ЛЮБИСТОК – ДЕЛІКАТЕСНІ ГОРОДНІ КУЛЬТУРИ


Сад і город (енциклопедія)

ДЕЛІКАТЕСНІ ГОРОДНІ КУЛЬТУРИ

ЛЮБИСТОК

Це дуже популярна в Україні пряність, яка швидко поширюється в усіх регіонах з помірним і теплим кліматом. Любисток дотепер зустрічається в дикрослому вигляді на європейській території СНД і на Кавказі. У їжу використовують зелені частини молодих рослин як пряність для салатів, при консервуванні овочів. З коріння любистку роблять варення й цукати, висушені здрібнені корінці використовують як ароматичну приправу. З коріння любистку роблять відвари, які використовуються

при лікуванні захворювань легенів, бронхітів, як відхаркувальний, серцевий засіб.

Любисток – багаторічна рослина родини зонтичних (селерових). Він має товстий довгий корінь (до 40 см), стебло виростає до 180 см. Цвіте любисток у червні-липні маленькими ясно-жовтими квітками.

Любисток – дуже невибаглива рослина, добре зносить знижену температуру, росте на будь-яких грунтах, але для підвищення врожайності та смакових якостей його краще вирощувати на легких грунтах з добрим родючим шаром. Різко підвищують урожайність зрошення й внесення мінеральних і органічних добрив.

Для вирощування на присадибній

ділянці насіння любистку висівають у відкритий грунт ранньої весни. Схема посіву: рядами, з відстанню між рослинами в ряді 50-70 см, а між рядами – 60-70 см. Глибина посіву – 2-3 см, норма витрати насіння – 60- 70 г на сотку. Через 15-20 днів після посіву з’являються сходи. Доглядають за любистком так само, як і за іншими багаторічними рослинами. Стежать за тим, щоб ділянка була чистою від бур’янів, регулярно розпушують грунт, зрошують у разі потреби. На одному місці любисток можна вирощувати 6-8 років. У перший рік життя рослина утворює розетку листя, у наступні роки дає квітконосні стебла, квітки та насіння.

Для розмноження любистку вегетативним способом корінці 3-4-літніх рослин розрізають на шматочки завдовжки 15-20 см, укорінюють і висаджують навесні. Схема садіння така ж, як і для любистку, вирощеного з насіння.

Зелену масу любистку зрізують протягом усього літа, відбираючи молоді пагони з ніжними, добре розвиненими листочками. Зелень, яку не використовують відразу ж, висушують.

Для використання корінців як приправи беруть тільки коріння дворічних і трирічних рослин. їх викопують восени, очищають від землі, промивають і висушують у теплому, добре провітрюваному приміщенні.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)6 речень з граматичною основою.
Ви зараз читаєте: ЛЮБИСТОК – ДЕЛІКАТЕСНІ ГОРОДНІ КУЛЬТУРИ