сходознавства). Свої сходознавчі праці писав українською мовою, був патріотом свого краю. Належав до гурту наших енциклопедистів, які з’явилися в кінці XIX – на початку XX століття і до яких належали Іван Франко, Борис Грінченко, Михайло Грушевський, Осип Маковей, Гнат Хоткевич.
З одного боку, Кримський – академічний вчений, з іншого – чутливої вдачі екзотичний поет, чиї вірші призначені для людей з тонкою душевною організацією. Ті вірші такі тендітні, як пелюстки, що от-от мають зав’янути. Проте залишилися жити. Збірка “Пальмове гілля” виходила частинами – у 1901 році, 1908 та 1922. Ті вірші – це безупинне шукання людини.
Кримському близькі були твори С. Руданського, із яким він відчував психологічну спорідненість (не з гумором, а саме з ліричною поезією) – недаремно А. Кримський збирав розпорошену після ранньої смерті поета творчість С. Руданського і готував до друку у Львові семитомне видання.
А. Кримський – інтелігент двадцятого століття, століття напруженого, динамічного, нервового. Це відбилося па його поезії, па його прозі. У ньому бореться поет і вчений. Перемагає останній. Закінчив Інститут східних мов та Московський університет. Тридцятилітнім він уже професор. Поліглот, світовий учений. “Дивне діло та філософія,- писав він,- ніколи ніяка наука не могла заволодіти цілою моєю істотою так сильно, як вона; філософія тая має якусь таку силу, що може поглинути геть усю натуру людини і не полишити місця нічому іншому”. Самий лише перелік його праць зайняв би не один десяток сторінок. Тут дослідження зі східної історії, філософії та етнографії, з історії мусульманства, ісламу, тритомна “Арабська література в нормах і зразках”, віршовані українські переклади з арабської лірики, двотомна “Історія Туреччини та її літератури” і багато іншого.
Кримський – автор праць з української фольклористики, етнографії, дослідник староруської та слов’янських мов. Він був членом багатьох наукових товариств – українських та чужоземних. Після 1918 року він працює в Українській академії наук, очолює арабо-іранську кафедру, працює незмінним секретарем Академії.
У праці минуло все його нелегке життя – праці, по-справжньому подвижницькій. Тільки у праці він бачив сенс свого життя, тільки праця давала йому справжній життєвий спокій і злагоду.
З портрета дивиться на нас Агатангел Кримський: вишукане інтелігентне обличчя, короткозорі очі, що ховаються за окулярами з малими скельцями. Ці очі прочитали за свій вік безліч сторінок на безліку мов, вони прозирали століття, культурне життя живих і мертвих народів. Це очі ніжного й тонкого поета, котрий умів так захоплено дивитися на світ і природу, яку любить, розуміє її і ставиться до неї, як до живої одухотвореної істоти. Ось він, незвичайний ерудит-учений, добрий прозаїк та блискучий перекладач, стоїть перед нами сьогодні, і ми не можемо не бути вдячними за те, що він у нашій культурі був, блукаючи по нетрях культур далеко чужоземних, і на своїй скромній батьківщині, бо він цю батьківщину любив, бо задля її слави працював, бо задля неї сили своєї не шкодував (За В. Шевчуком, 609 сл.).
Виконання тестових завдань
Варіант 1
1. Правильно визначено стиль тексту та його ознаки у висловлюванні:
А у тексті наявні риси, характерні для публіцистичного стилю: логічність, образність мовлення, експресивність викладу, наявність суспільної лексики;
Б текст належить до наукового стилю, бо наявні такі характерні ознаки: об’єктивність, точність інформування, насиченість інформації, логічний характер мовлення, використання неособової манери викладу;
В у тексті використані виражальні засоби художнього стилю: синоніми, епітети, порівняння, переважає загальна образність мови;
Г текст можна віднести до офіційно-ділового стилю, основними ознаками якого є точність, усталеність форм, використання спеціальної термінології, певний порядок слів, відповідне розташування частин.
2. Який жанр було започатковано Агатангелом Кримським в українській літературі?
А Філософський роман;
Б науково-популярний роман;
В орієнтальна філологія;
Г філософсько-орієнтальний роман.
3. Скільки мов знав А. Кримський?
А П’ятдесят;
Б безліч;
В близько шістдесяти;
Г шістдесят.
4. Поліглот – це…
А стилістична фігура;
Б назва збірки А. Кримського;
В термін в орієнталістиці;
Г людина, яка знає багато мов.
5. Справедливість думки: “У ньому бореться поет і вчений” доводять висловлювання з тексту:
А “Цей чоловік знав близько шістдесяти мов, був одним із найбільших світових учених з орієнталістики (сходознавства). Свої сходознавчі праці писав українською мовою, був патріотом свого краю. Належав до гурту наших енциклопедистів, які з’явилися в кінці XIX – на початку XX століття і до яких належали Іван Франко, Борис Грінченко, Михайло Грушевський, Осип Маковей, Гнат Хоткевич”;
Б “Тридцятилітнім він уже професор. Поліглот, світовий учений. “Дивне діло та філософія,- писав він,- ніколи ніяка наука не могла заволодіти цілою моєю істотою так сильно, як вона; філософія тая має якусь таку силу, що може поглинути геть усю натуру людини і не полишити місця нічому іншому”. Самий лише перелік його праць зайняв би не один десяток сторінок”;
В “З одного боку, Кримський – академічний вчений, з іншого – чутливої вдачі екзотичний поет, чиї вірші призначені для людей з тонкою душевною організацією. Ті вірші такі тендітні, як пелюстки, що от-от мають зав’янути. Проте залишилися жити. Збірка “Пальмове гілля” виходила частинами – у 1901 році, 1908 та 1922. Ті вірші – це безупинне шукання людини”;
Г “У праці минуло все його нелегке життя праці, по – справжньому подвижницькій. Тільки у праці він бачив сенс свого життя, тільки праця давала йому справжній життєвий спокій і злагоду”.
6. Тему тексту можна сформулювати так:
А “Роль Агатангела Кримського у вітчизняній літературі”;
Б “Розкриття геніальності Агатангела Кримського”;
В “Віхи життєпису вченого і письменника”;
Г “Оцінка наукової і поетичної творчості А. Кримського”.
7. Вислів “У ньому бореться поет і вчений” характеризує натуру:
А працьовиту;
Б ерудовану;
В обдаровану;
Г цілісну.
8. Кримський відчував особливу психологічну спорідненість із лірикою:
А Лесі Українки;
Б Івана Франка;
В Степана Руданського;
Г Бориса Гріпчепка.
9. Найбільш влучно характеризує А. Кримського як поета вислів:
А “А. Кримський – інтелігент двадцятого століття, століття напруженого, динамічного, нервового. Це відбилося на його поезії, на його прозі”;
Б “Поезія оригінальна переплітається з поезією перекладною (переклади великих, світової слави поетів)”;
В “…вірші призначені для людей з тонкою душевною організацією. Ті вірші такі тендітні, як пелюстки, що от-от мають зав’янути. Проте залишилися жити”;
Г “Тут… віршовані українські переклади з арабської лірики, двотомна “Історія Туреччини та її літератури” та багато іншого”.
10. Про духовне багатство Кримського-поета сказано у висловлюваннях тексту:
А “З одного боку, Кримський – академічний вчений, з іншого – чутливої вдачі екзотичний поет, чиї вірші призначені для людей з тонкою душевною організацією. Ті вірші такі тендітні, як пелюстки, що от-от мають зав’янути. Проте залишилися жити”;
Б “Збірка “Пальмове гілля” виходила частинами – у 1901 році, 1908 та 1922. Ті вірші – це безупинне шукання людини”;
В “Кримському близькі були твори С. Руданського, із яким він відчував психологічну спорідненість (не з гумором, а саме з ліричною поезією)”;
Г “Це очі ніжного й тонкого поета, котрий умів так захоплено дивитися на світ і природу, яку любить, розуміє її і ставиться до неї, як до живої одухотвореної істоти”.
11. Дати відповідь на запитання: “Чи варто жити так, як жив А. Кримський?”. Пояснити свою відповідь.
Варіант 2
1. Основними ознаками поданого тексту, що характеризують його належність до певного функціонального стилю, є:
А ясність і предметність тлумачень, логічна послідовність і доказовість викладу, точність і лаконічність висловлювань, однозначне пояснення причиново-наслідкових відношень, що властиві науковому стилю;
Б персональність, використання спеціальної термінології, усталених фраз, цифрової інформації засвідчують, що текст належить до офіційно-ділового стилю;
В наявність низки яскравих засобів авторського тлумачення, логічність доказів і полемічність викладу, широке використання художніх засобів, що характеризують публіцистичний стиль;
Г образність, поетичний опис дійсності, широке використання художніх засобів, індивідуальне світобачення, притаманні художньому стилю.
2. Як називається перший в українській літературі філософський роман?
А “Симон Петлюра”;
Б “Артемій Лаговський”;
В “Андрій Лаговський”;
Г “Андрій Литовський”.
3. І. Франко сказав про А. Кримського:
А Він має серце “те, що не вмирає”;
Б “Пальмове гілля”;
В “Незвичайна поява”;
Г “У ньому бореться поет і вчений”.
4. Орієнталістика – це…
А сходознавство;
Б один із розділів філософії;
В назва збірки А. Кримського;
Г назва гурту енциклопедистів.
5. Справедливість думки: “У праці минуло все його нелегке життя – праці, по-справжньому подвижницькій. Тільки у праці він бачив сенс свого життя, тільки праця давала йому справжній життєвий спокій і злагоду” найкраще доводять висловлювання з тексту:
А “Ці очі прочитали за свій вік безліч сторінок на безліку мов, вони прозирали століття, культурне життя живих і мертвих народів”.
Б “Самий лише перелік його праць зайняв би не один десяток сторінок”;
В “Кримський – автор праць з української фольклористики, етнографії, дослідник староруської та слов’янських мов. Він був членом багатьох наукових товариств – українських та чужоземних “;
Г “Поезія оригінальна переплітається з поезією перекладною (переклади великих, світової слави поетів); глибока зацікавленість в орієнтальній та українській філології та історії. Під його егідою виходив найкращий російсько-український словник; сотні статей, томи наукових розвідок…”.
6. Головну думку тексту можна сформулювати так:
А “Життя іде, та все без коректур…” (Л. Костенко);
Б “Жити – Вітчизні служити”;
В “Вірші – це безупинне шукання людини”;
Г “Дивне діло та філософія”.
7. Висловлювання “Біографія Кримського складна” говорить про:
А трагічну долю А. Кримського;
Б неможливість здійснення творчих задумів;
В відданість рідному краю;
Г безнадійну закоханість у Лесю Українку.
8. А. Кримський належав до гурту енциклопедистів разом із:
А Лесею Українкою;
Б Іваном Франком;
В Степаном Руданським;
Г Андрієм Лаговським.
9. Найбільш повно характеризує А. Кримського як ученого вислів:
А “Під його егідою виходив найкращий російсько-український і словник; сотні статей, томи наукових розвідок…”;
Б “Самий лише перелік його праць зайняв би не один десяток сторінок. Тут дослідження зі східної історії, філософії та етнографії, з історії мусульманства, ісламу, тритомна “Арабська література в нормах і зразках”…”;
В “Ось він, незвичайний ерудит-учений, добрий прозаїк та блискучий перекладач…”;
Г “У ньому бореться поет і вчений. Перемагає останній. Закінчив Інститут східних мов та Московський університет. Тридцятилітнім він уже професор. Поліглот, світовий учений.
10. За висновок тексту можна вважати висловлювання:
А “Тільки у праці він бачив сенс свого життя, тільки праця давала йому справжній життєвий спокій і злагоду”;
Б “Ці очі прочитали за свій вік безліч сторінок на без ліку мов, вони прозирали століття, культурне життя живих і мертвих народів”;
В “Лишилося жити те, що він написав”;
Г “…ми не можемо не бути вдячними за те, іцо він у нашій культурі був, блукаючи по нетрях культур далеко чужоземних, і на своїй скромній батьківщині, бо він цю батьківщину любив, бо задля її слави працював, бо задля неї сили своєї не шкодував”.
11. Дати відповідь на запитання: “Чи варто жити так, як жив А. Кримський?”. Пояснити свою відповідь.
Оцінювання тестових завдань
Номер завдання | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
Правильні відповіді | Варіант 1 | А | А | Г | Г | В | Г | В | В | Б | Г |
Варіант 2 | В | В | В | А | Г | Б | А | В | Г | Г | |
Кількість балів | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 |
VII. Організований збір зошитів для контрольних робіт
VIII. Підсумок уроку
IX. Домашнє завдання
> Написати твір-мініатюру на тему “У чому велич людини”.
Related posts:
- КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ. КОНТРОЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕКСТУ МОНОЛОГІЧНОГО ХАРАКТЕРУ НАУКОВОГО СТИЛЮ Мета: навчальна: перевірити й оцінити повторені та систематизовані вміння і навички; розвивальна: розвивати навички самоаналізу, самоконтролю, самооцінки, самовдосконалення; виховна: виховувати почуття відповідальності за навчання, за виконання контрольної роботи. Внутрішньопредметні зв’язки: мова і мовлення, пунктуація й орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, географія, історія, фізика. Тип уроку: контролю і корекції знань, умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ […]...
- ТЕМАТИЧНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 2 КОНТРОЛЬНИЙ ТЕСТ. КОНТРОЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕКСТУ НАУКОВОГО СТИЛЮ Мета: – навчальна: оцінити рівень навчальних досягнень семикласників з теми “Дієслово як частина мови”; перевірити знання й уміння, необхідні для правильного використання дієслів у мовленні; – розвивальна: удосконалити навички розпізнавати мовні явища, установлювати відповідність між ними, групувати, доповнювати тощо. – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу познайомити з різноманітністю флори й фауни в Україні й […]...
- Контрольний диктант. Контрольне читання мовчки ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ УРОК № 76 Тема. Контрольний диктант. Контрольне читання мовчки Мета: перевірити знання і вміння учнів з розділу “Лексикологія. Фразеологія”, вміння читати в належному темпі, усвідомлювати основний зміст прочитаного; розвивати логічне мислення, орфографічну й пунктуаційну грамотність, пам’ять, увагу. Обладнання: текст диктанту, текст для читання мовчки. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. […]...
- КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ. КОНТРОЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ТЕКСТУ НАУКОВО-ПОПУЛЯРНОГО СТИЛЮ СЛОВОТВОРЧІ ЗАСОБИ СТИЛІСТИКИ Урок № 68 КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ. КОНТРОЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ТЕКСТУ НАУКОВО-ПОПУЛЯРНОГО СТИЛЮ Мета: перевірити й оцінити рівень орфографічної та пунктуаційної грамотності десятикласників, перевірити навички сприймання на слух тексту науково-популярного стилю; розвивати навички роботи з тестовими завданнями, навички самостійної роботи; виховувати шанобливе ставлення до рідної мови. Тип уроку: урок перевірки навчальних досягнень учнів. ПЕРЕБІГ УРОКУ […]...
- Контрольний диктант. Читання мовчки СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ УРОК № 24 Тема. Контрольний диктант. Читання мовчки Мета: перевірити рівень сформованості мовних умінь і орфографічних навичок школярів; виховувати уважність, наполегливість у навчанні. Обладнання: текст диктанту, текст для читання мовчки, запитання до тексту. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ III. НАПИСАННЯ ДИКТАНТУ I варіант Ласощі для лисенятка […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 3. ТЕКСТ, ЙОГО ОСНОВНІ ОЗНАКИ. СТРУКТУРНІ ОСОБЛИВОСТІ ТЕКСТУ. ВИДИ ЗВ’ЯЗКУ РЕЧЕНЬ У ТЕКСТІ. НАВЧАЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕКСТУ-РОЗДУМУ ХУДОЖНЬОГО стилю Мета: навчальна: повторити, систематизувати й узагальнити знання, уміння і навички щодо тексту; розвивальна: розвивати логічне мислення, вміння систематизувати та узагальнювати знання і практичні навички; виховна: виховувати почуття любові та вдячності до школи, вчителя, освіти. Внутрішньопредметні зв’язки: мова і мовлення; синтаксис, пунктуація й орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, соціокультура. Тип уроку: систематизація й узагальнення знань, умінь […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 18-19. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ УРОКИ № 51-52 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 18-19. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: оцінити рівень сформованості вмінь і навичок учнів сприймати на слух текст публіцистичного стилю, усвідомлювати тему й основну думку, письмово докладно відтворювати зміст прослуханого тексту; удосконалювати вміння і навички учнів письмово докладно відтворювати зміст […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 9. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ МОВЛЕННЯ Мета: – навчальна: удосконалювати мовленнєво-мислительні вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення, запам’ятовувати конкретні факти, послідовність викладу матеріалу; – розвивальна: розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз текстів публіцистичного стилю мовлення, сприймати цілісний текст, розуміти його, докладно відтворювати зміст прочитаного; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу вчити бачити […]...
- Зв’язне мовлення Усний докладний переказ тексту публіцистичного стилю Зв’язне мовлення Усний докладний переказ тексту публіцистичного стилю Мета : на основі здобутих текстологічних знань формувати такі текстотворчі вміння: визначати тему та головну думку тексту, колективно складати його план, самостійно добирати адекватні змісту виражальні засоби мови, усно відтворювати текст-зразок; формувати вміння вирізняти в тексті ознаки публіцистичного стилю та свідомо відтворювати їх у переказі; виховувати повагу […]...
- Контрольний диктант. Контрольне аудіювання Контрольний диктант. Контрольне аудіювання Мета : з’ясувати рівень орфографічної та пунктуаційної грамотності учнів; рівень сформованості комунікативних умінь, зокрема вміння слухати й розуміти почуте; удосконалювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, розвивати логічне мислення, слухову пам’ять, удосконалювати навички самостійної роботи. Тип уроку: Урок перевірки й обліку здобутих знань, умінь і навичок. Хід уроку І. Повідомлення […]...
- Зв’язне мовлення Аналіз письмового переказу. Контрольне читання мовчки Зв’язне мовлення Аналіз письмового переказу. Контрольне читання мовчки Мета : з’ясувати рівень сформованості комунікативних умінь, зокрема вміння читати мовчки й розуміти прочитане; підбити підсумки учнівських письмових робіт, відзначити позитивне у їх виконанні, проаналізувати допущені типові помилки та недоліки робіт; удосконалювати орфографічні й пунктуаційні навички, спрямувати учнів на індивідуальне опрацювання допущених помилок, належним чином їх проінструктувавши; […]...
- КОНТРОЛЬНА РОБОТА (ТЕСТ). КОНТРОЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 16 КОНТРОЛЬНА РОБОТА (ТЕСТ). КОНТРОЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ Мета: оцінити рівень навчальних досягнень одинадцятикласників із синтаксису й пунктуації простого та складного речення; з’ясувати можливі недоліки в ході узагальнення й систематизації мовної теорії; оцінити рівень умінь читати мовчки й розуміти прочитане. Тип уроку: урок оцінювання […]...
- Усний переказ тексту публіцистичного стилю із творчим завданням Урок № 7 ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ Тема. Усний переказ тексту публіцистичного стилю із творчим завданням Мета: удосконалювати вміння школярів сприймати текст, відтворювати його зміст із дотриманням характерних особливостей заданого стилю та вжитих у вихідному тексті типів мовлення; удосконалювати тексто-творчі вміння; розвивати мислення та усне мовлення, збагачувати та уточнювати словниковий запас, розвивати пам’ять, удосконалювати орфоепічні навички та […]...
- ПОНЯТТЯ ПРО ПУБЛІЦИСТИЧНИЙ СТИЛЬ МОВЛЕННЯ. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ ТЕМА 2. ПОНЯТТЯ ПРО ПУБЛІЦИСТИЧНИЙ СТИЛЬ МОВЛЕННЯ. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ Стилі мовлення Вправа 590 Тема: дорогий образ. Основна думка: подорожуючи далеко від України Лівійською пустелею, від побаченого Борис Гмиря не зміг утриматися й заспівав український романс на слова улюбленої поетеси Лесі Українки. Тип мовлення: розповідь. Стиль мовлення: художній. II. Інтелігентний – той, […]...
- Складання діалогів. Контрольне читання мовчки Уроки № 12, 13 ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ Тема. Складання діалогів. Контрольне читання мовчки Мета: систематизувати та узагальнити знання учнів про види мовленнєвої діяльності, пояснити особливості діалогічного мовлення, повправляти у складанні та розігруванні діалогів на задану тему в запропонованій ситуації спілкування; розвивати мислення, мовлення, пам’ять, комунікативні вміння, удосконалювати дикцію, правильне інтонування фрази, збагачувати й уточнювати словниковий запас […]...
- Зв’язне мовлення. Контрольне читання мовчки. Створення діалогів ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 47 Тема: Зв’язне мовлення. Контрольне читання мовчки. Створення діалогів Мета: з’ясувати рівень сформованості комунікативних умінь, зокрема вміння читати мовчки; формувати вміння складати й розігрувати діалоги відповідно до запропонованої мовленнєвої ситуації й мети спілкування, сприяти підвищенню рівня вправності діалогічного мовлення щодо його доцільності, логічності, лаконічності, виразності; формувати вміння правильно […]...
- Контрольне читання мовчки. Удосконалення вмінь здійснювати мовний аналіз Урок № 43 ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ Тема. Контрольне читання мовчки. Удосконалення вмінь здійснювати мовний аналіз Мета: з’ясувати рівень здобутих учнями комунікативних умінь; удосконалювати вміння проводити різні види мовного розбору; розвивати логічне мислення, пам’ять; формувати вміння й навички самостійної роботи. Обладнання: підручник, текст для читання мовчки. ХІД УРОКУ I. Повідомлення мети і завдань уроку. II. Проведення читання […]...
- КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ. НАВЧАЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ МОНОЛОГІЧНОГО ХАРАКТЕРУ Мета: – навчальна: оцінити рівень орфографічної й пунктуаційної грамотності семикласників: правильно писати слова на вивчені орфограми; ставити розділові знаки відповідно до опрацьованих правил пунктуації; перевірити якість оформлення роботи (охайність, каліграфія, дотримання червоного рядка, відсутність виправлень); – розвивальна: удосконалювати вміння семикласників сприймати на слух незнайоме за змістом висловлювання і з одного прослуховування розуміти зміст художнього тексту […]...
- Зв’язне мовлення. Усний докладний переказ тексту наукового стилю І СЕМЕСТР ІМЕННИК Урок № 30 Тема: Зв ‘ язне мовлення. Усний докладний переказ тексту наукового стилю Мета: на основі сформованих текстологічних знань формувати текстотворчі вміння; зокрема переказувати текст, зберігаючи його стильові особливості, а також вирізняти в тексті наукового стилю терміни та свідомо вживати їх у переказі. Обладання: текст для переказу. Хід уроку І. Підготовка […]...
- Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Види читання. Навчальне читання мовчки Урок № 6 ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ Тема. Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Види читання. Навчальне читання мовчки Мета: ознайомити учнів із різними видами читання; формувати відповідні комунікативно-мовленнєві уміння, повправляти у читанні мовчки. Обладнання: тексти для читання мовчки. ХІД УРОКУ І. Перевірка домашнього завдання. V Бесіда. 1) В якому співвідношенні перебувають мова та мовлення? 2) […]...
- УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ НАУКОВОГО СТИЛЮ УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Тема 8. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ НАУКОВОГО СТИЛЮ ПРИГАДАЙМО Які основні ознаки наукового стилю мовлення? Переказ Докладний переказ – це повне, послідовне, близьке до тексту передавання змісту почутого або прочитаного. 501 І. Прочитайте текст, правильно наголошуючи виділені слова. Чи можна стверджувати, що він належить до наукового стилю? Обгрунтуйте свою відповідь. Визначте […]...
- Контрольний диктант Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 65 Тема. Контрольний диктант Мета: – навчальна: оцінити рівень орфографічної і пунктуаційної грамотності учнів; – розвивальна: розвивати фонематичний слух, мовне чуття, пам’ять, увагу; – виховна: виховувати у школярів гідність за свою Батьківщину, повагу до видатних історичних постатей. Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, орфографія, пунктуація. Міжпредметні зв’язки: історія, образотворче мистецтво. Тип уроку: перевірка […]...
- УСНИЙ ТВІР-РОЗДУМ ДИСКУСІЙНОГО ХАРАКТЕРУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ ТЕМА 14. УСНИЙ ТВІР-РОЗДУМ ДИСКУСІЙНОГО ХАРАКТЕРУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ Вправа 619 Твір-роздум дискусійного характеру відрізняється від твору-роздуму своєю будовою. Перший має елементи дискусії, під час яких у вступній частині автор висловлення намагається довести або спростувати чию-небудь думку з того чи іншого питання. Описує своє ставлення до почутого чи прочитаного. Потім доводить свою власну думку. В основній […]...
- ЧИТАННЯ МОВЧКИ І ВГОЛОС. ЧИТАННЯ МОВЧКИ Розвиток мислення і мовлення & 46. ЧИТАННЯ МОВЧКИ І ВГОЛОС. ЧИТАННЯ МОВЧКИ О слово рідне – чисте джерело. Мене з дитинства в юність привело Ти – промінь світанкової зорі, Суцвіття ніжне в весняній порі. В. Чемерис ЗВЕРНІТЬ УВАГУ Здатність читати незнайомий текст з належною швидкістю та зрозуміти його зміст з одного прочитання перевіряється під час […]...
- ОРФОГРАФІЧНО-ПУНКТУАЦІЙНИЙ ПРАКТИКУМ. КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ (РІЧНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА) ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 34 ОРФОГРАФІЧНО-ПУНКТУАЦІЙНИЙ ПРАКТИКУМ. КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ (РІЧНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА) Мета: перевірити та удосконалити орфографічно-пунктуаційні навички; розвивати вміння здійснювати самоконтроль та самокорекцію сформованих навчальних навичок; виховувати відповідальність, прагнення до успіху. Міжпредметні зв’язки: історія. Тин уроку: контроль і корекція знань, умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ I. […]...
- ЧИТАННЯ МОВЧКИ УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ Тема 5. ЧИТАННЯ МОВЧКИ 596 І. Прочитайте текст. Чи сподобався він вам? Чи вдалося автору показати єдність людини і природи? Поясніть свої відповіді. ЧОРНОГУЗ Чорногуз Халимон, як його прозвали діти, стояв у гнізді на вершечку розчепленої танкової гармати, що загрузла на Ганниній садибі. Намостивши гніздо на гарматі поблизу хати, згорілої з його […]...
- ОРФОГРА ФІЧНО-ПУНКТУАЦІЙНИЙ ПРАКТИКУМ. КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ (СЕМЕСТРОВА КОНТРОЛЬНА РОБОТА) ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 14 ОРФОГРА ФІЧНО-ПУНКТУАЦІЙНИЙ ПРАКТИКУМ. КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ (СЕМЕСТРОВА КОНТРОЛЬНА РОБОТА) Мета: перевірити й оцінити знання, вміння та навички учнів; розвивати навички самоконтролю; виховувати відповідальність і культуру спілкування. Міжпредметні зв’язки: культура спілкування. Тип уроку: контроль і корекція знань, умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ I. Мотиваційно-організаційний […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 4. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 8 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 4. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: удосконалювати вміння детально відтворювати писемне висловлювання, поєднувати різні типи мовлення (розповідь, опис, роздум), передавати стильові особливості художнього тексту; розвивати зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас, граматичний лад мовлення; виховувати культуру […]...
- УСНИЙ СТИСЛИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ НАУКОВОГО СТИЛЮ ТЕМА 12. УСНИЙ СТИСЛИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ НАУКОВОГО СТИЛЮ Вправа 610 І. Науковий стиль – це стиль, сферою використання якого є наукова та науково-технічна діяльність, освіта; він призначений для інформування про результати наукових досліджень, обгрунтування гіпотез, класифікації і систематизації знань, впливу на інтелект читача або (рідше) слухача. Ознаки наукового стилю: логічність, чіткість, точність, послідовність викладу. Головні […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 9. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ Мета: навчальна: виявити та оцінити рівень сформованості в учнів вмінь і навичок письмово докладно відтворювати зміст прослуханого тексту художнього стилю з елементами опису приміщення; розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, аналітико-синтетичні мисленнєві навички, збагачувати словниковий запас; виховна: виховувати патріотичні почуття. Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, пунктуація. Міжпредметні зв’язки: мова, література. Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь і навичок. ПЕРЕБІГ […]...
- Усний вибірковий переказ тексту о наукового стилю з елементами роздуму ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 67 Усний вибірковий переказ тексту о наукового стилю з елементами роздуму Запам’ятаймо! Усний переказ відрізняється від письмового довільною формою викладу матеріалу. Йому властиві короткі речення, можливі повтори слів, уточнювальні вислови. В усному переказі виявляються особливості індивідуального висловлювання мовця. Підготувати вибірковий переказ тексту – це детально переказати одну частину (мікротему) тексту. Науковий […]...
- Розвиток зв’язного мовлення. Контрольний докладний переказ тексту розповідного характеру з елементами роздуму БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОКИ № 95-96 Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Контрольний докладний переказ тексту розповідного характеру з елементами роздуму Мета: перевірити вміння робити докладні перекази текстів; поліпшувати мовленнєву культуру учнів; виховувати любов до природи. Обладнання: текст переказу, зошити для контрольних робіт. ХІД УРОКІВ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКІВ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ III. […]...
- Урок розвитку комунікативних умінь № 18-19. Контрольний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису тварин Фонетика. Орфоепія. Орфографія Уроки № 88-89 Тема. Урок розвитку комунікативних умінь № 18-19. Контрольний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису тварин Мета: – навчальна: виявити та оцінити рівень сформованості в учнів умінь і навичок письмово докладно відтворювати зміст прослуханого тексту художнього стилю з елементами опису тварин; – розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, аналітико-синтетичні мисленнєві […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 3. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 7 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 3. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: удосконалювати вміння відтворювати усне висловлювання художнього стилю, доповнювати його своїми міркуваннями; розвивати зв’язне мовлення, творчі здібності, аналітико-синтетичне мислення, збагачувати словниковий запас; виховувати духовність, пошану до оберегів роду. Тип уроку: […]...
- ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ Тема 18. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ 617 I. Прочитайте текст. Визначте його тему й основну думку, тип і стиль мовлення. Чому висохла річка? ЛІХТАРНИК Серед зелених луків і дрімучих лісів текла річка. Повновода, глибока, але тиха й ласкава. Багато віків несла вона свої чисті води. Рікою плавали […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 3-4. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 6-7 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 3-4. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: виявити рівень сформованості вмінь учнів сприймати на слух і докладно переказувати текст монологічного характеру, доповнюючи його своїми міркуваннями, виконувати письмову роботу відповідно до українського правопису; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння, творче […]...
- Тематичне тестування (тема: Частини мови). Навчальне читання мовчки ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ Урок № 16 Тема: Тематич не тестування (тема: Частини мови). Навчальне читання мовчки Мета: з’ясувати рівень засвоєння знань, сформованості вмінь і навичок з теми “Частини мови”; формувати вміння й навички застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці; розвивати комунікативні вміння, зокрема вміння читати мовчки; розвивати логічне мислення, тренувати пам’ять, формувати вміння […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 7-8. КОНТРОЛЬНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 19-20 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 7-8. КОНТРОЛЬНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: виявити рівень сформованості вмінь учнів докладно переказувати текст, доповнюючи його своїми міркуваннями; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння; виховувати моральні якості, відповідальність, пошану до українських традицій, великого Кобзаря. Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 1. ЗАГАЛЬНЕ УЯВЛЕННЯ ПРО СИТУАЦІЮ СПІЛКУВАННЯ ТА ЇЇ СКЛАДНИКИ. НАВЧАЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ Мета: навчальна: дати поняття про ситуацію спілкування та її складники; вчити сприймати текст художнього стилю на слух; розвивальна: розвивати культуру мовлення; виховна: виховувати мовну особистість. Внутрішньопредметні зв’язки: мова і мовлення, види, жанри і стилі текстів. Міжпредметні зв’язки: мова і література, мова і життєві ситуації. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ […]...
- ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕМА 3. ЧИТАННЯ МОВЧКИ Вправа 591 Текст створено для того, щоб ознайомити читачів з найдавнішими племенами України, умовами їхнього проживання, культурою. 1. Тема: найдавніші племена України. Основна думка: виникнення двох основних груп племен – землеробів та скотарів, розвиток трипільської культури. 2. Тип мовлення: розповідь. Стиль: науковий. 4. Справжнім дивом були витвори трипільських гончарів. Посуд фарбували […]...