Лексика за її походженням. Власне українські слова
ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ
§ 41. Лексика за її походженням. Власне українські слова
Українська лексика формувалася протягом багатьох століть. За походженням вона поділяється на дві групи – незапозичені ті іншомовні (запозичені) слова.
Серед незапозичених є слова:
1) спільні для багатьох слов’янських мов: земля, небо, вода, сіль, плуг, сестра, брат, рука, білий, чорний, говорити, два, давно, близько;
2) властиві тільки українській мові (власне українські слова): мрія, хист, глузд, мереживо, паляниця, примхливий, нашвидкуруч, духмяний,
Іншомовні слова було запозичено з багатьох мов: старослов’янської (глава, храм, учитель), польської (хвороба, гонор, шляхетний), російської (артіль, болт, чиновник), неслов’янських (директор, алея, оранжерея, каюта).
424.1. Прочитайте поезію Василя Симоненка. Випишіть десять незапозичених слів, підкресліть ті з них, що властиві тільки українській мові.
Можна вибрать друга і по духу брата,
Та не можна рідну матір вибирати.
За тобою завше будуть мандрувати
Очі материнські і білява хата.
І якщо впадеш ти на чужому полі,
Прийдуть з України верби і тополі,
Стануть
Тугою прощання душу залоскочуть.
Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.
В. Симоненко
II. Випишіть зі словника десять іншомовних слів, підкресліть орфограми в них.
425. Запишіть слова у два стовпчики: а) незапозичені; б) іншомовні.
Взуття, астрономія, студент, смак, садити, революція, плести, ажіотаж, лимон, чоловік, античний, з’їсти, дискусія.
Ф Якщо ви правильно виконали завдання, з других букв слів складеться ” початок вислову М. Рильського: “… – твій шлях до вершини”.
426.1. Запишіть парами слова, близькі за змістом. Підкресліть ті з них, що властиві тільки українській мові.
Зразок. Нездужати – захворіти.
Започаткувати, чемний, зголоситися, хазяїн, солдат, воїн, тепер, зараз, господар, розпочати, ввічливий, погодитися.
II. Із трьома словами, що властиві тільки українській мові, складіть речення зі звертаннями.
427. Прочитайте текст. Перекажіть його за самостійно складеним планом (усно).
НАРОДЖЕННЯ СЛОВА
Як же народжується слово? Хто його автор, творець? Яка таємна сила поєднує між собою декілька звуків і за їх допомогою називає щось, зрозуміле всім?
Головний творець слова – народ. Звичайно, не можна уявити собі справу так, що люди спеціально сходилися на раду й більшістю голосів ухвалювали, яке слово і як утворити. Все відбувається інакше. Завжди є перший, відомий або невідомий, творець нового слова на позначення певного поняття. Назване вперше словотворцем, підхоплене іншою людиною, повторене десятками, сотнями і тисячами мовців, воно закріплюється в мові, стає потрібним у спілкуванні.
Звичайно, переважної більшості імен творців слів ми не знаємо. Але є випадки, коли вдалося встановити й ім’я словотворця, і час народження слова.
Усі ви не раз чули і самі вживали слово мрія. Виявляється, ми знаємо рік його народження – 1873. Саме тоді Михайло Старицький написав вірш, присвячений Олені Пчілці – матері Лесі Українки. У поезії вперше використано нове слово – мрія. Воно одразу влилося в українську мову. Хоч це слово давно перетнуло сторіччя, але гучить дзвінкоголосо (За І. Вихованцем).
428. Спишіть текст, вставляючи пропущені букви. Підкресліть слова, властиві тільки українській мові.
Прикарпаття – з..лена казка України. Хто хоч раз гостював у мальовничому краї, той переконався у справедливості цих слів. Срібляться, б’ються дзвінко об стрімкі бер..ги і розсипаються бризками чисті хвилі гірських річок. В..личні гори, квітучі полонини, чарівний пер..дзвін потоків, водограїв – усе це ознаки неповторного п..йзажу Прикарпаття (3 журналу).
429. Прочитайте. Перекладіть текст українською мовою і запишіть. Підкресліть запозичені слова.
Приятно наблюдать за интересной игрой футболиста, баскетболиста или регбиста. Восхищенно смотрят на гимнаста, который блестяще выполняет упражнения. За всем этим стоит упорная работа, высокая мечта каждого из них. Выдержка, благородство, умение прийти на помощь даже незнакомому человеку – основная жизненная заповедь спортсмена (3 календаря).
Слова іншомовного походження – один із засобів збагачення лексики української мови. Але надмірне вживання запозичених слів робить мову малозрозумілою. Для позначення більшості предметів і понять є українські слова: біографія – життєпис, бібліофіл – книголюб, фіаско – поразка тощо.
Отже, вживати іншомовні слова треба доречно, відповідно до ситуації спілкування.
430. Прочитайте. Запишіть, замінюючи недоречно вжиті іншомовні слова українськими відповідниками.
1. З-поміж галуззя випурхнув гігантський голуб, сів на землю і почав воркувати. 2. Хлопці постійно сварилися, у жодному питанні не могли дійти консенсусу. 3. Реальний друг завжди приходить на допомогу. 4. Ми, домовившись про наступне рандеву, почали прощатися. 5. Дистанцію в один метр равлик долає близько години. 6. Сек’юриті, що стояв біля входу, з підозрою дивився на хлопців (3 учн. творів).
Довідка: великий, справжній, побачення, згода, відстань, охоронець, 431. Прочитайте. Скажіть, до якого стилю мовлення належить текст. Випишіть іншомовні слова.
ГАЗЕТА ЧИ ДРІБНА МОНЕТА?
Латинська мова запозичила з перської слово gaza, що означало “скарб”, “царська казна”. Очевидно, під впливом цього слова в італійській мові виникла назва дрібної срібної монети – gazetta. І коли 1563 року у Венеції з’явилася перша газета, за право прочитати її (вона була написана від руки) брали платню – цю дрібну монету. Згодом так почали називати і саме періодичне видання.
Історію виникнення цієї назви пояснюють і по-іншому. Її виводять від зменшеної форми італійського слова gazza, що означає “сорока”. Підставою для такого припущення є те, що перші газети взяли собі за емблему сороку – символ поширювача новин. Адже й тепер кажуть: “Сорока на хвості принесла звістку”. А втім, перше пояснення видається вірогіднішим (А Коваль).
432. І. Дайте відповіді на запитання і виконайте завдання.
1. Звідки ви дізнаєтесь про події у світі?
2. Розгляньте малюнок. Що на ньому зображено?
3. Назвіть відомі вам українські та зарубіжні газети й журнали.
4.Розкажіть, які україномовні дитячі газети й журнали ви знаєте, які з них вам подобаються найбільше.
II. Складіть і запишіть діалог “Мій улюблений журнал”.
Related posts:
- Власне українські і запозичені слова – ЛЕКСИКА ЛЕКСИКА Власне українські і запозичені слова У складі української лексики за походженням виділяють Власне українські слова і слова, Запозичені з інших мов. Власне українські слова – це слова, що виникли в українській мові після спільнослов’янської мовної єдності й були засвідчені в історичних пам’ятках і художніх творах українського народу. Ці слова складають основу української лексики і […]...
- ГРУПИ СЛІВ ЗА ПОХОДЖЕННЯМ: ВЛАСНЕ УКРАЇНСЬКІ Й ЗАПОЗИЧЕНІ (ІНШОМОВНОГО ПОХОДЖЕННЯ) СЛОВА Мета: навчальна: ознайомити шестикласників з власне українськими та запозиченими словами; розвивальна: розширювати мовознавчий світогляд; виховна: виховувати шанобливе ставлення до рідного слова та інших мов світу. Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, морфологія, синтаксис, орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, іноземні мови. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. ПЕРЕБІГ УРОКУ ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ […]...
- Власне українські і запозичені слова Лексикологія Власне українські і запозичені слова Словниковий склад української мови формувався протягом багатьох віків. Частина слів перейшла ще від спільноіндоєвропейської, старослов’янської, давньоруської мовних єдностей {мати, робота, сім’я; син, плуг, борона, овес, косити, літо, кінь, білий, чотири, я, за; сім’я, ківш, коромисло, білка, собака, хороший, сизий, сорок, дев’яносто), частина слів утворилася у власне український період, і […]...
- ГРУПИ СЛІВ ЗА ЇХНІМ ПОХОДЖЕННЯМ: ВЛАСНЕ УКРАЇНСЬКІ Й ЗАПОЗИЧЕНІ (ІНШОМОВНОГО ПОХОДЖЕННЯ) СЛОВА ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ Ключові слова та поняття: – лексичне та граматичне значення слова; власне українські й запозичені слова; архаїзми, історизми, неологізми; діалектні слова; професійні слова й терміни; фразеологізми ЛЕКСИКА – це сукупність слів мови, її словниковий склад. ЛЕКСИКОЛОГІЯ – це розділ науки про мову, що вивчає лексику. Слово має лексичне значення. Це зміст слова – те, […]...
- Словниковий склад української мови. Власне українські й запозичені слова ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ УРОК № 60 Тема. Словниковий склад української мови. Власне українські й запозичені слова Мета: дати учням поняття про лексикологію як розділ науки про мову, про власне українські й запозичені слова, вчити користуватися словником іншомовних слів; розвивати спостережливість та вміння поповнювати свій лексикон новими словами; виховувати повагу до рідної мови. Обладнання: підручник, словники, таблиця, […]...
- ЛЕКСИКА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ЗА ПОХОДЖЕННЯМ. СПОКОНВІЧНО УКРАЇНСЬКА ЛЕКСИКА Лексикологія української мови як учення про лексичний склад § 37. ЛЕКСИКА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ЗА ПОХОДЖЕННЯМ. СПОКОНВІЧНО УКРАЇНСЬКА ЛЕКСИКА 434. Прочитайте текст. Пригадайте, що ви знаєте про склад української лексики за походженням. Чому в нашій мові багато спільних з іншими слов’янськими мовами слів? Слова, як і люди, мають свою долю. У деяких багатий родовід. На більшість […]...
- Слово. Лексичне і граматичне значення слова – ЛЕКСИКА ЛЕКСИКА Слово. Лексичне і граматичне значення слова Мова складається зі слів. Слово є основною одиницею мови і мовлення, пов’язаною з усіма іншими мовними одиницями. Так, лише в слові виявляють себе мовні звуки і значущі частини (корінь, префікс, суфікс, закінчення), зі слів складаються словосполучення і речення. Слова служать для називання предметів, дій, властивостей (Портфель, бджоляр, сміливість, […]...
- Книжні й іншомовні слова в документах ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 2. Лексичні норми ділової мови Книжні й іншомовні слова в документах Книжні слова використовуються в наукових працях, публіцистичних статтях, документах тощо в узагальненому значенні._ Книжні слова, як правило, однозначні. Іншомовні слова – це слова, запозичені з інших мов. У текстах ділового стилю іншомовні слова вживаються, якщо немає відповідника в українській мові […]...
- Загальновживані слова. Терміни. Професійна лексика. Діалектні слова ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ § 42. Загальновживані слова. Терміни. Професійна лексика. Діалектні слова 433. Прочитайте виразно текст. З’ясуйте за тлумачним словником значення виділених слів. Дайте відповіді на подані запитання. Є серед безмежних просторів край, де мріють у синій далині гори, буйні праліси. Там чути могутній шум гірського потоку. Інший край, інші звичаї… А скільки особливостей життя людей! […]...
- Професійні слова (терміни) – ЛЕКСИКА ЛЕКСИКА Професійні слова (терміни) В українській мові є слова, які вживаються в мові людей певних професій: лікарів, музикантів, інженерів, програмістів, будівельників тощо. Ці слова позначають знаряддя й матеріали праці, процеси виробництва, характерні для різних галузей і спеціальностей. Наприклад: Домна, вагранка, мартен (у металургів); Бетон, бетонування, риштування (у будівельників); Наркоз, ін’єкція, процедура (у лікарів); Камбуз, кубрик, […]...
- Походження слів: власне українські та запозичені слова. Ознайомлення з тлумачним словником і словником іншомовних слів. Правопис слів іншомовного походження І СЕМЕСТР ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ Уроки 5, 6 Тема: Походження слів: власне українські та запозичені слова. Ознайомлення з тлумачним словником і словником іншомовних слів. Правопис слів іншомовного походження Мета: подати відомості про походження української лексики, повправляти в розрізненні власне українських та запозичених слів; ознайомити з будовою тлумачного словника та словника іншомовних слів; формувати вміння роботи зі […]...
- ГРУПИ СЛІВ ЗА ЇХ ПОХОДЖЕННЯМ Лексикологія. Фразеологія Слова, слова… Вони в собі всі різні: Тривожні й тихі, радісні й сумні; Є терпеливі, є жорстокі й грізні, Лукаві й чесні, мудрі і смішні. Микола Ткач Ви знатимете: – групи слів за значенням, походженням, уживанням у мові. Ви вмітимете: – розрізняти власне українські й запозичені слова, загальновживані й стилістично забарвлені, застарілі слова […]...
- Діалектні слова – ЛЕКСИКА ЛЕКСИКА Діалектні слова У лексичному складі української мови виділяється група слів, уживання яких обмежене певною місцевістю. Такі слова називаються діалектними, або діалектизмами. Наприклад, словами Зозуля, журавлі, райдуга, хмара користуються всі мешканці України, а словами Кукуля (зозуля), веселики (журавлі), жниця (райдуга), оболок (хмара) – тільки ті, хто мешкає на Півночі України. Ті самі предмети (ознаки, дії) […]...
- Однозначні і багатозначні слова – ЛЕКСИКА ЛЕКСИКА Однозначні і багатозначні слова Однозначні слова – це слова з одним лексичним значенням. У кожній мові є слова, що мають одне лексичне значення, тобто називають якийсь один предмет, істоту, ознаку, дію. Наприклад, ГориٰЩе – приміщення між стелею і покрівлею будинку; Жолудь – плід дуба; Медик – фахівець із медицини; Дружний – зв’язаний дружбою, взаємною […]...
- Будова слова. Спільнокореневі слова. Форми слова СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Будова слова. Спільнокореневі слова. Форми слова 88. Прочитайте скоромовку. Пере-пере-перепеленята в полі з перепелом, з татом. У Перепільськім передмісті перепілка пере листя, пере листя на перинку, перетрушує пір’їнки (За Оленою Полянською). – Спишіть текст. Підкресліть однорідні члени речення. – Позначте основу, закінчення й корінь у спільнокореневих словах. 89. Прочитайте казку. Перекажіть. Десь […]...
- Поділ лексики за походженням УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ЛЕКСИКОЛОГІЯ Поділ лексики за походженням За походженням слова поділяють на Власне українські та запозичені з інших мов. Власне українські слова, наприклад: Вогнище, чемний, нищити, впродовж, проте. Запозичені слова, наприклад: Комп’ютер, ейфорія, анонс. Словниковий склад мови постійно поповнюється як словами, що створюються на основі українських словотвірних засобів, так і запозиченими з […]...
- Активна і пасивна лексика. Застарілі слова (архаїзми, історизми), неологізми ЛЕКСИКОЛОГІЯ, ФРАЗЕОЛОГІЯ § 10 Активна і пасивна лексика. Застарілі слова (архаїзми, історизми), неологізми 78 Прочитайте текст. Випишіть виділені слова. Богдан Хмельницький брав участь у польсько-турецькій війні 1620-1621 років. У цій війні вбили його батька, українського сотника Михайла Хмельницького. Богдан потрапив у полон, де вивчив турецьку і татарську мови. Після двох років неволі Хмельницький повернувся до […]...
- Загальновживана лексика. Діалектні слова. Професійні слова ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ УРОК № 61 Тема. Загальновживана лексика. Діалектні слова. Професійні слова Мета: познайомити учнів із загальновживаними, професійними та діалектними словами, їх особливостями, вчити знаходити дані слова в тексті; розвивати пам’ять, увагу; виховувати повагу до рідного слова. Обладнання: підручник, словники. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашньої вправи. 2. Зорово-слуховий диктант-взаємоперевірка. Завдання: […]...
- АКТИВНА І ПАСИВНА ЛЕКСИКА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ: ЗАСТАРІЛІ СЛОВА (АРХАЇЗМИ Й ІСТОРИЗМИ), НЕОЛОГІЗМИ Мета: навчальна: дати поняття про активну й пасивну лексику української мови; розвивальна: розширювати лінгвістичний кругозір шестикласників; виховна: виховувати шанобливе ставлення до слова. Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, морфологія, синтаксис. Міжпредметні зв’язки: мова, література, історія. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. ПЕРЕБІГ УРОКУ ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Перевірка домашнього завдання Спостереження над […]...
- Застарілі слова. Неологізми – ЛЕКСИКА ЛЕКСИКА Застарілі слова. Неологізми Словниковий склад української мови постійно змінюється, оскільки змінюються окремі предмети і явища, що оточують людину. У мові відбуваються два протилежні процеси: одні слова виходять із повсякденного вжитку, а інші з’являються. Слова, що вийшли з активного, повсякденного вжитку, називаються застарілими. Із плином часу з ужитку виходять слова – назви одягу (Жупан, очіпок), […]...
- ЗАГАЛЬНОВЖИВАНІ Й СТИЛІСТИЧНО ЗАБАРВЛЕНІ СЛОВА. ОФІЦІЙНО-ДІЛОВА ЛЕКСИКА Лексикологія. Фразеологія § 9. ЗАГАЛЬНОВЖИВАНІ Й СТИЛІСТИЧНО ЗАБАРВЛЕНІ СЛОВА. ОФІЦІЙНО-ДІЛОВА ЛЕКСИКА Про слова, які закріпилися за певним стилем мовлення, зокрема за офіційно-діловим ПРИГАДАЙМО. 1. Які слова називають стилістично забарвленими? 2. Які особливості офіційно-ділового стилю мовлення? 58 Виберіть із рядів синонімів слова, які недоречно вживати в науковому та офіційно-діловому стилях. Якого відтінку можуть надавати мовленню ці […]...
- Спорідненість мов МОВА І МОВЛЕННЯ Спорідненість мов 109 1. Прочитайте вірш. Мама – то сонечко рідне. Сонечко, хоч і земне. Слово її заповітне Гріє і живить мене. Іван Гнатюк – Про кого розповідається у вірші? З чим автор порівнює матусю у вірші? – Прочитайте виділені рядки. Як ви розумієте написане? Спишіть. 2. Прочитайте текст. 3 раннього дитинства […]...
- АКТИВНА Й ПАСИВНА ЛЕКСИКА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ: ЗАСТАРІЛІ СЛОВА (АРХАЇЗМИ Й ІСТОРИЗМИ), НЕОЛОПЗМИ ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ § 6. АКТИВНА Й ПАСИВНА ЛЕКСИКА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ: ЗАСТАРІЛІ СЛОВА (АРХАЇЗМИ Й ІСТОРИЗМИ), НЕОЛОПЗМИ 74. Прочитайте. Назвіть виставлені в експозиції музею речі, якими нині не користуються. Чи відоме вам призначення цих речей? Чи слід зберігати їх у музеї? Поясніть. Коли Андрій піднявся широкими сходами на другий поверх, то побачив на відхилених дверях табличку: […]...
- Поняття про службові слова, їх роль у реченні. Вживання службових слів для зв’язку слів у реченні. Навчальний діалог Урок 73 Тема. Поняття про службові слова, їх роль у реченні. Вживання службових слів для зв’язку слів у реченні. Навчальний діалог Мета: дати учням уявлення про службові слова та їх роль у реченні; формувати навички правильно вимовляти їх та писати окремо від інших слів; вчити складати текст з деформованих речень, вести діалог; виховувати любов до […]...
- Вимова та написання слів із дзвінкими приголосними в кінці слова й складу перед глухими. Складання усної розповіді за малюнком Урок 102 Тема. Вимова та написання слів із дзвінкими приголосними в кінці слова й складу перед глухими. Складання усної розповіді за малюнком Мета: поглибити знання учнів про дзвінкі та глухі приголосні в українській мові; сформувати навичку правильної вимови дзвінких приголосних у кінці складу та слова; розвивати орфоепічну чіткість; виховувати уважність і старанність. ХІД УРОКУ I. […]...
- Групи слів за походженням ЛЕКСИКОЛОГІЯ, ФРАЗЕОЛОГІЯ У цьому розділі ви будете вивчати слово. Наука про значення й уживання слів називається лексикологією. Усі слова в українській мові поділяються на ті, що побутують у ній споконвіку (власне українські, незапозичені слова), і ті, що запозичені з інших мов. Слова, які люди, і будь-які речі, мають вік. Деякі з часом відходять у минуле, […]...
- Форми слова. Змінні і незмінні слова БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ § 54 Форми слова. Змінні і незмінні слова Запам’ятаймо! Слова бувають змінні (весна, весною, весну, веснами) та незмінні (навесні). Змінні слова набувають різних форм, змінюючи своє закінчення за відмінками, родами, числами. Форми того самого слова (вода, води, воді, водою) треба відрізняти від спільнокореневих слів (підводник, водяний, водоймище). Усі змінні слова мають закінчення. […]...
- Закріплення знань про слова, що означають назви предметів. Навчальне аудіювання за текстом “Ніч і день”. Вимова і правопис слова театр та назв днів тижня Урок 47 Тема. Закріплення знань про слова, що означають назви предметів. Навчальне аудіювання за текстом “Ніч і день”. Вимова і правопис слова театр та назв днів тижня Мета: закріпити знання дітей про слова – назви предметів; вчити використовувати їх у мовленні, збагачуючи словниковий запас дітей; удосконалювати вміння знаходити слова – назви предметів серед інших слів; […]...
- Повторення матеріалу за темою “Слова, що означають назви предметів”. Вимова й правопис слова метро Урок 54 Тема. Повторення матеріалу за темою “Слова, що означають назви предметів”. Вимова й правопис слова метро Мета: узагальнити й закріпити знання про іменник; поглиблювати знання про головні члени речення; збагачувати словниковий запас учнів, дати уявлення про омоніми (без уживання терміна); виховувати логічне мислення, допитливість. Обладнання: предметний малюнок метро, плакат “Їстівні та отруйні гриби”. ХІД […]...
- Слова ввічливості. Звертання МОВА І МОВЛЕННЯ Слова ввічливості. Звертання 111 1. Прочитайте текст. Перекажіть прочитане. Прийшов Мишко до діда просити лопату. – Дайте, лопату, батько просить. А дід своє діло робить. Мишка немовби не чує й не бачить. Мишко ще раз повторив. Дід мовчить. Вернувся Мишко додому й питає батька: – Тату, що це сталося з дідом Федором? […]...
- Зв’язок слів у реченні РЕЧЕННЯ Зв’язок слів у реченні 59. Прочитайте слова. 1. Слово, залізний, добре, відчиняти, двері. 2. Розум, на, дорога, валяється, не. 3. Знань, ми, чемності, і, навчаємося, у, дитинство. – Складіть із запропонованих слів прислів’я народів Європи. Змініть, де потрібно, форму слів. Запишіть. – Підкресліть головні й другорядні члени речення в складених прислів’ях. 60. Прочитайте текст, […]...
- ЛЕКСИКА ЛЕКСИКА Слово “лексика” походить від грецького “Lexikos” – “словесний”, “словниковий”. Усі слова, що вживаються в мові і становлять її словниковий склад, називаються лексикою. Крім того, лексикою позначають окремі шари або групи слів (книжна лексика, іншомовна лексика), а також словниковий склад мови письменника чи окремого художнього твору (лексика Марка Вовчка, лексика “Катерини” Шевченка). Фразеологія – розділ […]...
- Аналіз контрольної роботи. Слово. Значення слова. Багатозначні слова. (Вправи 74-78) Тема. Аналіз контрольної роботи. Слово. Значення слова. Багатозначні слова. (Вправи 74-78). Мета. Закріпити вміння розрізняти пряме і переносне значення слів і вміння вживати в мовленні багатозначні слова; розширити уявлення про значення слів і їх вживання. Обладнання: індивідуальні картки. Хід уроку I. Організація класу. II. Аналіз контрольної роботи (“Мова і мовлення”, “Текст”, “Речення”). Вчитель повідомляє результати […]...
- Загальновживані слова – ЛЕКСИКА ЛЕКСИКА Загальновживані слова Основу лексичного складу української мови становлять слова, які розуміють і вживають усі носії мови незалежно від місця помешкання й роду занять. Ці слова називаються загальновживаними. До загальновживаних належать такі основні групи слів на позначення: спорідненості і свояцтва (Мати, батько, брат, дочка, дід), частин та органів тіла (Голова, рука, нога, вухо, серце), явищ […]...
- ОСНОВА СЛОВА І ЗАКІНЧЕННЯ. ЗМІННІ ТА НЕЗМІННІ СЛОВА БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ У тобі, мово, неосяжна душа народу. С. Плачинда Ви знатимете: – з яких значущих частин складаються слова; – особливості будови вивчених частин мови. Ви вмітимете: – розбирати слова за будовою; – розрізняти форми слова і спільнокореневі слова; – складати речення з використанням слів із суфіксами і префіксами, що надають мовленню емоційного забарвлення […]...
- Форми слова і споріднені слова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Будова слова Форми слова і споріднені слова У мові є слова змінювані (іменники, прикметники, числівники, займенники, дієслова) та незмінювані (прислівники, прийменники, частки, сполучники, вигуки). Кожне змінюване слово має систему форм (відмінкових, особових та ін.), але в усіх формах лексичне значення слова залишається тим самим. У реченнях: Слово […]...
- КОРІНЬ СЛОВА. СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ СЛОВА ТА ФОРМИ СЛОВА БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ § 50. КОРІНЬ СЛОВА. СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ СЛОВА ТА ФОРМИ СЛОВА Про те, як правильно визначити корінь у слові, про слова зі спільним коренем, а також про роль цих слів у тексті ПРИГАДАЙМО. Що таке корінь слова? 401 І. Прочитайте вірш. Поміркуйте, чи можна виділені слова вважати спільнокореневими. Зробіть висновок про особливості спільнокореневих слів. […]...
- Професійні слова і терміни. Просторічні слова ЛЕКСИКОЛОГІЯ, ФРАЗЕОЛОГІЯ § 13 Професійні слова і терміни. Просторічні слова 104 1. Прочитайте текст. Наприкінці XVII – на початку XVIII ст. монах Климентій Зиновіїв створив збірку віршів. Його вірші присвячені темі праці, трудящому людові. Лексика творів Климентія Зиновієва охоплює назви тогочасних професій, знарядь праці, предметів виробництва. Поет називає 72 професії ремісників. Це мельники, шаповали, слюсарі, […]...
- БУДОВА СЛОВА. СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ СЛОВА. ФОРМИ СЛОВА Мета: узагальнити знання учнів про морфемну будову слова; розвивати вміння знаходити основу та закінчення у слові, поданому в кількох граматичних формах, корінь у ряду поданих спільнокореневих слів; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 32) III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ […]...
- Добирання спільнокореневих слів і зміна форми слова для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] Тема: Добирання спільнокореневих слів і зміна форми слова для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] Мета: вчити учнів знаходити перевірне слово шляхом змінювання слова або добирання спільнокореневого слова; розвивати правильну літературну вимову слів із ненаголошеними [е], [и] в коренях; виховувати любов до природи. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, […]...