Короткий тлумачний словник
Короткий тлумачний словник
Акустичний, – а, – е. Який має добру акустику, добру чутність.
Антагоніст, – а, ч. 1. Непримиренний противник. 2. Органи або речовини, що своїми функціями і дією цілком протилежні одні одним.
Асимілюватися, – юється. 1. Ставати подібним до кого-, чого-небудь.
2. Засвоюватися.
Атрибутика, – и, ж. Те, що є прикметою кого-, чого-небудь, вирізняє з-поміж інших, указує на належність до якої-небудь групи осіб, явищ і т. ін.
Бовваніти, – ію, – ієш, недок. 1. Виднітися, показуватися здаля (про те, що стоїть,
Вакансія, – ї, ж. 1. Вільна посада в штаті установи. 2. Вільне місце для вступника у навчальному закладі.
Велемудрий, – а, – е, заст. Дуже розумний.
Вічко’, – а, – с. 1. Зменшено-пестливе до око. 2. Невеличке віконце в чому-небудь для спостереження. 3. Кільце плетива в сітці, у в’язанні і т. ін.
4. Отвір для бджіл у вулику. 5. Брунька, яку зрізують, для щеплення.
Вічко2, – а, – с. Зменшено-пестливе до віко.
Видолинок, – нка, ч. Невелика і неглибока улоговина; улоговинка.
Гейзер, – а, ч. 1. Гаряче джерело вулканічного
Децибел, – а, ч. Одиниця виміру гучності звуку.
Дискомфорт, – у, ч. 1. Незручність, порушення або відсутність належних умов, потрібних для нормальної життєдіяльності організму, виконання певної роботи і т. ін. , невигода. 2. Душевна незадоволеність, пригніченість, викликана якими-небудь обставинами.
Діалектика, – и, ж. 1. Розділ філософії, що досліджує категорії розвитку. 2. Вчення про рух і розвиток, теорія і метод пізнання та перетворення світу. 3. Процес розвитку, руху чого-небудь. 4. Уміння вести суперечку, полеміку, застосовуючи логічні докази, уміння переконувати. 5. філос. Спосіб філософського мислення, що полягає у русі думки між протилежними поняттями.
Діаспора, – и, ж. 1. Частина народу, що проживає поза країною свого походження; діаспори утворилися в результаті насильницького виселення, загрози геноциду та інших соціальних причин.
Дідух, – а, ч., етн. Сніп, якого ставили за старим звичаєм у кутку хати перед Різдвом.
Дошкульний, – а, – е. 1. Який викликає, спричиняє фізичний біль.
2. Який сильно діє, глибоко вражає; гострий, їдкий. 3. Дуже відчутний, сильний, пронизливий (про холод, вітер, мороз і т. ін.).
Дюйм, – а, ч., заст. В англійській і російській системах мір до запровадження Метричної системи мір – міра довжини, що дорівнювала 2,54 см.
Екологія, – ї, ж. 1. Зв’язок між організмом і довкіллям. 2. Наука, що вивчає закономірності формування і функціонування біологічних систем та їх взаємодію з навколишнім середовищем.
Еміграція, – ї, ж. 1. Переселення зі своєї Батьківщини в іншу країну, зумовлене соціально-економічними, політичними або релігійними причинами. 2. Перебування за межами Батьківщини внаслідок такого переселення. 3. Збірн. до емігрант.
Епоха, – и, ж. 1. Великий період часу з визначними подіями, явищами або процесами в природі, суспільстві, науці, мистецтві і т. ін. 2. геол. Час, що відповідає певному етапові розвитку Землі. 3. астр. Момент, із якого починають обчислювати час руху світила.
Етнос, – у, ч. Історично сформована на певній території стійка спільнота людей (плем’я, народність, нація, народ), що володіють спільними рисами та стабільними особливостями культури, мови, психологічного складу, а також усвідомленням своїх інтересів і цілей, своєї єдності, відмінності від інших подібних утворень самосвідомістю та історичною пам’яттю, а також має соціальну цілісність і оригінальний стереотип поведінки.
Жевріти, – ію, – ієш, недок. 1. Догоряти без полум’я; тліти. 2. Виблискувати яскравим світлом, давати яскраве світло. 3. перен. Яскраво відбивати світло сонця або інших тіл. 4. перен. Існувати приховано, затаєно; тліти.
Живиця, – і, ж. Густа прозора рідина, що виділяється зі стовбура хвойного дерева і складається зі скипидару та смоляних кислот.
Ідентичність, – ності, – ж. Тотожність.
Ідеологічний, – а, – е. Стосується ідеології, пов’язаний з нею.
Ідеологія, – ї, ж. Сукупність філософських, політичних, правових, моральних, релігійних та естетичних поглядів, що характеризують те або інше суспільство, клас, політичну партію; світогляд, світорозуміння, переконання, доктрина, догмати, канони, принципи, постулати.
Індивідуум, – а, ч., книжн. Кожний самостійно існуючий живий організм: особина, окрема людина, особистість.
Каплиця, – і, ж. У християн – невелика споруда без вівтаря для відправ і молитов.
Каскад, – у, ч. 1. Природний або штучний водоспад, що спадає уступами, або система таких водоспадів. 2. Стрімкий, невпинний потік великої кількості, маси чого-небудь. 3. Зв’язані між собою джерела енергії, двигуни тощо. 4. Сукупність послідовно з’єднаних логічних елементів, які реалізують задану функцію.
Кашкет, – а, ч. Чоловічий головний убір із козирком.
Конфігурація, – ї, ж. 1. Обрис зовнішньої форми чого-небудь; загальний вигляд. 2. Взаємне розташування, розміщення якихось предметів або їх частин. 3. Сукупність машин та пристроїв певної обчислювальної системи. 4. лінгв. Сполучення слів, що використовується для автоматичного аналізу при машинному перекладі.
Крис, – а, ч.,діал. Капелюх.
Курай1, – ю, ч. Трав’яниста степова рослина групи перекотиполе. Курай2, – я, ч. Старовинний народний башкирський музичний інструмент; вид сопілки.
Курява, – и, ж. Дрібні тверді частинки, що нависають у повітрі або осідають на поверхні чого-небудь.
Легіт, – готу, ч. Легкий приємний вітерець.
Лицедій, – я, ч. 1. заст. Актор. 2. перен. Людина, яка вміє маскувати свої думки, вчинки і т. ін.
Луна, – и, ж. Відбиття звукових коливань від перешкоди, коли вони сприймаються роздільно від первісних коливань; ехо.
Мажа, – і, ж. 1. Великий чумацький віз, у який впрягалась пара волів; його традиційно робили з дерева без жодної металевої деталі; на його виготовлення йшло декілька тижнів; часто вони були справжніми витворами мистецтва, з прикрашеними різьбленням найменшими деталями.
Маніфестувати, – ую, – єш, недок., перех. Від маніфестація: проголошувати, демонструвати.
Місія, – ї, ж. 1. Важливе завдання, доручення тощо. 2. Високе призначення, відповідальна роль. 3. Постійне дипломатичне представництво у будь-якій державі, що його очолює посланник або повірений у справах.
4. Представники держави чи міжнародної організації, послані в якусь країну зі спеціальною метою або певним дорученням. 5. Церковна місіонерська організація. 6. перен. Доручення, завдання; покликання.
Морок, – у, ч. 1. Відсутність світла; темрява, темнота. 2. перен. Про що – небудь безвідрадне, безнадійне, сумне.
Назоріти (назорйти), – рю, – риш, док., перех., розм. Наглядіти, помітити кого-, що-небудь.
Намісний. – а, – е, розміщений на іконостасі (про ікону).
Нація, – ї, ж. 1. Конкретно-історична форма спільноти людей, об’єднаних єдиною мовою і територією, глибокими внутрішніми економічними зв’язками, певними рисами культури і характеру. 2. Держава, країна.
Ораторія1, – ї, ж. Великий музичний твір для хору, співаків-солістів і симфонічного оркестру, написаний на драматичний сюжет і призначений для концертного виконання; ораторія виникла в XVII ст. майже одночасно з кантатою і оперою, має певну схожість з ними, відрізняючись від кантати розгорнутим сюжетом і більшими розмірами, а від опери – переважанням оповідальності над драматургією, а також відсутністю сценічної дії та художнього оформлення (хоча бувають винятки).
Ораторія2, – ї, ж. Приміщення у католицькому храмі для моління.
Паліччя, – я, с. 1. Збірн. до палиця. 2. Сухе гілля; хмиз.
Патогенний, – а, – е. Який є причиною хвороби; хвороботворний; здатний викликати патологічний процес.
Пашниця, – і, ж., розм. Те саме, що пашня.
Покуть, – я, ч. Те саме, що покуття.
Покуття, – я, с. В українській селянській хаті – куток, розміщений по діагоналі від печі, та місце біля нього.
Поспіль, присл. 1. Один за одним (у часі); вряд, підряд. 2. Не минаючи жодного місця; суцільно. 3. Разом, укупі.
Претендент, – а, ч. Той, хто претендує на що-небудь, хто має підстави одержати щось, заволодіти чимсь.
Причаєний, – а, – е. прикм. Який не виявляється у повну силу; стриманий, затамований.
Сага1, – и, ж. 1. Давньоскандинавське і давньоірландське епічне сказання про легендарних героїв та історичних діячів, що має прозову форму з віршованими вставками. 2. Поетичне сказання, легенда.
Сага2, – и, ж. 1. Річкова затока. 2. Протока; рукав ріки; стариця. 3. Улоговина серед піщаних відкладів річки.
Секрет1, – у, ч. 1. Те, що не підлягає розголошенню, що приховується від інших; таємниця. 2. Потайний пристрій у механізмах, предметах хатнього вжитку тощо. 3. військ. Додатковий сторожовий пост із кількох осіб, виставлений таємно на найбільш небезпечних підступах з боку противника, а також місце розташування такого поста.
Секрет2, – у, ч., фізіол. Речовина, яку виробляють залози людини й тварини (слина, шлунковий сік і т. ін.).
Середохресний, – а, – е. Прикм. до середохрестя.
Середохрестя, – я, с. 1. У храмовій архітектурі – місце перетину головної нави і трансепта, які в плані утворюють хрест; при традиційній орієнтації церкви через середохрестя можна потрапити в західну наву, в південний і північний трансепти і розташовані в східній частині храму хори; середохрестя часто увінчане баштою або куполом, причому башти характерні для романських і готичних храмів, а купола – для соборів Епохи Відродження.
2.діал. Роздоріжжя. 3. церк. Те саме, що середопістя.
Сизіти, – іє, недок. Ставати, робитися сизим.
Скалочка, и, ж. Відколотий, відбитий шматочок чого-небудь; осколо – чок.
Слоган, – а, ч. 1. Гасло, девіз. 2. Рекламна формула (фраза для реклами товару, що кидається в очі, добре запам’ятовується).
Соціум, – у, ч. 1. Суспільство як цілісна соціальна система. 2. Людська спільнота певного типу (родові та сімейно-родинні, соціально-класові, національно-етнічні, територіально-поселенські спільноти). 3. Соціальне оточення людини, сукупність історично сформованих форм діяльності людей.
Спроквола, присл. Не поспішаючи, не кваплячись; повагом.
Ставнйк1, – а, ч., риб. Ставний невід, рибальська сітка або місце, де вони стоять.
Ставнйк2, – а, ч., церк. 1. Великий церковний свічник. 2. Велика свічка для церковного свічника.
Сувій, – вою, ч. 1. Що-небудь згорнуте, скручене в трубку. 2. чого і без додатка. Шматок полотна або іншої тканини певної довжини, що його зберігають згорнутим у трубку. 3. чого, перен. Ланцюг послідовних подій, вражень, думок і т. ін. 4. рідко. Те саме, що пакунок.
Схоластика, – и, ж. 1. Панівний напрям у середньовічній ідеалістичній філософії, представники якого за допомогою філософських положень намагалися обгрунтувати богослов’я; об’єктом вивчення схоластики є духовний світ людини, який перетворюється нею на абстрактну схему й абсолютизується; схоластиці властиві умоглядність, догматизм, звернення до Біблії як до найвищого критерію істинності; ранньосхоластичні вчення пов’язані переважно з неоплатонізмом, пізня схоластика грунтується на пристосованому до потреб християнської догматики арісто – телізмі; у XVI ст. відбувається певне відродження схоластики, яка була ідеологією Контрреформації. 2. перен. Формальні знання, відірвані від життя й практики; суха наука.
Трагік, – а, ч. 1. Актор, що виконує провідні ролі в трагедіях. 2. Автор трагедій.
Тривіальний, – а, – е, книжн. Позбавлений новизни; заяложений, не оригінальний.
Тужавіти, – іє, недок. Висихаючи, робитися твердим, щільним, тугим; тверднути.
Улоговина, – и, ж. Велике заглиблення в рельєфі місцевості, западина з пологими схилами.
Фонтан, – а, ч. 1. Струмінь води, який б’є вгору або витікає під тиском, а також спеціальний прилад, що забезпечує викидання води, і споруда, що його обрамляє. 2. Струмінь нафти, газу, води і т. ін., що викидається на поверхню землі зі свердловини здебільшого під природним тиском пластів. 3. Споруда з пристроєм для подавання води підтиском; водорозбірна колонка. 4. перен., розм. Нестримний потік або вияв чого-небудь (слів, красномовства тощо).
Хвіртка, – и, ж. 1. Невеликі вхідні двері в паркані або у воротах.
Хула, – и, ж., книжн. Те, що ганьбить, знеславлює, осуджує кого-, що – небудь; осуд, ганьба.
Царина, – и, ж. 1. Околиця, край села. 2. Місцевість за селом, де пастух збирає худобу; вигін. 3. Необроблюване, поросле травами поле. 4. діал. Засіяне поле; посіви; лан. 5. перен. Сфера діяльності людини; ділянка, галузь.
Чиря, – яти, с. Пташа качки чирки.
Чорторий, – ю, ч., розм. Глибока яма, рів, прірва.
Шлейф, – а, ч. 1. Довгий задній край жіночого плаття, який волочиться по землі; трен. 2. Сільськогосподарське знаряддя для вирівнювання та легкого поверхневого розпушування грунту. 3. геол. Смуга відкладів, що облямовує підніжжя якого-небудь підвищення. 4. ел. Провідник у вигляді петлі, що використовується в магнітоелектричних осцилографах і гальванометрах для визначення місця пошкодження лінії зв’язку і т. ін. 5. Відрізок лінії передачі, що його застосовують для настроювання надвисокочастотних приладів.
Щабель, щабля, ч. 1. Поперечний (горизонтальний) брусок, планка в драбині. 2. заст. Східець. 3. перен. Етап, стадія розвитку, здійснення чого – небудь. 4. Кожний звук музичного звукоряду, гами, ладу.
Ятрйти, ятрю, ятриш, недок. 1. перех. Спричиняти, викликати чим – небудь запалення, біль, подразнення в чому-небудь (перев. в рані, хворому місці тощо). 2. перех., перен. Необережними словами, діями, спогадами змушувати знову відчувати, переживати щось важке, неприємне.
Related posts:
- Тлумачний словник української мови. Словник іншомовних слів ЛЕКСИКОЛОГІЯ, ФРАЗЕОЛОГІЯ § 9 Тлумачний словник української мови. Словник іншомовних слів Пригадаймо! Слова називають предмети, дії, ознаки, тобто мають лексичне значення. Так, вимовляючи слово булава, уявляємо палицю з кулястим кінцем. Вона була знаком гетьманської влади та влади кошового отамана Війська Запорозького. Це і є лексичне значення слова булава. Коли пояснюємо, що означає слово, розкриваємо його […]...
- Тлумачний словник Тлумачний словник Абітурієнт. Той, хто вступає до вищого або середнього спеціального навчального закладу. Абориген. Корінний житель певної країни або місцевості. Акростих (акровірш). Вірш, у якому перші літери рядків утворюють слово або речення. Акумуляція. Збирання, нагромадження, зосередження чого-небудь. Асистент. Помічник професора, лікаря та ін. в тій чи іншій роботі. Багатир. Багата людина. Баласт. Зайвина, обуза. Баский. […]...
- Короткий словник термінів і понять Короткий словник термінів і понять Адвентисти (від латин, adventus – пришестя) – члени християнської протестантської секти, які надають особливого значення моральному оновленню як необхідній умові підготовки до другого пришестя Христа. Альянс (від фр. alliance) – спілка, об’єднання держав або організацій на основі договору. Анексія (від латин, аппехіо – приєднання) – насильницьке приєднання однією державою території […]...
- Короткий словник термінів Короткий словник термінів А Адаптації (від лат. адапто – пристосовую) – різноманітні пристосування організмів до умов середовища життя. Альфа-особина (від грец. альфа (а) – nepшa літера грецького алфавіту) – лідер в угрупованні соціальних тварин. Б Безумовні рефлекси – відносно постійні, вроджені реакції організму у відповідь на дію зовнішніх і внутрішніх подразників. Бічна лінія – орган […]...
- Короткий термінологічний словник ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА Короткий термінологічний словник Абстрагування (лат. abstractio – відтягую, відриваю) – відокремлення у свідомості одних ознак від інших, а також від об’єктів, яким вони властиві. Абулія (гр. abulia – нерішучість) – психопатологічний синдром, який характеризується загальною в’ялістю, відсутністю будь-якої ініціативи, прагнення до діяльності, послабленням волі. Агогіка (гр. а – не й agoge – […]...
- КОРОТКИЙ СЛОВНИК ГЕОГРАФІЧНИХ НАЗВ ДОДАТКИ ДОДАТОК З КОРОТКИЙ СЛОВНИК ГЕОГРАФІЧНИХ НАЗВ А Агульяс мис (Голковий) – крайня південна точка Африки. Назва пов’язана з магнітною аномалією, ідо спостерігається неподалік в океані; португальське agulha – голка, у цьому випадку означає “стрілка компаса”. Аконкагуа – найвища вершина Анд і всієї Західної півкулі (6960 м). Алтай (“золото”) – гірська система в Азії. Багата […]...
- Короткий словник понять і термінів Короткий словник понять і термінів А Абат/абатйса – настоятель (настоятелька) монастиря; походить від давньоєврейського слова “абба”, тобто “батько”. Авари – тюркські племена, які в VI ст. завоювали придунайські райони, заснували свою державу й жили там до початку IX ст. Альбігойці (від назви південнофранц. міста Альбі) – послідовники єретичного вчення, поширеного на півдні Франції в XII-XIII […]...
- КОРОТКИЙ СЛОВНИК ГЕОГРАФІЧНИХ ТЕРМІНІВ І ПОНЯТЬ КОРОТКИЙ СЛОВНИК ГЕОГРАФІЧНИХ ТЕРМІНІВ І ПОНЯТЬ Агломерат – порошкоподібний концентрат залізної руди, який спікається на аглофабриках з подрібненим вапняком і дрібним коксом. Агломерація (від лат. agglomero – приєдную, накопичую) – компактне просторове угруповання міських поселень, об’єднаних між собою транспортними, виробничими, культурно – побутовими й іншими зв’язками. Аграрні реформи – система організаційних, господарсько-економічних заходів, спрямованих на […]...
- Біологічний тлумачний словник Додатки Додаток 4 Біологічний тлумачний словник Автотрофи (від грецьк. autos – сам і trophe – живлення) – організми, які можуть синтезувати поживні (органічні) речовини з більш простих (неорганічних). Найпоширеніші автотрофи – зелені рослини, що використовують енергію сонячного світла (див.: & 1, п. 2; & 58, п. 3; рис. 62.14). Аеробне дихання (від грецьк. аеr – […]...
- Тлумачний словник біологічних термінів і понять МЕДИЧНА БІОЛОГІЯ Тлумачний словник біологічних термінів і понять Адаптація – процес формування ознак в організмі, які забезпечують його існування в умовах того чи іншого середовища. Аденозиндифосфат (АДФ) – рибонуклеотид-5′-дифосфат, який є акцептором фосфатної групи в енергетичному циклі клітин. Аденозинтрифосфат (АТФ) – сполука з багатими на енергію фосфатними зв’язками, які залучаються до перенесення енергії у клітинному […]...
- ТЛУМАЧНИЙ СЛОВНИЧОК ДОВІДКОВЕ БЮРО ТЛУМАЧНИЙ СЛОВНИЧОК Аватар (санскр.) – невеликий малюнок або фотографія, яку використовують як зображення користувача мережі Інтернет, зокрема в соціальних спільнотах. Автопортрет (гр.) – портрет художника, скульптора, виконаний ним самим. Агат (гр.) – напівдорогоцінний камінь, що використовують для прикрас, а також у хімічному виробництві. Акцент (лат.) – своєрідний характер вимови, властивий тій або іншій […]...
- ТВІЙ ТЛУМАЧНИЙ СЛОВНИЧОК-ДОВІДНИЧОК ТВІЙ ТЛУМАЧНИЙ СЛОВНИЧОК-ДОВІДНИЧОК Абоне́нт – юридична чи фізична особа, яка має право на користування чимось. Абстрактний – відірваний від дійсності, від життя. Акаде́мія – назва найвищих державних наукових установ, завданням яких є розвиток наук або мистецтв. Альтернатива – необхідність вибору між двома або кількома можливостями, що виключають одна одну. Альто́вий – низький жіночий або дитячий […]...
- Уживання багатозначних слів у прямому й переносному значеннях. Тлумачний і перекладний словники ЛЕКСИКОЛОГІЯ § 47 Уживання багатозначних слів у прямому й переносному значеннях. Тлумачний і перекладний словники Пригадаймо! 1. З якого словника довідуються про лексичне значення слова? 2. У яких випадках користуються перекладними словниками? 3. Запишіть, які перекладні словники вам відомі. Запам’ятаймо В українській мові більшість слів мають кілька лексичних значень. Наприклад, слово земля має такі значення: […]...
- Наголос. Словник наголосів. Орфоепічний словник ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 29 Наголос. Словник наголосів. Орфоепічний словник Запам’ятаймо! Наголос – виділення одного зі складів у слові посиленим голосом. Такий склад називається наголошеним, решта складів у слові – ненаголошені. В українській мові наголос вільний. Наголошеним може бути будь-який склад у слові: книжка, пергамент, олівець. Наголос розрізняє: значення слів форми слів Засипати – […]...
- ТЛУМАЧНИМ СЛОВНИК ДОДАТОК ТЛУМАЧНИМ СЛОВНИК Абітурієнт. 1. Випускник середнього навчального закладу. 2. Особа, яка вступає до вищого навчального закладу. Архістратиг. Начальник ангельського війська. Беркут. Птах з родини яструбових. Благовіщення. Одне з християнських свят. Брила. Великий безформний шматок каменю, землі, глини, льоду. Буланий. Світло-рудий (про масть коня). Верес. Вічнозелена рослина. Гіпотеза. Наукове припущення, істинність якого потрібно довести. Глазур. […]...
- МИТЕЦЬ Культурологічний словник МИТЕЦЬ – 1) Той, хто творчо працює в одному з видів мистецтва. 2) перен. Знавець своєї справи; людина, яка майстерно виконує що-небудь....
- Фразеологізми. Словник фразеологізмів ЛЕКСИКОЛОГІЯ, ФРАЗЕОЛОГІЯ § 15 Фразеологізми. Словник фразеологізмів Пригадаймо! Які усталені вислови (фразеологізми) української мови ви знаєте? 123 1. Прочитайте текст. Порівняйте пари сполучень слів. Чим вони відрізняються? Ківш квасу – ківш лиха. Сіяти пшеницю – сіяти грішми. Свій велосипед – сам не свій. Надути кульку – надути губи. Пекти пироги – пекти раків. Бити посуд […]...
- Відмінювання складних займенників – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Відмінювання складних займенників Складні займенники відмінюються лише в основній частині: Абихто, абикого, абикому, абиким, аби на кому. Абиякий, абиякого, абиякому, абияким, аби на якому. Дехто, декого, декому, де з ким, де на кому (й де на кім), на декому. Деякий, деякого, деяким, на деяких (і де на яких). […]...
- МАТЕМАТИЧНИЙ СЛОВНИК МАТЕМАТИЧНИЙ СЛОВНИК Вираз числовий – запис, який містить числа, знаки дій і дужки. Геометричне тіло об’ємна геометрична фігура, яка займає певну частину простору. Дріб число, яке містить частини цілого. Знаменник дробу – число, яке показує, на скільки рівних частин поділено ціле. Класи числа трійки послідовних розрядів числа, починаючи з одиниць. Круглі числа – числа, запис […]...
- Словотвірний ланцюжок. Словотвірне гніздо. Словотвірний словник. Словотвірний розбір слова СЛОВОТВІР, ОРФОГРАФІЯ § 19 Словотвірний ланцюжок. Словотвірне гніздо. Словотвірний словник. Словотвірний розбір слова 157 Визначте способи творення слів. Сонцесяйний, промовець, медичний, міждержавний, приморський, помірний, підфарбований, знесилення, наказувати, чорноморський, самокат, ООН, ЮНЕСКО, Мін’юст. Запам’ятаймо! Твірне слово – база для утворення спільнокореневих слів: сад -> садок, ліс -> праліс, небесний -> піднебесний. Словотворчі засоби – це суфікси […]...
- СЛОВНИК СИНОНІМІВ ДОДАТКИ Додаток 5 СЛОВНИК СИНОНІМІВ Список основних скорочень заст. – застаріле слово. зневажл. – зневажливе слово. Активний. діяльний, ініціативний, завзятий, наполегливий, беручкий. Актуальний, важливий, злободенний, сучасний. Багатозначний, значущий, промовистий, красномовний, багатомовний, багатослівний. Безперечний, незаперечний, беззаперечний. неспростовний, безсумнівний. Благородний, чесний, порядний, шляхетний. Близький, рідний, товариський, споріднений, подібний. Блискучий, гарний, видатний, вдалий. талановитий. Болючий, вразливий, болісний, пекучий, […]...
- СЛОВНИК СТАНДАРТНИХ ДІЄСЛІВНИХ СПОЛУЧЕНЬ ДОДАТКИ Додаток 6 СЛОВНИК СТАНДАРТНИХ ДІЄСЛІВНИХ СПОЛУЧЕНЬ Брати (взяти) – брати до відома, брати участь, брати під сумнів, брати в свої руки, брати слово, брати зобов’язання, брати до уваги, брати приклад, брати уроки, брати на облік, брати в борг, брати на себе відповідальність, брати за основу. Вести – вести справу, вести протокол, вести облік, вести […]...
- ДАР Культурологічний словник ДАР – 1) Що-небудь віддане комусь безплатно у повну власність; подарунок. 2) Здібність, хист до чого-небудь; талант....
- СЛОВНИК ТЕРМІНІВ СЛОВНИК ТЕРМІНІВ Багатогранник – геометрична фігура, частина простору, обмежена замкненою поверхнею, що складається з плоских багатокутників, які називаються гранями багатогранника. Базова лінія розмітки – пряма, під час розмічання є одною зі сторін майбутньої деталі (бажано довшою), від якої відкладають усі розміри та кутові величини. Виконавчий механізм – механізм, який безпосередньо діє на заготовку. Водний баланс […]...
- Патогенний – СЛОВНИК АГРОТЕХНІЧНИХ ТЕРМІНІВ Сад і город (енциклопедія) ДОДАТОК СЛОВНИК АГРОТЕХНІЧНИХ ТЕРМІНІВ Патогенний – який викликає захворювання....
- ТЕРМІНОЛОГІЧНИЙ СЛОВНИК ТЕРМІНОЛОГІЧНИЙ СЛОВНИК Вишивка – вид мистецтва, у якому композиційне зображення виконують на основі вишивальними нитками ручним або машинним способом. Глуха вишивка – вишивка, яку виконують на суцільній поверхні тканини. Декоративно-ужиткове мистецтво – один із видів художньої діяльності, вироби якого поєднують естетичні та практичні якості. Джерела інформації – засоби, що містять або виробляють відомості про будь-який […]...
- СЛОВНИК БІОЛОГІЧНИХ ТЕРМІНІВ І ПОНЯТЬ СЛОВНИК БІОЛОГІЧНИХ ТЕРМІНІВ І ПОНЯТЬ Абіогенез (передбіологічна, або хімічна, еволюція) – теорія походження живих істот з хімічних сполук шляхом поступового ускладнення останніх. Австралопітеки – вимерлі прямоходячі мавпи, предки стародавньої людини. Агроценози – штучні екосистеми, створені людиною (лани, сади, городи) в результаті застосування комплексу агротехнічних засобів обробітку грунту. Алель – один з можливих станів гена. Будь-яка […]...
- Обструкція Політологічний словник Обструкція (від лат. obstructio – перешкода) – навмисний зрив якого-небудь засідання, зборів як вид протесту, прийом боротьби (здебільшого парламентської); дії, демонстративно спрямовані на зрив чого-небудь. Е. Базовкін...
- Словник-путівник у країні музики Словник-путівник у країні музики Веснянки – народні календарно-обрядові пісні, які виконують для зустрічі весни. Гімн – урочиста пісня, один із державних символів країни. Дивертисмент – танцювальна сюїта, яка складається із сольних танцювальних номерів в опері чи балеті. Думи – ліричні або драматичні пісні, присвячені важливим історичним подіям і відважним героям. Жартівливі пісні – пісні, у […]...
- СЛОВНИК ДЕЯКИХ ТЕРМІНІВ СЛОВНИК ДЕЯКИХ ТЕРМІНІВ Абсолютний – повний, досконалий Авіаносець – корабель, на якому розміщені літаки Акваланг – пристрій для підводного плавання Акселератор – прискорювач Альтиметр – прилад для вимірювання висоти Амплітуда коливань – найбільше відхилення (зміщення) від рівноваги Аналітичні терези – дуже точні терези Антиречовина – атоми антиречовини складаються з античастинок Артеріальний тиск – тиск крові […]...
- Додаток 3 Словник заміни дієприкметникових форм українськими відповідниками – ДОДАТКИ ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА ДОДАТКИ Додаток 3 Словник заміни дієприкметникових форм українськими відповідниками (За матеріалами: Караванський С. Пошук українського слова, або боротьба за національне “я”. – К.: Видавничий центр “Академія”, 2001. – С. 176-196) Із синонімічного ряду українських форм для ділового тексту краще вибирати нейтральні слова чи сполучення слів. У словнику вжито такі умовні скорочення: Д! […]...
- СЛОВНИК РЕЛІГІЄЗНАВЧИХ ТЕРМІНІВ ОСНОВИ РЕЛІГІЄЗНАВСТВА СЛОВНИК РЕЛІГІЄЗНАВЧИХ ТЕРМІНІВ Ааронівці – прихильники Андрія (Аарона) Жукова, засновника однієї з безпопівських течій (згод) у Старообрядництві. Абат (сирійськ. abba – батько) – настоятель монастиря в католицькій церкві. Абсолют (лат. absolutus – безумовний, повний, необмежений, досконалий) – нічим і ніким не зумовлена, самосутня, самодіяльна, вічна і нескінченна, повністю вільна і досконала духовна сутність, […]...
- Словник музичних жанрів Словник музичних жанрів Арія (з італ. “пісня”) – завершений за будовою сольний номер в опері (ораторії, кантаті), який виконується співаками в супроводі оркестру і є музичною характеристикою оперного персонажа. Авторська (бардівська) пісня – вокальний твір, музика та вірші якого створені аматором, тобто людиною, яка за професією не є композитором і поетом. Балада (ізфр. “танцювати”) – […]...
- СЛОВНИК ФІЗИЧНИХ ТЕРМІНІВ СЛОВНИК ФІЗИЧНИХ ТЕРМІНІВ А Аеростат – апарат для повітроплавання, легший за повітря, наповнюється воднем або гелієм. Амплітуда коливань А – це найбільше відхилення тіла від положення рівноваги під час коливань. Одиницею амплітуди коливань у СІ є один метр (1 м). Ареометр – прилад для вимірювання густини рідини за глибиною його занурення в рідину. Атмосфера Землі […]...
- Словник основних понять Словник основних понять Вступ ТВАРИНИ – це клітинні еукаріотичні організми, найзагальнішими особливостями яких є гетеротрофне живлення й рухливий спосіб життя (локомація). ГЕТЕРОТРОФНЕ ЖИВЛЕННЯ – це процес надходження в організм готових органічних речовин, які використовуються в якості джерела поживних речовим і енергії, необхідних для життєдіяльності. ЛОКОМОЦІЯ ТВАРИН – сукупність активних рухів, за допомогою яких тварини переміщуються […]...
- СЛОВНИК ТЕРМІНІВ Хімія підготовка до ЗНО та ДПА Комплексне видання ЧАСТИНА І ЗАГАЛЬНА ХІМІЯ СЛОВНИК ТЕРМІНІВ Алкани – клас насичених вуглеводнів із загальною формулою СnН2n+2. Алкени – клас ненасичених вуглеводнів з одним подвійним зв’язком і загальною формулою CnH2n. Алкіни – клас ненасичених вуглеводнів з одним потрійним зв’язком і загальною формулою СnН2n-2. Амінокислоти – органічні сполуки, похідні вуглеводнів, […]...
- Словник термінів і понять Словник термінів і понять Аборт – це переривання вагітності до того терміну, коли плід може вижити поза маткою. Абстиненція – особливий психічний і фізіологічний стан у наркоманів, які припиняють уживання наркотиків. Авітаміноз – це захворювання людини і тварин, що виникають внаслідок недостатньої кількості у раціоні вітамінів. Адаптація – 1) пристосування в процесі еволюції будови, функцій, […]...
- ТЕРМІНОЛОГІЧНИЙ СЛОВНИК БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК У БАНКАХ ТЕРМІНОЛОГІЧНИЙ СЛОВНИК Актив – будь-який об’єкт бухгалтерського обліку (право контролювання якого закріплене за банком), що відповідає хоча б одній із таких вимог: 1) дає дохід банківській установі або 2) його можна обміняти на інший об’єкт, який даватиме дохід банківській установі. Загальна сума активів – це сума всіх категорій активів за мінусом […]...
- Словник ДОДАТОК 2 Тип Молюски, або М’якуни Ці безхребетні тварини походять від давніх червів. Тіло складається з голови (не у всіх), тулуба та ноги. Можуть мати зовнішній скелет – черепашку, або внутрішній (у головоногих молюсків). Кровоносна система незамкнена, є серце. Органи виділення – нирки. Розмноження статеве, розвиток з перетворенням. Є рослиноїдні організми, хижаки, сапротрофи та фільтратори. […]...
- Мульчування – СЛОВНИК АГРОТЕХНІЧНИХ ТЕРМІНІВ Сад і город (енциклопедія) ДОДАТОК СЛОВНИК АГРОТЕХНІЧНИХ ТЕРМІНІВ Мульчування – вкривання грунту мульчею для захисту його від пересихання, а також для захисту рослин від несприятливих умов....