Лади мажорний та мінорний. Розучування пісні “Шкільна стежина” В. Мураделі. Слухання музики. Менует соль мажор Л. ван Бетховена. Прелюдія мі мінор Й. С. Баха
6 КЛАС
Тема 1. Музика як мова почуттів
Урок 7
Тема уроку. Лади мажорний та мінорний. Розучування пісні “Шкільна стежина” В. Мураделі.
Слухання музики. Менует соль мажор Л. ван Бетховена. Прелюдія мі мінор Й. С. Баха
Мета уроку: закріпити з учнями види ладів, навчити розрізняти їх на слух; розвивати ладо-тональний слух та співацькі навички; виховувати інтерес до класичної музики.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: фортепіано, магнітофон, аудіо записи, портрет Й. Баха та Л. ван Бетховена.
Хід уроку
І. Організація
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Діти, я вам заграю два музичних уривки, а ви скажете, чим вони подібні та чим різняться. (Награю уривки музичних творів у різних ладах).
– Чим різняться ці твори?
(Так, вони написані у різних ладах).
– Що таке лад?
Лад – це постійний взаємозв’язок звуків музичного твору за висотою, що групуються навколо одного звука – тоніки.
Ви знаєте два лади – це мажорний і мінорний. Давайте виконаємо дві гами (до мажор і ля мінор).
– Де знаходиться півтон у мажорі?
(Між 3 – 4, 7 – 8 ступенями).
–
(Між 2 – 3, 5 – 6 ступенями).
(Діти співають дві гами та їх тонічний тризвук).
III. Зараз я вам виконаю уривок із нової пісні, а ви визначте її лад.
(наспівую пісню “Ой лопнув обруч”)
– Що ви помітили?
(Вона написана у двох ладах: заспів звучить у мажорі, а приспів – у мінорі. Такий лад називається перемінний).
Ця пісня називається “Шкільна стежина” композитора Вано Мураделі.
2. Художній показ пісні.
Шкільна стежина
Слова М. Лисянського
Музика В. Мураделі
Український текст Б. Олійника
Пожвавлено
Друже мій і по класу, й по парті,
Не одну зустрічать нас весну.
Цілий світ перед нами на карті,
Ми відкриєм свою цілину.
Приспів:
Стежинко перша ти моя,
Лети від школи до порога,
Пройди всі гори і моря
І влийся в сонячну дорогу.
Стежинко, стежинко,
Стежинко ти моя шкільна,
Стежинко, стежинко,
Стежинко ти моя шкільна. Двічі (приспів і куплет)
Як настане прощальна година,
Ми залишимо сонячний клас,
І по цій незабутній стежині
Піде наше дитинство від нас.
Приспів
3. Розучую пісню по фразах, за нотним текстом, звертаю увагу на шістнадцяті ноти, пунктирний ритм та затакт.
– З чого починається мелодія пісні?
– Що таке затакт?
При співі працюю над правильним формуванням звуку, дикцією, чистотою інтонування.
IV. Слухання музики.
Сьогодні, діти, ми з вами послухаємо два твори. За своєю побудовою музика поділяється на два типи – поліфонію та гомофонію.
Поліфонія – це багатоголосся, при якому, як ви вже знаєте, всі голоси самостійні і рівноправні у музичному творі. А музика, в якій головна мелодія виконується в одному голосі, а супровід – в інших, називається гомофонією. Послухайте твори німецьких композиторів: Менует соль мажор Л. ван Бетховена (Менует – це плавний граціозний старовинний французький танець, написаний в тридольному розмірі. Колись його танцювали з низькими поклонами і присіданнями у салонах вельмож. Ці характерні риси менуету дуже образно передає музика Л. ван Бетховена) та Прелюдію мі мінор И. Баха і скажіть, який із цих творів має поліфонічний виклад, а який – гомофонний?
2. Діти слухають твори і визначають тип викладу музичного твору.
3. Отже, менует соль мажор Л. ван Бетховена – це тип музики, в якому головна мелодія виконується в одному голосі, а супровід в інших, він є гомофонним. А Прелюдія И. Баха є поліфонічною, тому що, як ви знаєте, музиці Баха здебільшого притаманна поліфонія.
4. Повторне слухання.
V. Підсумок уроку.